Снимка: Архив infostock.bg
Черен август - 8 убити на пътя за 4 дни. Осем души загинаха и над 110 бяха ранени при тежки катастрофи от 1 август до 4 август следобед. Кървавият кошмар напомни, че е започнал най-черният месец от годината, при който в България от 3 десетилетия насам загиват средно над 100 мъже, жени, деца и старци.
Досега тази картина не успяха да променят нито една акция на „Пътна полиция", нито една промяна в Закона за движение по пътищата, а още по-малко ще могат да направят това от някоя Държавна комисия по безопасност на движение или дежурен щаб в МВР по пътната обстановка. Статистиката на КАТ по месеци от 1990 г. насам (виж таблицата) категорично сочи, че пикът на жертвите е в трите месеци от лятото плюс септември. По принцип през този период времето е топло, пътищата по често са сухи, светлата част на деня е дълга, децата са във ваканция, а хората пътуват през отпуските си с автомобили по курортите у нас или в чужбина, както и по родните си места.
През лятото страната ни става кръстопът на гастарбайтери от Турция, които пътуват със семействата си от страни от Западна Европа към родината си. Някои от тях карат по 2-3 денонощия без почивка, заспиват зад волана, изпреварват рисково, не спазват ограниченията на скоростта и това не е само тази, или по-миналата година, а от 70-те години на миналия век.
Репортер се хвърли пред колана на Пламен Георгиев. Бившият шеф на КПКОНПИ Пламен Георгиев се оплака, че в неделя репортер на Би Ти Ви е изскочил пред колата му в желанието си на всяка цена да вземе интервю от него. Екипът дебнел Георгиев пред сградата на Нова телевизия след негово интервю за медията. Това е създало риск от сериозен инцидент, защото заради заплахи за живота от пет месеца Георгиев се движи с охрана от НСО.
От медията настоявали бившият шеф на комисията „Антимафия" да каже дали ще даде съгласието си за независима експертиза от Камарата на архитектите на терасата на неговия апартамент.
Георгиев обясни отказа си с това, че е бързал за рожден ден на сина си. „Не очаквах, че дългогодишен журналист би застрашил собствената си сигурност и тази на колегите си, преследвайки човек, който не се крие", каза бившият шеф на КПКОНПИ в отговор до Би Ти Ви. „Удивен съм, че публична личност като мен, може да бъде причаквана по подобен начин... като укриващ се от закона престъпник", пише още Георгиев.
Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет днес ще разгледа молбата му да бъде върнат на работа в Специализираната прокуратура. Той бе спецпрокурор само четири месеца през 2011 г., а след това бе назначен за зам.-министър на правосъдието.
Как в Германия коментират избора на VW. Къде да е заводът на "Фолксваген" - в България или в Турция, е гореща тема за немските медии, както и за немалко германци, които заявяват свои становища и коментари във форуми.
Колкото повече напредва времето до момента, в който надзорният съвет на германската компания ще вземе окончателно решение, толкова по-чести са новините, анализите, коментарите, а и спекулациите.
В медиите в Германия в последния месец се спекулираше сериозно, дори в надпреварата бяха включени Саудитска Арабия и Катар. През юли коментарите се нагорещиха особено след заседание на надзора на "Фолксваген", след който изтече новина, че Турция е предпочитана.
В петък Bild публикува разработка със заглавие "Шефът на VW Дийс се заиграва с Ердоган". "Германци лежат в турски затвори заради Ердоган, немските туристи спират да ходят на почивки в Турция като протест срещу Ердоган, но шефът на "Фолксваген" Херберт Дийс явно няма проблеми с това", пише медията.
Двамата автори Том Дрекслер и Паул Ронцхаймер питат "Фолксваген" дали наистина искат да правят бизнес с този човек - "сатрап, който живее в дворец с 1000 стаи, арестува опозиционери и заплашва журналисти и съдии".
Те пишат, че се говори, че решението е взето. Немският концерн преследва по-високите субсидии в Турция и се поддава на манипулациите на бившия канцлер и приятел на Путин Герхард Шрьодер, който дърпа конците на сделката зад кадър.
В началото на март човек от ръководството на концерна казва, че изборът на мястото на новия завод в Югоизточна Европа е на финалната права и очакванията са, че крайното решение ще бъде взето до края на май - началото на юни. Публикацията е в Automobil Produktion. Разглеждат се условията в четири страни - Турция, Румъния, България и Сърбия.
В края на март Automobil Produktion съобщава, че изборът вече е сведен до две страни. Спекулира се, че това може би са Турция и Сърбия.
"Арекс": Премиерът Борисов подкрепя строителите и винаги ще ги защитава. Премиерът Борисов заяви, че неса прокарали поправка в ЗУТ, която да защитава интереса само на една фирма, и допълни, че що се отнася до интереса на строители, те винаги ги защитават.
"Защото сме убедени, че само частният бизнес, инициативата и от техния труд и конкуренция може държавата да върви напред".
Тези изявления бяха направени като отговор на журналистически запитвания и свързани с неотдавнашното потвърждение на Административен съд - София, за законността на строителството на сграда на "Артекс" - "Златен век".
Решението на съда и усилията на правителството да се спазва законността са рамките, в които "Артекс" ще продължи строителството на обекта "Златен век".
Мащабният и иновативен за страната ни проект ще допринесе за запазването на работните места на над 2000 служители и граждани на Република България. Техните работни места и заплати са пряко и косвено свързани със строителството на сградата "Златен век".
Бизнес проектът "Златен век" се равнява на 0,2% от брутния продукт на страната ни и има своя малък, но важен принос за запазването на добрите показатели на нашата икономика. Вярваме и че "Златен век" ще бъде пореден пример за законността и стабилността, който да насърчи родните и чуждестранните инвестиции в България.
"Артекс" подкрепя усилията на правителството да се спазва законността и очаква горепосоченото решение на съда да е един добър пример за тези усилия. В една правова държава законът следва да се изпълнява от всички нейни субекти, т.е. очакваме и разчитаме институциите и гражданите да уважат решението на съда и да се съобразят с всички произлизащи от него действия.
Обещаните по 300 лв. и ново прасе не спряха бунта на дребните свиневъди. Държавата ще дава по 300 лв. на всеки стопанин на домашни прасета, в случай че доброволно умъртви животните си. Това стана ясно след извънредната среща на премиера Бойко Борисов с кметове в Пазарджик в края на миналата седмица.
"Ако доброволното умъртвяване на здрави прасета заради разпространението на африканска чума се отложи до декември, това ще унищожи промишленото производство", каза министър-председателят.
„Полагаме огромни усилия да действаме така, както казва науката", заяви той и напомни, че срокът за умъртвяване се удължава с една седмица - до 9 август. Борисов каза още, че „бизнесът се задължава догодина да даде прасета, а ние сме задължени да дадем по 300 лв. на двор, за да се възстановят щетите".
Той обеща, че няма да задължава с полиция и войска стопаните да умъртвят животните си. Реакциите на хората не са еднозначни. Протестите най-вече в сливенското Крушаре продължават с блокада на пътя Сливен-Ямбол, там негодуват, че Борисов с лекота раздава народни пари.
Жители на няколко софийски села излязоха на протест в село Мрамор срещу избиването на прасетата, отглеждани в стопанства тип заден двор, предаде репортер на БГНЕС. Тази мярка беше разпоредена от властите, които създадоха 20-километрови санитарни зони около всички индустриални свинекомплекси в България. Най-близкият свинекомплекс до Мрамор е в село Петърч. Стопаните недоволстват от това, че без да са изследвани животните им, те са принудени да ги умъртвят.
Промишлените свиневъди пък призоваха държавата да действа с цялата строгост на закона срещу неподчиняващите се дребни стопани. Думите на Борисов на срещата в Пазарджик раздразниха и румънското Външно министерство. Тогава той обвини румънските туристи за разпространението на африканската чума.
Болници искат 8 лв. за wi-fi и 900 лв. на ден за стая. Част от болниците у нас имат безумни такси и шокиращи цени - от такса за справка за точния час на раждане, пренос на болен на етаж и такса безжичен интернет до близо 900 лв. за ползване на ВИП стая на ден. Най-солените и странни цени са основно в частните болници, но се срещат и в държавните и общинските в големите градове, сочат ценоразписите на лечебните заведения, публикувани на сайта на здравното министерство.
От 1 януари тази година болниците бяха задължени по закон да публикуват на сайтовете си цените на всички услуги, които предоставят извън поетото от здравното осигуряване, а също да предоставят информацията и на МЗ. Регистърът доста закъсня, но все пак наскоро министерството го публикува. Той включва както цените на лечението в случаите, когато то не е поето от здравната каса - например за неосигурени, така и таксите, които болниците имат право да налагат, а също и колко струва изборът на екип или лекар, за които има нормативен таван - не повече от 900 лв. за екип и 500 лв. за лекар. По закон не се искат пари от пациентите за лечение, поето от здравната каса, но лечебните заведения могат да таксуват прегледи без направления и немедицински услуги. Някои оттях се възползват от възможността доста добре. Касата не плаща за голяма част от медицинските изделия, които се налагат при хирургично лечение, и те също се поемат от пациентите. Повечето болници обаче са спестили точно тази информация - колко струват винтове, плаки, стентове и т.н.
Според официалния ценоразпис в МЗ първенец по цени се оказват болниците от веригата "Аджибадем". В една от тях - „Аджибадем Сити Клиник МБА/1 Токуда" прегледът при хабилитирано лице е 160 лв., а ако не е при доцент или професор -140 лв. - най-висока цена от всички болници в регистъра. Извънредният преглед е 210 лв. Има и "хоспитализационен преглед" - 25 лв., както и "анализ и интерпретация на резултати от предходен преглед в кабинета" - 33 лв., предродилна консултация (извън НЗОК, вкл: преглед, ехограф, беседа) -70 лв. Странните цени не се изчерпват с това. Пациентът има право на "избор на консултант" - от 625 до 2500 лв. според операцията, като не е ясно как е възможно това, след като по наредба изборът на лекар е до 500 лв. Има и цени за "допълнително поискани услуги" - 200 лв., "такса битово обслужване" - от 40 до 150 лв. според престоя и клиниката, "пакет поискани и предоставени дейности" - от 60 до 3500 лв., "допълнително обслужване, свързано с престоя на пациента в лечебното заведение извън осигурените здравни и общи грижи" - от 35 до 400 лв. Различните самостоятелни стаи варират от 85 до 250 лв. на ден -най-скъпа е стая студио със завишени условия; има и такса "ползване на място за багаж" -не повече от 12 часа и с неголеми размери - 2 лв.
КФН отказа да одобри проспекта за публично предлагане на "Биодит". Комисията за финансов надзор (КФН) не одобри проспекта за публично предлагане на технологичната компания "Биодит", която се опитва да набере 2.4 млн. лв. от инвеститорите на фондовата борса. Причината е, че регулаторът е намерил съществен пропуск в счетоводната политика на дружеството. Пред "Капитал" от "Биодит" заявиха, че ще разгледат забележките на КФН и че не са се отказали от желанието си да излязат на капиталовия пазар.
Дългото взиране
След повече от половин година анализ на проспекта, Комисията за финансов надзор отказва да го потвърди, без да посочва в официалното си съобщение причината за това. По информация на "Капитал" мотив за отхвърлянето е забелязан съществен порок в счетоводната политика на "Биодит" по отношение на амортизациите и по-конкретно - начинът, по който следва да се начислява обезценка на актива ноу хау.
Казусът е любопитен, тъй като за разлика от компаниите в традиционни отрасли на икономиката, при технологичните има особености. В случаят е ноу-хау, което действително оказва влияние за финансовите параметри на компанията, тъй като е заведено като актив на висока стойност.
От отчета на"Биодит" за 2018 година е видно, че дружеството придобива ноу-хау за 8.6 млн. лв., което се отразява върху размера на активите му. От 2.3 млн. лв. те порастват на 10.7 млн. лв. В бележките към отчета от дружеството посочват, че този актив няма да бъде амортизиран, защото на практика има неограничен полезен живот, съгласно международния счетоводен стандарт (МСС) 38. Активът обаче ще бъде тестван във времето за евентуална обезценка. Посочва се още, че полезният модел е в процедура на патентоване, която следва да приключи до 2020 г. След това той ще бъде защитен за десет години, като всяка година ще се плаща такса за поддръжка към Патентното ведомство.
В телефонен разговор след решението на КФН основателят и контролиращ собственик на компанията Юлиян Софрониев каза, че ще търси мнение от големите одиторски компании за това как следва да се третира ноу-хауто, като "Биодит" не се отказва от намерението си да стане публична компания. Недоумение обаче буди въпросът дали не можеше този детайл да бъде изчистен по друг начин. Компанията очакваше зелена светлина за IPO-то си още през пролетта и дори се снабди с държавен ваучер, който да улесни финансово листването на фондовата борса. Със забавянето от регулатора сега рискът е този ваучер да остане неизползван, а закъснението в набирането на финансиране ще се е отразил негативно върху развитието на компанията.
Трудният пробив на технологиите
"Биодит" изработва системи за биометрична сигурност, които намират приложение в предприятията с контролиран достъп, в хотелския бранш, в автоиндустрията. Нейни продукти са инсталирани не само за клиенти в България, но също на пазарите в Испания, Белгия, Швеция. Целеви пазар за експанзия е Испания. За миналата година дружеството има 380 хил. лв. приходи при 285 хил. лв. година по-рано. Резултатът от дейността е загуба от 567 хил. лв.
Цените на газа в Европа продължават да падат. Продължителният спад на цените на газа в Европа освен, че е в ущърб на енергийните компании и е благоприятен за купувачите, може да се засили заради ниското търсене на суровината през лятото, съобщава Reuters. В допълнение с нарастващото глобално предлагане това може да доведе и до запълване на капацитета на газовите хранилища.
Последствията
Цените на природния газ във Великобритания и Холандия, които са своеобразен показател за продажбите на газ в цяла Европа, са се свили наполовина от миналия септември. Те достигнаха десетгодишни дъна през юни заради по-големите доставки от Русия и САЩ. Цените на газа са склонни да падат през лятото, но тази година намалението е нехарактерно, тъй като започна още през зимните месеци, когато традиционно цените се повишават, и беше съпроводено от нарастване на запасите.
Загрижеността относно възможността европейските газови хранилища да запълнят капацитета си до края на лятото се засилва, а това ще изпрати цените на суровината още по-надолу. Местата за съхранение в някои ключови центрове в Холандия и Австрия вече са запълнени на над 95%, показват данните на Refinitiv. "Не очакваме голямо възстановяване на цената през третото тримесечие на тази година, тъй като складовите наличности ще продължат да се запълват - действително цените могат да спаднат отново в края на лятото", коментира анализаторът в HSBC Ким Фустие.
В четвъртък цени на газа във Великобритания и Холандия скочиха, както направиха и в началото на юли, отчасти защото пазарът се подготвя за новия месец и началото на планираната поддръжка. Въпреки че доставките ще бъдат намалени през август заради планираните прекъсвания, опасенията, че съкращенията няма да компенсират ниското търсене през лятото и старта на два нови американски терминала за износ на втечнен природен газ остават.
Нови играчи
Дългоочакваното стартиране на американските терминали за износ на втечнен природен газ и руското съоръжение на полуостров Ямал засилиха доставките в Европа. Появиха се и нови газопроводи на "Газпром", тъй като руският газов монополист защитава своя пазарен дял от конкуренти като Норвегия, която доставя близо 25% от газа на ЕС.
Забраняват продажбата на БГ ракии и бренди без сертификат. Забранява се предлагането на пазара на винени, гроздови е джиброви ракии, както и на бренди, произведени в България, които не притежават сертификат за автентичност. Това е записано в нов Закон за виното и спиртните напитки, публикуван за обществено обсъждане на портала за обществени консултации.
Всяка партида от етилов алкохол от земеделски произход, дестилат от земеделски произход и спиртни напитки, произведени в България пък ще се придружава от протокол за изпитване, издаден от акредитирана лаборатория.
Производство на етилов алкохол от земеделски произход, дестилати и спиртни напитки с цел продажба ще се извършва от търговци, регистрирани по Търговския закон, Закона за кооперациите или по законодателството на държава - членка на Европейския съюз, или на друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, както и на юридически лица, създадени въз основа на нормативен акт, които са вписани в регистъра на производителите на етилов алкохол от земеделски произход, дестилати и спиртни напитки. Регистърът ще се води от Министерството на икономиката, пише още в законопроекта.
Освен това Изпълнителната агенция по лозата и виното ще поддържа специален лозарски регистър, в който ще се вписват всички производители на грозде за вино и оцетопроизводители.
Предвижда се още нови лозя да се садят, а старите ще се презасаждат само със специално разрешение. Изпълнителната агенция по лозата и виното пък ще поддържа публичен лозарски регистър на интернет страницата си. Гроздопроизводителите ще удостоверяват правото да ползват имотите, а винопроизводителите и оцетопроизводителите - наличието на въведени в експлоатация обекти за производство със съответното технологично оборудване, Само вписани гроздопроизводители ще могат да произвеждат и предлагат винено грозде. Производството и предлагането на лозаро-винарски продукти ще става само от вписани за съответната дейност лица.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |