Снимка: flickr
През 2018 г. разходите на Държавното обществено осигуряване (ДОО) за изплащане на парични обезщетения за безработица по Кодекса за социално осигуряване (КСО) възлизат на 429.7 млн. лв., докато за предходната 2017 година сумата е 397.7 млн лева или увеличението е с 9.4%. В сравнение с 2014 г., разходите са нараснали с близо 91 млн. лв. или общо с 26.7 на сто. Това показват данните от анализ, публикуван в бр.2 на Информационния бюлетин на Националния осигурителен институт (НОИ) за 2019 година.
От друга страна, следвайки тенденциите в намаление на регистрираните в бюрата по труда безработни лица, средномесечният брой на лицата с право на парично обезщетение (ПОБ) за безработица по КСО също намалява. Ако през 2014 г. броят на лицата с право на ПОБ е бил 100.8 хил. души, то през 2018 г. е бил 72.7 хил. души (намаление с общо 28.1 хил. души или около 27.8 на сто).
Кои са причините
Според експертите на Осигурителния институт, основната причина за сериозния ръст на разходите за обезщетение за безработните е по-високият среден размер на това обезщетение. За 2018-а година сумата 478 лева, докато през 2014-а е лира почти два пъти по-малко - 267 лева.
Само за последната година средномесечният размер на обезщетението е нараснал с около 21 на сто, а за разглеждания период нарастването е почти със 79 на сто. От това е видно, че средномесечният размер на паричното обезщетение нараства с по-бързи темпове в сравнение с темповете на намаление на броя на лицата с право на парично обезщетение.
В допълнение, от 2010 г. до 2018 г. нямаше максимален размер на паричното обезщетение за безработица (такова бе въведено от 1 януари 2018 г. в размер на 74.29 лв. дневно), което означава, че максималният размер на паричното обезщетение бе поставен в зависимост от динамиката на максималния месечен размер на осигурителния доход за страната. През 2014 г. той бе увеличен от 2 200 лв. на 2 400 лв., а от началото на 2015 г. нарасна на 2 600 лв.
Динамика на средномесечния брой на лицата с право на парично обезщетение за безработица
по КСО и средномесечния размер на обезщетението (2014-2018 г.)
Забележка: Размерите са изчислени на база съвкупността на лицата с право на парично обезщетение за съответния период, а не на база на съвкупността на лицата, на които е изплатено парично обезщетение през съответния период.
Хората с право на обезщетения намаляват
Освен това, през 2014-а хората с право на обезщетение за безработица са били малко над 100 000 души, то през миналата година те са с близо 29 000 по-малко. Това означава, че размерът на обезщетението нараства по-бързо, отколкото темпа на спадане на броя на безработните.
Другата причина, според авторите на анализа, е, че среднодневното обезщетение е 60 на сто от среднодневното възнаграждение, върху което човек се осигурява, а то нараства, тъй като и средната работна заплата се увеличава. Освен това, минималният дневен размер на обезщетението от 1-ви януари миналата година се увеличи от 7.20 на 9 лева.
Третата промяна е свързана със средномесечният размер на лицата с отпуснати през годината обезщетения е по-висок от средномесечния размер на обезщетенията на лицата със срок на изплащане на обезщетението, изтекъл през същата година. Данните сочат, че средният размер на новоотпуснатите обезщетения за безработица е бил между 1.20 и 1.24 пъти по-голям от средния размер на обезщетенията със срок на изплащане, изтекъл през същата календарна година.
Средномесечен размер на паричното обезщетение за безработица на лицата с новоотпуснати обезщетения
и с обезщетения с изтекъл срок на изплащане по години (2014-2018 г.)
Забележка: (1) Размерите са изчислени на база съвкупността на лицата с право на парично обезщетение за съответния период, а не на база на съвкупността на лицата, на които е изплатено парично обезщетение през съответния период; (2) Данните не се отнасят за лицата със стаж и/или доход, придобити по законодателството на държава, с която се прилага международен договор, по който Република България е страна, или европейските регламенти за координация на системите за социална сигурност.
Стажът има много голяма тежест
Промяна има и в структурата на получателите на парични обезщетения за безработица. Тя се свързва преди всичко с увеличаване относителния дял на лицата с признат осигурителен стаж и/или доход, придобити по законодателството на държава, с която се прилага международен договор, по който Република България е страна, или европейските регламенти за координация на системите за социална сигурност (за краткост - ЕРМД, т.е. европейски регламенти и международни договори).
Данните сочат, че общият брой на безработните лица със стаж и/или доход по ЕРМД с отпуснати обезщетения надхвърля общия брой на безработните лица със стаж и/или доход по ЕРМД с обезщетения с изтекъл срок. Отделно от това, през 2018 г. общият брой на лицата със стаж и/или доход по ЕРМД с отпуснати обезщетения бележи близо 5-кратно увеличение в сравнение с 2014 г. За сметка на това, броят на лицата с отпуснати парични обезщетения за безработица без доход и/или стаж по ЕРМД е или близък до, или по-малък от броя на лицата без стаж и/или доход по ЕРМД с обезщетения с изтекъл срок.
От около 1.6 на сто от общия брой на лицата с отпуснати през 2014 г. обезщетения, през 2018 г. делът на лицата с обезщетения, имащи стаж и/или доход по ЕРМД, нараства до 7,8 на сто от всички лица с отпуснати обезщетения.
Лица с отпуснати парични обезщетения за безработица и обезщетения с изтекъл срок по наличие и отсъствие на признат осигурителен стаж и/или осигурителен доход по ЕРМД (2014-2018 г.)
Според авторите на анализа на НОИ, тази структурна промяна има важно значение, доколкото средномесечният размер на паричното обезщетение за безработица на лицата със стаж и/или доход по ЕРМД е значително по-висок от размера на обезщетението на лицата без стаж и/или доход по ЕРМД. Във връзка с това, данните за съвкупността от лица с право на парично обезщетение за безработица сочат, че през 2018 г. средномесечният размер на обезщетението за лицата със стаж и/или доход по ЕРМД доближава 1 364 лв., докато за лицата без стаж и/или доход по ЕРМД то е малко под 514 лв.
Съществени разлики по области
Лицата с право на обезщетение, имащи стаж и/или доход по ЕРМД, не са равномерно разпределени на територията на страната. Териториалното им разпределение по области показва, че делът на тези лица от общия брой лица с право на парично обезщетение за безработица в областта е най-голям в област Благоевград - близо 20 на сто от всички лица с право на парично обезщетение. Наред с това, в област Благоевград са съсредоточени най-много лица с парично обезщетение за безработица, имащи стаж и/или доход по ЕРМД. Там са над 18 на сто от всички лица с този профил.
Териториално разпределение на лицата с право на парично обезщетение за безработица
със стаж и/или доход по ЕРМД (средномесечно за 2018 г.)
Другите области, в които делът на лицата с право на парично обезщетение за безработица със стаж и/или доход по ЕРМД надхвърля средния за страната процент от 6,7 на сто, са Ямбол, Велико Търново, Габрово, Ловеч, Шумен (над 7 до 10 на сто), Кърджали, Пазарджик и Търговище (над 10 до 13 на сто), както и Смолян (17,2 на сто).
Още по темата:
Безработицата в еврозоната се понижи до 11-годишно дъно през май
Всеки пети млад българин нито учи, нито работи
Безработицата у нас намалява до 5% през първото тримесечие на 2019 г.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |