Снимка: Архив infostock.bg
Изборите според номера на бюлетината. Датата на местните избори - 27.10.2019 г., е много важна за България. Каквито решения бъдат взети на този ден, каквито действия бъдат предприети, те ще важат за повече от 3 години напред. Това прогнозира пред "Труд" нумерологът Ели Маринова. Тя разтълкува какво вещаят комбинациите между номерата на някои от партии в бюлетината и главните им кандидати за кметове, след като вчера беше изтеглен жребият за предстоящия вот.
Общо 66 партии и коалиции се регистрираха в ЦИК за местните избори и участваха в тегленето на номерата. Партия ГЕРБ ще е в изборните книжа под номер 43, БСП - 56,. ДПС - 55, от "Воля" изтеглиха номер 51, от "Атака" - 4, НФСБ - 8, а "Демократична България Обединение" ще са с последния номер от бюлетината - 66.
В градовете с районно делене - София, Пловдив и Варна, ще има и бюлетина за кметове на райони, а в населените места с над 350 жители и за кметове на кметства. Последните са над 1900 според списъците на ЦИК.
Общо 20 са кандидатите за стола на Йорданка Фандъкова в столицата. Щяха да бъдат 21, ако обвиняемата за подкуп Десислава Иванчева не беше пропуснала крайния срок да си внесе документите за изборите. "В София битката ще е главно между кандидатите на ГЕРБ и БСП, като Фандъкова и Манолова са почти равностойни, от което следва много вероятен балотаж", сочи в прогнозата си Маринова.
Облекчения за касовите апарати. Облекчения при използването на касовите апарати дават за големите фирми, които отговарят на поне 2 от следните 3 условия - приходи над 16 млн. лв., активи над 8 млн. лв. и персонал над 50 души. Освен това продажбите им в брой трябва да са под 5% от приходите. На тези условия отговарят 921 фирми. Те ще трябва да дават касови бележки, но продажба ще може да се осъществи, ако касовият апарат се развали или няма връзка със софтуера за управление на продажбите, гласят промени в Наредба Н-18, които бяха обнародвани в "Държавен вестник". Фирмите, избрали този вариант, ще трябва до 31 януари да изпращат в НАП одиторски файл за продажбите за предходната година. Те трябва да изпълнят изискванията на Наредба Н-18 до 31 март 2020 г.
Всички търговци, използващи софтуер за управление на продажбите, трябва да сменят или модифицират фискалните си устройства и да изпълнят изискванията на Наредбата до 31 януари 2020 г., гласят още промените.
За онлайн магазините, които нямат друг софтуер за управление на продажбите, срокът за изпълнение на Наредбата се удължава до 31 март 2020 г.
Избpаха Кристалина Георгиева за директор на МВФ, Борисов веднага я поздрави. МВФ официално обяви, че Кристалина Георгиева е избрана за управляващ директор.
"Днес Управителният съвет на Международния валутен фонд одобри Кристалина Георгиев за позицията на управляващ директор на финансовата институция. Това е огромно постижение за България. Сърдечно я поздравявам и съм убеден,че ще се справи прекрасно с ръководенето на една от най-големите световни институции", написа във фейсбук по повод избирането й премиерът Бойко Борисов.
Ройтерс съобщи, че тя се е представила отлично по време на интервюто и успяла да убеди висшия мениджмънт, че може да поеме управлението на фонда.
"За мен е голяма чест да съм избрана за следващ управляващ директор на Международния валутен фонд (МВФ)", се казва в изявление на Кристалина Георгиева, разпространено от пресслужбата на Фонда. Следва останалата част от устното изявление на Кристалина Георгиева.
"Искам да благодаря на членовете на Фонда в цял свят и на Изпълнителния съвет за получената подкрепа и за оказаното ми доверие.
Нека започна с отбелязването какъв късмет имам, че моята приятелка Кристин Лагард беше мой предшественик. Нейната визия и водачество са допринесли толкова много за продължаващия успех на фонда.
Предлагаме на „Хюндай" център за автономни автомобили в България. България е дала своето предложение какви облекчения може да предложи на корейския автомобилен производител "Хюндай", ако реши да инвестира в нов автомобилен завод в България. Остава да се изчака решение на борда на директорите на компанията. Това обяви премиерът Бойко Борисов, след като в първия ден на посещението си в Южна Корея посети развойния център за нови автомобили на "Хюндай" в град Хуасонг, отдалечен на около 50 км от столицата Сеул.
Борисов пристигна в сряда рано сутринта в Южна Корея на първото посещение на български министър-председател в страната от 30 години насам. България и Южна Корея установяват дипломатически отношения през 1990 г., но досега български премиер не е посещавал Сеул=
"Те също казаха какви са изискванията им. Така че да се говори повече в този момент, е лошо възпитание", обясни Борисов. Засега най-интересни за корейците били перспективите за изграждане на завод за батерии за електромобили. Иновациите също били възможност България да получи инвестиция от южнокорейския производител на автомобили.
В България има 250 завода за автомобилни части и това е известно в Южна Корея, заяви още българският министър-председател.
Развойният център на "Хюндай" е на площ 500 футболни игрища и в него работят 10 000 инженери и дизайнери.
Лекари искат санкции и за пациенти при фалшиви болнични. В спора кой да плаща болничните и как да се спре издаването на прекалено много листове се включиха и личните лекари с предложение отговорност да носят и самите пациенти. Тези, които не спазват препоръките в болничния си лист, да бъдат санкционирани, включително с глоби и неплащане на болничните, искат от Сдружението на общопрактикуващите лекари в България. Предложението е част от становище на сдружението по проекта за промени в Правилника за устройство и организация на работата на органите на медицинската експертиза.
От години от нормативната уредба е отпаднала възможността и пациентите да носят отговорност при неспазване на препоръките в болничния лист. Затова сега никой не проверява дали те наистина се лекуват, няма и санкции, ако вместо вкъщи са на морето. Така ползвателят на болничния получава „имунитет", но се създават и условия за прехвърляне на вина и търсене на отговорност у лекарите, отбелязват общопрактикуващите. "Злоупотребата с права е забранена от конституцията, която е с пряко действие, но за да е ефективна тази забрана, трябва да има система за контрол и санкции за злоупотребяващите ползватели на болнични листове", допълват от сдружението.
Според тях настоящата нормативна уредба допуска ползвателите на болнични да злоупотребяват безнаказано и затова трябва да има текстове, които определят неспазването на режима и неявяването на контролни прегледи като нарушение, за което нарушителят носи отговорност и търпи санкции. Те трябва да бъдат "анулиране на болничния лист и незаплащането му от работодателя и НОИ; обявяване на отсъствието за самоотлъчка; налагане на парична санкция на ползвателя". Според лекарите контролът на това дали пациентите спазват болничните си, е лесноосъществим, като може да бъде планов, на случаен принцип или по сигнал на заинтересованите страни като осигурители, НОИ или трети лица.
Промени в Закона за акцизите налагат на бизнеса нови високи разходи. Предлаганите промени в Закона за акцизите и данъчните складове ще вкарат в необосновано високи разходи редица браншове в страната, алармира за пореден път Българската стопанска камара (БСК). Законопроектът въвежда задължително видеонаблюдение в производствените и складовите бази на производителите на горива и алкохол, както и поставянето на измервателни уреди с дистанционна връзка с Агенция "Митници" в заводите, които използват т.нар. енергийни продукти с двойно предназначение.
Мотивите за тези нововъведения са борбата с контрабандата на акцизни стоки и избягването на плащането на ДДС и акцизи. Законопроектът бе приет в началото на септември от Министерския съвет, а днес се очаква да бъде разглеждан на първо четене в бюджетната парламентарна комисия. Няколко бизнес организации като Българската петролна и газова асоциация, Националната организация на митническите агенти, Националното сдружение на българските спедитори и Съюза на производителите на растителни масла са изпратили критично писмо в парламента, в което недоволстват, че промените се правят единствено в услуга на държавната администрация, без да се отчита огромното неблагоприятно въздействие върху фирмите, които трябва да ги изпълняват.
Вносителят на законопроекта - финансовото министерство, не е направило оценка на въздействието върху бизнеса от исканите промени. Няколко бранша са силно засегнати от тях, въпреки че са освободени от заплащането на акцизи. Става дума за производители на бои и лакове, на растителни масла, козметични и фармацевтични продукти, на каучукови изделия и др., които използват като суровини или консумативи т.нар. енергийни продукти с двойно предназначение - органични разтворители (най-вече етилов алкохол) и екстрахиращи агенти. За да може държавата да следи дали тези материали се използват по предназначение и не отиват за производство на алкохол например, фирмите ще трябва да въведат автоматизирани системи за измерване и отчетност в реално време, т.е. трябва да поставят измервателни уреди на всички критични точки по технологичните линии на производство.
10 000 напират към местната власт в големите градове. Над 10 000 кандидати ще се борят за пост в местната власт в големите областни градове на страната на изборите на 27 октомври. Това показва проверка на „Монитор" в общинските избирателни комисии в страната в навечерието на старта на предизборната кампания, който ще се състои в петък.
Най-много по традиция са кандидатите в столицата, където общинският съвет се състои от цели 61 души. Повечето от партиите са заложили на пълна листа с кандидати. В София кандидатите са точно 1461, следвани от Варна, където желаещите да седнат на кметски стол или да станат общинари са малко над 870. Трети в списъка се нарежда Благоевград със близо 600 души, регистрирани за вота, следван от Стара Загора с 553. Бургас, където мераклиите са близо 475 души, и Пловдив със своите 451 претенденти пък се нареждат на пето и шесто място в класацията. Същевременно най-малко са кандидатите в Габрово и Кюстендил, където са регистрирани съответно 205-има и 203-ма мераклии за кметове на община, на кметства и общински съветници. Кандидатите за районни кметове, за каквито ще се гласува в София, Пловдив и Варна, пък са едва около 460, като броят им е значително по-малък отколкото на предходните местни избори. На вота през 2015 година общият брой на кандидатите за пост в местната власт бе близо 43 000 души, като малко над 35 000 от тях са напирали да станат общински съветници, около 10 000 - кметове на кметства, 1605 - общински градоначалници, а 696 - районни кметове.
Голяма част от кандидатите на ГЕРБ за кметове на областните градове са утвърдени имена. От всички 27 души 19 са настоящи кметове и ще се борят за нов мандат. 17 от тези градоначалници са изцяло партийни кандидатури на ГЕРБ. Такъв е случаят с Атанас Камбитов в Благоевград, Димитър Николов в Бургас, Иван Портних във Варна, Калин Каменов във Враца, Йорданка Фандъкова в София, Живко Тодоров в Стара Загора и други, които в редиците на ГЕРБ се смятат за отличници сред градоначалниците. В два от градовете ГЕРБ подкрепя действащи кметове, бивши кадри на СДС - Златко Живков в Монтана и Петър Паунов в Кюстендил. По подобие на евровота, и сега ГЕРБ си партнира със СДС. Двете партии са в коалиция и за София и застават зад Йорданка Фандъкова по пътя й към четвърти пореден мандат. В листата с кандидатите за кметове има още 5-има областни управители, 1 общинска съветничка, 1 директорка на училище. Един от областните управители е Здравко Димитров, който се очаква да смени Иван Тотев начело на Пловдив.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |