Снимка: Архив infostock.bg
НАП спира временно 6 електронни услуги. Достъпът до шест от електронните услуги на НАП временно беше спрян заради хакерската атака и източването на лични данни на граждани и фирми. За подобряване на информационната сигурност екип от експерти изследва уязвимостта на всички електронни услуги, предоставяни от НАП. Възможно е в този процес временно да бъде ограничен достъпът до някои е-услуги, съобщиха от приходната агенция.
Днес беше ограничен достъпът до портала за продажби на имущество на длъжници, които организират публичните изпълнители на НАП. Нямаше и достъп до списъците на хората и фирмите с данъчни и осигурителни задължения за над 5000 лв. Не функционираше и услугата за онлайн справка за лица, неоткрити на адрес, на които се връчват документи чрез прилагане към досието по реда на чл.32 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.
Ограничено беше и тестово подаване на данни от фискални устройства към сървър на НАП. Важно е да се подчертае, че услугата в реална среда функционира без ограничения, т.е касовите апарати в страната подават безпроблемно данни към НАП в реално време. Не работеше само услугата за тестване на връзката на касовите апарати.
Не функционираше и услугата за регистриране по интернет на SIM карти от производителите на фискални устройства. Като тук е важно да се уточни, че аналогична услуга съществува за производителите на касови апарати чрез мрежата на мобилните оператори и тя функционира без проблеми.
Бул. „Витоша" е №3 по ръст на наемите. Столичният бул. "Витоша" е сред лидерите по ръст на наемите в Европа. Средните наеми на търговски обекти на централната улица в София през четвъртото тримесечие на 2018 г. достигат 52 евро на кв. м, сочи докладът "ДНК на недвижимите имоти" на консултантска компания за недвижими имоти. Повишението на наемите на бул."Витоша" е с 4% спрямо предходното тримесечие и с 8,3% на годишна база. А доходността на имотите на булеварда е 8%, сочат данните на компанията. Бул. "Витоша" е на трето място както по тримесечен, така и по годишен ръст на наемите сред изследваните от компанията 46 централни улици в големи градове в Европа. "Шанз-Елизе" в Париж остава най-скъпата улица на Стария континент със среден наем от 19 хил. евро на кв.м.
Наемите на офис площи в централните части на София се запазват без промяна през четвъртото тримесечие на 2018 г. на ниво от 15 евро на кв.м. Доходността също остава непроменена на ниво от 7,75%. За годината наемите отбелязват ръст от 11,1%, като по този показател отстъпват само на централния бизнес квартал в Барселона, където увеличението е с 15,2%, и на централната част на Берлин, където ръстът е 13,8%.
Наемите на индустриални и логистични имоти в София също задържат нивото си от 4 евро на кв.м през четвъртото тримесечие, а доходността намалява с 0,50% на годишна база до 8,50%.
Пазарите на бизнес имоти в Европа са запазили положителната си тенденция в повечето страни и за повечето видове имоти през четвъртото тримесечие на 2018 г., сочат данните на компанията. "Офисният и логистичният сектор бяха основните двигатели на растежа през цялата 2018 г. На европейско равнище ръстът на наемите на офис площи се ускори до 2,6% на годишна база. Това е най-голямото повишение за последните пет години. Наемите в логистичния сектор също достигнаха най-големия си ръст от над десет години с 2,3%", коментира Найджъл Алмънд, ръководител на отдел "Анализ на данни" в компанията.
Връщат временните винетки за автобуси и камиони до края на седмицата. До края на седмицата ще бъде възстановена продажбата на месечни винетки за автобуси и камиони, обещаха от националното тол управление. Проблемът с тяхната наличност се появи преди седмица, предава БНТ.
Продажбата на едномесечни винетки беше спряна, заради очакваното пускане на ТОЛ системата през август. Това обаче се отлага и се наложи спешно през миналата седмица да бъде променен закона за пътищата, така че отново да бъде пусната месечна винетка. В момента временно е преустановена продажбата на месечни винетки до публикуване на промените, които миналата седмица минаха на второ четене в парламентарна зала. В деня, в който законът се обнародва в държавен вестник, ние сме готови технически, отново да бъде възстановена продажбата на винетки, каза Олег Асенов, директор на Националното ТОЛ управление.
За проблема сигнализираха превозвачи. Днес в Севлиево три транспортни фирми се обединиха и излязоха на протест. Сред протестиращите е и Пламен Боевски, който работи в бранша от 30 години като обслужва превоза в региона на Севлиево и Габрово, където няма алтернативен начин на предвижване.
Заради липсата на месечни винетки, превозвачите са били принудени да купуват седмични, което им излиза по-скъпо.
Според ТОЛ управлението обаче повечето фирми са се подготвили.
Таксата за превод в чужбина - равна на вътрешните преводи. Който превежда пари в държава от еврозоната или прави вноски по кредити към тях, след 15 декември т.г. трябва да изисква таксите за преводите да са равни с тези при вътрешните преводи.
Това следва от евродиректива, чието спазване е задължително за всички банки и компании, които правят парични преводи.
Вносител на предложението бе българският евродепутат Ева Майдел. Тя изчисли, че таксите ще паднат от сегашните 10 евро до 2-5 лв. за превод и това ще спести 70 млн. евро за година.
Според подуправителя на БНБ Нина Стоянова, при електронните картови преводи банките са задължени да дадат на клиентите си информация за възможностите, за да не губят от курсови разлики.
Институции и търговци, които предоставят услуги по превалутиране на терминал или на мястото на продажба, ще са длъжни, преди да направят превода, да уведомят платеца за общата сума на таксите за превалутиране.
Тази такса трябва да бъде процентна надбавка спрямо последните обменни курсове на еврото, обявени от Европейската централна банка. Платецът задължително ще получава информация и за сумата, която ще се заплаща на получателя, както в паричната единица, използвана от получателя, така и в паричната единица на сметката на платеца, обясни Стоянова.
При кредитните преводи платецът трябва да получи информация за очакваните такси за услугите по превалутиране, които са приложими за кредитния превод, както и за очаквания размер на превода в паричната единица на сметката на платеца. Клиентът трябва да бъде уведомен и каква сума и в каква парична единица сумата ще стигне до получателя.
Тези изисквания ще влязат в сила малко по-късно след изравняването на таксите - от 19 април догодина.
До 14 септември тази година пък всеки, който предлага платежни услуги, трябва да въведе и да използва поне два начина за установяване идентичноста на платеца. Такива могат да бъдат еднократна парола и/или пръстов оптечатък или други избрани начини.
Иван Гешев влиза в "кална битка" със себе си за нов главен прокурор. Човекът, който твърдеше, че 99% няма да участва в кампанията за нов главен прокурор, защото тя ще е кална битка, в която ще се купуват магистрати, политици, журналисти, не само че бе номиниран за поста, но и най-вероятно ще е единствената кандидатура. Вчера Иван Гешев бе единодушно издигнат от всички 11 членове на прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет. В това число е и настоящият главен прокурор Сотир Цацаров.
По закон номинации могат да се правят само от поне трима членове на прокурорската колегия или от министъра на правосъдието Данаил Кирилов, който вече обяви категорично, че няма да прави предложение. Така настоящият зам. главен прокурор ще трябва да води "кална битка" със самия себе си.
Не е ясно защо Гешев е променил мнението за участие в надпреварата, нито какви точно са качествата и успехите му, за да бъде той безспорен кандидат на прокурорската колегия за този ключов пост. Говорителят на прокурорската колегия на ВСС Даниела Машева обясни, че Гешев е дал съгласието си за номинацията. Тя мотивира решението с работата му начело на Специализираната прокуратура и "високата оценка за нея в последните доклади на Европейската комисия". В подкрепа на това са цитирани операции на спецпрокуратурата - предимно съвместни с чужди служби. Членовете на прокурорската колегия на ВСС изтъкват и "доброто взаимодействие на Иван Гешев с други институции, високите му нравствени качества и политическа независимост". "Предложеният кандидат демонстрира голяма степен на независимост и умение да устоява на натиск - пример за това са внесените обвинителни актове срещу лица от властта. Длъжностите му досега са гаранции, че притежава във висока степен исканите професионални и нравствени качества", обяви Даниела Машева. Тя бе категорична, че колегията няма да издига друг кандидат за поста. "Ако бяхме номинирали много кандидати, щяхте да ни обвините, че сме режисирали надпреварата", енигматично обясни тя.
Фонд "Земеделие" опустя след арестите. Шефовете на дирекции в Държавен фонд "Земеделие" масово са си взели болнични след обиските и арестите миналата седмица, когато бяха задържани шестима души, сред които и зам.-шефът на фонда Калоян Костадинов. Спецакцията в ДФЗ бе във връзка със злоупотреби с евросубсидии на фирми, свързани с бизнесмена Миню Стайков.
От общо 23-ма началници на дирекции 20 отсъстват, установил в петък новоназначеният глава на фонда Васил Грудев. Грудев оглави ДФЗ именно в петък, след като предшественикът му Живко Живков бе освободен от поста "по лични причини". Заедно с Живков си тръгна и заместникът му Калоян Костадинов, който се оказа сред арестуваните при спецакцията, после бе освободен, а накрая сам подаде оставка.
"Надявам се, че тази ситуация, която доведе и до голямо стресиране у служителите, ще бъде преодоляна с най-бързи темпове", коментира в понеделник новият изпълнителен директор на фонд "Земеделие" пред Нова тв. Той не коментира "епидемията" сред висшите чиновници, излезли в болнични, но призна, че е шокиран от кадровата криза, която е заварил в институцията. Но горещо похвали освободения зам.-директор Калоян Костадинов (бил изключителен професионалист, съвестен и честен експерт), като поясни, че няма представа за какво е бил обвинен. Това се случи в понеделник сутринта, а само часове по-късно стана ясно, че Грудев изненадващо е върнал Костадинов на работа във фонда, но на по-предния му пост - шеф на ключовата дирекция "Договаряне".
"Мястото му на началник се пази, тъй като е бил на изборна длъжност - зам.-директор. В мярката му се казва, че не се изисква отстраняване от каквато и да е длъжност, т.е. няма проблем", обясни невъзмутимо Грудев пред сайта "Агри.БГ".
Положението с кадрите вече се нормализира и поболелите се шефове на дирекции са на работа от новата седмица - с изключение на двама, които ползвали годишните си отпуски. Това отговориха от ДФЗ на въпросите на "Сега" има ли парализа в работата заради масовите отсъствия. "ДФЗ функционира нормално, като по никакъв начин не е нарушен работният процес. Криза в управлението няма. Изпълнителният директор Васил Грудев се срещна със служителите и представи своята визия за управление и нормализиране на работния ритъм", увериха от пресслужбата на фонда.
Как африканската чума стигна до фондовата борса. От данните на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) може да се заключи, че първата по-едра жертва на африканската чума по свинете е дружество, чиито акции се търгуват на фондовата борса. Даденото описание за стопанството в Русенско със 17 хил. животни, предполагат че става въпрос за "Свинекомплекс Николово", който е сред топ 20 на свинефермите в страната.
Дружеството е сред малкото компании от хранително-вкусовия сектор, които дават възможност на инвеститорите да се възползват от динамиките в този бранш, а поведението му като емитент често е било сочено за пример от анализаторите - с навременно разкриване на информация за корпоративни събития, редовна отчетност и креативност във финансирането, включително чрез издаване на варанти.
Новината за предприетите през почивните дни мерки по умъртвяване на отглежданите близо 17 хил. животни в Николово няма потенциал да предизвика борсов срив с акциите на борсовото дружество, тъй като малък дял от капитала му е качен за търговия на борсата и едва 2.4% от акциите са собственост на дребните индивидуални инвеститори. Дружеството е листнато на Неофициалния сегмент на Българска фондова борса (БФБ), където са преместени емисиите на слаболиквидните компании.
В неподходящ момент
Точно преди седмица, на 19 юли, предприятието в Николово уведоми за промяна в акционерната структура, като два от големите акционера - "Пимаро България", държащ 33.06% от капитала, и "Хайбрид", държащ 32.16% от капитала, са прехвърлили дяловете си на производителя и търговеца на фуражи "Вианд". Така те излизат от компанията, а новият мажоритар взема контролиращ дял от 65.22% от капитала на дружеството. Предвид смяната на контролиращия акционер, би трябвало да последва и търгово предложение към останалите инвеститори. Цената се определя по комбинация от различни методи и се одобрява от Комисията за финансов надзор, като тя не може да е по-ниска от платената от новия инвеститор. Другият голям акционер в свинекомплекса остава "Вестпарк файненшъл груп", който държи 32.38% според акционерната книга към средата на юни.
Цената на сделката не е известна, но за купувача тя е логична стъпка предвид положителните финансови резултати и възможността за затваряне на производствения цикъл. В края на 2018 година "Вианд" отчита приходи в размер на 82.8 млн. лв. спрямо 72.8 млн. лв. година по-рано и печалба от дейността в размер на 1.7 млн. лв. В отчета му се отбелязва стремеж за по-пълно натоварване на фуражните мощности, което мотивира и други покупки на бизнеси, в това число в Румъния.
В същото време финансовият отчет за първото тримесечие на "Свинекомплекс Николово" показва труден период за компанията. Приходите са 905 хил. лв., а резултатът от дейността е загуба в размер на 449 хил. лв. За това допринася намалението в продажната цена на продукцията с 51 стотинки до 2.16 лв. за килограм живо тегло и покачване в цената на фуражите. Само за едно тримесечие са изразходвани 1.292 тона фуражи на стойност 728 хил. лв., пише в отчета на предприятието, което към периода дава работа на 84 души.
Работодателите сезираха КЗК за монопола на Ковачки в търговията с ток. Свързаните с Христо Ковачки енергийни дружества ще бъдат проверени от Комисията за защита на конкуренцията за картел и злоупотреба с господстващо положение. Повод за това е сигнал от четирите национално представителни организации на работодателите - КРИБ, АИКБ, БСК и БТПП, в който се твърди, че с поведението си групата предприятия на Ковачки по недопустим начин нарушават принципите на свободно договаряне и конкуренцията, като изкривяват пазара и създават необосновано високи цени.
Случайно или не, сигналът е подаден точно в деня, когато България отново е с най-скъпата електроенергия в цяла Европа. Постигната цена на пазара "Ден напред" на Българската независима енергийна борса е 118.73 лв./мВтч базова мощност. Това е по-високо дори от гръцката цена, към която се начисляват технологични разходи и други такси. За сравнение, в Румъния и Унгария цените са около 100 лв./мВтч, а в Западна Европа - около 80-90 лв./мВтч.
Произвежда, купува, препродава
Още на 12 юли "Капитал" за първи път описа подробно зависимостите при търговията с електроенергия и ролята на свързаните с Христо Ковачки дружества, но сега и работодателските организации официално потвърждават това. Те посочват поименно свързаните с Ковачки предприятия като причината за проблемите в енергетиката. Става дума за ТЕЦ-овете "Бобов дол" и "Марица 3", топлофикационните дружества с комбинирано производство в Сливен, Перник, Бургас, Враца, Плевен, Велико Търново, Габрово и Русе, както и "Брикел". Тяхната обща инсталирана мощност е 2363 МВт, или повече от тази на АЕЦ "Козлодуй".
Проблемът е, че електрическата енергия, произведена от тези дружества, се продава на свободния пазар само от търговеца "Гранд Енерджи дистрибюшън", който също е свързан с Ковачки. Освен това същият търговец е избран без конкурс да продава енергията и на общинската "Топлофикация София", чиято мощност е 186 МВт, като я купува от самото дружество на минимална цена.
"Наличието на свързаност между собствениците на производствените мощности и търговеца представлява концентрация, която обективно създава условия за манипулиране на пазара", казват работодателите. Според тях са налице и условия за изкуствено създаване на дефицит на електрическа енергия чрез ограничаване на собственото производство и едновременно с това изкупуване чрез свързани търговци на целия предлаган от държавните производители ток на борсата.
Къде е картелът
Според бизнес организациите пазарното поведение на въпросните компании създава съмнения за наличие на картелно споразумение. За пример те дават свързаните с Ковачки търговци на ток "Гранд Енерджи дистрибюшън", "Юропиън трейд оф енерджи", "Сага комодитис", "ТМ Технолоджи" и "Енерджи инвест Юръп", които в периода от ноември 2018 г. до януари 2019 г. са участвали в тръжни сесии на Българската независима енергийна борса и са купили електроенергия в размер на около 500 МВт от АЕЦ "Козлодуй".
"Всеки от изброените търговци е закупил на база на двустранен договор електрическа енергия от предложената от АЕЦ-а, като формално по всеки от договорите е спазено ограничението за закупуване на количества до 10 или 20 МВтч от един купувач. На практика обаче цялото количество електрическа енергия, предложено по време на споменатите борсови сесии, е закупено от цитираните дружества", посочват в сигнала си до КЗК работодателите, като твърдят, че при това координирано поведение се елиминира конкуренцията.
Свързани фирми помпат цената на тока на едро. Свързани фирми помпат цената на тока на едро. За това предупредиха в свое писмо в понеделник от работодателските организации. Те сезираха Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) и поискаха да се разследва действията на група участници на свободния пазар на електрическа енергия. Бизнесът счита, че въпросните дружества с поведението си по недопустим начин нарушават принципите на свободно договаряне и конкуренция, залегнали в българското законодателство.
Съществена част от електрическата енергия, произвеждана от мощности частна собственост на територията на страната, е под прекия или косвен контрол на субекти, които са свързани лица по смисъла на §1 от допълнителните разпоредби на Търговския закон, смятат работодателите. В тяхното писмо до КЗК са визирани следните дружества: „Топлофикация - Бургас" ЕАД, „Топлофикация-Перник" АД, „Топлофикация - Плевен" ЕАД, „Топлофикация - Русе" ЕАД, „Топлофикация - ВТ" ЕАД, „Топлофикация-Враца" ЕАД, „Топлофикация-Сливен" ЕАД, „Топлофикация Габрово" ЕАД, „Брикел" ЕАД, „ТЕЦ - Бобов дол" ЕАД и „ТЕЦ Марица 3" АД. Голяма част от въпросните производители на ток се свързват с бизнесмена Христо Ковачки. Американският ТЕЦ „Марица 3" пък продава скъп субсидиран ток по договор, подписан по времето на кабинета на Иван Костов. Общо 11 дружества, посочени в искането на работодателите, са с обща инсталирана мощност от 2362,94 мвт.
Работодателите подчертават, че електрическата енергия, произведена от тях, се продава на свободния пазар на електроенергия от дружеството търговец „Гранд Енерджи дистрибюшън", свързано със субектите - производители. Следва да изтъкнем и факта, че търговецът „Гранд Енерджи дистрибюшън" по силата на договор представлява „Топлофикация София" ЕАД при продажба на електрическата енергия, произведена от когенерацията на дружеството с обем 186 мегавата. Наличието на свързаност между собствениците на производствени мощности и субекта - търговец на свободния пазар представлява концентрация, която обективно създава условия за манипулиране на пазара. Налице са и условия за изкуствено създаване на дефицит на електрическа енергия чрез ограничаване на собственото производство и едновременно с това изкупуване чрез свързани търговци на цялото предлагано от държавните дружества - производители количество електроенергия на борсата. Отделно от това под контрола на собствениците на производствените мощности е и застрахователно дружество, което издава застрахователни полици като форма на гаранционно обезпечение при закупуване на електрическа енергия преимуществено на групата търговци, свързани с производителя, което пряко създава конкурентно предимство.
Това обстоятелство подсказва, че е възможно и закупената енергия да не бъде платена и подсилва непазарното предимство, се казва още в писмото подписано от шефовете на АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |