Снимка: Архив infostock.bg
Бойко Борисов: Хъб „Балкан" без Русия няма. "Туркменистан е в челната тройка на страните с находища на газ, дори от газта правят бензин. Целта е да осигурим ресурс за нашия газов хъб "Балкан". На предстоящата утре среща с премиера Дмитрий Медведев ще говорим за възможността за осъществяване на суапови сделки (сделки през трети страни), тъй като всички тръби на Туркменистан към днешна дата минават през Русия." Това обяви пред журналисти премиерът Бойко Борисов, който през втория ден на посещението си в Туркменистан разгледа Международната каспийска изложба за иновативни технологии. Борисов бе категоричен, че газовият хъб "Балкан" може да стане съвместно само с руската страна.
Премиерът каза и че вече има български компании, които са сключили договори за 20-30 млн. лв. в областта на строителството в Туркменистан.
"С техния президент сме им гарант", допълни Борисов. Той увери, че днес други български компании ще сключат контракти по време на кръглата маса България-Туркменистан. Министър-председателят поясни, че е имало огромен интерес към наши фирми, работещи в областта на безизкопните технологии, на машиностроенето.
"Навлизат вече български компании, мисля, че ще се престрашат и други след като има гаранция за техния бизнес", подчерта премиерът. Той обясни, че България иска да инвестира в Туркменистан.
"Вече имаме токова инвестиции, че вече нямаме работници. Проблемът в България са работниците... С това, което чакаме и с Германия, и с Южна Корея. Продължаваме и за "Фолксваген" и за "Хюндай". През септември, ако успеем да подпишем договора с Южна Корея, той също ще е за 1,5 млрд. долара. Въпросът е как да осигурим работна ръка", заяви Борисов.
"Дори и да не стане заводът на "Фолксваген" у нас, въпреки че аз съм оптимист, направихме си голяма реклама. Гарантирам ви, че завод за автомобили ще имаме, интересът е голям", заяви Борисов. В отговор на въпрос премиерът бе категоричен, че Турция е наш стратегически партньор и съсед.
Най-много нарастват кредитите за покупка на жилища. Най-голям ръст има при кредитите за домакинствата за суми между 100 хил. и 250 хил. лв., сочат данните на БНБ. За година тези заеми са нараснали с 21%, или с малко над 5 хил. броя и към края на юни доближават 30 хил. броя. Най-често това са кредити за покупката на жилища. На второ място по ръст се нареждат по-големите заеми за домакинствата в размер между 250 хил. и 500 хил. лв. За година те се увеличават с 18% и вече надминават 3000 броя. Със сума в такива граници може да се купи доста голям апартамент. Но част от тези заеми са взети от хора като адвокати, нотариуси и зъболекари и са вложени в бизнеса им като например за покупка на офис или оборудване, макар че са регистрирани като кредити за граждани.
При по-големите кредити за домакинства обаче има сериозен спад. Заемите между 500 хил. и 1 млн. лв. намаляват с 18% за година и достигат само 554 броя. А тези над 1 млн. лв. се свиват с 45% до 175 броя. Оказва се, че пазарът на заеми за домакинствата се движи от хора със стабилни и доста високи доходи, които могат да си позволят да вземат и да изплащат заем за покупката на жилище или за развитие на бизнеса си.
При по-малките заеми за граждани между 25 хил. и 50 хил. лв. също има сериозен ръст от 11,8%. Като това са предимно суми необходими за покупката на кола или за основен ремонт в дома. Като отново такива заеми взимат хора с високи доходи.
При по-малките заеми за домакинствата ръстът е по-малък, като при тези между 2500 лв. и 10 хил. лв. дори има спад.
От Северозапада най-често пътуват до друг регион за работа. Работният ден обичайно започва в 9 сутринта, но за 28 949 души от Северозападна България стартира няколко часа по-рано, защото пътуват до друг регион на страната. Това показва статистика на Евростат, която обхваща заетите на възраст от 20 до 64 години.
По данни на НСИ в Северозападния район живеят 742 304 души, а 3,9 на сто от тях пътуват до друго населено място, за да работят. Логично, като се има предвид, че в региона има най-висока безработица (12,3%) и най-ниска средна заплата (939 лв.).
Второто място по трудова миграция е Южен централен район, където живеят 1 410 248 души. От тях 1,8%, или 25 384, работят в друг регион.
Трети в класацията е Северен централен. Там 1,7 на сто от населението пътува за работа.
Под 1 процент от жителите на Югоизточния район работят извън него. От Североизточния пътуващите за работа са 0,8%, или 7450 човека.
Според статистиката регионът у нас, предлагащ най-добри условия за работа, е Югозападният.
Там само на 0,3 на сто от живеещите им се налага да пътуват до друг, за да работят. Районът е е с 2,1 млн. жители, като 1,32 млн. от тях са в София. Безработицата е най-ниска от цяла България -2%, а средната месечна заплата е най-висока - 1502 лв.
За ЕС през 2018 г. при 220 млн. заети, 18,3 млн., или 8,3%, са пътували от един регион в друг, за да работят.
Най-висок е процентът в Белгия и Великобритания. Там всеки пети пътува до друг регион.
Холандия също е в топ 3 със 17%. За Дания, Германия, Литва, Унгария и Австрия процентът е около 10.
В Европа първенец е Лондон - средно 60 на сто от живеещите в зони извън столицата на Великобритания пътуват да дуг регион, за да работят.
Задграничната миграция в ЕС е сравнително ниска - 0,6%, или 1,3 млн. души, живеят в една държава, а работят в друга. За българите най-предпочитана се оказва Белгия, където официално са регистрирани 45,9 хил. души, работещи там.
Следващата пътуваща работеща общност от българи е в Германия -17,3 хил. Великобритания е избор на 10,9 хил. души. 6700 са сънародниците ни, избрали за работа Гърция, а 3000 - Франция и Испания. Българите, работещи в Италия, са 1600, а в Чехия и Холандия - по 1000.
Летен срив на цените на плодове и зеленчуци, но са по-скъпи от 2018 година. Августовско поевтиняване на плодове и зеленчуци отчита търговията на едро. Цените на оранжерийните краставици за седмица са паднали с 27,5%, до 1,40 лв. за килограм, а отглежданите на открити площи се продават по-евтино с 15,2 на сто, до 1,51 лв. Това показват данните на комисията по стоковите борси. Въпреки чувствителното падане на цените в повечето случаи те остават по-високи в сравнение със същия период на миналата година. Тогава килограм краставици, гледани на открито, е струвал 1,15 лв., а 1,30 лв. е била цената на оранжерийните.
Градинските домати са поевтинели с 18,8 на сто през миналата седмица и са с цена 1,47 лв., но по същото време преди година са стрували 1,25 лв. за килограм. Оранжерийните струват 1,95 лв. - с 15,9 на сто надолу, но през 2018 г. цената им е 1,63 лв.
Така е и с повечето плодове и зеленчуци. Само морковите и тиквичките са с по-ниски цени отпреди година. Тогава първите са стрували 0,85 лв. за кг, сега на едро са 0,67 лв., за седмица са поевтинели със 17,3%. Тиквичките сега струват 0,52 лв., били са преди година 0,82 лв. за килограм.
За седмица цената на зелето е паднала с 27,5% до 0,37 лв. за кг на едро. Дините са поевтинели с 18,5%, и килограм струва 0,44 лв. при 0,54 лв. преди седмица. През същата седмица на август 2018 г. цената на едро е била 0,39 лв. Килограм праскови на едро е с цена 1,21 лв., намалението е с 6,9 на сто, но преди година са стрували 1,15 лв.
Всеки автомобил задължително ще трябва да има паспорт. Всеки автомобил в България ще трябва да има технически паспорт, който ще се издава след тежък основен преглед. В него ще се вписва информацията, която и сега фигурира в регистрационния талон, плюс още много други данни - измервания от периодичните прегледи, промени в конструкцията, показания на километража, претърпени катастрофи и др.
Това предвижда проектозаконът за пътните превозни средства (ЗППС), който е пуснат за обществено обсъждане. В него са записани още много нови правила, такси и глоби, които със сигурност ще бръкнат дълбоко в джоба на собствениците на автомобили. Проектозаконът урежда работата на пунктовете за технически прегледи, на автосервизите, на търговците на употребявани авточасти.
Всеки притежател на МПС ще трябва да снабди колата си с паспорт. Паспортизацията ще се прави в специални пунктове, които ще се лицензират от Изпълнителната агенция "Автомобилна администрация". Те ще са различни от пунктовете за периодични технически прегледи. Всеки нововнесен автомобил също първо ще трябва да се снабди с "лична карта", преди да получи първа регистрация в България и табели от КАТ.
Обстойният преглед, издаването на удостоверение за него и след това на техническия паспорт ще се заплащат по тарифа, която ще бъде приета допълнително. Така собственикът на автомобила ще трябва да плати не само познатите разходи при регистрация в КАТ, но и предварителния преглед в техническия пункт, и паспорта, който държавната агенция ще издаде.
Статистиката сочи, че всяка година у нас се регистрират около 300 000 коли. Отделно има вписани над 3.6 милиона автомобила, които ще трябва да се снабдят с "лична карта".
Разходите съвсем не свършват дотук. Всички "автопаспорти" ще бъдат качени онлайн в информационна система, за която отново ще отговаря автомобилната администрация. Изграждането на система е скъпо начинание, за което ще плати бюджетът - т.е. всички българи, не само моторизираните. В мотивите към проекта е записано, че затягането на контрола изисква увеличаване на парите за агенцията и на щата й, което щяло обаче да бъде компенсирано с приходите от новите такси и глоби.
Последиците от масовото клане на прасета вече са налице. Последиците от масовото клане на домашни прасета заради африканската чума вече са налице. В деня, в който изтече крайният срок за умъртвяване на свинете в Южна България, от сливенското село Гавраилово дойде сигнал за чували с разложени животински останки в горско дере до селото. Според местните хора това са отпадъци от акцията по ликвидиране на прасетата в района. По спешност вечерта в събота ветеринарен екип от областната дирекция по храните погреба животинските отпадъци и дезинфекцира района.
Слухове, че хората масово изхвърлят на нерегламентирани места трупове и отпадъци на умъртвени прасета има от началото на кампанията. Има тревоги и къде и как се заравят хилядите прасета от големите комплекси. Зам.-министърът на околната среда Красимир Живков обаче успокои през уикенда, че от разпространението на африканската чума по свинете няма опасност за околната среда. Той увери, че институциите на МОСВ реагират мигновено, до два часа след подаването на завление от кмета. „От предложените 970 площадки за загробване труповете на заразените животни, над 40% са одобрени, а 560 или близо 60% са отказани, защото не отговарят на изискванията по закона за водите по становище на съответната басейнова дирекция, т.е. има риск за вододайните и санитарно-охранителните зони, и други водоеми", поясни Живков.
От друга страна, не утихва и недоволството на стопаните от няколко населени места, които не желаят да се подчинят на инструкциите от София. Предстои тази седмица да продължат проверките за нерегламентирано отглеждане на прасета в обекти тип "заден двор", като оцелелите трябва да бъдат подложени на принудително умъртвяване. Към момента доказаните огнища на африканска чума по домашни животни са 30.
Правителството прави "Информационно обслужване" държавен монополист. Министерският съвет е предложил изменения и допълнения в Закона за електронното управление (ЗЕУ), които биха направили "Информационно обслужване" монополист в изграждането на държавните информационни системи. Това става ясно от документа, внесен в понеделник в деловодството на Народното събрание. Предложението идва от министъра на финансите Владислав Горанов и министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Росен Желязков.
Най-важните промени са две: "дейностите по системна интеграция включват изграждане, поддръжка, развитие и наблюдение на работоспособността на информационните системи, използвани от административните органи" (раздел IV) и "системната интеграция по раздел IV се осъществява от "Информационно обслужване" АД".
Монополист по закон
Така, ако бъдат приети, промените биха превърнали "Информационно обслужване", която и в момента има силно присъствие сред системите на държавната администрация, в уреден със закон монополист. "Информационно обслужване" отговаря за редица платформи, включително и тези на НАП, от които изтекоха данните на 4.6 млн. български граждани през юли.
Любопитно е, че въпросните два параграфа съществуват само в документите, публикувани на сайта на Народното събрание, но не и във версията на сайта на Министерския съвет, което отваря и въпроса къде по трасето се е появило предложението за държавен монопол. В момента парламентът е в лятна ваканция и предложенията трябва да бъдат обсъдени след 5 септември, когато работата на институцията ще бъде възобновена.
"Информационно обслужване" е почти изцяло държавна компания, като 99.5% от акциите на фирмата са собственост на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията. Останалите са разделени между стотици физически лица, но няма такива със значителен дял.
Няма нужда от конкуренция
Измененията биха ударили конкуренцията в сферата на държавните информационни системи. Дори в момента може да се спори дали "Информационно обслужване" е монополист в тази сфера, но все пак такива се изграждат и от други компании като "Сиела Норма" и "Технологика".
"Мотивацията на компаниите да работят с държавната администрация е все по-малка", коментира пред "Капитал" Огнян Траянов, председател на управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии (БАИТ), в която членуват голяма част от IT компаниите в страната. Траянов поставя под съмнение и дали "Информационно обслужване" има капацитета да се справи с изграждането на цялата държавна електронна инфраструктура. "Приемането на подобно предложение би довело до крах на системите", смята експертът.
Едва половината аптеки са въвели системата срещу фалшиви лекарства. Гратисният период от половин година, в който аптеките и търговците на едро с лекарства можеха да продават медикаменти, без да са въвели система за проверка за фалшифициране (т. нар. верификация), свърши. Ако обектите нямат скенер и свързан със системата компютър, с които да се уверят, че опаковката е оригинална, те ще подлежат на глоба от Изпълнителната агенция по лекарствата. Засега обаче парламентът не е гласувал размера на глобите за точно това нарушение, тъй като здравното министерство закъсня с проекта за промени в закона за лекарствата.
Той е на сайта му, но в раздела за новини и не е подаден за обществено обсъждане. Освен промени в лекарствения закон той съдържа 86 страници промени в още 15 здравни закона.
В същото време България е една от четирите европейски страни, които са изостанали с въвеждането на тази система. По закон преди продажбата на всеки медикамент фармацевтът трябва да сканира опаковката и да го отпише от системата за проследяване на лекарствата, която е общоевропейска. Дълго време фармацевтите твърдяха, че не искат да въвеждат системата, защото в България няма фалшиви лекарства. Оказа се обаче, че първото фалшифицирано лекарство в ЕС и то срещу рак беше засечено от системата точно с произход България преди два месеца.
Само половината аптеки
До 8 август в системата за верификация са включени 2256 аптеки, от които 141 са болнични аптеки, съобщи Илиана Паунова, изпълнителен директор на Българската организация за верификация на лекарствата. От данните й става ясно, че това на практика е около 50% участие на аптеките в системата, още по-притеснително е, че в болничния сектор, в който работят 363 клиники, са регистрирани само около 1/3 от тях - 141 болници.
Търговците на едро, които участват в системата, са 117 от общо 200. През последната седмица са подадени и над 70 заявки от аптеки и търговци за включване, казва още Паунова. Тя допълва, че в същото време в България производителите на медикаменти вече са пуснали за продажба над 90 млн. опаковки с новите кодове срещу фалшифициране, което е почти половината от потреблението.
В началото на февруари част от аптеките излязоха на протест с настояване държавата да им купи четци за верификацията на стойност 200 лв. Отделно от това те настояваха да им бъдат предоставени безплатно компютри и софтуер, както и да им платят интернет връзката. Аптеки, които нямат компютри, не работят със здравната каса. Освен това дълго време се правеха опити да се установи колко от аптеките нямат никаква интернет връзка и компютър, като първоначалните предположения бяха за 600 обекта. Тогава здравното министерство даде гратисен период от половин година на обектите да се снабдят с четци за верификация и с компютри и интернет. Техниката ще бъде необходима и за още едно законово задължение на аптеките - всеки ден да подават информация за наличностите си към лекарствената агенция, за да се забрани експорт на дефицитни лекарства.
"Има още няколко държави в Европейския съюз, които са изостанали като България във включването в системата. Това са Румъния, Полша и Франция. Във Франция обаче проблемът е със софтуерния доставчик, а не поради нежеланието на аптеките", казва Паунова.
Тройкаджии и неграмотни се пробват за учители. Хора с тройки в дипломите или с неграмотно подадени заявления се пробват за учители, установи „Монитор". Така, на фона на повсеместния недостиг на педагози в цялата страна, директорите на училища не само трябва да намерят желаещи да обучават децата в школото, но и те да бъдат достатъчно квалифицирани.
Поради липсата на подходящи кандидати те са принудени да обявяват конкурси за учители по някои от предметите по няколко пъти. В столицата най-често се търсят учители по чужди езици по математика, информационни технологии или в начален етап. „Тази тенденция продължава във времето, има недостиг и на педагози за детските градини", заяви шефката на образователния инспекторат в София Ваня Кастрева.
Директорът на 164-та гимназия с преподаване на испански език „Мигел де Сервантес" Зорница Йончева среща трудности с намирането на учител по математика, преди да избере подходящия лесовъд и архитект, които не са завършили педагогика, а минават кратки курсове за преквалификация за педагог, са сред десетината кандидати за позицията в една от най-желаните гимназии в столицата. Според Йончева обаче това не е достатъчно, за да бъдат назначени. Слаба академична подготовка на кандидатите и дипломи с тройки е друг от проблемите, с които се сблъсква директорката на 164-та гимназия. Тя призна, че по-ниското заплащане спрямо други столични училища за сметка на изискваният също я затруднява при запълването на липсите в педагогическия състав. „Един учител по испански в голямо училище в „Люлин" получава по-голяма заплата, но заради по-скромните амбиции на децата няма да се старае толкова, колкото би трябвало да се старае в нашето училище, където заплата му ще бъде по-ниска", коментира Йончева. Причината в разликата за нея е, че големите училища, в които се обучават ученици от 1-и до 12-и клас, имат по-големи бюджети. Така, когато директорката предлага работа на колега от друго училище, той отказва, тъй като там заплащането му е по-високо.
Обява за начален учител и преподавател по английски език в 55 СУ„Петко Каравелов" може да бъде видяна повече от веднъж на сайта на образователния инспекторат в столицата. „Няколко пъти обявяваме позициите, защото 55-о е сред първите по резултати от националното външно оценяване. Няма как да си позволим да назначим колега, който да не отговаря на изискванията ни и очакванията на родителите", обясни директорката на школото Таня Иванчева.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |