Снимка: БГНЕС
Изсипят ли се проливни дъждове, веднага става ясно, че нещо с язовирите не е наред. Доказа го и последният случай от вторник с язовира край провадийското село Тутраканци. Водоемът преля и бяха наводненни 10 къщи и дворове, а кметът бе принуден да обяви частично извънредно положение и да евакуира хора от домовете им.
Ден след взетите спешни мерки, нивото на водата вече е 6 метра под преливника на водоема и няма опасност за наводнения, а ситуацията е овладяна благодарение на общината и Главна дирекция Пожарна безопасност и защита на неселението към МВР. Това каза в сутрешния блок на bTV председателят на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) Петър Горновски.
Той обясни, че евакуацията вчера се е наложила, заради преливането на водата над язовирната стена, след това се подкопава стената и водата започва да излиза в дерето и да залива къщи в селото. Имало е дори опосност стената да се скъса и да бъде залято цялото село, но благодарение на спешно предприетите мерки за разширяване на преливника, до трагичен инцидент не се е стигнало.
Предписания и санкции
Случващото се с язовир Тутраканци не е ново за ДАМТН. На кмета на общината и на концесионера са издадени две предписания за отстраняване на установени при проверка нарушения. „Язовирът не е от големите, водоемът е малък върху 25 декара и 80 хил. кубика воден обем.
Първото предписание е направено миналата година, след масираните проверки на всички язовири в страната, и е предписано за този язовир да бъде разширен преливникът. „Ако това е било направено, е нямало да се стигне до вчерашната ситуация", обясни председателят на ДАМТН. Тази година проверката, която е направена от комисията към областните управители, е представено предписание на концесионера за ремонт на основния изпускател, който не работи.
Това беше и поводът Петър Горновски да се обърне към кметовете и концесионерите да внимават с договорите, които подписват за наемане на язовири. Концесионерът трябва да полага грижи като стопанин. И след като предписанията не са изпълнени, следват санкции.
До десет пъти се увеличава глобата за неизряден язовир при повторно нарушение. При констатиране на първо несъответствие ДАМТН съставя наказателните постановления на стойност от около 1 000 лв., но в случаите, когато собствениците не са предприели действия за отстраняването на неизправност, при повторна проверка, цифрата нараства до 10 хил. лв.
Процедурата предвижда, след предписанието собственикът или концесионерът на язовира да представи проаектно предложение, което трябва да съдържа освен информация за работата по отстраняване на нередностите, и срокове за тяхното отстраняване. Конкретно за язовира в Трутраканци такива предложения не са получени и след първото, и след второто предписание, затова ДАМНТ като административно-наказателен орган ще наложи санкции.
Равносметката
Последните данни на ДАМНТ показват, че за над 800 язовира са дадени предписания като опасни, а над 400 от тях са за спешен ремонт. Под постоянен надзор в момента са 10 язовира, някои от които преливат, но са взети мерки и няма опасност за близките до тях населени места.
19 язовира със структурно определяща функция се стопанисват от Предприятието „Язовири и каскади" към НЕК. Други 9 големи язовира за питейно-битово водоснабдяване се стопанисват Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) чрез ВиК операторите.
Миналата година бе направена реформа за по-добър оперативен контрол и управление и поддържаве на язовирите в страната. Всички язовири извън общинските и които се стопанисват от НЕК и МРРБ, преминават под управлението на Държавната консолидационна компания (ДКК), която е под шапката на Министерството на икономиката. Тази дейност бе финансирана с увеличаване на капитала на държавната компания с 500 000 млн. лева. Беше дадена възможност на общините да се откажат от водоеми, които не могат или не искат да стопанисват, да преманат към ДКК.
И за да има ред в хаоса с управлението и поддържането на язовирите, на ДКК бе възложено да осъществява ремонтите и поддръжката на язовирите независимо от собствеността им. Това означава, че именно държавната структура ще възлага ремонтите и реконструкциите на язовири, но разходите ще се възстановявани от собствениците на язовирите - държава, общини, НЕК или МРРБ. Извън обхвата остават водоемите, които са отдадени на концесия. За тях в концесионните договори е предвидено извършването на ремонтно-възстановителни дейности от страна на концесионера.
Вижте още: 414 язовира се нуждаят от спешен ремонт
ДАМТН е надзорен орган за всички язовири в страната, които са над 6800. От тах 5700 са общински, които са малки язовири. От тях общините печелят, като ги отдават на концесия, а концесионерите отглеждат в нях риба и също печелят. „Това е много хубаво, но стените и съоръженията трябва да се поддържат", посъветва Петър Горновски.
Той обърна внимание на кметове и концесионери, че от няколко години климатичната ситуация е различна и много локални дъждове се излизат и ако не са взмети предварителни мерки, се създават реални предпоставки за бедствия, както е в случая с язовира край Тутраканци. Тези локални дъждове създават тежка ситуация в определени райони и заради това водоемите трябва да се държат в стабилно състояние, с достатъчно свободни обеми преди дъждовете.
Водоемите под постоянно наблюдение
Ситуацията не е критична, поне според последната информация на Министерството на околната среда и водите (МОСВ).
Преди два дни беше активиран 24-часов режим на работа на Оперативното звено за предотвратяване на опасности от вредното въздействие на водите към МОСВ и в четирите Басейнови дирекции в страната.
Към 08:00 часа на 05.06.2019 г. няма данни за проблеми с нивата на язовирите и за възникнали аварийни ситуации по язовирните стени и съоръженията към тях.
Комплексните и значими язовири са в добро техническо състояние. Разполагат със свободни (ретензионни) обеми за поемане на притока от очаквани валежи.
Сумата от наличните в тях завирени обеми към 04.06.2019 г. е 4 428,9 млн. м3 и представлява 68,2 % от сумата на общите им обеми, което е с 0,4% повече от обемите на 03.06.2019 г.
Според основното им предназначение наличните в тях завирени обеми са както следва:- за питейно-битово водоснабдяване - 77,5% от общия им обем;- за напояване - 53,5% от общия им обем;- за енергетика - 77,2% от общия им обем.
Язовири с процент на запълване над 90% - „Въча", „Кричим", „Розов кладенец", „Среченска бара", „Йовковци", „Боровица", „Пчелина", като няма опасност от вредно въздействие на водите.
В язовирите предназначени за питейно-битово водоснабдяване има достатъчно акумулиран водни обеми за осигуряване нуждите на населението. Язовирите от каскада „Арда" са под определения максимален обем от 80%, спазвайки условията поставени с месечния график, става ясно от оперативната информация на МОСВ.
Пълна информация за актуалното състояние на реките и водоемите в страната тек!
Още по темата:
Междуведомствена комисия ще определя колко опасни са язовирите в страната
2.2 млн. евро помощ получава България от ЕС за бурите през октомври 2017 година
Държавна фирма ще стопанисва язовири, от които общините се отказват
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |