Снимка: БГНЕС
Позовавайки се на свои източници, „Ройтерс" съобщи, че новият управляващ директор на Международния валутен фонд (МВФ) е Кристалина Георгиева. И уточни, че за пръв път МВФ ще се ръководи от представител на развиващата се икономика и втората жена, след Кристин Лагард, която се оттегли на 12 септември, след като бе номинирана единствена за президент на Европейската централна банка.
Днешната процедура на практика е формална. По-късно през деня Управителният съвет на МВФ ще одобри Кристалина Георгиева, която в момента е главен изпълнителен директор на Световната банка, за управляващ директор на фонда. На изслушването във вторник тя е убедила членовете на борда, че е подходяща за поста, според източниците на "Ройтерс".
Големият плюс за българската
е, че от самото начало е подкрепена от френския президент Еманюел Макрон, освен това нейната кандидатура бе издигната и от Европейския съюз и има негласното одобрение на САЩ, уточнява „Ройтерс".
Кристалина Георгиева беше избрана през август за кандидат на ЕС, като получи подкрепата на 56% от гласовете на страните членки в надпревара с бившия холандски финансов министър Йерун Дейселблум. Впоследствие и други страни от ЕС застанаха зад нея.
"Тя убеди съвета, че е лидерът, от когото тази институция се нуждае, както и че е силен привърженик на мултилатералната система", разказва източникът на "Ройтерс", пожелал анонимност, тъй като обсъждането на кандидатурата не е публично.
66-годишната Кристалина Георгиева е
привърженик на дясноцентристка политика
израснала е в България по време на комунизма, но в момента има репутация на лидер, който е прям, защитава равнопоставеността на жените и се бори с климатичните промени, посочва качествата на българката "Ройтерс". Новият директор ще ръководи кредитна институция с близо 1 трилион долара, но в сложен момент за световната икономика и търговия - основно заради търговската война между САЩ и Китай, ръста на протекционизма и оттеглянето на Вашингтон от многостранните споразумения и нарастващите рискове за развиващите се пазари като Аржентина, която миналата година получиха спасителен кредит в размер на 57 милиарда долара, най-големият досега отпускан от МВФ.
Висока оценка за работата й в Световната банка
Скот Морис от Центъра за глобално развитие, казва за "Ройтерс", че в Световната банка Георгиева бързо е успяла да прокара промени и да постигне консенсус за увеличаване на капитала на институцията с 13 млрд. долара и да започне реформа, според която кредитирането ще се насочи от Китай и по-богатите развиващи се държави към бедните страни, които наистина се нуждаят от финансова и експертна помощ.
"Тя успя да събере група от много разнообразни участници и това е нейната сила. Но не е съвсем ясно как ще управлява в оперативен план работата на фонда, в който понякога има доста критични моменти. Засега е трудно да предвидим как ще реагира на такива кризи", допълва той.
Морис, който е бивш служител във финансовото министерство на САЩ, припомня, че Георгиева вероятно ще следва модела на Кристин Лагард, която е действала не като представител на ЕС, а като защитник на интересите на институцията и на отделните държави.
Едно важно решение в полза на Кристалина Георгиева
а и сериозен аргумент, че тя ще бъде избрана на високия пост, е решението на борда на МВФ от 6 септември, да отмени ограниченията за възрастта на бъдещия управляващ директор. Според тях, шефът на МВФ не може да бъде назначен, ако е на 65 години или по-възрастен. Нека припомним, че Кристалина Георгиева навърши 66 години на 13 август.
Още по темата:
Кристалина Георгиева единствен кандидат за управляващ директор на МВФ
Кристалина Георгиева е кандидатът на ЕС за управляващ директор на МВФ
Кристалина Георгиева се появи сред кандидатите за шеф на МВФ
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |