Снимка МЗХГ
Сертифицираните площи за отглеждане на биологични култури в България през последните 7 години са се увеличили над 6 пъти. Към 2018 г. площите в система на контрол са 162 332 ха, а към 2011 г. те са били 26 622 ха, съобщават от Министерството на земеделието, храните и горите (МЗХГ). В същото време за 10 години броят на стопаните, занимаващи се с биологично земеделие (т. нар. биологични оператори) са се увеличили над 20 пъти. През 2008 година, в системата за контрол са били включени само 311 опаретири, а през 2018 година техният брой достига 6 660 оператори.
Къде е България на световнат карта по биоземеделие
Според информацията на МЗХГ, от 2015 година насам, България заема едно от челните места по площи с лозя отглеждани по методите на биологичното земеделие в ЕС, което прави възможно производството на биовино.
Страната ни е сред лидерите в Европа и по отношение на брой пчелни кошери, отглеждани в съответствие с методите на биологичното земеделие. Към 2011 г. броят им е 58 855, а през 2018 г. нараства четири пъти и достига до 265 069.
В периода от 2016 г. до 2018 г. се отчита ръст и при засадените площи с роза и лавандула, съответно към 2018 г. те са 2255 ха и 7 021 ха. България е най-големият производител на биологично розово и лавандулово масла в света. Този факт, както и разрастващото се производство на други разнообразни биологични етерични масла, като масло от маточина, затвърждава позициите на странвата ни на традиционен и търсен производител на тези етерични масла. Това определя България като ключов производител с традиции в производството на суровини за био козметиката.
България разполага с подходящи почвени и климатични ресурси за развитие на биоземеделие, затова и ръководството на МЗХГ предприема повишама мерките и формите за управление и подкрепа на българското биоземеделие. Още повече, че биоземеделието е приоритетен сектор за подпомагане по инвестиционните мерки по Програмата за развитие на селските райнои (ПРСР). От началото на 2007 г. до момента по тази европрограма са изплатени около 150 млн. евро, основно за проекти за модернизация на биологичните земеделски стопанства, следвани от проекти на млади фермери, малки стопанства и проекти за преработка на био суровини.
Какво предстои
МЗХГ изготви Национален план за действие за развитие на биологичното производство за периода до 2027 година. Съвместно с представители на контролиращи и консултантски организации, научни институти и университети, организации на биологичните производители и търговци са определени стратегически цели в подкрепа на българското биопроизводство. Изготвеният план ще утвърди и доразвие водещата позиция на страната ни в редица биологични производства.
За оптимизиране на надзора върху дейността на контролиращите лица и увеличаване на капацитета на административното звено през тази година ще бъде създадена и дирекция „Билогично производство" в МЗХГ.
Сред целите са още включване на схеми и мерки за подпомагане на ферми, които не отговарят на критериите за подпомагане по мярка 11 „Билогично производство" по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР). Предвижда се 30 % от тях да бъдат подпомагани по такива схеми. Създават се условия за устойчивост на малките и семейни биологични стопанства, чрез насърчаване сдружаването на производителите. Сред другите цели са включване на био продукти в схемите „Училищен плод" и „Училищно мляко".
Предвижда се ежегодно участие на биологични стопанства в схемите за времена заетост на работници в тях. Създават се възможности и за безплатни консултантски услуги и професионално обучение за биофермери по мерките по ПРСР в началото на новия програмен период.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |