Снимка: Архив infostock.bg
Зони на греха и на спокойствието в курортите. Парти зони или такива за семейна почивка ще бъдат обособени в родните курорти. Това става възможно с промени в Закона за туризма, които бяха одобрени вчера от правителството. Кои зони какви туристи ще приемат приоритетно ще зависи от решението на общинските съвети, на чиято територия се намират курортите. Така например южната част на Слънчев бряг може да бъде обособена като такава за парти, а северната за семеен отдих, като ограниченията за шума в двете зони да са различни. Освен това с промените в нормативния акт се уреждат и правилата, по които ще се развиват националните курорти.
Ще бъде създаден и Национален регистър на туристическите забележителности, фестивали и събития. Целта е да се определят атракциите, които биха привлекли туристи и задълженията на техните стопани или организатори, така че да бъдат опазени. Редът по който това ще се случва ще бъде регулиран в специална наредба към Закона за туризма.
Промените в нормативния акт целят и намаляване на административната тежест за бизнеса. Затова се оптимизират процедурите за регистрация на туроператори и туристически агенти и се облекчава реда за получаване на временно разрешение за категоризация на хотели и други туристически места за настаняване.
По-високи сметки за ток заради жегите. По-високи сметки за ток за август ще платят потребителите заради горещото време. По данни на Електроенергийния системен оператор от началото на месеца най-висока е била консумацията на електроенергия на 9 август - 4672 мегавата. Подобни стойности обаче са отчетени и на 12 август (понеделник), като в 15 часа потреблението е стигнало 4646 мегавата.
Все пак стойностите са далеч от пика, който беше регистриран на 9 януари тази година, когато бяха отчетени 7 144 мегавата.
Очакванията на ЕСО са след жегите през последните дни потреблението да намалее и нови пикове да има към 20 и 22 август. Според синоптиците след кратко захлаждане, от събота времето ще се стабилизира и ще навлезем в дълъг период на топло и сухо време, който ще продължи следващите 10 до 15 дни.
По-високите сметки на ток ще дойдат и заради увеличението на цените от 1 юли. Средно за страната електроенергията поскъпна с 2,9 на сто. От Електроенергийния системен оператор отчитат, че потреблението на
електроенергия е нараснало с 1,52% от началото на август спрямо същия период на миналата година. В същото време производството се е свило с 0,23 на сто и възлиза на 27 260 922 метаватчаса. Близо 40 на сто от него идват от АЕЦ "Козлодуй", а 28 на сто - от кондензационните ТЕЦ. Едва 9% от общия микс е делът на вецовете, а 12 на сто - на фотоволтаичните централи. Токът от топлофикациите е само 3,76%.
Брюксел пази от Австралия розовото ни масло и ракия. Европейският съюз иска да забрани на австралийските фирми да използват наименованието "българско розово масло" върху етикетите на свои продукти. Това предават световните агенции.
Брюксел е изпратил документ на австралийското правителство, в който има списък с 408 защитени имена на храни и напитки, които иска да защити в съответствие с търговското споразумение между държавата и съюза. Преговори по него започнаха миналата година.
ЕС настоява наименованията да бъдат защитени като традиционни за съответните пазари с гарантирано качество. Освен нашето розово масло в списъка влизат още основно сирена като фета, горгонзола, нормандски камембер, холандски едам, холандска гауда и алкохолни напитки.
От България ще бъде защитена и ракията от различните краища на страната ни - например "Бургаска мускатова", "Карловска гроздова", "Ловешка сливова", "Троянска сливова".
За да не се нарушава авторското право, върху австралийските етикети няма да може да се изписва цялото наименование на продукта, а единствено част от него. При българското розово масло например ще може да се напише само "розово масло". "Използването на част от наименованието е разрешено, стига то да не заблуждава потребителите относно истинския произход или качество на продукта", поясняват от ЕС.
Европейското законодателство дава статут според три различни критерия на сертифицираните продукти от Европейския регистър на храните. Първият е според традиционно-специфичния характер на храната, вторият - според географското указание или мястото, където се произвежда, а третият - според наименованието на произход, тъй като продуктът може да се произвежда в определен регион.
София, Пловдив, Стара Загора и Бургас с най-голям потенциал за заводи за коли. Четири района у нас са с най-голям потенциал за изграждането на завод за автомобили. Това сочат анализите на Агенцията по инвестиции, след като преди дни премиерът Бойко Борисов изрази увереност, че дори „Фолксваген" да не инвестират в страната ни, все пак завод за коли ще има.
Най-добри възможности за изграждането на завод, който да произвежда автомобили, има в районите на София, Пловдив, Стара Загора и Бургас, предава bTV.
В тези райони, според експертните оценки, инвеститорите могат да открият предимства като бърз достъп до магистрали, до жп инфраструктура и достатъчно квалифицирани кадри.
В същото време интересът към производството и на различни авточасти у нас продължава да расте.
До преди няколко месеца край Ихтиман се произвеждаха части за автомобилната индустрия. Производителят обаче се оттегли. С днешна дата две нови компании проявявят инвеститорски интерес.
През септември ще стане ясно дали производството за авто индустрията край Ихтиман ще бъде възстановено и затворената сега фабрика - ще проработи. Нови инвеститори вече са се срещали с местната власт и сега правят оценки дали да открият цех за производство на тапицерии.
Бъдещият главен прокурор иска някои подкупи да не се наказват. Редица идеи за отпадане на преследването на даващите или искащите подкуп са залегнали в концепцията на единствения кандидат за главен прокурор Иван Гешев. Документътй1 беше качен на сайта на Висшия съдебен съвет във вторник.
Една от тях е да не бъде наказателно преследвано лице, което е дало подкуп на висш държавен служител, но "доброволно съобщи на компетентните органи, макар и не незабавно, дори и когато неправомерното му поведение е било изцяло доброволно, а не в резултат на упражнено изнудване". Според Гешев трябва да има критерии, по които се прилага тази привилегия, и така гражданите ще са по-активни в оплакванията от подкупи.
Гешев възражда и старата прокурорска идея да бъде декриминализирана провокацията към подкуп. И също и възможност за споразумения по делата за корупция, когато подкупът е на стойност до минималната заплата. Това би "ускорило съществено разследванията на най-често извършваните корупционни престъпления по т.нар. "ниски и средни етажи на властта", пише Гешев в концепцията си.
По същата схема той предлага и да се въведе фигурата на "сътрудничещия обвиняем", с помощта на когото да се разследва организираната престъпност. Алтернативно предлага сътрудниците на прокуратурата по тези дела задължително да получават наказания под предвидения от закона минимум, когато "предоставената информация е от съществено значение и може да послужи като доказателство за извършената престъпна дейност, както и за предотвратяване на предстоящи неправомерни дейности".
Гешев показва неразбиране за функциите на съда, който единствено правораздава и би трябвало да е равно отдалечен както от подсъдимите, така и от прокуратурата. "Ще положа усилия за изграждане на хармонични отношения както със съда, така и с всички разследващи органи, в името на общата цел - успешното противодействие на престъпността", пише кандидатът в концепцията. Той се зарича и да отстоява "необходимостта от укрепване на авторитета на съда".
Чумата по прасетата стигна до София. Африканската чума по свинете достигна и София въпреки строгите мерки, които твърди, че взима Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). Положителна проба е била установена при диви свине край село Желява, което се намира на около 20 км от София. Това съобщиха от софийската областна дирекцията на агенцията, предаде БГНЕС.
Това означава, че в 20-километровата зона около новото огнище всички прасета трябва да бъдат умъртвени. В тази зона попадат селата на североизток от столицата, както и град Елин Пелин. От местната власт там приканват всички стопани, които до днес са заклали своите животни, да подадат информация до кметовете на населените места и до общината в Елин Пелин, за да се изготвят списъци, по които ще бъдат отпускани средства за обезпаразитяване на местата за отглеждане на животни.
Късно следобед във вторник БАБХ потвърди нови четири случаи на африканска чума при диви свине - в землището на с. Бистренци, Русенско, на територията на община Девин, Смолянско, в силистренската община Дулово и в софийското село Желява.
Междувременно стана ясно, че случаите на нерегламентирано изхвърляне на отпадъци при масовото ликвидиране на прасетата в така наречения "заден двор" продължават да се увеличават. Протестиращите срещу избиването на прасета в личните стопанства от сливенското село Крушаре изпратиха до премиера Бойко Борисов ново отворено писмо, в което се казва, че се разкрива вече пета екологична бомба заради свободно разхвърлени отпадъци от т.нар. „превантивно" клане на прасета. Новият случай е в един от каналите на язовир Жребчево на отпадъци, директно изхвърлени във водата и около водата.
Това е второто "известие", което протестиращите пращат до премиера, до министъра на земеделието Десислава Танева, екоминистъра Нено Димов и до Агенцията по безопасност на храните. Досега няма реакция от нито една институция. Точно в тази обстановка зам,-министърът на земеделието Янко Иванов се похвали преди дни, че чумата вече се овладява и няма нови случаи при домашните животни. Според протестиращите обаче нито БАБХ, нито земеделското министерство се е поинтересувало, а с проблема са оставени да се справят полицията и пожарната.
Големите строители се състезават за близо 460 млн. лв. за пътя до Видин. Повечето големи български строителни компании, които се занимават с пътища, подадоха оферти в търга за модернизация на 54 км между Видин и Ружинци, чийто бюджет е близо 460 млн. лв. Въпреки мащабите на проекта обаче интересът като цяло е слаб - едва между четири и седем са кандидати по всяка от трите обособени позиции, на които е разделена поръчката (виж таблицата долу). Само в едно обединение има и чуждестранното присъствие, което може да се приеме като лош сигнал и резултат от прозрачността и качеството на големите обществени поръчки в България през последните години.
"Хидрострой" и ВДХ (бившата "Водстрой 98") на Велико Желев, "ИСА 2000" и "Щрабаг" са единствените инфраструктурни компании от топ 20 на най-големите строители, които не са участвали в тази поръчка. Логично и държавната "Автомагистрали" отсъства, тъй като тя е ангажирана със строителството на 134 км от магистрала "Хемус".
Вероятно причината за сравнително слабия интерес към търга е начинът на плащане и рискът, който победителят трябва да поеме в случая. Строителството се финансира с държавни пари, но и при тази поръчка, както при пътя Мездра - Ботевград, се предвижда цялата стойност на договора да се разплати на изпълнителя, след като строителството е завършено. Освен това самите средства все още не са осигурени, а се очаква да бъдат събрани от тол-такси. Затова отложеният старт на тол-системата може да забави и този проект.
Всеки играе със своите
Това, което прави впечатление от подадените оферти, е, че компаниите участват основно със свързани дружества и такива от собствените си групи. ГБС си партнира с фирми от холдинга. "Грома холд" (които до миналата година бяха по-познати като "Агромах") е избрала да участва с близката "Европейски пътища". Именно втората фирма е в обединението, което спечели поръчката за участък от пътя Ботевград - Мездра за над 200 млн. лв.
ПСТ участват за всички обособени позиции, докато "Джи Пи груп" са подали оферта само за една от тях заедно с варненската "БГ Ленд ко" и софийското дружество "Копекс и ко".
Самостоятелните играчи са малко - само "Трейс груп холд" и "Инжстройинженеринг".
Единственото чуждо участие е в лицето на две испански фирми, които са подали оферта заедно с "Автомагистрали Хемус".
"Сиском" и румънска фирма ще правят умна система за магистрала "Тракия". Интелигентна система за управление на трафика ще се изгражда на магистрала "Тракия". За целта Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) е избрала обединение между румънска фирма и дружество, редовен победител в търговете на Центъра за градска мобилност (ЦГМ) на София.
В състезанието с прогнозна стойност 8.7 млн. лв. с ДДС участие взеха само два кандидата - "Обединение ИТС Тракия" и "Обединение Тракия ИТС". Въпреки почти еднаквите имена участниците са доста различни. Победител е първото, в което влизат "Сиском инженеринг" и румънската "Алтимате С.А."
Бавен търг с лесно развитие
Поръчката бе обявена отдавна - през декември 2017 г., но вървеше бавно заради обжалвания. Първо, още през януари 2018 г. "Диджикорп технолоджис" обжалва пред Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), като твърдеше, че методикатa за оценяване и класиране на участниците e неясна и субективна. В друга жалба пък компанията "Контракс" твърдеше, че има изменения и разминаване в минималните гаранционни срокове в документацията и последвалите разяснения.
КЗК отхвърля и двете жалби. Търгът е подновен на 11 февруари, като АПИ даде срок от месец за събиране на офертите.
Победителят "Обединение ИТС Тракия" получи максимален брой точки за техническото си предложение и остана без конкуренция при ценовите оферти с предложението си - 8.1 млн. лв. с ДДС, тъй като другият кандидат бе отстранен. Българският партньор в "Обединение ИТС Тракия" - "Сиском", е сред фирмите, които печелят всички поръчки за следгаранционна поддръжка на софийските табла на градския транспорт, както и доста други търгове на ЦГМ. Като действителни собственици на "Сиском инженеринг" в Търговския регистър са посочени "Сиском кепитал" и Мария Камбурова, което е и мажоритарен акционер и в "Сиском кепитал".
"Алтимате" С.А. пък е част от румънската UTI Grup. С нея "Сиском" печели и първия търг за доставка на 600 ел. табла за спирките през 2013 г. за "по-скромната" цена от 3988 лв. за устройство.
Освен "Сиском" и румънците другия кандидат в търга бе обединение между "Контракс", "Кейбъл ком" и "ЕТК". Първото дружество е от големите български ИТ фирми, които редовно участват в обществени поръчки. Тя се контролира от Йордан Йорданов и неговите синове Ивайло и Николай Йорданови. "Кейбъл ком" пък е свързана с "Контракс", тъй като съдружници в нея чрез други фирми, са братята Йорданови и зам. изпълнителният директор на "Контракс" Яко Пилософ. Последният член на обединението е собственост на Леонид Ангелов и Соня Ангелова и според фирмения си сайт се занимава със светофари и улично осветление.
Обединението на "Контракс" е отстранено, тъй като не е посочило няколко детайла по графика, например организация за дейностите по поставяне на светофари. АПИ твърди, че като цяло "липсва времеви прозорец" за дейностите и така не било ясно, че ще свършат навреме и нямали линеен график.
Родни хакери продават киберуслуги от чужбина. Български хакери, базирани в чужбина, продават услугите си онлайн в родината си. Анонимните „предприемачи" предлагат сриване на сайтове, разбиване на пароли на пощи и на профили в социални мрежи, фирмено разузнаване и разпечатки на разговори с локация.
Хакерите използват сайта www.hakerskiuslugi.com, на който се рекламират като единственото място в България, през което всеки може да наеме анонимно професионалист за „мокри поръчки онлайн". „Ние можем да открием всеки по всяко време. Ние можем да направим невъзможното за вас възможно!" Със слогана киберпрестъпниците се рекламират пред потенциалните си клиенти у нас. Сайтът предлага услугите си само в България. Проверка показва, че домейнът за хакерския портал е регистриран на чужд сървър съвсем скоро, на 20 юни тази година, но не става ясен реалният собственик заради въведения миналата година еврорегламент за защита на личните данни. Удобно скрити зад GDPR-а, хакерите предлагат разбиване на паролите и получаване на пълен достъп до профили в социални мрежи, като цената е в зависимост от защитата на профила на жертвата. Обещанието е за 100% успеваемост. От описанието на услугата става ясно, че хакването на профила става посредством софтуер, създаден специално от хакерите, който се конфигурира допълнително според нивото на защита на профила и дава бърз и сигурен резултат.
Цената за хакване на Facebook профил може да варира между 300 и 500 лв. Достъп до лична кореспонденция също е възможен чрез хакване на Viber, Instagram, Telegram или WhatsAPP. Достъп до поща в български мейл сървър струва около половин бон.
Разпечатки на разговорите ни и от трите телекома също се продават за около 500 лева. Освен с кого са проведени се обещава срещу сумата и опис на геолокация на всички проведени разговори.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |