Снимка: БГНЕС
След продължили 12 часа дискусии, на 2 август вечерта, Европейският съюз издигна кандитурата на Кристалина Георгива за изпълнителен директор на Международния валутен фонд (МВФ). Тя получи подкрепата на 56% от 28-те страни членки на ЕС, а след избора веднага бе поздравена от другия кандидат - Йерун Дейселблум, бившият холандски финансов министър и председател на Еврогрупата.
Към 16.30 часа от надпреварата се оттегли председателят на централната банка на Финландия Оли Рен, който е и бивш заместник-председател на Европейската комисия.
Сред кандидатите, които преди дебатите на министрите на финансите оттеглиха своите кандидатури, бяха министърът на икономиката на Испания Надя Калвиньо и на португалеца Мириу Сентену, който в момента е председател на Еврогрупата.
Акцентът на първите коментари след избора бяха, че номинацията на ЕС за шеф на МВФ е доказателство за разделението между 28-те страни-членки на Съюза, обобщи „Ройтерс".
Номинации ще се приемат до 6 септември, а гласуването трябва да се извърши до 4 октомври. По традиция оперативното ръководство на МВФ се поверява на европеец, докато Световната банка се поема от американец. Напоследък обаче страните с нововъзникващи пазарни икономики оспорват това неписано правило, твърдят наблюдатели, запознати с кулоарните дебати в двете световни финансови институции.
До вота се стигна, след като бившият френски министър на финансите Кристин Лагард беше номинирана на 2 юли за президент на Европейската централна банка (ЕЦБ). Тя зае поста на упраляващ директор на МВФ през 2011 година, когато стана и първата жена, която пое оперативното ръководство на МВФ. За президент на ЕЦБ Лагард получи политическата подкрепа и на германския канцлер Ангела Меркел, и на френския президент Еманюел Макрон.
Вижте още: Кристин Лагард подаде оставка като директор на МВФ
Лагард официално ще напусне МВФ на 12 септември и дотогава трябва да има одобрена номинация, тъй като изборът трябва да бъде одобрен от Изпълнителния съвет на фонда до 4 октомври.
За избора на Кристалина Георгиева проблем може да се окаже възрастта. На 13 август 2019 година тя ще навърши 66 години, а сегашните правила за избор допускат кандидатът да е навършил 65 година в деня на избора. Това изискване е записано в правилата, според които управляващият директор на МВФ не може да продължи да заема поста, след като е навършил 70 години. Това означава, че ако правилата не се променят, и ако бъде избрана Кристалина Георгива, тя трябва да подаде оставка след 4 години, преди да изтече петгодишният мандат на директор на МВФ, поради навършване на възраст.
Бордът на управителите на МВФ обаче може да гласува промяна за възрастта, за което се изисква обикновено мнозинство - 50% плюс един глас. Според агенция „Блумбърг", правилата на МВФ допускат да бъдe избран кандидат над възрастовия праг, но за да поеме поста, трябва да бъдат приети поправките.
Още по темата:
Кристалина Георгиева се появи сред кандидатите за шеф на МВФ
Финансовите министри от Еврозоната одобриха Лагард за шеф на ЕЦБ
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |