Снимка: БГНЕС
Към днешна дата огнищата на африканска чума по свинете (АЧС) са 30 и те са основно в Северна България. 6 от тях са в промишлени свинекомплекси. Това съобщи министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева в сутрешния блок на БНТ.
Тя посочи, че на 27 юли е установено последното огнище тип "домашна свиня" и допълни, че при дивата свиня са повечето нови случаи, установени през последната седмица. Снощи са установени нови 3 случая.
Вирусът прониква в Европа през 2007 година. В момента в 12 страни-членки на Европейския съюз е установено наличието на вируса. Министър Танева подчерта, че все още няма държава, която да е излязла от списъка на страните с наличие на вируса. "Всички държави, в които е влязъл вирусът, се борят за изкореняването му. Във всички държави, с изключение единствено на Чехия, която е под надзор, продължават да се откриват нови случаи", обясни тя.
Тя обясни, че целта е, след като се спре разпространението на вируса, следващата репопулация да бъде направена със съответните мерки за биосигурност и регистрация. По този начин рискът от разпространение, заразяване, поражения, икономически загуби силно намалява.
Компенсациите
Министър Танева посочи, че при такива случаи и по европейско, и по национално законодателство се дължат компенсации за вече загубени животни.
На среща в Брюксел в началото на седмицата тя договори с европейския комисар по здравеопазване и безопасност на храните Витянис Андриукайтис България да получи 2.9 милиона евро по Плана за превенция на заболяването Африканска чума по свинете за 2018-2019 год. Половината от тези средства ще ни бъдат предоставени авансово за покриване на съответните разходи.
Постигната е и принципна договореност в рамките на 30 дни да получим отговор на искането, отправено на 31 юли 2019 г., страната ни да получи 11 милиона евро, които ще могат да се ползват като компенсация за вече ликвидирани огнища на АЧС в свинекомплексите.
Десислава Танева благодаря на всички хора, които станаха съпричастни и се включиха в борбата с африканската чума по свинете, ясно разбирайки тяхното емоционално отношение. „Те усвоиха домашните свине, които отглеждаха в задните си дворове, усвоиха си месото, изчистиха стопанствата. Процесът продължава сега със съответните проверки. Ние ще им предоставим финансов стимул за това в размер на 300 лева за прочистен двор", подчерта аграрният министър.
По нейните думи и в точки, където има протести, има усвояване на месото в личните стопанства до 75%. „Догодина всичко ще може да се репопулира в условията на мерки за биосигурност", уточни министър Танева.
Който иска да отглежда животни, да регистрира стопанството си
В пряко включване протестиращи срещу мерките свиневъди от село Крушаре зададоха своите въпроси към министъра на земеделието.
Министър Танева обясни, че ясно са разписани всички мерки, които касаят не само отглеждането на животните, но и съхранението на фуража. "Развъдна дейност в т.нар. заден двор не може да има", каза още тя и увери, че всеки, който иска да се занимава с отглеждането на животни, може да се запознае с въпросните мерки, да регистрира стопанството си и да продължи напред.
Към изискването за регистрацията са се присъединили и представители на научната общност и ветеринарномедицински експерти, които са обсъдили с ръководството на МЗХГ Стратегия за ликвидиране на Африканската чума по свинете (АЧС) на дискусия в Тракийски университет, Стара Загора на 7 август. Тогава министър Танева обяви, че при проверки са установени негламентирани фамилни стопанства с по 100-200 свине, без никакви мерки за биосигурност.
И най-важното. Десислава Танева успокои, че при личните стопанства, попаднали в рисковите 3-километрови зони на установени огнища, месото е загробено, както изискват мерките за неразпространение на заразата. "Тези стопанства нямат мерки за биосигурност и на практика представляват вектор за разпространение на вируса", подчерта аграрният министър.
Какво съдържа Стратегия за ликвидиране на Африканската чума
В стратегията са залегнали предложения за законодателни промени в Закона за ветеринарномедицинската дейност - улесняване идентификацията и регистрацията на животните и животновъдните обекти от типа „заден двор". Документът включва и предложение за създаване на фонд „Зоопрофилактика", който да подкрепя финансирането на дейността, свързана с епизиоотии в бъдеще.
Три са категориите мерки срещу разпространението на АЧС, около които се обединиха всички участници в дискусията. Първата е превенцията, т.е. регистрация на всички животни, подчерта заместник-министър Иванов. Втората е проверка от експертни групи на състоянието на всички свинекомплекси и ферми в страната. И третата - контрол на популацията на дивата източнобалканска свиня.
Превенцията, контролът и изкореняването са мерките, които се използват за профилактика и борба с всяко едно заразно заболяване по животните. А ролята и подкрепата на научната общност в изпълнението на всяка една от тези стъпки е изключително важна.
Ще има кадрови промени в агенцията по храните
Министър Десислава Танева коментира и разследването на Генка Шикерова за неправомерно получени средства от фирми за унищожаване на животински трупове от Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ).
„Ние като Министерство на земеделието, храните и горите ще изчакаме проверката. Каквото можем ние да съдействаме, ще го направим и ще се съобразим изцяло с този резултат", обясни Танева.
По отношение на многото въпроси и за Дамян Илиев, и за Агенцията по безопасност на храните, Танева отговори следното: "Да, безспорно ще има кадрови и организационни промени. Не можем да ги направим в пика на овладяване на тази зараза, когато сме в изключителна необходимост от физически хора на терен."
Още по темата:
Икономическият печат на 7 август 2019 година
Очаква се пик в цената на свинското месо, заради Африканската чума
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |