Снимка: Архив infostock.bg
Саботаж за 2 млрд. лв. срещу магистрала „Струма". Организациите от коалицията ,3а да остане природа в България" опитват да реализират най-големия си саботаж срещу изграждането на участъка от автомагистрала „Струма" между Крупник и Кресна, показва разследване на .Труд". Резултатът ще бъде загуба от 2 милиарда лева за българската икономика от връщане на европейското финансиране за аутобана.
В плана са включени накуп всички похвати, използвани от .еколозите" през годините - лъжливи сигнали до европейските институции, заблуждаване на чужди медии, манипулации на общественото мнение, настройване на местните хора срещу „Струма".
Действия
Кампанията на „зелените" срещу АМ „Струма" и конкретно лот 3.2 Крупник-Кресна е подновена през 2017 г., когато институциите у нас одобряват така наречения „източен вариант". Според проекта магистралата в посока Гърция ще минава през Кресненското дефиле, като съществуващият участък от международния път Е-79 ще бъде ремонтиран и разширен. Към София ще се пътува от изток през Кресненското плато. По този начин трафикът през пролома ще падне с поне с 50%, като се очаква и катастрофите да намалеят драстично. В момента маршрутът през Кресненското дефиле е сред най-смъртоносните в България.
След като е избран източният вариант, „еколозите" започват да изпращат в Европейската комисия лъжи и клевети.
Един от последните доноси е адресиран до вицепрезидента на Еврокомисията Франс Тимерманс. Под лъжливия сигнал са имената на „международните" неправителствени организации Bankwatch и Friends of Earth. От българска страна клеветата е подписана от Десислава Стоянова, активист на „За земята", Андрей Ковачев от Сдружение за дива природа .Балкани", Петко Ковачев от Институт за зелена политика, Даниел Попов от Информационен и учебен център по екология, Димитър Василев - Велин от Фондация „Училище за природа".
Разследването на „Труд" разкрива, че зад чуждестранните организации са прикрити българските „зелени".
Програмен директор на Bankwatch е Анелия Стефанова, която дълги години е начело на ,3а земята". Подкрепилата „сигнала" от страна на тази организация е Десислава Стоянова. А „За земята" е член на Friends of Earth - другата „международна" НПО, подписала доноса. В края на януари 2019 г. Стоянова пуска и жалба до европейския омбудсман Емили 0'Райли с искане за проверка на ЕК, тъй като комисията не правела нищо, за да защити европейското екологично законодателство в Кресненския пролом. В жалбата Стоянова посочва, че е от Bankwatch, а не както в доноса до ЕК - там е член на „За земята".
Друсат се с райски газ в заведенията по морето. Балони с райски газ, който предизвиква халюцинации и неудържим смях, са хит в нощните заведения по морските курорти, установи проверка на "Труд". "Веселите балони" струват между 5 и 10 лева. Балоните са самоделни, най-обикновени и се купуват от магазини със стоки за рождени дни. Тайната на лекия наркотик са капсулите.
Те съдържат диазотен оксид, известен като "райски газ". Това е химично съединение с формула N20, което при вдишване предизвиква чувство за еуфория. Това е причина и за името "райски газ". Заради анестетичен ефект се използва в хирургията и денталната медицина. Използва се и при двигателите с вътрешно горене - добавен към горивото, увеличава мощността им. При нормални условия представлява безцветен незапалим газ с приятна сладникава миризма и вкус. Друго негово приложение е в хранителната индустрия като пропелент във флакони с бита сметана.
Запознати източници на "Труд" обясниха, че преди години капсули се закупували от "Метро", където 10 броя стрували 14 лева. Впоследствие търговците потърсили по-евтин вариант - с доставки от Китай, Австрия и Германия. Капсулите, които се използват в България са от Австрия, а поръчка от 12 000 броя излиза на цена между 0,14 ст. и 0,40 ст. за брой.
Всъщност "патроните", с които се зареждат балоните, са капсули за бита сметана. Те се прикачват към сифон, който когато не е пълен с течност не възпроизвежда сметана, а изпуска газ. След като се извлече съдържанието на капсулата в балона, потребителят вдишва и издишва в него. Ефектите започнат в рамките на 5 до 10 секунди и продължават от 20 до 40 секунди, като най-изразителен от тях е неудържимият смях. Обикновено зрението се замъглява, появява се чувство за дезориентираност, развива се и повече толерантност към болка. Появяват се зрителни и слухова халюцинации. Балоните се рекламират и като помощно средство за бързо изтрезняване.
На плюc! Фиcкалният резерв е 11.8 млpд. лв., не е бил толкова от март 2016 г. Парите във фискалния резерв отново са над 11 млрд. лв. Към 30 юни т.г. 10,82 млрд. лв. от тях са на депозит в БНБ и в търговски банки, а 450 млн. лв. са вземанията от фондовете на Европейския съюз.
Това показват данните на финансовото министерство за края на първото полугодие.
В резерва не е имало такава сума от март 2016 г., когато в него имаше 11,86 млрд. лв.
Резервните пари за пенсии, популярни като Сребърен фонд, са малко над 3 млрд. лв.
В БНБ са открити едногодишни депозитни сметки на Сребърния фонд за 3,07 млрд. лв., както и левови депозитни сметки на централния бюджет за 3,5 млрд. лв.
Също в централната банка е и валутната сметка за едногодишен депозит на централния бюджет, в която има 2,22 млрд. лв.
Заради ниските лихви доходността от рекордните резервни суми е нулева. Те обаче се управляват в съответствие с приетата стратегия, която предвижда консервативното им менажиране заради ниския риск, който то предполага.
Във фискалния резерв се пазят спестяванията на бюджета, които играят ролята на буфер.
Създадоха електронен регистър за оператори на биологични продукти. ■ Създаден е електронен регистър за операторите и подизпълнителите, които произвеждат, преработват, търгуват, съхраняват или внасят биологични продукти, съобщиха от земеделското министерство на сайта си. Целта е осигуряване на цялостен мониторинг на биологичното производство в страната, съгласно изискванията на регламентите на Европейския съюз. От утре (19 август), контролиращите лица са длъжни да започнат да въвеждат в него информация за идентификация на площи, животни, пчелини и аквакултурни единици. Ще се вписват и издадени дерогации, сключени договори за сертифициране и контрол, сертификати, както и други данни свързани с биологичното производство.
Съгласно Закона за прилагане на Общата организация на пазарите на земеделски продукти от Европейския съюз всеки оператор и/или подизпълнител, трябва да потвърждава информацията, която е въведена в регистъра. Това трябва да бъде извършено в срок до 10 календарни дни от трансферирането на данните за оператора от контролиращото лице.
За изпълнение на посочените задължения е необходим квалифициран електронен подпис (КЕП) или персонален идентификационен код (ПИК), издаден от Националната агенция по приходите. ПИК може да се издаде във всеки офис на НАП.
Лихвите по заемите паднаха до рекордно ниски нива. Лихвите по кредитите никога не са били толкова ниски. За покупка на ново жилище някои банки вече отпускат ипотека под 3%, а потребителски заеми все по-често може да се договорят под 6%. Дори и с таксите и комисионите офертите на някои банки са изключително изгодни, защото годишният процент на разходите (ГПР) не надхвърля 4% при ипотеките и 7% при потребителските заеми. Тенденцията на спад обаче не важи за бързите кредити, където оскъпяването може да стигне до 30-40, че дори и 50%.
Някои трезори изненадаха клиентите си по старите ипотечни кредити, като наскоро обявиха намаление на месечните вноски за погасяване на задълженията.
ОББ например съобщи преди месец, че референтната лихва е паднала до безпрецедентните 0.00%, което се отразява и на крайната месечна вноска с няколко до десетки левове надолу. На практика 0.00% референтна лихва обаче не означава безлихвен заем - това е плаващата част от общата лихва по заема, като има и фиксирана надбавка.
От 1 юли 2018 г., след като БНБ престана да изчислява индекса СОФИБОР, повечето банки у нас въведоха собствени базисни лихвени проценти, които се определят спрямо лихвите по депозитите. И тъй като лихвите по депозитите продължават да пълзят надолу, това няма как да не се отразява и на цената на кредитите. Правилото, наложено от БНБ, е промяна в лихвата по заема да се предприеме, когато референтната лихва падне или нарасне с повече от 0.5 процентни пункта. Така, ако за някои банки референтната лихва вече е стигнала 0.00%, тези, които са избрали за индекс ЮРИБОР, отдавна боравят с отрицателни величини. Тримесечната лихва на ЮРИБОР към момента вече е паднала до минус 0.4%.
Все още няма статистика за средните лихвени нива по кредитите през юли, но през юни ипотеките достигнаха ново дъно - средно 3.12% за нов жилищен кредит в левове и 3.43% в евро. За последните 12 месеца спадът е с 0.30 процентни пункта при левовите ипотеки и с 0.25 процентни пункта при евровите. Заради този лихвопад хората теглят заеми не само за покупка на жилища, но и за рефинансиране на стари жилищни кредити при по-изгодните условия. Благодарение на предоговарянето средната лихва по левовите жилищни заеми в банковата система като цяло е паднала от 4.28% до 3.83% за последните 12 месеца.
Финансовото министерство за трети път отлага подмяната на касовите апарати. За трети пореден път министърът на финансите Владислав Горанов отлага подмяната на касовите апарати и свързания с тях софтуер. В публикувани за обсъждане поправки в прословутата Наредба 18 се предлагат нови срокове, които дават на търговците още 4 месеца отсрочка. Фирмите, които използват софтуер за управление на продажбите (СУПТО), трябва да го актуализират до 31 януари 2020 г. вместо до 30 септември 2019 г.
След като месеци наред вървяха недоволства, разговори и убеждения за проблемите, които създава Наредба 18 пред бизнеса, финансовото министерство бе принудено да признае, че фирмите имат нужда от още време за доработка на софтуерните си системи. "В голяма степен затрудненията произтичат от специфични особености, свързани с организацията на бизнес процесите в средните и големите предприятия", пише в мотивите за поредното отлагане на сроковете.
Предприятията, които използват сложни системи за управление на бизнеса, т. нар. ERP системи, получават известни облекчения. От тях няма да се изисква да модифицират системите си по изискванията на Наредба 18, като се дава алтернативна възможност да ползват софтуер за управление на продажбите, генериращ стандартизиран одиторски файл. Този файл ще се подава в Националната агенция за приходите всяка година. Условието е тези фирми да отговарят на дефиницията за големи и средни фирми и да получават плащанията си основно по банков път и по-малко от 5% плащания в брой. По данни на НАП това ще засегне 921 средни и големи предприятия. НАП приема, че има малък риск такива предприятия да укриват приходи.
Държавата вече отговаря за тол-системата и трябва да я оперира сама. Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) вече е оператор на тол-системата. На 16 август Георги Терзийски прие системата символично от Михаел Вебер, представителя на фирмата изпълнител Kapsch и директор на "Капш телематик технолоджис България". Сега Националното тол-управление (НТУ) - звеното, създадено специално да оперира електронната винетка и тола, трябва да тества софтуера. Тази крачка показва някакъв напредък по изграждането на системата, но въпросите за нея продължават да са много повече от отговорите.
Както Олег Асенов, доскоро шеф на НТУ, а сега член на управителния съвет на АПИ, уточни пред журналисти в петък, сега системата преминава от етап "тестване" в етап "разработка". Тепърва ще се решава какъв да е обхватът на пътната мрежа, който се таксува, както и самите тарифи. Чак тогава, а и когато бъдат довършени всички елементи от заданието, системата ще може да започне да събира пари - т.нар. търговска експлоатация.
Въпреки че според анекса, който Kapsch подписа през септември 2018 г., търговската експлоатация на тол-системата трябваше да започне от 15 август 2019 г., този план отпадна, тъй като заради лошото планиране изпълнението на заданието закъсня.
В отговор на въпрос на журналисти Асенов заяви, че не иска да се ангажира със срокове кога системата ще заработи и ще започне да събира пари и цитира само крайната дата, заложена с последните промени в Закона за пътищата - 1 март 2020 г. Реално остава половин година за изпълнението на съществени задачи.
Какво са предали Kapsch
Единият ключов елемент на тол-системата е софтуерът, а другият - контролните точки или т.нар. рамки из страната, които засичат превозните средства. Те се изграждат от подизпълнителя на Kapsch, "Ита Инженеринг", които ремонтират и тол-управлението.
"До момента са преоборудвани 100 съществуващи рамки по пътищата и са построени 100 нови. Всяка портална рамка разполага с лазерен скенер и камери", каза Вебер. Освен тези 200 рамки остава да се преоборудват още 95 стари. Според допълнителното споразумение срокът за преоборудване на 95 точки е 9 февруари 2020 г.вместо до август 2019 г., което беше старият срок.
Вебер заяви, че трябва да се инсталират и още сензори за претегляне на теглото по някои рамки, но не каза колко точно. "Всичко останало - data центрове, превозни средства, терминали, софтуер са предадени", каза Вебер на пресконференцията.
Кой държи отговорността вече
С предаването на системата в петък и подписването на двустранен протокол пътната агенция приема, че Kapsch са изпълнили голяма част от задълженията си и започва да носи отговорност за системата. Изпълнителят ще продължи да има обаче задължения по договор - две години гаранция на контролните точки от предаването на последните - т.е. до около феввуари 2022 г., а за поддържането на системата - пак две години от последния приемно-предавателен протокол.
АПИ и в частност НТУ сега трябва да оперира технически системата и би трябвало служителите да са обучени. Тепърва ще стане ясно дали този път ще е успешно, или пак ще има грешки и хаос като при старта на електронните винетки в началото на 2019 г.
Google обновява снимките от български градове - защо това не е (само) добра новина. В ерата на данните като най-ценен ресурс за интернет компаниите, добрите новини не винаги са това, което изглеждат. През седмицата стана ясно, че Google ще направи обновление на 360-градусовите изображения от улиците на България през услугата Google Street View. Известна преди всичко с удобството си за визуално ориентиране, както и някои нелепи кадри, заснети от движещата се кола на компанията, Google Street View има и скрити негативни страни. Чрез колите на компанията по целия свят се събират още повече данни за навиците на потребителите - или в случая, дори и без те да са задължително потребители на услугите на Google.
Защо Google обновява услугата и какви са опасностите
Отговорът на въпроса защо Google обновява изображенията от улиците на България е тривиален: защото повече от тях са стари. Така например някои от снимките от Лъвов мост в столицата са още от 2012 г., преди там да има метро, кръгово движение и цялостен ремонт. За жителите на града това може да е източник на носталгия, но основната насоченост на този тип услуги на Google е към туристите, които лесно може и да не разпознаят стария външен вид на моста и площада около него.
Проблемът е другаде: при обикалянето на колите на Google компанията слага върху сигналите от WiFi рутерите географска локация. Тоест, ако колата на Google спре пред вашия дом и засече, че от там идва силен WiFi сигнал, той автоматично ще свърже него с конкретните координати на дома ви.
Целта, разбира се, е събирането на повече лични данни от страна на потребителите, дори те да не са потребители на Google. По този начин Google, стига да сте в обхвата на WiFi мрежата, дори и да не сте свързани с нея, компанията ще знае къде се намирате. Това може да се случва дори функцията за географско местоположение на телефона ви да бъде изключена или да ползвате мобилни данни. Според ULD, германският център за защита на личните данни, компанията вече може да прави същото и с мобилни интернет точки - например в превозни средства или от hotspot точки за пускане на интернет, каквито вече имат всички смартфони.
Тоест, освен че ще обновят картите си, от Google ще обновят и базата си данни по отношение на WiFi мрежи и тяхното географско местоположение.
Минимум 100 точки на теста, за да станеш чиновник. Минимум 100 точки на теста трябва да е изкарал всеки кандидат за чиновник, за да влезе в държавната администрация. Това става ясно от наредбата за конкурсите и подбора при мобилност на държавните служители.
Още през 2015 година бяха въведени два етапа на подбор за бъдещите чиновници - централизиран тест, който е задължителен за всички, и отделно препитване и интервю в съответното ведомство за успешно преминалите. Преди две години въвеждането на двете цедки за желаещите да работят в администрацията беше отложено за октомври 2019-а. През това време бяха пускани няколко обществени поръчки - как да изглеждат самите тестове, какви точно компетенции да проверяват, самото им изработване.
Сега с наредбата се създава самият ред за провеждането на тестовете и вторият етап на подбор за пост в администрацията. Самите тестове ще се провеждат от Института за публична администрация (ИПА), ще са в три модула, а времето за решаване ще е точно два часа.
Нивото на трудност на задачите в модулите пък е съобразено с групата длъжности, за които се кандидатства - за експерти или за висши служители. Първо се проверява общата им компетентност, после какви познания имат в административната уредба, а накрая и компютърните им познания. Сега от наредбата става ясно, че кандидатите с дислексия ще имат 20% повече време, за да се справят с решаването на задачите. Те обаче трябва да докажат с медицински документ, че имат подобно състояние. Квесторите пък задължително трябва да са минали тест за лоялност - т.нар. тест за интегритет. Преди всяко препитване те ще трябва да попълват декларация за липса на конфликт на интереси с някои от кандидатите. Освен служители на ИПА те могат да бъдат и външни лица, с които институтът е сключил договор. В залите, където ще се провеждат централизираните тестове, може да има и камери, е записано в наредбата. Всички, които са минали успешно теста, отиват на второ препитване в съответното ведомство. Там в зависимост от длъжността, за която се кандидатства, може отново да държат тест, писмена разработка или предлагане на концепция, като последните две работи ще се проверяват от изпитна комисия, а оценките ще са по 5-степенна скала. Следващата стъпка е интервю, но до него стигат само онези кандидати, които на писмената си работа имат поне резултат 4.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |