Снимка: Архив infostock.bg
Газът поевтинява, животът поскъпва заради международното положение. Природният газ поевтинява от 1 юли, но ток, парно и топла вода поскъпват. „Булгаргаз" поиска намаление на цената на синьото гориво с 0,60% или около 0,27 лв. за мегаватчас. Така на практика през третото тримесечие на тази година цената става 44,90 лв./MWh без такса за достъп, пренос, акциз и ДДС.
Обяснението - „Булгаргаз" е купила по-евтин природен газ в сравнение с този, който получаваме по договор с руската „Газпром". Става въпрос за втечнен газ от САЩ, който идва у нас по договор с холандската KOLMAR NL. За второто тримесечие са договорени 90 млн. куб. м от регистрираната в Хюстън Cheniere Energy. А за третото тримесечие от същия доставчик се очакват още 50 млн. куб. метра. Общият внос на природен газ, различен от руския, обаче ще бъде малко под 10% от общото годишно потребление в страната.
И въпреки че цената на природния газ пада, а именно тя се ползва от Комисията за енергийно и водно регулиране като оправдание за промяната в цените на тока, парното и топлата вода, и трите стоки поскъпват от юли. Сега аргументите на регулатора са „международни".
При електроенергията средното увеличение ще бъде с 3,48%. Най-много ще поскъпне токът в Югоизточна България - с 3,59 на сто. За клиентите на ЧЕЗ повишението ще бъде 3,46%, а за тези на „Енерго про" - с 3,38 на сто.
Заводи за части за коли движат пазара. Навлизането в страната на нови компании от сектора на леката промишленост, като например за производство на части за автомобили, подсилва динамиката на пазара на индустриални площи, показва доклад на консултантска компания на пазара на имоти. България успява да привлича нови компании за производство на автомобилни части в условията на силна конкуренция със съседните държави, благодарение на по-ниските оперативни разходи и наличните все още свободни ресурси на пазара на труда в определени региони в северната част на страната, коментират експерти.
"Въпреки неподвластните на регламентите на европейското законодателство насърчителни мерки за привличане на инвеститори в Сърбия и Македония, както и значително по-мащабния и институционално развит пазар в Румъния, нашата страна успява да бъде конкурентоспособна за компаниите в сектора на леките производства. Ключови предимства са добрите възможности за оптимизиране на оперативните разходи, добрият им баланс с производителността на труда, развитата инфраструктура и не на последно място сравнително значимите свободни ресурси на пазара на труда в градовете с население около 100 хил. души, основно в Северна България", коментира Владимир Гюрджиев, мениджър "Индустриални имоти и развитие на парцели" в компанията.
Краят на кабелните пирати. Колко са абонатите на кабелните телевизии? Близо 30 години - от бума на кабеларките в края на 1990 г. до днес, това е най-добре пазената обществена тайна у нас.
Според данни на самите оператори в кабелни мрежи са обхванати 50-60% от населението. Според източници, които изграждат мрежите, както и според медийни специалисти почти 90% от домакинствата у нас ползват кабелна, цифрова или сателитна телевизия. Според експерти в авторското право 500 000 абонати са скрити, за тях не се плащат нито данъци, нито други задължения и таксите от тях към кабелния оператор носят чиста печалба.
Така или иначе, тайната на бройката е на път да бъде разкрита завинаги. Това се случва с промените в Закона за авторското право и сродните му права, приети окончателно на второ четене в парламента. До десетина дни предстои и обнародването им.
Фандъкова налага нова голяма глоба за „Графа", този път за дефект на настилката. Нова глоба от 280 000 лв. налага столичният кмет Йорданка Фандъкова за ремонта на ул. "Граф Игнатиев". Този път причината е надигане на част от настилката около релсовия път.
Според експерти причината за дефектите в участъка, който беше пуснат в края на 2018 г., е температурно разширение при напречните отводнители, които са монтирани директно до релсите.
"Не ме интересуват обясненията и оправданията на когото и да било! На този обект работиха огромен брой проектанти, инженери и строители. Когато за първи път си позволих да коментирам работата на проектантите, получих гневно писмо от Камарата на архитектите. Не е работа на кмета да казва колко дебела трябва да е фугата, но, ако трябва, вече ще се ангажирам и с това! Не знам вече какъв е начинът да се повлияе на всички тези хора да си вършат качествено работата", ядоса се Фандъкова.
С новата санкция общо наложените глоби за обекта стават близо половин милион лева. Изпълнителят трябва и да отстрани дефектите.
МРРБ пък е наложило финансови корекции на общината за двете зони в центъра, които се ремонтират - около ул. "Граф Игнатиев" и около храма "Св. Александър Невски". Санкциите са в размер на 5% от стойността на всеки от двата обекта. Общината обжалва глобите, а причината за тях са изискванията към изпълнителите.
Кабинетите по химия ще имат камина, а по технологии - поялник и бормашина. Кабинети по химия с камина за провеждане на химични опити, класни стаи с мобилни стени, зеленчукови градини, оранжерии, дендрариум, зоокътове, антибактериални винилови настилки - това са част от минималните изисквания пред учебните заведения, записани в проект на наредба за физическата среда и информационното и библиотечното осигуряване на детските градини, училищата и центровете за личностна подкрепа. Наредбата цели да приближи училищната среда към съвременните стандарти, но някои от записаните в нея изисквания звучат фантастично на фона на родната действителност, в която все още има училища, които едва успяват да си платят нафтата и в които мазилката пада върху главите на децата. Документът все още не е публикуван за обществено обсъждане, но проектът му е изпратен за мнения до училищните директори. Той трябва да важи за учебната 2020/2021 г.
Стандартите за различните етапи се различават, но всяко училище трябва да има бюфет, както и открити и закрити спортни площадки. За малките трябва да има класна стая за всяка паралелка, зона за отдих, кабинет на психолог, ресурсен и логопедичен кабинет. От първи до четвърти клас децата трябва да учат на индивидуални, а не двойни чинове, като в класната стая трябва да има и обща маса и столове, както и места за учебниците, за книгохранилище и за връхни дрехи и чанти. В занималнята всяко дете трябва да разполага с поне 2 кв.м площ.
За училищата, предлагащи обучение в прогимназиалния етап, е заложено да имат поне 3 класни стаи за три паралелки от 5-и до 7-и клас, по един специализиран кабинет по химия, биология, физика, музика, технологии и предприемачество, рисуване, компютърен кабинет, както и логопедичен, ресурсен кабинет и такъв за психолог. Тук изискванията са същите като в началния етап, но не е необходимо всяко дете да седи на самостоятелен чин.
За специализираните кабинети има заложени куп детайли, чието изпълнение със сигурност ще затрудни финансово директорите. Кабинетите по химия например трябва да разполагат с маси със защитно покритие, инсталационно оборудвани и с надстроечни елементи, с демонстрационен плот за учителя с връзки към обслужващите инсталации в сградата, електроизолационен под, устойчив на химични въздействия. Сред особено сложните за изпълнение изисквания са наличие на камина за провеждане на опити, както и на мивка до всяко работно място, като е позволено при липса на място една мивка да се дели от 2-ма -3-ма ученици - което донякъде е така и сега.
Екзотични такси оскъпяват бързите кредити с над 100%. Фирмите за бързи кредити използват всевъзможни уловки, скрити такси и неустойки, с които заобикалят законовата забрана годишният процент на разходите да надвишава 50%, като често той е над 100% и дори 150%. България е в топ 5 в ЕС по необслужвани кредити, като вина за това имат и финансовите институции, най-вече фирмите за бързи кредити. Те би трябвало да преминат на лицензионен режим, както и да се приеме специален закон за частния фалит. Това бяха част от изводите и предложенията, представени на дискусия при омбудсмана Мая Манолова. От институцията посочиха, че за 3 г. са получили над 3700 жалби.
Все още в договорите масово се включват неравноправни клаузи. Нещо повече, гражданите се поставят в невъзможност да покриват задълженията си, тъй като бързи заеми се отпускат без никакво проучване на тяхната платежоспособност. Често потребителят разбира едва след като е подписал договора, че ще бъде наказан с неустойка, ако до 3 дни не осигури един или повече поръчители. Пред него се поставят неизпълними изисквания - поръчителят да работи на трудов договор с висока заплата или пък да не изплаща заем. В противен случай се дължи неустойка, която оскъпява заема двойно.
Почти същият ефект има и такса "гарант" - тя се предлага на потребителите, които не са успели да намерят поръчител. От тях се иска да сключат договор с посочено от финансовата институция дружество. Така по документи лихвата с фирмата за бързи кредити може да е 1 лев, но договорът с гаранта е със 130% лихва. Все по-широко използвана практика е предлагането на т.нар. пакети "допълнителни услуги". С тях кредит от 5000 лв. и годишна лихва от 41 % се оскъпява с допълнителна такса от 3750 лв. за приоритетно или експресно разглеждане на искането, плюс възможност за смяна на падежа и за намаляване броя на вноските.
Някои фирми товарят клиентите си с такса "извънредно събиране на кредита", което ще рече, че начисляват в цената разходите за евентуални предупреждения по телефона, изпращане на писма и адвокатски хонорари, в случай че клиентът започне да бави плащането. Срещат се и други "екзотики" - фирми отпускат кредити от 2000 лв. със задължителна застраховка от 1580 лв., която покрива риск от неплащане при смърт или злополука.
Ханове и пирамиди или какво стои зад Историческия парк край Варна. Огромната бронзова статуя на тракийски стрелец е толкова голяма, че спокойно може да бъде видяна дори от магистрала "Хемус". Тя символизира свободата и се намира в центъра на все още незавършения и неоткрит Исторически парк до Варна. Другата ѝ цел е да привлича туристите към парка, който според създателите трябва да бъде най-големият подобен в света. В него трябва да има не само (сравнително) автентични възстановки на това как и къде са живели траки, римляни и българи по тези земи, но и посетителите да се хранят с автентична за времевия период храна и да се учат на древни занаяти.
Историческият парк, който се намира в село Неофит Рилски, на 30 километра от Варна, се управлява директно от акционерното дружество "Исторически парк" и трябва да отвори на 22 юни. Това е официалната част. Неофициалната е, че зад огромните статуи на този "Дисниленд" за ханове и траки наднича финансова схема, която е в най-добрия случай на ръба на закона. Но да започнем поред.
Всичко изглежда наред
Събота сутрин е, когато екипът на "Капитал" пристига в село Неофит Рилски, за да се срещне с доцент Николай Нинов - един от инициаторите на проекта, заедно с изпълнителния директор Ивелин Михайлов (пълното интервю на "Капитал" с него можете да прочетете тук). Строителните дейности са на високи обороти, защото до откриването на първия етап от парка остават по-малко от два месеца. Нинов се появява, но обиколката на огромната строителна площадка се прави с Роман Георгиев, заместник-управител в дружеството.
Георгиев е запален историк. Показва в детайли къде кое трябва да се намира и обяснява, че слабият напредък въпреки строежите от две години насам се дължи на това, че по-голямата част от дейностите всъщност са под земята като прекарване на тръби. Освен крепостта, кръстена "Баба Вида", която играе ролята на вход, е почти готов и тракийският тюрзис (царска резиденция - бел.ред.), който в средата на май, още преди откриването, вече се използва като декор за бъдещия филм "Диви и щастливи". В селото от 2016 г. работи и Неолитното селище, дело на същия екип.
Дори далеч от завършен, паркът изглежда внушително. Що се отнася до автентичността, която изглежда пожертвана на някои места, екипът казва, че търси широката публика сред туристите, а не тази на "традиционно дребнавото общество" на историците. Средства поне на пръв поглед не се пестят и споменатата тракийска резиденция например е направена от мрамор.
Дружествата на София са пораснали на хартия заради счетоводни и ценови промени. Почти всички общински търговски дружества в София отчитат увеличение на приходите през 2018 г. спрямо 2017 г. Оборотите им достигат 867 млн. лв., като увеличението е 136 млн. лв., или 18.6%. Това съобщи председателят на комисията по икономическа политика към Столичния общински съвет Николай Стойнев. Той не показа отчетите на дружествата, а само обобщи резултатите.
Почти половината от това увеличение обаче е на хартия, защото 60 млн. лв. от новите приходи са просто прехвърлени средства от общината към "Център за градска мобилност". Друга голяма част от увеличението се дължи на решенията на държавния регулатор да вдигне цената на парното и електроенергията, които "Топлофикация София" произвежда. Тази рана на общината продължава обаче да отчита загуби от десетки милиони, дори без да се поглежда към стотиците милиони левове задължения.
ЦГМ напред
Най-внушително е двукратното увеличение на приходите на Центъра за градска мобилност - от 50 на 110 млн. лв. Това обаче не се дължи на повишената ефективност на дружеството. Директорът на ЦГМ Христиан Петров обясни за "Капитал", че голямата разлика е от промяна на методологията за осчетоводяване на паричните потоци. От септември 2017 г. към приходите на дружеството се числят продажбите на карти и билети за градския транспорт, както и субсидията от държавата и общината. Досега те не са се осчетоводявали от ЦГМ, а от Столичната община.
ЦГМ отговаря за зоните за платено паркиране, а от няколко години и за буферните паркинги до метростанциите. Отскоро центърът е задължен да ремонтира настилки и тротоари в районите със синя и зелена зона, както и да финансира довършването на няколко буферни паркинга, които от години стоят неизползвани. Първият е до метростанция "Васил Левски", трябва да заработи до няколко месеца и да осигури 193 места. Останалите са до Централна гара и в кв. "Надежда".
ЦГМ е и лидер сред общинските фирми по отчетена печалба - 6.36 млн. лв. В топ 3 влизат още "Софийски имоти" (1.4 млн. лв.) и "Пазари Възраждане" (1 млн. лв.)
"Топлофикация" свива загубите
Най-голямото и тежко задлъжняло общинско дружество "Топлофикация" отчита увеличение на приходите с 14% до 435 млн. лв., както и свиване на загубата от 35 млн. лв. до около 20 млн. лв., стана ясно от изказването на Николай Стойнев. Това противоречи на числата от отчета на компанията, с които "Капитал" разполага, където общите приходи са стигнали 473 млн. лв., а разходите са 494 млн. лв. Загубата в този случай наистина е близо до 20 млн. лв.
Без значение дали приходите растат с 14% или 20%, причината не е в по-добро управление или вдигната събираемост, а във вдигането на цените на тока от когенерации, който "Топлофикация" произвежда, и увеличението на цената на парното заради газа - и двете са зависими от КЕВР. Това значи, че държавата през регулатора е увеличил чрез тези два инструмента приходите на дружеството.
Това обаче все още държи компанията дълбоко на червено, а Стойнев изобщо не коментира дълговете на "Топлофикация" (около 800 млн. лв.) Финансовото състояние на компанията най-вероятно ще бъде обсъдено на заседанието на Столичния общински съвет този четвъртък, когато ще бъдат гласувани отчетите.
Лекари дерат с по 50 евро за рецепта на морето. Чужди туристи са принудени да броят по 50 евро само за да получат рецепта за лекарство. Толкова е тарифата на докторите в Слънчев бряг за първичен преглед, показа проверка на „Монитор". Рецепта без преглед обаче не се издава. Така чужденците са притиснати до стената и ако искат да си купят лекарство от аптека, олекват с 50 евро за минута при доктора.
Ако обаче пациентът трябва да се консултира със специалист, то за вторият преглед се плаща още 50-60 евро, а някъде второто мнение струва и по 80 евро.
В най-големия черноморски курорт Слънчев бряг има няколко супермодерни поликлиники. Те са оборудвани с последна дума на техниката, но цените на медицинските услуги са доста солени. Таксите за преглед и манипулации не са обявени. За ценоразпис с тарифи на изследвания пък изобщо и дума не може да става. Щом някой попита колко ще му струва прегледът с ехограф например, служителките на регистратурите уклончиво избягват отговора, като приканват първо да се мине на преглед, а после лекарят ще прецени. Ако пациентът е по-настоятелен в питането си, могат да го изпратят дори „по дяволите".
По-благосклонни се оказват в поликлиниките, щом чуят чужда реч. Цени на услуги обаче отново старателно се избягват в разговора. Сметката с внушителна сума идва едва след края на всички прегледи и изследвания. Всъщност информация за цените на докторите дават единствено ужилени пациенти. Чужденци се жалват, че за ехографски преглед поликлиниките в Слънчев бряг им вземали по 45 евро, рентгенова снимка пък струва 40 евро, а скенерът е поне 120 евро. Ако на туриста от чужбина се наложи да вика частна линейка, тогава таксата е 50 евро и то само в границите на курорта. Кръвните изследвания, скенерът и други подобни услуги също се плащат допълнително. Сестринските манипулации - също. Поставяне на една инжекция например струва 10 евро, лекарството се плаща отделно, твърдят служители на туроператорските фирми. За гипсиране на крак или ръка пък ортопедът взема поне 100 евро. Цените на оперативните интервенции също се пазят в тайна и често се договарят на място, но винаги в четирицифрени суми и задължително в евро. Една обикновена рана, която се нуждае от два-три шева и превръзка излиза на летовника от странство минимум 150 евро, и то при условие че не е викал линейка. Оправданието на лекарите е, че чуждите летовници практически не плащат нито стотинка за прегледи и лечение, защото всички си имали здравни застраховки. Сметката изпращали директно на застрахователните компании, които поемали всичко. „Дори често се случва да ни откажат плащане на лечение, което сме провели, или да го платят частично", твърдят медиците от най-големия ни морски курорт.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |