Снимка: Архив infostock.bg
Химията срещу млякото в сирене, масло, кашкавал и кисело мляко. Химията все повече превзема сиренето, кашкавала, киселото мляко и маслото за сметка на прясното мляко. Това показват официални данни на земеделското министерство, според които изкупеното от мандрите сурово мляко е далеч по-малко от нужното, за да се произведат обявените от тях количества млечни продукти. През 2018 г. у нас в преработвателните предприятия са постъпили близо 630 хиляди тона краве мляко.
В същото време са произведени почти 77 000 тона прясно мляко, 161 000 тона кисели млека, близо 67 000 тона сирене от краве мляко, 1100 тона масло и 2750 тона сметана. Данни за произведения кашкавал обаче няма в министерство на земеделието. В статистика отделно е посочено официалното количество сирене с растителни мазнини.
Като имаме предвид, че за направата на килограм сирене са нужни поне 5,5 литра мляко, се оказва, че постъпилата в мандрите суровина стига само за производството на кисело, прясно мляко и сирене.
Данните показват едно - че не всички млечни продукти се правят от мляко, коментира за „Труд" Димитър Зоров, председател на Асоциацията на млекопреработвателите в България. Не трябва да забравяме, че данни за кашкавала липсват, но той се прави от най-много суровина. За производството на един килограм са нужни поне 10 литра прясно мляко, посочи Зоров.
По думите му разликата между изкупеното мляко и произведената продукция не може да се оправдае с вноса на сурово мляко. Тези количества не са толкова големи, обясни Зоров. Единственото обяснение е, че в някои предприятия изобретателността в рецептурите е много голяма. Слагат се не само растителни мазнини и протеини, а и емулгатори, които догаждат вида и вкуса на истинското сирене, обясни председателят на асоциацията.
Българите изкараха 635 млн. лева от наеми. Доходи от наеми в размер над 635 млн. лв. са получили българите през 2018 г. Това става ясно от подадените в Националната агенция за приходи (НАП) годишни данъчни декларации. Оказва се, че парите от наеми имат много голям дял в доходите на домакинствата, като все повече хора съвестно ги обявяват пред НАП и плащат дължимите данъци. Обявените доходи от наеми са с 9,4% повече от предходната година.
Внушителна е и сумата на обявените доходи от прехвърляне на права и имущество -438,9 млн. лв. Тук влизат доходи от продажба на акции и дялове от компании, както и на жилища, ниви и автомобили. Но повечето доходи от продажба на жилища и коли са необлагаеми и не влизат в тази сума, а се обявяват само по желание в годишните данъчни декларации. Необлагаеми са доходите от продажба на едно жилище, ако между придобиването и продажбата са минали над 3 години, както и на два имота, ако са притежавани над 5 години. Не се облагат и доходите от продажба на кола, ако е притежавана над година. Оказва се, че общите доходи от наеми и продажба на имоти и дялове от фирми са над 1 млрд. лв.
Официално дадените заплати през 2018 г. са в размер на 6,491 млрд. лв. Тук влизат не само заплатите по трудов договор, но и възнагражденията на шефовете на фирми, които работят на договор за управление и контрол, както и парите, които получават собствениците на дружества за полагането на личен труд. Общата сума на раздадените заплати нараства с близо 25% спрямо предходната година. Това се дължи както на увеличението на заплатите така и на по-високата заетост.
Общата печалба на едноличните търговци от развивания от тях бизнес и на земеделските производители, които са избрали да плащат данък върху реализирания от тях финансов резултат, нараства със 7,7% до 708 млн. лв.
Холандия не омеква за Шенген, иска още борба с корупцията. Холандия продължава да отстоява твърда позиция срещу приемането на България в шенгенското пространство, стана ясно след посещението на външния министър Стеф Блок в София.
"Впечатлен съм от охраната на границата, но има още една част, свързана с граничния контрол. Как се справя правителството с корупцията, контрола на трафика на хора и има ли допълнителни системи за това. Нужен е допълнителен напредък в борбата с корупцията и по-стриктна система", заяви той на обща пресконференция с българската си колежка Екатерина Захариева в Министерския съвет.
България от години е изпълнила техническите изисквания за членство в зоната за свободно пътуване и усилията на правителството са да се присъединим поне частично - само по въздух и вода.
"Ние разбираме, че искате да влезете в Шенген, но се надявам, че вие ще разберете, че народът на Холандия знае за големия брой мигранти, които стигат до нашата държава, и трябва да е уверен, че ще има силен и стриктен контрол без компромиси, преди да приемем България в Шенген", категоричен бе Блок.
"Винаги има място за подобрения, но ние не само охраняваме добре външната граница на ЕС, но и разследваме и трафика на хора", категорична бе в отговор Захариева. Тя даде за пример, че само тази година има 100 случая на разследване на трафиканти. "Надявам се скоро Холандия да вземе решение в полза на България", каза вицепремиерката.
Блок се срещна и с премиера Бойко Борисов. Присъединяването към Шенгенското пространство и към еврозоната са сред основните приоритети на страната ни и подкрепата на Нидерландия е ключова, заявил му премиерът. Той обяснил, че страната ни очаква подкрепа и за кандидатурата ни за седалище на Европейския орган по труда.
България получи два европейски шамара едновременно заради корупцията. Българското правителство получи два шамара от Европейския съюз в един ден. Холандия попари отново надеждите на България да влезе в шенгенската зона, като й отказа достъп заради ширещата се корупция на високо равнище. Брюксел отчете, че борбата с това явление у нас е незадоволителна.
Министърът на външните работи Стеф Блок, който дойде в София заради честването на 110 години дипломатически отношения между двете страни, отклони горещото желание на домакините си да промени позицията на своето правителство покрай юбилейния повод и да даде зелена светлина на България за зоната без вътрешни граници в ЕС.
„Ние разбираме това желание, но се надявам, че и вие ще разберете, че и холандският народ трябва да е уверен, че ще има изключително силен и безкомпромисен контрол на външните граници, преди да приеме България в Шенген. Впечатлен съм от постигнатия прогрес. Министър-председателят (Бойко Борисов - бел. ред.) ми показа многобройни снимки от оградата по границата, но има още една част, свързана с граничния контрол -как се справя правителството с корупцията, какъв е подходът към трафика на хора, има ли допълнителни системи, които са внедрени за борба с трафика на хора и корупцията. В тези области смятам, че има нужда от допълнителен напредък. Трябва да има по-стриктна система в това отношение", заяви холандският министър на пресконференция след срещата си със своята колежка Екатерина Захариева.
Посещението на Стеф Блок съвпадна с излизането на специфичните препоръки за България и другите страни в ЕС в рамките на т.нар. Европейски семестър през 2019 г. Документът също обръща внимание на високото равнище на корупция в България, въпреки че за наблюдението й по тази тема има друг инструмент на Еврокомисията, който се нарича Механизъм за сътрудничество и проверка. Там пише: "На риска от корупция трябва да бъде обърнато по-сериозно внимание, тъй като тя представлява предикатно престъпление за изпирането на пари. Българските органи ще трябва да покажат конкретни и трайни резултати, демонстрирани чрез окончателни решения по дела за корупция по високите етажи на властта".
Холандия е най-големият източник на преки чуждестранни инвестиции в България (извън еврофондовете), които за периода 1996-2018 г. възлизат на 7.8 млрд. евро. През миналата година обаче нейни предприемачи са инвестирали едва 80 млн. евро у нас, което е показател за сериозно отдръпване.
Големите фирми пак ще платят сметката за скъпия ток. Големите потребители на ток остро възразиха срещу предложените от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) цени. Те трябва да влязат в сила от 1 юли, като поскъпването за бита ще бъде около 3.5%. Задържането на цените за бита обаче отново ще бъде за сметка на бизнеса. Нещо повече - на годишна база повишението за бита е в рамките на инфлацията, а за бизнеса поскъпването е от около 30%. Това ще изкриви пазара - ще доведе до отлив на инвеститори, загуба на икономически растеж и невъзможност на бизнеса да дава по-високи заплати. Това пишат в отворено писмо от Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК), изпратено до енергийния министър Теменужка Петкова и до председателя на КЕВР Иван Иванов.
От федерацията за пореден път се възмущават от т.нар. кръстосано субсидиране между регулирания и свободния пазар, при което се привилегироват фирмите на ниско напрежение. "При прогресивно нарастващи цени на квотите за въглеродни емисии, което се използва като основен аргумент за увеличение цената на тока в България, регулираният (защитен) пазар остава изолиран от действителните ефекти на нисковъглеродния преход", изтъкват големите консуматори на ток. Според изчисленията на федерацията ръстът на цените на свободния пазар, от който те се снабдяват, е над 30% в сравнение с миналогодишните нива, като в същото време поскъпването на тока на регулирания пазар се предвижда да не надхвърли 3.5 %. Например АЕЦ "Козлодуй", която има близко до нулеви въглеродни емисии, продава тока си за 53.90 лв./Мвтч на регулирания пазар. На свободния пазар обаче цената е значително по-висока - 97 лв./Мвтч, пише още в писмото, подписано от изпълнителния директор на БФИЕК Константин Делисивков.
За поредна година ставаме свидетели на задържането на абсурдната тенденция цената на едро да надхвърля в пъти цената на дребно, смятат предприемачите. Заради това само в рамките на няколко месеца - от края на 2018 до началото на 2019 г., на регулирания пазар са се върнали около 15 000 фирми. Това е изкривяване, тъй като на свободния пазар остават големите фирми на средно и високо напрежение, които накрая плащат сметката. Затова от федерацията настояват и малките фирми да са длъжни да купуват тока си само на свободно договорени цени.
Бойко Борисов: Няма да пипаме данъците. "Ние данъците нямаме да пипаме - това е най-добрата среда. Инвестиции и стабилност - това е, което сочат кредитни агенции, ние ще държим прогнозируеми данъци до края." Това заяви министър-председателят Бойко Борисов по време на годишния бал на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ).
Изказването на премиера е в отговор на предложението да се въведат по-ниски ставки по ДДС за отделни стоки като храни и лекарства. Идеята първоначално беше подхвърлена от депутата от ДПС Делян Пеевски миналата седмица, когато след евроизборите той се появи в парламента за пръв път от над две години. Изказването му към момента не доведе до конкретни предложения от страна на ДПС, но пък даде стимул на БСП. От думите на депутата Весела Лечева във вторник стана ясно, че следващата седмица БСП ще внесе в парламента предложение за диференцирани ставки на ДДС за хляба, лекарствата и детските храни - идея, която опозицията предложи и миналата година, но беше отхвърлена.
Точни изчисления няма, но по груби сметки на "Капитал" по-ниски ставки за храни и лекарства биха довели до загуби за бюджета от около 1 млрд. лв.
Данъци и щипка популизъм
"Мислиме да внесеме проект за свалянето на ДДС-то на хляба, защото това е голям проблем, на 5%, за лекарствата да помислиме и безплатни детски градини... и за книгите", каза Делян Пеевски, който бе избран за евродепутат, но се оттегли и ще остане български народен представител.
Идеята изглежда е амбицирала отново депутатите от БСП, които миналият септември предложиха аналогична промяна, но тогава беше отхвърлена от останалите партии с мотивите, че e популистка. Във вторник обаче депутатът от БСП Весела Лечева заяви, че следващата седмица опозицията ще внесе в парламента предложение за диференцирани ставки на ДДС за хляба, лекарствата и детските храни.
Ще мине ли
От думите на Бойко Борисов във вторник става ясно, че ГЕРБ застават твърдо против потенциални промени на данъчната система. Според него надпреварата на партиите да направят безплатна дадена стока ще доведе до катаклизъм. "Безплатното за едни означава по-високи данъци за други", заяви Борисов.
Задава ли се държавна помощ за АЕЦ "Белене". Заявеното от българското правителство намерение да реализира АЕЦ "Белене" на чисто пазарен принцип и без никакви държавни гаранции може да претърпи промени. Затова намекна заместник-председателят на парламентарната енергийна комисия Таско Ерменков. По време на годишния форум за ядрена енергетика, организиран от "Булатом", той изрази притеснение от тясната рамка на проекта и в частност липсата на държавна гаранция и дългосрочен договор. Ерменков дори обеща подкрепа от групата на БСП, в случай че правителството поиска да направи промяна в условията.
Засега формални действия в тази посока няма, като според обявената от НЕК процедура до 21 август ще се приемат заявления за интерес към проекта АЕЦ "Белене". Още отначало обаче е ясно, че предварителни условия са невъзможни за приемане от който и да е частен играч, независимо от мотивацията му, и приличат по-скоро на параван за започване на преговори с потенциалните кандидати. А последните вече обявиха, че ще участват само при гарантирана възвръщаемост на проекта.
Невъзможните условия
В поканата към инвеститорите за АЕЦ "Белене" е записано, че проектът трябва да се осъществи на изцяло пазарен принцип - без договори за задължително изкупуване на енергията от българската държава, без преференциални цени за изкупуване на електрическата енергия, без договори за разлика, без предоставяне на държавни и на корпоративни гаранции или други непазарни механизми за гарантиране на инвестицията.
Още при публикуването ѝ Иван Хиновски, който е председател на Българския енергиен и минен форум, заяви пред "Капитал", че без държавни гаранции АЕЦ "Белене" няма как да се случи. "Затова смятам, че условията неминуемо ще бъдат променени, ако правителството наистина иска да реализира проекта", каза той. До голяма степен сега думите му се повтарят и от Таско Ерменков. Председателят на "Булатом" Богомил Манчев пък изрази надежда държавата да преразгледа възможността си за участие в проекта и да стане мажоритарен собственик, което също означава промяна на рамката - сега е предвидено държавата да участва само с вложените досега 3 млрд. лв. в проекта и да не харчи допълнителни средства.
Резервите на кандидатите
Още през март директорът на "Росатом" Алексей Лихачев заяви пред руски медии, че компанията ще участва в конкурса за изграждане на втората атомна централа в България само ако условията гарантират рентабилността на проекта. "Ние вярваме, че успешното изпълнение на този проект без участието на "Росатом" е невъзможно. Но София трябва да постави такива параметри, които да гарантират изгодата на Русия от този проект", казва Лихачев, цитиран от politexpert.net.
Школата в центъра изсмукват първолаците от квартала. Централните училища изсмукват първолаците и оставят кварталните полупразни. Родителите се борят да запишат децата си далече от дома им, привлечени от екзотични езици и реноме на съответното учебно заведение въпреки районирането и предимството, което дава уседналостта при кандидатстване в школо.
От този проблем са засегнати училищата в цялата страна, установи проверка на „Монитор". Тя показа нагледно, че действащата уредба, която бе наложена именно за да се спре дисбалансът между различните училища, се проваля в тази си задача. До голяма степен и заради надут план-прием.
Така в София има школа, в които са кандидатствали само по 4-5 хлапета, макар че спрямо правилата за райониране на Столична община децата в квартала стигат да запълнят и цяла паралелка. В същото време има училища, които ще сформират класове с първолаци с далеч над необходимия за района брой. В 24 СУ „Пейо К. Яворов" в район „Подуяне" се стягат за една паралелка, а децата, приети в школото, чийто възпитаник например е шефът на БФС Борислав Михайлов, са само 4. От учебното заведение обясниха, че около тях има училища „акули", които откриват 7-8 паралелки и обират всички хлапета. От 24-то изтъкнаха като проблем и възможността ученици от квартала да кандидатстват и в чужди райони. Нещата ще бъдат по този начин, докато има училища, които изсмукват децата от квартала, а други ги качват на покривите, за да сформират повече паралелки, Коментираха директори.
В 27 СУ „Акад. Георги Караславов" в кв. „Люлин" са приети 15 деца, но се очаква записаните да са едва половината от тази бройка. Директорката на школото Рилка Иванова познава родителите на всички деца от квартала, които са кандидатствали, и със сигурност ще станат негови възпитаници. Те обаче са само 7. Останалите 8 хлапета са подали документи и в съседни училища, които могат да предпочетат. Въпреки че школото е иновативно и предлага различи занимания за своите възпитаници, възможността за избор на учебно заведение извън района може да попречи да бъде сформирана паралелка. Това пък означава, че след трето класиране родителите на въпросните седем деца, вече записали се да учат в 27-о СУ, може да се наложи да търсят ново училище за хлапетата.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |