Снимка: iStock
Регистрационните номера на електрическите превозни средства ще се различат от останалите. Номерата и буквенит есимволи за населенето място ще са със черен цвят на зелен светлоотразителен фон. Това предвижда Проектът на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № І-45 от 2000 г. за регистриране, отчет, спиране от движение и пускане в движение, временно отнемане, прекратяване и възстановяване на регистрацията на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства, публикуван на интернет страницата на МВР за обществено обсъждане до 5.09.2019 година.
Според преходните и заключителните разпоредби на Наредбата, табелите с регистрационен номер, поставени на електрически превозни средства, се издават след определянето им с БДС 15980.
Табели с регистрационен номер, поставени на електрически превозни средства до влизане в сила на наредбата, запазват валидността си. Собственикът на електрическо превозни средства може да заяви подмяна на табелите с новите регистрационни номера след влизане в сила на подзаконовия нормативен акт.
В мотивите към измененията на Наредба № І-45 от 2000 г. е записано, че електрическите автомобили имат значителни ползи за околната среда, в. т.ч и борбата със замърсяването на въздуха, тъй като спомагат за намаляването на изгорелите газове, въглеводородите и праховите частици в атмосферата. Затова и въвеждането на електрически автомобили по европейските пътища е приоритет в политиката на Европейския съюз.
Освен това, такава практика вече е въведена при регистрацията на електрическите автомобили вредица държави като Норвегия, Австрия,Унгария, Канада, Китай и Индия. През есента на 2018 г. в Англия също са обявени официални намерения за това.
Наредбата допуска идентификация на превозни средства и/или монтаж на табели с регистрационен номер извън пунктовете за регистрация и идентификация на МВР, като са описани подробно условията при които се извършва това. Описани са и условията при които не се допуска подобна услуга извън пунктовете на КАТ.
И третата съществена промяна е свързана с обмяната на данни по електронен път при промяна на собствеността на регистрирано в страната превозно средство между Министерството на вътрешните работи (МВР) и Нотариалната камара. Условието е информацията за продавача -собственик на превозното средство, и за купувача да се намери в Търговския регистър. При търсене на информация за тези лица в Търговския регистър в някои случаи липсва ЕИК или БУЛСТАТ. Това възпрепятства информацията да се достъпва само чрез електронен обмен. Тогава се процедира както досега - с предоставен документ на хартиен носител. Затова измененията в Наредбата не допускат обменяна на данни по електронен път между МВР и Нотариалната камара в случаите, когато данни за ЕИК/Булстат за праводателя и/или приобретателя не могат да бъдат намерени в Търговския регистър.
Предвидено е и още едно улеснение. Звената „Пътна полиция" при СДВР/ОДМВР получават информация за платен данък по служебен път от Министерството на финансите. Тази разпоредба ще влезе в сила от 01.10.2020 г. По този начин с промените в Наредбата ще се постигне по-добра събираемост на дължимите данъци и предотвратяване на възможността от осуетяване на плащането им от данъчно задължените лица, пише още в мотивите за измененията на подзаконовия нормативен акт.
Още по темата:
Кои са най-продаваните електромобили на 2019 година
Илия Левков: Електрическите превозни средства - от собственост към услуга
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |