Снимка: Архив infostock.bg
Проверяват през телефон за грешки в изборните секции. Мобилно приложение, разработено от „Информационно обслужване" АД, ще бъде на разположение на членовете на секционните избирателни комисии (СИК) за преброяването на гласовете и правилното попълване на протоколите. Това съобщи в интервю пред „Труд" проф. Михаил Константинов.
Приложението е създадено след консултации с Централната избирателна комисия (ЦИК) и целта му е да се идентифицират евентуални аритметични грешки, т.е. нарушени числови контроли в секционните протоколи. Достатъчно е само един член от дадена секция в деня на вота да инсталира на телефона си мобилното приложение, за да може да се направи проверка на вписаните данни на място. Това ще спести време на комисиите по предаването на протоколите, тъй като много често грешките в тях се откриват едва в съответната Общинска избирателна комисия и следва връщане на документацията за корекция.
„Все още ЦИК няма решение за използването на въпросното мобилно приложение. Но то ще има чисто контролни функции", коментира пред „Труд" говорителят на ЦИК Александър Андреев.
Мобилното приложение ще наподобява писмените указания в самите изборни протоколи, където отделните полета в таблицата показват числата на действителните и недействителните бюлетини и т.н. Така например, бройката на действителните и недействителните гласове трябва да отговарят на бройката бюлетини в избирателната кутия след приключване на изборния ден.
Експертите на „Информационно обслужване" са приключили с тестовете по нововъведението през изминалия уикенд.
Изкупуват частни гори от граждани. За втори път гражданите, които имат частни гори, ще имат възможност да ги продадат на държавните горски предприятия. От 1 октомври стартира прием на документи за закупуване на поземлени имоти в горски територии, които са собственост на физически лица, обявиха от Министерството на земеделието. През 2016 г. процедурата беше обявена за първи път и предизвика изключително голям интерес.
Изкупуването ще се извършва от б-те държавни горски предприятия. Целта е към държавните гори да бъдат присъединени малки горски имоти, които не могат да бъдат поддържани в добро състояние от настоящите им собственици.
Заявления ще се приемат до 15 януари 2020 г. В документите трябва да бъдат описани предлаганите за купуване терени, да бъдат посочени техните собственици и приложени копия от документи за собственост. В отделен непрозрачен плик трябва да има и исканата от собственика цена. За улеснение на хората, ценовото предложение ще се попълва във формуляр по образец.
Първоначално предложените за продажба гори ще бъдат класирани като повече точки ще получат тези, които граничат с държавни гори, имат специални и защитни функции, и са по-малки по размер. След това ще бъде направена оценка на частните гори, разходите за което ще бъдат поети от държавните горски предприятия. Като в рамките на наличните средства първо ще бъдат изкупени горите, при които има най-голяма разлика между стойността им на декар според оценителите и поисканата от собственика цена. Ако собственикът е поискал цена по-висока от оценката, гората няма да бъде изкупувана.
Дъpжавата ще плати полигон за безпилотни коли, кани „Хюндай". Правителството ще инвестира държавни пари в построяването на центъра за изпитване на автономни автомобили, който бе предложен от премиера Бойко Борисов на южнокорейската компания "Хюндай". Фирмата е поканена за партньор, който да оперира съоръжението и да даде своето ноу-хау.
Това обясни министърът на икономиката Емил Караниколов в интервю за "24 часа".
Центърът за изпитване на автономни автомобили ще е на летище Доброславци до София, където сега се обучават шофьорите на НСО.
Мястото бе посочено от Росен Плевнелиев през лятото след среща с премиера Бойко Борисов. В момента експрезидентът работи за "Автомобилен клъстер България".
Караниколов прогнозира, че ако построим и завод за акумулатори за електромобили, скоро ще дойде и производител на такива коли.
Програмист с 5-годишен стаж взема поне 7 хил. лв. Нетната заплата на програмист, работещ в България, който има 5-годишен опит, може да достигне до около 7 хиляди лева месечно. Това показва съвместно проучване на две интернет платформи: Trending topics - професионален сайт на работещите в IT сектора, и Noble Hire - международна платформа за набиране на кадри. В публикуваното проучване е посочено, че данните са само от официални източници и са събирани само от компании, които са прозрачни в заплащането.
В България, както и по света най-търсени са senior back-end developer, т.е. старши експертите сървърни разработчици. Техните брутни работни заплати започват от 1275 евро месечно и може да стигнат до 4182 евро, като долната и горната граница зависят от опита. Експерт с тази специалност с над 5-годишен опит може да получава до 4947 евро месечно, което прави грубо пресметнато около 10 хил. лв. Така нетната заплата, ако изцяло се получава по трудов договор, е малко над 8 хил. лева.
Другата много търсена категория специалисти и съответно добре платене е на мобилните разработчици. При тях обаче няма стажанти, нито младши спецалисти, т.е. с опит между 1 и 2 години. Мобилните разработчици се създават като кадри едва след около 2 години обучение и труд, но за сметка на това стартовата им заплата е от 1785 евро, а след около една година вече стига до 2236 евро. Старшите мобилни разработчици, т.е. с над 4-годишен опит, получават брутни заплати между 1683 и 4177 евро.
Едно ниво под тези месечни доходи имат QA експертите. Това са инженерите по качеството и софтуерните тестери. При тях също е неебходим известен - поне 2-годишен опит, за да заемат такава позиция, като стартовите им заплати след двегодишното обучение тръгват от 1020 евро бруто на месец. С трупането на опит след около 5 години на тази длъжност стигат средно 3400 евро месечно, посочва изследването.
Без всякакъв опит в сферата на IT младите хора се назначават обикновено за специалисти по база данни. Стартовите заплати за тези позиции са средно 663 евро месечно, но с удръжките падат до 515 евро. С трупането на опит възнаграждението на тези специалисти също расте и ако имат над 5 години, средното може да стигне до около 4000 евро месечно бруто или 3400 евро нето.
Цените на горивата пак гонят пиковите си нива от летния сезон. Макар цените на суровия петрол на световните борси да се успокоиха след атаките срещу петролни полета и рафинерии в Саудитска Арабия, у нас горивата започнаха да поскъпват. С по 2-3 ст. за литър са се повишили цените на бензина и дизела само за една седмица и вече гонят пиковите си нива от летния сезон. Преди седмица средната цена на масовия бензин А95 бе 2.21 лв. за литър. Към 28 септември тя вече бе 2.23 лв. за литър. Подобна е ситуацията и с дизела, като цената се е покачила от 2.26 на 2.29 лв. за литър, показват данни на сайта "Фуело" който следи цените на горивата в световен мащаб.
Това обаче са средни стойности. По традиция най-големите вериги бензиностанции у нас държат еднакви цени и при тях движението нагоре е доста по-осезаемо. От 2.24 лв. за масовия бензин цената е достигнала до 2.27 лв. за литър, а при дизела от 2.30 на литър е станала 2.33 лв.
Ако се сравнят сегашните цени на горивата с тези от началото на годината, разликата е още по-значителна. През януари цената на А95 е била средно 1.95 лв. за литър, а дизелът е бил 2.15 лв. за литър. Поскъпване имаше през пролетта и лятото. По-значително беше то в разгара на отпускарския сезон, като бензинът достигна почти 2.30 лв. за литър.
Въпреки че засега покачването в цената не е фрапиращо, ако ръстът продължи, прогнозите на експертите за поскъпване с 10 ст. за литър ще се сбъднат и цените ще се доближат до рекордните стойности от края на миналата година.
Покачването на цените у нас трудно може да се обясни с напрежението на световните пазари на суров петрол заради атаките в Саудитска Арабия. Саудитският петролен гигант "Арамко" бе принуден да намали за кратко доставките си на петрол, но бързо се съвзе. В рамките на четири дни след атаките цената на барела скочи от 60 до 67 долара, или с около 20%. Дни по-късно цените се върнаха на предишните си нива.
Пропастта между големи и малки общини става все по-голяма. Изоставането на малките от големите общини става все по-осезаемо. Основните разлики са в заетостта, инфраструктурата, демографията, финансовото състояние и данъчната политика на местно ниво. Изследване на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП), публикувано през миналата седмица, показва какви точно са проблемите и каква е цялостната картина на икономическото и социалното развитие в осем от най-малките областни центрове в България - Ловеч, Силистра, Монтана, Разград, Търговище, Кюстендил, Кърджали и Смолян.
Всяка от областите изостава от средните за страната нива на икономическа активност, сочи изследването, позовавайки се на данни от 2017 г. Сред изследваните общини Смолян, Търговище, Разград и Монтана са с най-висок растеж по отношение на икономическото развитие (измерено чрез БВП на глава от населението) от над десет години насам. Областите с най-ниско ниво на икономическо развитие към 2017 г., които изостават в сравнение с останалите от 2008 г. насам, са Ловеч, Кюстендил и Силистра.
Малките области имат по-ниски нива на заетост от средното за страната - малко над 52% през 2018 г. Най-близо до това число е община Смолян с над 51 %, а при останалите разликите са по-големи. В повечето области в Южна България заетостта на населението в трудоспособна възраст варира между 65 и 70%, докато в София е 75%, сочат данни от миналогодишно изследване на ИПИ. В Северна България нивата остават под 60%.
Вадят 20 хотела и 60 кръчми на тезгяха. 20 хотела и 60 кръчми извадиха на тезгяха частни съдебни изпълнители от цялата страна в края на лятото. Това показа проверка на „Монитор" в регистъра на публичните продажби на Камарата на ЧСИ-тата.
Най-скъпият хотел, обявен на търг, се намира в Банско и началната му цена е близо 8 200 000 лв. Той е на груб строеж и се намира в местността Грамадето на зимния курорт. Според обявата хотелът е замислен като апартаментен комплекс и се състои от 3 отделни сгради. Общо в тях са разположени около 30 самостоятелни жилища, а всяка сграда разполага със собствена рецепция. Въпреки че достъпът до имота минава през черен път, а самите сгради са недостроени, всеки желаещ да го купи ще трябва да плати май-малко 8,2 млн. лева.
Само за участието в търга, който ще се състои на 7-и октомври, когато ще бъде проведено и самото наддаване за имота, всеки кандидат-купувач пък ще трябва да внесе по сметката на ЧСИ-то 820 000 лв. задатък. Парите се възстановяват ако участникът не успее да спечели търга.
При него ЧСИ-то отваря всички подадени оферти и обявява за купувач далия най-висока цена.
Ако някой реши, че може да предложи повече пари, има възможност да направи това, като стъпката отново е около 820 000 лева, над печелившата оферта.
Втората най-скъпа оферта е с цели 6 млн. лева след първата и е за хотел, който се намира в местността Горна Росица край Габрово и е пуснат за продажба заради дългове към банка. В описанието му е записано, че имотът е бивш почивен дом, а целият е с площ от малко над 5 декара. Комплексът включва както част за настаняване, така и ресторант и конферентна зала.
За около 1,4 млн. лв. пък са пуснати за продажба три хотела в Рибарица, Кошарица и Пампорово. Както и предишните два, те са обявени за продан заради дългове на собствениците, които не са покрити в законовия срок. Най-евтиният имот в тази графа пък се намира край Видин и може да стане собственост на всеки мераклия, готов да брои за него повече от 40 000 лв. Сградата обаче е в много лошо състояние и се нуждае от основен ремонт.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |