Снимка: БГНЕС
Правителството даде мандат на министъра на отбраната да подпише четири договора със САЩ за доставката на бойни самолети. От разпространеното до медиите съобщение става ясно, че преговорите са приключили и американската страна предлага на България четири договора: за един за самолет F-16 с допълнително оборудване, вторият договор касае боеприпаси, третия - ракетите въздух-въздух и доставката на система за визуализация, наблюдение и управление.
Кабинетът е приел доклада на министрите на отбраната, на външните работи, на финансите и на икономиката за покупката на осем изтребители F-16 - шест едноместни и два двуместни, съобщи след заседанието заместник-министърът на отраната Атанас Запрянов, който ръководи преговорния екип за договаряне на доставките на бойните самолети, цитиран от News.bg.
Към четирите договора е направено предложение за сключване на споразумение за индустриално сътрудничество между водещия доставчик от американска страна - компанията Lockheed Martin, и Министерство на икономиката на България.
Процедурата
Съгласно Закона за международните договори на Република България, тези проекти първо се одобряват от правителството, което е сторено днес, и се упълномощават определени длъжностни лица за подписването им от имота на България. И тъй като се предвижда договорите със САЩ да се ратифицират от Народното събрание, министърът на отбраната Красимир Каракачанов трябва да получи одобрение от парламента. Според юристи, най-изчистеният вариант е Народното събрание да приеме ново решение, тъй като цената в предишното решение се разминава с цената, която се предлага.
По думите на заместник-министър Запрянов, министърът на отбраната Каракачанов очаква сделката за Ф-16 да влезе за обсъждане в парламентарната комисия по отбрана следващата седмица, а след това и в пленарна зала.
От Money.bg припомнят, че депутатите гласуваха мандат за правителството да започне преговори със САЩ за закупуване на нови самолети F-16 блок 70 за Военновъздушните сили, като решението беше подкрепено с гласовете на 130 народните представители на ГЕРБ, ДПС, ВМРО. Против бяха 84 депутати от БСП, НФСБ, "Атака" и "Воля".
Цената
С това решение Народното събрание одобри сделката да е в рамките на 1.8 млрд. лева, а предложението на САЩ за четирите договора е в размер на 1.256 млрд. долара. „В тази цена е включено и наземното оборудване, както и тренажори за обучение на летателния състав. До 2023 година всички те ще бъдат доставени", каза още Запрянов, цитиран от Money.bg. Заместник-министърът обясни, че вече има внесена нотификация на Държавния департамент и тя се намираме в процедура Конгресът на САЩ да поеме от тази сума около 60 млн. лв. допълнително.
В хода на преговорите са били уточнени всички подробности и параметри на договорите. На 8 юли са били получени официалните документи.
Министърът на икономиката Емил Караниколов подчерта, че предмет на споразумението за индустриално сътрудничество, което предстои да бъде подписано, са базови способности за поддръжка на хидравличната система, системата за кацане, създаване и на способности за поддръжка на електрическата система, логистична поддръжка и управление на веригата за доставки, както и подкрепа при развитието на авиационния сектор в страната.
От днешното правителствено решение и от последвалите изявления след това в Министерски съвет не стана ясно дали обявената цена е със или без ДДС. Не е известно и как щесе облага вноса на самолетите и другите договорени стоки. Това явно предстои да се уточнява, защото като страна-членка на ЕС купуването на самолетите е търговска сделка и ще трябва да се спази изискването на ЕС за внос от трети страни.
Особено, ако заканата на президента Тръмп се изпълни да бъдат въведени по-високи вносни мита за стоки от ЕС, а както обяви Европейската комисия, ЕС ще наложи ответна мярка и ще увеличи вносните мита за стоки от САЩ. При това положение вноса на американските самолети може да попадне под този казус.
Парите на практика са осигурени за офертата на САЩ, тъй като в средата на юни Министерството на финансите емитираха вътрешен дълг за малко над 300 млн. лева. Вече се появиха информации с източник финансовото ведомство, че парите от емитирането на ДЦК ще отидат за разликата от одобрения от парламента бюджет от 1.8 млрд. лв. и исканата от САЩ по-голяма сума - близо 2.2 млрд. лева.
Вижте още: Държавата пласира два вида ДЦК за общо 300.6 млн. лева
Как се стигна до избора на F-16
До 1 октомври в Министерството на отбраната три държави внесоха офертите си за общо четири типа бойни самолети. Преди това като пoтeнциaлни дocтaвчици бяха спрягани 7 cтpaни, припомня Mоney.bg.
В последната работна седмица от миналата година и шведската Gripen, и американската Lockheed Martin подобриха офертите си за закупуването на нови бойни самолети. Това беше и една от основните теми, на които бе посветена визитата на заместник-държавния секретар на САЩ Джон Съливан у нас. Преди това обаче стана ясно, че Lockheed Martin няма да може да ни достави изтребителите в срок, за какъвто настоява България.
В последния работен ден преди Коледните празници комисията към Министерството на отбраната по избор на нов изтребител за българската армия завърши работа с доклад с препоръка за F-16. Последва изявление от Lockheed Martin на 2 януари 2019 година, изпратено и до медиите, в което от американската компания увериха, че изтребителите F-16 са най-добрият избор за страната ни.
Самият доклад не бе категоричен и препоръчваше разговорите по офертите да продължат. Въпреки това той бе внесен в Министерски съвет, като Комисията препоръчва и промяна на методиката за избор на изтребители.
Президентът Румен Радев остро разкритикува доклада на Комисията към Министерството на отбраната като "триумф на лобизма".
През месец май 2019 г. след като българска делегация замина за САЩ министър Каракачанов обясни, че България може да каже "не" на сделката. По-късно той заяви, че 1.8 млрд. лв. е само рамката на споразумението.
След това от военното министерство съобщиха, че Американският конгрес е одобрил сделката.
Още по време на обсъждането на покупката на американските изтребители бившият служебен министър на отбраната Тодор Тагарев заяви, че ще ни трябват години докато овладеем тези машини.
Още по темата:
Икономическият печат на 24 юни 2019 година
Най-лошите военновъздушни сили в света
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |