Снимка: Архив infostock.bg
Борисов чисти номенклатурата в ГЕРБ. Премиерът Бойко Борисов започва чистка на ГЕРБ от номенклатурата, стана ясно днес по време на Националното събрание на партията. „Колкото и да сме добри, думата справедливост е важна. Важно е дали не сме се самозабравили, и дали не сме станали много лъскави, номенклатура", коментира Борисов. Той заяви готовност за отстраняване на хора от ГЕРБ на местно ниво и убеждението, че трябва да бъдат премахвани от партията неетични нейни членове.
На днешното заседание бяха направени кадрови промени в ГЕРБ. Със 1046 гласа за, 10 против и 11 въздържали се членовете на ГЕРБ гласуваха оставката, която Цветан Цветанов си подаде като зам.-председател на ГЕРБ и зам.-председател на Изпълнителната комисия. Румяна Бъчварова бе освободена като член на ИК на ГЕРБ поради преминаване на дипломатическа длъжност в Израел.
Занапред председателят на партията ще има двама, вместо досегашните трима заместници - кметовете на София и Бургас Йорданка Фандъкова и Димитър Николов. По предложение на Бойко Борисов - Цвета Караянчева и Тодор Стаматов Тодоров бяха избрани за членове на Изпълнителната комисия на мястото на Цветанов и Бъчварова.
Цветанов остава партиен член, съобщи Борисов и допълни, че той ще работи в първичната партийна организация.
Лидерът на ГЕРБ подчерта, че основното изискване от обществото към партията е справедливост. „Няма да има милост за никого, защото иначе партията няма да съществува", посочи Борисов.
Събраха 23% повече от акциз яз цигари. Приходите в държавната хазна от акциз върху цигарите за първите пет месеца на годината са 1,138 млрд. лв., което е рекорден ръст с 23,3% спрямо същия период на миналата година, сочат окончателните данни на Министерството на финансите. Тъй като от началата на годината няма промяна на акциза на цигарите, това бързо увеличение на приходите доказва, че сивият сектор излиза на светло. Само преди броени дни бяха обявени данни от проучването на база намерени празни кутии от цигари на "Инициатива срещу незаконната търговия", инициирана от петте тютюневи компании у нас. Проучването показа, че контрабандата на цигари у нас е паднала до рекордно ниските 3,8% през първото тримесечие на 2019 г. Миналия четвъртък пък беше разбита още една нелегална фабрика за цигари.
При горивата мерките срещу сивата икономика също дават резултат и има ръст на приходите от акцизи с 6,15% до 931 млн. лв. За първите пет месеца на годината приходите от акциз за алкохола също нарастват - с 1,6% до близо 115 млн. лв. В резултат общите приходи от акцизи се увеличават с над 14%.
Излизането на сивата икономика на светло се потвърждава и от приходите от ДДС. До края на май в държавната хазна от ДДС са събрани 4,64 млрд. лв., което е с над 10% повече от същия период на миналата година. Увеличението на приходите от ДДС значително изпреварва ръста на икономиката, който се движи около 3,5% и явно се дължи на изсвесляване на бизнеса.
Контролът над мръсните въглища ще струва 1 млн. лева. Държавната агенция за метрологичен и технически надзор ще има нужда от около 536 хил. лв. допълнително в бюджета си за 2019 г. заради възложеното й задължение да контролира качеството на въглищата и брикетите, предлагани на пазара. Това е посочено в доклад на принципала на агенцията -икономическия министър Емил Караниколов, до кабинета, който трябва да приеме промяна в бюджета и устройствения правилник на агенцията. Тези пари са необходими само за втората половина на 2019 г., тъй като досега не са били предвидени в бюджета й, т.е. тази дейност ще струва по около 1 млн. лв. на година.
Контролът се извършва заради промените в Закона за чистотата на атмосферния въздух, които задължават агенцията да следи на пазара да не се предлагат въглища и брикети с наднормено съдържание на пепел и сяра, тъй като при тяхното изгаряне в атмосферата се изхвърлят фини прахови частици и серни окиси.
Инспекторите, които ще проверяват местата за продажба, ще са 20 на брой, пише в доклада. 17 от тях ще бъдат новоназначени и за техните заплати до края на 2019 г. са необходими 136 067 лв.
От разбивката на останалите суми се разбира, че ще се правят по 140 проверки месечно, като при тях ще изготвят по 18 анализа в акредитирани лаборатории. Само това ще струва към 41 хил. лв. до края на годината. Отделно от това само за съхраняването на пробите ще са необходими складови помещения, което ще струва други 12 хил. лв., пише в доклада.
Хиляди българи с тежки увреждания останаха излъгани от новите помощи. Хиляди българи с тежки увреждания останаха излъгани от обещанията на управляващите за значително по-висока финансова подкрепа. Едва 12 932 от 162 800 души с над 90% увреждане са получили право на максималната помощ по новия Закон за хората с увреждания -198.36 лв. За сметка на това 123 550 са поставени в далеч по-леката категория и получават 87 лв. помощ.
Това е станало не заради степента на техните увреждания и нуждите им, а заради вида на пенсията, която получават. Така от максималната помощ са лишени хиляди българи, за които уж тя беше предназначена - тези, които освен над 90% увреждане имат нужда и от чужда помощ. Това става ясно от десетки сигнали на потърпевши граждани до институциите и от справка, изготвена по искане на в. "Сега" от Агенцията за социално подпомагане.
Според новия Закон за хората с увреждания хората с 50 и повече процента увреждане получават от тази година финансова подкрепа, в която се обединиха досегашните целеви добавки. Размерът на подкрепата е между 24.36 и 198.36 лв., но не зависи само от степента на увреждането и нуждата от чужда помощ, а и от вида на получаваната пенсия. Така лице с над 90% увреждане, право на чужда помощ и социална пенсия за инвалидност получава 198.36 лв. Ако обаче същото лице получава наследствена или обикновена пенсия - за осигурителен стаж и възраст, взима само 87 лв. А ако има една година стаж и получава пенсия за инвалидност поради общо заболяване, му се полагат 104.40 лв. Някои от тези пенсии са с няколко лева разлика, но водят до над 110 лв. спад в получаваната помощ.
При приемането на закона социалният министър Бисер Петков обещаваше значително по-висока подкрепа именно за най-уязвимите хора. "Идеята е сумата за хората в най-тежко положение - с над 90% инвалидност, които не са работили и нямат възможност да работят поради физическото си състояние, да се доближи максимално до помощта, която получават децата до навършване на пълнолетие", обясни тогава министърът. Много от тези хора обаче ще получат значително по-ниска сума от очакваното.
МЗ пак предлага невъзможен нов здравен модел. След повече от половин година работни групи и консултации Министерството на здравеопазването (МЗ) е готово с още един вариант на здравен модел, който ще бъде представен на 15 юли. През септември министър Кирил Ананиев оповести два нови модела, които обаче не срещнаха особено одобрение и се наложи поява на трети. Според появилия се вече вариант на последната продукция на МЗ "новият" модел е компилация от предишните два и също толкова невероятен за прилагане на практика.
Този път идеята на МЗ е да се заложи на пълна демонополизация на здравната каса, т.е. частните фондове и НЗОК да се конкурират. Здравната вноска остава 8 на сто, а осигурените сами избират фонд. Частните фондове няма да имат право за селектират осигурените си, т.е. да отказват на възрастни и хронично болни. За да могат да оперират на пазара обаче, частниците ще трябва да имат поне 1 милион осигурени. Докато това не е факт за поне едно дружество, всички осигурени ще останат в НЗОК. Услугите на обществената каса ще продължат да ползват и тези, които не са избрали частен фонд. В момента обаче работещите, които се осигуряват за своя сметка и тази на работодателя си, са около 3.5 млн. души. 2.7 милиона - пенсионери, деца и бедни, се осигуряват от държавата, при това с непълна вноска. Това значи, че едва ли повече от 3-4 фонда ще успеят да минат прага от 1 млн. осигурени.
Не е ясно какво ще покриват касата и фондовете с вноската, която остава 8 на сто. От години се твърди, че тя не е достатъчна, за да се плащат всички услуги, които НЗОК е длъжна да плаща по т.нар. основен пакет, затова и масово пациентите доплащат - и за лечение, и за редица медикаменти. Според концепцията на МЗ пакетът трябва да се оптимизира, тъй като той ще е задължителен за всички фондове. Това вероятно значи, че той ще намалее. Услугите извън него пък ще може да се осигуряват с допълнителни доброволни вноски или кеш. Което означава, че доплащането от страна на пациентите най-вероятно ще се увеличи още, при положение че вече е близо 50 на сто от всички разходи за здравеопазване.
Големите заводи ще получават компенсация заради скъпата електроенергия. Нова схема за държавна помощ се подготвя за предприятията, които консумират големи количества електроенергия. Идеята е от 2020 г. те да получат част от приходите на страната от продажба на квоти CO2, за да се компенсират разходите им за ток, които през последната година са се увеличили с близо 40%. Субсидията може да стигне общо до 190 млн. лв., но засега не е уточнено към колко дружества ще бъде разпределена тя. Предварителните разчети сочат, че от схемата ще могат да се възползват около 190 компании.
Всичко това е заложено в проект за промени в Закона за ограничаване изменението на климата, които предстои да бъдат одобрени от Министерския съвет. Конкретният списък с получателите и правилата за ползване на помощта ще бъдат изготвени от Министерството на икономиката.
Какъв е мотивът
Схемата за подпомагане на големите енергийни консуматори чрез приходите от въглеродни емисии е допустима от ЕК още от 2012 г., но досега не се е прилагала в България. От една страна, причината беше в натрупания през годините финансов недостиг в енергетиката и използването на приходите от квоти за покриването му. От друга, въпросните предприятия така или иначе получаваха енергийни компенсации заради ВЕИ. Но след 1 юли 2019-а помощите за зелена енергия намаляха драстично - от около 120 млн. лв. на година до 20 милиона, поради факта, че вятърните и соларни централи вече продават енергията си на борсата на по-високи цени и държавата им плаща по-малки преференции, съответно добавките в такса "Задължение към обществото" заради тях са по-малки (от близо 24 спадат до 5 лв./мВтч). В резултат големите индустриални предприятия ще плащат повече за ток не само заради повишаването на борсовите цени, но и поради отпадането на тази помощ.
Именно заради тази промяна се задейства новата схема за компенсации - чрез приходите от CO2.
И в София вече се предлагат електрически велосипеди под наем. Жителите и гостите на столицата вече ще могат да се възползват от услугата електрически велосипед под наем. Въпреки че тя отдавна е развита в западните градове, в София едва се появиха първите зарядни станции. Инициативата е частна - велосипедите са на две български компании, които работят заедно - E-Mountain Bike и Eljoy.
Те разполагат вече с две локации, от които могат да се взимат под наем електрически велосипеди. Единият работещ пункт се намира в "Дианабад" - на паркинга при басейна в квартала, а в началото на месеца беше открита и новата зарядна станция на паркинг зоната зад Националния исторически музей в "Бояна".
Разрастването на мрежата е важно, защото прави услугата по-удобна за гражданите и улеснява възможността за връщането на велосипедите, твърдят от E-Mountain Bike.
Планинско и градско
Колелата са общо 15 на брой - 5 от моделите са предназначени за каране в планината, а останалите 10 са градски тип. "Това е съответно количеството, което сме преценили като стартираща инициатива, за да може да видим какъв ще бъде интересът. Стремим се към бързо разрастване", обяснява Добромир Чолаков, който е маркетингов директор в E-Mountain Bike.
Цената на услугата зависи от времето на каране, както и от вида на колелото. Така например за 1 час наемът струва 10 лв. за градско колело и 15 лв. за планинско, като максималното време за ползване е 10 часа. Заявка за наем се подава от сайта rentebike.bg, където потребителят попълва своята бланка за ден и час и след успешно свързване отива на локацията, за да вземе колелото. Плащането може да се осъществи в брой или с карта.
Една от целите на компанията е да стимулира карането на електрически велосипед в планината, затова и новият пункт е разположен в близост до нея. Въпреки това Чолаков е на мнение, че колело може да се кара навсякъде и емоцията винаги е различна.
Глад за шлосери и стругари помпа механопаралелките. Гимназистите от специалност „машинни системи с цифрово и програмно управление", които след като завършат, придобиват квалификация за машинен техник, ще могат да запълват липсите на стругари и шлосери, обясни пред „Монитор" зам.-образователният министър Таня Михайлова.
Броят на машинните специалности е вдигнат рязко, за да запълни гладът за кадри в направлението. Докато за целия гимназиален курс (от 8-и до 12-и клас) през тази учебна година имаше малко над 800 ученици, следващата учебна година освен тях само в 8-и клас могат да бъдат приети още около 600.
Общо 26 нови паралелки в специалност „машинни системи с цифрово и програмно управление" са заложени в план-приема за учебната 2019/2020 г. От тях 15 са с дуално обучение (чрез работа), докато за изминалите години те бяха общо 25. Все още не е ясно колко ученици са кандидатствали и ще бъдат приети в тази паралелка, но тя може да стартира и като маломерна. Като една от „Машини и системи с ЦПУ" е една от общо 57-те специалности, включени в списъка с професии с очакван недостиг от специалисти на пазара на труда и като такава може да се сформира паралелка и само с 12 ученици, пожелали да учат в нея. Това означава, че ако бъдат сформирани всички заложени в план-приема паралелки, броят на гимназистите от това направление ще се увеличи с над 300. Той може да скочи на 600, ако в тях бъдат записани по средно 23-ма ученици.
Общият недостиг на специалисти от сектор „машиностроене" е 25 000 души, заяви изпълнителният директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Добрин Иванов. Толкова души с инженерно-техническо и техническо образование са необходими за запълване на недостига на кадри. Търсенето на специалисти обаче не е разпределено равномерно и средно-техническият персонал (среднисти) има по-големи дефицити отколкото при висшистите.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |