Снимка: Архив infostock.bg
Хайка за алкохол. Масови проверки за фалшив алкохол по морето извършва Комисията за защита на потребителите. Вече са взети проби от заведения и от хотели, които предлагат ол инклузив пакети. Засега само една проба е показала, че има отклонения, потвърдиха за „Труд" от КЗП. Резултатите на голяма част от пробите обаче все още не са готови.
През август ще има още повече проверки, защото сезонът е в разгара си, коментираха от комисията. Освен нейни експерти в акцията се включват и екипи на Икономическа полиция, които съдействат при инспекциите в нощните клубове.
Най-честото нарушение е предлагането на разреден алкохол в кръчми и хотели. През миналия летен сезон КЗП е взела над 30 проби, предимно от туристически обекти по Черноморието. Лабораторните изпитвания са установили нарушения в осем случая. „В половината от тях ставаше въпрос просто за разреждане на алкохола. В другите четири случая ставаше дума за този друг тип нарушения - самите напитки не изпълняват изискванията на закона за такива, каквито те се предлагат и потребителите са въведени в заблуждение", обясни председателят на КЗП Димитър Маргаритов. Имало е и случаи на напитка с по-висок алкохолен градус от посочения на етикета, което означава, че става въпрос за някаква смес.
Инспекторите са хванали и алкохол, който се предлага за уиски, но на етикета пише, че е спиртна напитка с аромат на уиски. От гледна точка на съставките тя не е опасна за живота и здравето на потребителя, но не отговаря на изискванията, за да бъде уиски, посочи Маргаритов.
При всички тези случаи става въпрос за нелоялна търговска практика, а санкцията, предвидена в закона, е от 3000 до 30 000 лева, уточниха от КЗП.
Освен проверки за фалшив алкохол, комисията взима и проби и за изследване на двоен стандарт. За пръв път ще се изследват и спиртни напитки и по-конкретно -уиски, водка и джин. Мостри от някои от тях вече са взети от вериги магазини у нас и съответно в Португалия, Испания, Германия, Гърция и Унгария, уточниха от КЗП.
60 000 лева обезщетение за смърт при катастрофа. При смърт в катастрофа на мъж на 49 години всеки от наследниците му - съпруга, дъщеря на 7 г. и син на 3 г. ще получат по 60 хил. лв. обезщетение за неимуществени вреди, или за т.н. болка и страдание. Това предвижда проект на методика за определяне на обезщетенията по застраховката „Гражданска отговорност" за пострадали хора, който беше представен на медиите. Ако загиналият мъж има доход от 2000 лв. на месец, наследниците му ще получат и обезщетение за имуществени вреди: 27 686 лв. за съпругата, 63 997 лв. за сина и 51 694 лв. за дъщерята, казаха от консултантската компания, наета от Гаранционния фонд, за да подготви методиката. Така общо наследниците ще получат 323 хил. лв., при 340 хил. лв. реално платени в този случай от застрахователя.
В момента съдът определя обезщетения в доста широки граници - от 80 хил. до 150 хил. лв. за болка и страдание за всеки от наследниците. С новата методика обезщетенията за всеки пострадал ще бъдат за имуществени и неимуществени вреди. Имуществените вреди за разноски след нараняването ще се определят на базата на документи като тук влизат разходи за лечение, за помощни средства, за ползване на домашни грижи, за пригаждане на автомобил и апартамент и т.н. Имуществените вреди за загубен доход или загуба на издръжка ще се определят чрез актуерски подход. Като сумите може да бъдат изплащани разсрочено и пожизнено.
За оценка на неимуществените вреди за всяко нараняване ще се дават определен брой точки. Тези точките ще се умножават по минималната заплата за да се получи размера на обезщетението. Като е поставен максимален размер от 200 точките за телесни увреждания. Това прави максимално обезщетение от 112 хил. лв. при сегашната минимална заплата от 560 лв.
Гергьовденското море увеличило двойно отпуските по болест. Болничните, които са вземани през април, май и юни тази година, вероятно ще доведат дотам, че общият брой отпуски по болест през 2019 г. ще е двоен на 2018-а.
Само през април, май и юни са издадени около 1 милион листа.
През първите три месеца на годината, когато бе и пикът на грипа, има издадени около 678 хил. болнични.
Още през май от Националния осигурителен институт се усъмниха в нарастването на болните работници и служители около празниците. Тъй като между Великден и Гергьовден се получиха общо 8 почивни дни с разпръснати между тях 3 работни, така някои си събраха с помощта на болничен 11 дни ваканция накуп.
Само през първите 6 месеца на тази година болничните са стигнали 1,7 млн., а прогнозата сочи, че до края на 2019-а ще станат 3,5 милиона. Това бе причината премиерът Бойко Борисов да предупреди в началото на юли лекарите да внимават, за да "не се стига до арести на медици". "Това е страхотен бич и за работодателите, някой си пълни джобчетата с раздаване на болнични листове. Това са още 1,5 млн. повече заболели, което няма как да е истина", обясни тогава Борисов. Зачестявали случаите хора да вземат болнични без причина с ясното съзнание, че работодателят и бюджетът ще им плащат. "А те отиват да берат гъби, ягоди, през това време си им текат заплатите, не могат да бъдат заместени", разгневи се премиерът. И поиска мерки за ограничаването на фалшивите листове.
Наблюденията на бизнеса показват, че винаги около празници болничните се увеличават с 30%. Те поискаха първите три дни да са неплатени, вместо да се плащат от работодателя. Депутатите от "Воля" пък предложиха първите 3 дни да се плащат от държавата.
Българите са ползвали болнични за 3 957 403 дни през първите три месеца на годината, за тях държавата е изплатила близо 130 млн. лв. Средно болните са взели 189,76 лв. обезщетение, или по 32,99 лв. на ден. Болничните през първите три месеца са с 20 хил. повече спрямо същия период на миналата година.
Средната заплата 1260 лева, расте и на депутатите, но не е рекордна. Средната месечна работна заплата е достигнала до 1260 лв. през второто тримесечие на годината, като се е увеличила с 4,3% спрямо предходното. Това съобщава статистическият институт.
Най-голямо увеличение има при производството и разпределението на електрическа и топлинна енергия и горива - 9,1%. Голямо нарастване има и при хотелиерството и ресторантьорството, както и в образованието - с по 7,3% нагоре.
В същото време обаче работещите в ресторанти и хотели остават най-нископлатени, като получават средно по 782 лв. на месец. Следват заетите в строителството, които вземат средно 974 лв.
Занимаващите се с производство и разпределение на енергия са третите с най-високи заплати -2048 лв. средно на месец.
Преди тях са финансисти и застрахователи - с по 2174 лева.
Бизнесът и армията на нож за доброволния резерв. Бизнесът и Министерството на отбраната са на път да се скарат заради промените в Закона за резерва на въоръжените сили на Република България, c които армията се опитва да позатвори поне малко голямата кадрова дупка. Измененията вече са качени за обсъждане в портала за обществени консултации.
МО предлага създаването на „срочна служба в доброволния резерв", която да включва период от време (до 6 месеца), през който пълнолетен български гражданин преминава военна подготовка и изпълнява задачи в състава на военни формирования от Въоръжените сили като резервист. Според военните това щяло да "спомогне за реализиране на подготовката на по-голям брой български граждани за защита на отечеството, което съответно ще подобри и окомплектоването на военните формирования с резервисти, а военновременните формирования - със запасни". В същото време МО признава, че изпитва все по-големи кадрови затруднения. Оттам посочват в прав текст: "Анализите показват, че в рамките на следващите 10-15 г. България няма да разполага с достатъчно подготвени граждани за защита на отечеството, придобили статус на запасни, с които да бъдат окомплектовани военновременните формирования". Като пример се привежда обстоятелството, че "за периода на провеждане на курсовете за подготовка на гражданите за защита на отечеството от 2015 г. до днес начална военна подготовка са преминали 337 български граждани, а в курсове за специална военна подготовка за нуждите на въоръжените сили - едва 27".
Част от промените предвиждат договорите за служба в доброволния резерв вече да изключват работодателя от споразумението. В настоящия момент тези договори са тристранни. Те се сключват между министъра на отбраната, резервиста и неговия работодател. Липсата на съгласие на последния често е пречка за сключване на този договор, което препятства комплектуването на военните формирования в мирно и военно време, аргументират се авторите на законопроекта от Министерството на отбраната. Отпадането на работодателя като страна по договора щяло да бъде компенсирано с въведеното задължение за уведомяването му за сключения договор и с осигуряване на обезщетение за времето на отсъствието на резервиста от работа поради ползване на неплатен служебен отпуск в размер, определен в акт на министъра на отбраната, пише още в мотивите.
Бунтът срещу избиването на прасетата ще се потушава с глоби. Изпълнителната власт заплаши с глоби кметовете, които обявиха, че няма да позволят на ветеринарните инспектори да евтаназират насила прасетата в селата им, близки до чумни огнища. За санкциите предупреди зам.-министърът на земеделието Янко Иванов пред Би Ти Ви в понеделник. В края на миналата седмица изтече срокът, в който стопаните можеха доброволно да умъртвят животните си съгласно предписанията на Агенцията по храните. Иванов подчерта, че кметовете, които отказват да се съобразят с мерките, са "яхнали вълната на популизма".
Кметовете на 30 пазарджишки села лично обещаха пред премиера Бойко Борисов да убедят съселяните си да изпълнят мерките на БАБХ, но в петък се разбра, че хората масово отказват да допуснат властите в свинарниците. Зам.-министър Янко Иванов поясни вчера, че кметовете са длъжни да направят разяснителна кампания, да организират събирането на избитите животни, да посочат подходящи места и да организират загробването.
Оказва се обаче, че глобите са по-скоро символични и едва ли ще стреснат местната власт, ако реши да демонстрира солидарност със селяните и отказва да съдейства на ветеринарния контрол за избиването на прасетата. "Наказанието" е от 100 до 300 лв., а при повторно нарушение се удвоява. Все пак кметовете трябва да имат предвид, че накрая може да се окажат "клиенти" на прокуратурата за саботаж, стана ясно от думите на зам,-министъра.
"Мярката за умъртвяване на свинете е абсолютно непопулярна, но е наложителна. Ако сега плаче баба Стоянка, утре може да плаче цяла България", заяви Иванов и изтъкна, че откакто се загробват (буквално) рисковите ферми, от няколко дни няма нови случаи при домашните животни. Той отчете, че "БАБХ върши своята работа добре, доколкото й позволяват условията, и че агенцията не е сама в тази борба". "Имаме много институции. Има описани няколко международно утвърдени начина за справяне с чумата. Загробването в момента с ресурсите, с които разполагаме, е най-добрият начин", добави зам.-министърът.
Външната търговия на България рязко се свива през юни. Външната търговия е оцветена в червено през юни. Продажбите на български стоки в чужбина намаляват с 6.4% на годишна база до 4.5 млрд. лв., като спадът е видим както в търговията с ЕС, така и с трети страни. Подобен темп на понижение последно беше отчетен през март 2016 г. Междувременно след два поредни месеца на минимален растеж вносът в България също тръгна рязко надолу - спадът е с 14.3% през юни на годишна база, което е най-голямото понижение от кризисната 2009 г., показват данните на националната статистика.
От първоначалните числа изглежда, че рязкото свиване на външната търговия до голяма степен се дължи на горивата. Засега обаче подробни данни за юни са достъпни само за търговията с трети страни, докато разбивката за продажбите в други държави от съюза ще бъде публикувана след месец.
През първото полугодие на 2018 г. България е продала стоки в чужбина на стойност над 27.8 млрд. лв., докато вносът се равнява на 30.5 млрд. лв.
Какво се случва с търговията извън ЕС
През юни износът към ЕС намалява с 3.6% на годишна база, а към трети страни - с 11.7%, показват числата на НСИ.
Най-големият фактор за понижението е търговията с горива - износът на минерални горива и масла намалява с 32.3% на годишна база през юни, което допринася с 8.1 пр. п. към общия спад на експорта. Продажбите на "Артикули, класифицирани главно според вида на материала" също се понижават - с 28.7%, или 6.2 пр. п. Добра новина е, че експортът на машини, части и апарати отбелязва ръст, макар и слаб - 3.2% е увеличението спрямо юни 2018 г.
Към момента разбивката на НСИ не позволява да се види дали понижението идва от по-малки количества изнесени горива или ценови разлики. Спадът обаче е видим и в числата по държави. Така например Турция е най-големият пазар за българските нефтени продукти, а през юни статистиката показва годишен спад на експорта към югоизточната ни съседка със 17%.
Резкият спад на вноса пък се дължи до голяма степен на свиване на търговията с трети страни (30.2%), но понижение отчита и импорта от Европа (с 4.8%). Вносът на горива и масла от държави извън ЕС намалява с две трети до 235.6 млн. лв. през юни спрямо същия период на миналата година. Покупките на суровини и машини от трети страни също намаляват - със съответно 36.1% и 17.4% на годишна база, показват данните на националната статистика.
Срив в цените на имотите е малко вероятен, но не е изключен. Пазарът на недвижими имоти в България по обща оценка на този етап е спокоен и балансиран. В утежнения си сценарий при стрес теста на шест български банки обаче Европейската централна банка (EЦБ) заложи спад на жилищните имоти от близо 17% за периода от 2019 до 2021 година (7.1% за първата година, 8.3% за втората и 2.1% за третата). За цените на търговските имоти предвиденото намаление е още по-голямо - с над 18% за тригодишния период ( понижение от 10.1% за 2019 г., 6.7% за 2020 г. и 2.4% за 2021 г.). Този негативен сценарий е предвиден да тества устойчивостта на капитала на банките дори и при сериозен икономически срив и затова е съчетан със спад на БВП, ръст на инфлацията и на безработицата в България, но в по-малки мащаби (виж таблицата). За разлика от базовия сценарий, който е основан на текущите макроикономически прогнози, тези изменения в утежнения са малко вероятни и са по-скоро хипотетично упражнение, което има за цел да симулира изненадваща финансова криза.
А това неизбежно навява асоциации с 2008 г. Макар засега хоризонтът да е безоблачен, близката история помни 39% срив в средните цени на жилищата в България от "пик" до "дъно" преди десетина години. По данни на НСИ, предоставени от Института за пазарна икономика, за София той е бил 42.4%, за Пловдив - 44.5%, за Варна - 38% и за Бургас - 43.1%.
"Капитал" се обърна към експерти, за да коментират дали подобно негативно развитие на имотния пазар е възможно и при какви обстоятелства.
Над 1000 жалби за насилие над деца. 1 131 сигнала и жалби за насилие над деца са постъпили от началото на годината до момента в Държавната агенция за закрила на детето. „По тях се образуват преписки, по които работят експертите на Главна дирекция „Контрол по правата на детето", заявиха пред „Монитор" от ДАЗД.
От всички постъпили сигнали 404 са от физически лица, 189 са от юридически, а 176 са по самосезиране. Над 350 обаждания са приети и на Националната телефонна линия за деца 116 111. Случаите, в които инспекторите от ДАЗД са се самосезирали, касаят деца, жертви на насилие; неглижиране от страна на лицата, полагащи грижи за тях; участие на деца в медийни продукти с неподходящо съдържание.
Най-голям дял от сигналите е за оказвано насилие - физическо, психическо, сексуално и неглижиране (недостатъчна грижа). На второ място по брой са тези за деца в риск и необходимост от предприемане на мярка за закрила за тях. Изложени са и проблеми, свързани с влошени отношения между родителите и въвличане на детето в конфликта между тях, ограничаване на контактите с децата от единия или другия родител и спор за родителски права спрямо тях.
Страната ни не поддържа единна база данни за случаите на насилие
През 2018 г. са постъпили 1106 сигнала за насилие над деца, сочат данните на Агенцията за социално подпомагане, цитирани от министъра на труда и социалната политика Бисер Петков.
По данни на прокуратурата за 2018 г. 2379 непълнолетни и 1941 малолетни са пострадали от престъпления.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |