Снимка: Архив infostock.bg
Средната заплата в София надмина 1700 лева. В София средната заплата е 1724 лв. Столичани взимат с около 480 лв. повече от средното възнаграждение за страната, което е в размер на 1247 лв., сочат последните официални данни на Националния статистически институт за месец март. Но ако от данните на НСИ се извадят възнагражденията в столицата, се оказва че средната заплата за останалата територия на страната е малко над 1000 лв., а столичани взимат със 70% повече.
Само в девет области заплатите са средно над 1000 лв, сочат още данните на НСИ. Веднага след столицата по доходи се нареждат жителите на Стара Загора със средна заплата от 1179 лв. Основната причина за това са заводите за производство на части за автомобили в града. На трето място с 1145 лв. е София-област. Това се дължи на факта, че много хора работят в столицата, но живеят в съседните градове. Четвъртата позиция е за Враца, където взимат средно по 1129 лв. Челната група се допълва от Варна, Пловдив, Габрово, Разград и Русе. Заплатите в Пловдив, Габрово и Разград за първи път през септември 2018 г. преминават границата от 1000 лв.
Заплатите в област Видин нарастват с близо 12% за година и изпреварват тези в Благоевград. В резултат Благоевград остава на последно място по възнаграждения със 787 лв. на месец, а Видин се изкачва с една позиция напред с 809 лв. На следващите места по най-ниски възнаграждения са областите Кюстендил с 876 лв, Смолян с 877 лв. и Хасково с 882 лв.
За година заплатите в страната са нараснали с 11,8%. Но между отделните градове има огромна разлика в темпа на увеличение на възнагражденията. Сред основните причини за това са инвестициите, които се правят в отделните райони на страната. Най-много са се увеличили възнагражденията в област Пазарджик - с над 17,5% до 985 лв. На второ място с ръст от 16,8% се нареждат заплатите в Силистра, където взимат средно по 910 лв. На трето място с увеличение от 15,1 % е област Добрич, където жителите взимат следно по 933 лв.
Милионери теглят от спестяванията си. Милионери теглят пари от спестяванията си в банките. През второто тримесечие на годината депозитите на граждани със суми над 1 млн. лв. в тях намаляват с 8 броя. Така от рекордните 924 броя в края на март, стават 916 в края на юни, сочат данните на БНБ. Общата сума на средствата в милионерските депозити е намаляла през тримесечието с 80,7 млн. лв. и в края на юни е 2,26 млрд. лв. Милионерите са изтеглили значителна сума от влоговете си, която едва ли е отишла само за покупка на луксозни къщи и автомобили. Вероятно част от парите са вложени в бизнеса им, а част от влоговете може да са разделени на няколко депозита с по-малки суми в тях.
Спрямо месец юни миналата година обаче милионерските депозити са нараснали с 90 броя, а натрупаната сума в тях е увеличена с 217 млн. лв., или с 10,6%. Но най-голям ръст в рамките на година има при влоговете със суми между 500 хил. и 1 млн. лв. Те нарастват с 19,1%, или с 275 броя и достигат 1717 броя. На следващо място са депозитите на граждани със суми между 200 хил. и 500 хил. лв. Те се увеличават с 1628 броя, или с 18,3% до 10 273 броя. Оказва се, че най-голям ръст има при влоговете на най-заможните българи. За сравнение при влоговете със суми между 10 хил. и 20 хил. лв. също има увеличение, но то е само с около 5%. При депозитите на граждани със суми между 2500 лв. и 5000 лв. ръстът е под 1%. А при по-малките влогове има дори спад. Явно хората с най-малки депозити теглят пари от спестяванията си, или ги обединяват в един по-голям влог.
В резултат депозитите на граждани намалява с 148 хил. броя за година до 9,59 млн. броя. Но общата сума на спестяванията в тях се увеличава с 4 млрд. лв. и надминава 53 млрд. лв.
Фирмените депозити с над 1 млн. лв. в тях нарастват с 287 броя за година и достигат 3402 броя. Общата сума в тях е 12,4 млрд. лв.
Индексират социалните помощи всяка година според инфлацията. Размерът на социалните помощи ще се вдига вече всяка година според прогнозираната инфлация. Това предвижда промяна в правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане, която бе одобрена от правителството в сряда.
За разлика от пенсиите, които се увеличават с отчетената за предната година инфлация, социалните помощи ще се вдигат предварително. За база ще се ползва прогнозата за инфлацията, която е дадена в средносрочната бюджетна прогноза. Така през 2020 г. увеличението на социалните помощи трябва да е 2,5%.
Индексацията ще засяга и трите основни вида социални помощи, които отпуска държавата -месечна парична помощ, еднократна помощ за отопление и еднократното плащане за покриване на разходите по лечение.
10% увеличение на коефициента за придобиване на право на социална помощ при семействата с деца предвиждат още промените. Така за отпускане на помощ на сирак вече коефициентът за определяне на дохода ще е 100, а не 91% от гарантирания минимален доход от 75 лв.
Това означава, че ако досега за отпускане на помощта е трябвало в семействата на сирака доходът на човек да е не повече от 68,25 лв., то по новите правила ще бъдат подпомагани и хора с доход от 75 лв.
Този коефициент служи и за определяне на конкретния размер на социалната помощ. Той е равен на разликата между диференцирания доход и реалните доходи на искащия помощта.
Ще бъде намалявана обаче сумата за родители, чиито деца отсъстват от училище или детска градина. Тогава коефициентът пада на 20% от 75 лв., което както ще затрудни достъпа, така и ще намали размера на помощта. За разлика от детските помощи, които се спират при отсъствия от училище, социалните не могат да бъдат спрени. Но така се създава стимул хората да не допускат децата им да не се образоват, обясниха експерти от социалното министерство.
Отпускането на помощи вече ще става след задължително посещение на социален работник в дома на бедния.
Бизнесът против камери във всички данъчни складове. Браншови организации са против въвеждането на постоянно видеонаблюдение във всички акцизни складове, показа проучване на "24 часа".
В края на седмицата трябва да приключи обществено обсъждане на промени в Закона за акцизните складове.
Поправките са по идея на Агенция "Митници". Според тях митничирате могат упражняват контрол от офисите си и дистанционно да се пребори контрабандата без проверки на място.
Против идеята са всички засегнати браншови организации, които представляват българските производители на акцизни стоки - горива, вино, алкохол, пиво, тютюневи изделия.
Недоволството им е изразено пряко и чрез най-големите работодателски организации, начело с КРИБ и БСК.
Браншът вече е изпратил официални становища до финансовото министерство и до две бизнес организации - на митническите агенти и на българските спедитори.
Основният аргумент срещу предлаганите поправки е, че те противоречат на Конституцията, на правилата за ограничаване на административното регулиране на стопанската дейност, на правилата за изготвянето на нормативни актове и на тези за защита на личните данни.
Бизнесът се опасява, че това е пореден експеримент върху легалните производители. В същото време контролните органи не предлагат адекватни мерки срещу тези, които работят изцяло на черно, без регистрации и лицензни и не плащат акцизи, данъци и осигуровки.
НАП е проверила само една от трите имотни сделки на Сарафов-син. Новината за приключилата безпроблемно проверка на имотното състояние на 21-годишния Боби Сарафов - син на зам. главния прокурор и шеф на Националната следствена служба Борислав Сарафов, се оказа прибързана. Онзи ден прокуратурата съобщи, че данъчните не са установили несъответствие между получените от Сарафов-младши доходи и притежаваното от него имущество. Всъщност ревизията изобщо не е обхванала две от общо трите му имотни сделки. Така въпросът с имотното състояние на Сарафов-младши остава отворен.
Според съобщението на прокуратурата ревизията за доходите на Сарафов-младши е обхванала периода от началото на 2015 г. до края на 2018 г. 2019 г. изобщо не е включена. Две от най-странните имотни сделки на Сарафов-младши са извършени именно през 2019 г.
Както "Сега" писа, синът на Сарафов започва да пазарува имоти през 2018 г. През август 2018 г. той си купува от "Еделвайс-3 Бояна" ЕООД ателие от 149 кв. м с общите части и две тераси от 87 кв. м за 109 542 евро (735 евро на кв. м без терасите) и гараж за 57 600 лв. Ателието е разположено в затворен комплекс в Бояна, като според сайта на фирмата началните цени в комплекса при разгарянето на скандала тръгваха от 1224 евро на кв. м.
През март 2019 г. Сарафов купува от същата фирма второ ателие в комплекса от 137 кв. м с общите части и тераса от 10 кв. м, като платената цена по сделката е 98 186 евро, или 192 035 лв. (717 евро на квадратен метър без терасата). Тази сделка изобщо не е изследвана от данъчните. Те не са ревизирали и извършена от Сарафов-младши продажба месец по-рано - през февруари. Тогава синът на Сарафов успява да продаде жилище в "Люлин" от 65.2 кв. м значително по-изгодно - за 68 000 евро, или 1043 евро на кв. м.
Протестите срещу мерките срещу чумата се разрастват. Докато земеделското министерство се надява България да получи пари от Европа за борбата с чумата, а Агенцията по храните продължава с налагането на твърде закъснели мерки, протестиращите стопани разширяват съпротивата си. Те недоволстват и от нехайството на властите заради начина, по който се избиват животните. Според тях контейнерите в населените места вече са пълни с животински отпадъци, които пръскат още зарази, и поканиха премиера да отиде на място и да провери.
От вчера в протестите се включиха и събирачи на трюфели, билкари и пчелари от Добрич. Те недоволстват от въведената забрана за свободно придвижване. Сезонът на трюфелите съвпада с периода на наложените ограничения, а много от пчелините са в забранената зона. "В момента дивите прасета не са в горите, всичко е в зърнените култури", заяви Борислав Йорданов, който събира трюфели в Добричка област. Според директора на горското стопанство в Добрич обаче дивите прасета са в царевиците само през деня. Подобни ограничения имаше и преди година, когато заплахата от проникване на заразата от Румъния стана реална. Заради строгите мерки и въведените от големите свинекомплекси стриктни ограничения обаче и до момента големите индустриални комплекси в тази област остават извън зоната на бедствието.
Повече от седмица продължават протестите в сливенското село Крушаре. Собствениците на животни настояват за отмяна на мерките за евтаназия на здрави прасета и възможност за узаконяване на лични стопанства с до пет свине. Някои от хората се оплакаха, че са искали животните им да бъдат регистрирани, но никой не е откликнал, и затова искат узаконяване на личните стопанства. Пътят Сливен - Ямбол и вчера бе затворен за пореден ден заради протестите, като хората се заканиха, че няма да прекратят съпротивата си. Автомобилите, които се опитали да пробият блокадата, не успявали.
Една от протестиращите лично покани премиера Бойко Борисов в Крушаре, за да види каква е ситуацията и какви мерки се прилагат. "Призовавам премиера Бойко Борисов да се качи в джипа си, да мине по селата, да види резултата от мерките и избития поминък на хората, което няма да доведе до абсолютно нищо, да дойде тук да си поговорим. Ние ще му кажем как стоят нещата реално", апелира тя.
Държавата гарантира, че ще плати 741 млн. лв. за "Струма" при Кресна. Правителството се ангажира да отпусне до 741 млн. лв. от държавния бюджет за строителството на магистрала "Струма" през Кресненското дефиле. Така довършването на последната отсечка от пътя за Гърция пълзи с поредна крачка, завършването явно ще е след години, а и е възможно да струва повече от предвиденото досега на българския данъкоплатец.
Сумата от над 740 млн. лв. става ясна от съобщение на Министерския съвет от днес, 7 август. Решението не присъстваше в предварителния дневен ред за заседанието на кабинета, а в официалното съобщение се казва, че правителството "пое ангажимент", без да беше ясно какво точно значи това.
В посока от Кулата към София ще се строи ново, и то тежко трасе с много съоръжения и с обща дължина 24 км, което включва и обходен път на град Кресна. В момента вървят две обществени поръчки за източното трасе, които са на обща прогнозна стойност 1.049 млрд. лв. с ДДС. В посока Гърция ще се използва съществуващият път Е-79, който ще се ремонтира. За него още няма търг, но от пътната агенция уточниха, че рехабилитацията му ще струва 80 млн. лв.
Предстои до дни държавата да подаде апликационна форма за европейско финансиране по оперативна програма "Транспорт и транспортна инфраструктура" за целия този лот 3.2 през дефилето. Но отсега е ясно, че пътят и в двете посоки няма да бъде завършен в настоящия програмен период, или по-точно до края на 2023 г.
Сумата от днешното заседание всъщност е ангажимент на правителството, че ако случайно Европейската комисия (ЕК) ни откаже финансиране за следващия период, България ще довърши "Струма" с държавни пари.
С днешната заявка правителството казва и пред Брюксел, че магистралата остава приоритет, със или без евросредства, но все пак ще кандидатства за прехвърляне към бъдещия програмен период на остатъка от пътя, който не е построен до 2023 г. Накратко, бърз път към Гърция ще има, но последните пари може да не са от Европа.
Държавната ТЕЦ "Марица-изток 2" произведе 145 млн. лв. загуба през полугодието. Загубите на държавната ТЕЦ "Марица-изток 2" продължават да се увеличават въпреки опитите на министъра на енергетиката Теменужка Петкова да поддържа централата жива с извънредни заповеди за изкупуване на енергията ѝ. За първите шест месеца на 2019 г. дружеството е на минус с внушителни 145 млн. лв., което е с 22 милиона повече от отчетената за същия период на миналата година загуба.
Общо натрупаната загуба вече е 772 млн. лв., а дълговете са над 1.5 млрд. лева. ТЕЦ-ът буквално е изправен пред фалит, тъй като не е в състояние да покрива разходите си и изцяло разчита за това на финансовата помощ от собственика си - Български енергиен холдинг. Сумата дотук надхвърля 800 млн. лв. и на практика не може да бъде изплатена. БЕХ задвижи процедура за увеличение на капитала на ТЕЦ-а чрез преобразуване на 600 млн. лв. дълг, но вече половин година няма разрешение за това от ЕК, а и ефектът ще е само временен.
Проблемите на ТЕЦ "Марица-изток 2" неизбежно ще започнат да се прехвърлят и към държавните "Мини Марица-изток", тъй като в един момент може да спре да плаща за доставените въглища. По последни данни натрупаните задължения само към мината са около 150 млн. лева и няма изгледи да намалеят.
Любопитно е, че в междинния доклад за дейността не е отразена аварията, при която в края на юни се срути коминът на 8-и блок на централата. Така остава неясно какви точно материални щети са нанесени и колко би струвало отстраняването им.
Все по-скъпите квоти
Основната причина за влошаващото се финансово състояние на ТЕЦ "Марица-изток 2" е повишената цена на въглеродните емисии. Ако през 2018 г. тя се вдигна от около 8 до 20 евро за тон, то от началото на 2019 квотите CO2 се търгуват за средно 25 евро/тон, а от юли насам са дори над 28 евро.
Тази промяна най-ясно се вижда от факта, че за първото полугодие на годината разходите за квоти са с 66.6% по-големи спрямо същия период на миналата година - 192 срещу 115 милиона. Тези плащания представляват 55% от общите приходи на ТЕЦ-а и вече надвишават значително сумите за покупка на въглища, които са малко под 121 млн. лв. Прогнозите са, че в следващите месеци цената на квотите ще достигне над 30 евро за тон, което означава, че държавната електроцентрала неизбежно ще трупа още по-голяма загуба.
"Ханделсблат": Заводът на "Фолксваген" край София може да е готов за 18 месеца. Българският премиер Борисов вижда предимство за страната му в двубой с Турция за новия завод на Volkswagen (VW).
Той обещава благоприятна за бизнеса политика и държавни субсидии, пише в обширен материал Ханс-Петер Зибенаар, кореспондентът за Югоизточна Европа на влиятелния икономически вестник Нandelsblatt.
България не се предава толкова бързо в борбата за новия голям завод на Volkswagen. Страната от ЕС смята, че има добри шансове да спечели договора с фирмата от Волфсбург за проекта за милиарди в близост до столицата София.
"България е с по-добро местоположение от всяка страна в региона по отношение на инвестиционния риск", заяви премиерът Бойко Борисов пред Handelsblatt в писмено изявление. Той е убеден, че бъдеща инвестиция на Volkswagen ще бъде положителна за цяла Източна Европа. "Това ще доведе до взаимодействие за всички страни в региона."
60-годишният премиер изброява като ключови предимства за страната му конкурентна данъчна система, удобни за бизнеса регулации и държавна помощ, съчетани с добри транспортни връзки и ниски разходи за труд.
Борисов обещава да изчерпа всички възможности за субсидии за VW. "Българското правителство предложи на Volkswagen максимална допустима държавна подкрепа в стриктно съответствие с европейското законодателство, както е определено от Европейската комисия за региона", каза Борисов.
От около година Volkswagen се готви да вземе решението за изграждането на новия автомобилен завод. "Продължаваме да бъдем в процес на безкраен подбор. През последните месеци прегледахме различни опции за местоположението на новия ни завод, имаме списък с любимите от тях. След фазата на разследване сега следва фазата на преговори с останалите кандидати", заяви говорител на VW във вторник във Волфсбург. През последните седмици многократно се съобщава от кръгове около групировката, че е възможно той да бъде построен в западната част на Турция близо до Измир.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |