Снимка: АПИ
Дружеството "Конкорд смарт инфраструктура" ще започне да продава електронни винетки от полунощ на 14 август под търговската марка DigiToll, съобщиха от АПИ. Компанията, чиито мажоритарен соственик е американската Concord Smart Infrastructure Inc., става вторият национален доставчик на услуги, който постига оперативна съвместимост с Електронната система за събиране на пътни такси на АПИ, и всъщност трети регистриран продавач на електронни винетки.
Реално на пазара, засега, електронни винетки ще продават „Конкод" и „Интелигентни трафик системи".
Винетките, които ще продава „Конкорд", ще могат да се купят на специално разработената онлайн платформа www.digitoll.bg, а така също и в партньорската мрежа на "Интеркапитал груп", позната с услугата Cashterminal, която разполага с над 1500 платежни терминални устройства в страната. Получилото разрешение дружество още в края на юли края на юли доказа оперативна съвместимост със системата на АПИ, съгласно Общите условия за Национални доставчици на услуги.
Кои са другите двама
До момента АПИ има договор за национален доставчик на услуги с "Интелигентни трафик системи", с "Телетол" и с "Конкорд смарт инфраструктура", като "Телетол" АД все още не е постигнала оперативна съвместимост със системата на АПИ и не може да продава електронни винетки.
Преди месец от "Телетол" съобщиха, че ще сезират Европейската комисия и прокуратурата в България с конкретни детайли за злоупотреба с власт, престъпление по служба, съмнения за кражба и корупция от страна на АПИ и Министерството на регионалното развитие и благоустройството. В съобщение до медиите от дружеството са казва, че е започната процедура в Европейската комисия по установяване на нарушения на българската държава в прилагането на европейското право, и с цел защита на правата на потребителите на е-винетки.
"Телетол" е дружество регистрирано на 22 февруари 2019 година, специално създадено и насочено към услуги по предлагане на електронни винетки и тол такси. Капиталът на дружеството е собственост на "Нованор" ООД (70%) и на "Инфосистемс Интернешънъл" ЕАД (30%), а общият брой на служителите е 56.
Услугата, която предлага "Интелигентни трафик системи" ЕАД, ще се популяризирана под бранда TollPass - tollpass.bg, а за продажби на електронни винетки - чрез платформата vinetki.bg, която вече дйства. Освен това, съвместно с A1 България, OMV, Lukoil, Petrol, Easypay, ePay, Български пощи, ТахоВенци, "Интелигентни трафик системи" предага усугата в техните над 7000 обекта в страната. Компанията е получила своя договор от АПИ на 18 декември 2018 г. и си задържа 7% комисионна от цената на всяка продадена електронна винетка.
С въвеждане в търговска експлоатация на електронната система за събиране на пътни такси на база изминато разстояние трите регистрирани национални доставчика ще имат възможност да предлагат и тол услуги след доказване на оперативна съвместимост с електронната система на АПИ.
От Апи уточниха преди време, че в първата фаза от процедурата за регистрация на Национален доставчик на услуги е „Иком" АД, но дружеството иска да партнира само в събирането на ТОЛ такси.
Процедурата
за кандидатстване и одобряване на националните доставчици на услуги е описана в Закона за пътищата и Наредбата за условията, реда и правилата за изграждане и функциониране на смесената система за таксуване на различните категории пътни превозни средства на база време и на база изминато разстояние.
Първият етап е подаване на заявление за регистрация, съгласно изисквания разписани в Наредбата. След като е установено, че лицето отговаря на условията, АПИ одобрява неговото вписване в Национален електронен регистър на националните доставчици на услуги за електронно събиране на такси.
Съгласно Наредбата, лицата, които са вписани в регистъра, могат да подадат заявление за извършване на тази дейност. Процедурата за кандидатстване е отворена и всяко лице, което отговаря на условията, може да подаде заявление. Процедурата и изискванията са еднакви за всички кандидати, желаещи да предоставят услуги и да бъдат национален доставчик на такива.
АПИ досега е поставяла ограничения за броя на дружествата, които искат да продават електронни винетки и да събират ТОЛ такси. Всеки кандидат преценява дали може да покрие някаква пазарна ниша в този нов за България бизнес.
До 1 март 2020 ТОЛ-ът трябва да заработи
От началото на 2019 година с електронни винетки пътуваха превозните средства с обща маса до 3.5 тона. Оказа се, че АПИ не е готова да спази предварително обявените срокове и заради това се наложи парламентът да промени Закона за движение по пътищата, като даде максимален срок до 1 март 2020 година камионите да започнат да плащат за изминато разстояние.
Вижте още: Окончателно: Пътните такси за изминато разстояние се отлагат за 1 март 2020 година
След като приетият законопроект беше обнародван на 30 юли 2019 г. в Държавен вестник и на практика влезе в сила от следващия ден, от АПИ обявиха, че от 31 юли, се възстановяват месечните винетки за товарните превозни средства с обща технически допустима максимална маса над 3.5 тона.
Продажбата на месечни винетки за тежкотоварни автомобили беше прекъсната на 17 юли 2019 г. съгласно разпоредбите на действащия към онзи момент Закон за пътищата.
Още по темата:
До 650 млн. лева от тол такси и електронни винетки се очакват всяка година
50% по-малко платени пътища, по-ниски ТОЛ такси за камионите над 3.5 тона
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |