Снимка: Pixabay
Основателни ли са опасенията, че ако епидемията от Африканска чума по прасетата не бъде овладяна, цената на свинското месо ще скочи 50% до края на годината или подобни твърдения са спекулативни.
Относно поскъпването, категоричната позиция е на експерта на Асоциацията на месопреработвателите в България Кирил Вътев. В сутрешния блок на bTV той уточни, че до Нова година средната цена на килограм свинското у нас ще е 7.50 лв.
По думите на Вътев, цената вече се е повишила с около 40% от началото на годината досега и то не само у нас, а в цяла Европа, но ситуацията с Африканската чума ще допринесе за още едно поскъпване. Според него има и лек отлив от консумацията на свинско у нас напоследък, в рамките на около 5%. „До дефицит от свинско едва ли ще се стигне, по-скоро проблемът е, че целият отрасъл ще пострада и загубите ще са милиардни", категоричен е Кирил Вътев.
На коренно противоположна позиция е председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ) Владимир Иванов. Според него, вдигането на цената у нас е в резултат на говоренето за Африканската чума по свинете.
"Има много интересна ситуация на пазара. Има едно изменение на цената нагоре от 80 стотинки. От 7.75 - 7.80, стигнахме до 8.30. Абсолютно спекулативна цена. В същото време паралелно наблюдаваме друг процес на световния пазар цената на свинското намалява. На Чикагската борса, която е индикатор на пазара, цената е станала от 1.90 към 1.69 долара. Това е изцяло вредна спекула, изцяло е вследствие на създадените страхови настроения в обществото, в следствие на многото говорене покрай заболяването", обясни Иванов.
"Свръхпредлагане, свръхконкурентен пазар, няма фактори, които да подтикнат към по-висока цена." Така определи ситуацията на пазара в момента Владимир Иванов.
Освен това, по неговите думи, снабдяване на месо има достатъчно и далеч заболяването не е обхванало цялата страна. Друго показват наблюденията на Асоциацията на месопреробатвателите: в момента е отпускарски сезон и търсенето на свинско месо и колбаси е спаднало с около 5%.
Дефицитът на свинско месо не е само да българския пазар, а световен. „Всичко тръгна от кризата в Китай. Тя е и причината за нарастването на цените. Загубите на другите държави, през които мина заразата, бяха многомилиардни. Отрасълът у нас е застрашен от изчезване", категоричен бе Кирил Вътев.
„И най-лошото да стане, не очаквайте драматични изменения на цената, защото ние сме част много по-голям пазар, много добре уреголиран, свърхконкурентно натоварен и с много добро предлагане на свинско месо, каза още председателят на ДКСБТ.
"Заразата следва своя ход. Тя ще достигне до един пик и най-лошото е, че този отрасъл може би ще трябва да се рестартира, но това няма как да стане за една година. Ще се необходими 2-3 години. Другото лошо е, че вирусът ще си го има. Тази болест се разпространява много бързо", обясни ситуацията микробиологът проф. Христо Найденски.
До момента у нас са установени 30 огнища на заразата при домашни животни и 27 при диви прасета. Африканската чума в трите свинекомплекса в Русенско e на път да заличи 20% от индустриално отглежданите прасета у нас, сочат последните данни на Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ).
От там собщиха, че от днес служителите на агенцията започват проверки в личните стопанства на хората в 20-километровата надзорна зона. Целта е да се установи дали стопаните са умъртвили доброволно домашните си прасета.
Срокът за това изтече в петък. Ако собствениците не са спазили предписанията на агенцията ветеринарните власти ще започнат принудителна евтаназия на животните.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |