Снимка: Архив infostock.bg
150 000 пушки чакат заповед за стрелба. 150 хиляди пушки са заредени да гърмят по диви прасета, когато се очаква да бъде официално открит ловът на едър дивеч съгласно Закона за лова и опазване на дивеча. Забраните във връзка с ограничаване на заразата от африканска чума по свинете ще бъдат намалени наполовина, увери инж. Васил Василев, председател на Националното ръководство на ловците и риболовците в България. Това е очаквания резултат от водените разговори на ръководството на Националното сдружение на ловците и риболовците в България с експерти от министерство на земеделието.
До дни министърът на земеделието Десислава Танева ще издаде заповедта за новия ловен сезон, уточниха за "Труд" от аграрното ведомство. Тя се подготвя и ще е готова преди 5 октомври. В нея ще бъдат уточнени правилата за лов в ловностопанските райони, които попадат в инфектираните зони около обявените случаи на африканска чума при диви свине, посочиха от министерството.
"Очакваме да бъде издадена заповед, която да намали значително зоната, в която тотално се ограничава човешкото присъствие. Както и да бъде въведена втора зона, в която се допуска индивидуално ловуване и групов лов без кучета. Третата зона ще е зона с интензивен лов за намаляване на популацията на дивите свине", обясни Василев.
Това ще тушира възникналото напрежение сред ловците при откриване лова на дребен дивеч в средата на август, когато значителна част от българските ловци така и не излязоха на излет, защото ловът в техния район бе забранен заради мерките за ограничаване на африканската чума по свинете.
Печалбата на банките достигна 1.2 млрд. лева. Печалбата на банките в страната към края на август достигна нов рекорд от 1,2 млрд. лв. Това е с 11,4%, или със 124 млн. лв. повече от реализираната печалба за същия период на миналата година, обявиха от БНБ. Една от причините за това е намалението на лошите кредити. Разходите за обезценка на предоставените от банките заеми от януари до август са 241 млн. лв., при 301 млн. лв. година по-рано. Сред другите причини за ръста на печалбата са увеличеното кредитиране при изключително ниски лихви по депозитите, както и банковите такси.
Брутният кредитен портфейл на банките в страната се увеличава със 135 млн. лв. (+0,2%) през август до 63,8 млрд. лв., сочат данните на БНБ. Като гражданите са по-активни от фирмите при взимането на нови заеми. Кредитите за домакинства нарастват с 1% (+233 млн. лв.), а тези за нефинансови предприятия намаляват с 0,4% (-130 млн. лв.). Увеличават се кредитите за сектор държавно управление (с 2,1%, или 16 млн. лв.) и за други финансови предприятия (с 0,4%, 15 млн. лв.).
Въпреки ниските лихви по депозитите спестяванията на гражданите и фирмите в банките се увеличават с бързи темпове. Само през август влоговете в банковата система нарастват с 0,5% (+457 млн. лв.) и достигат 93,9 млрд. лв. Въпреки че през август много хора отиват на море и харчат големи суми за лятната си почивка, депозитите на домакинства са се увеличили с 0,5% (+275 млн. лв.). Влоговете на нефинансови предприятия през най-топлия месец от годината са нараснали значително повече - с 1,3% (+350 млн. лв.). Увеличават се и привлечените средствата от кредитни институции (с 0,5%, или с 31 млн. лв.). Намаляват депозитите на сектор държавно управление - с 5,1% (-131 млн. лв.), както и на други финансови предприятия като застрахователи, пенсионни и договорни фондове - с 1,8% (-69 млн. лв.).
Надзорният съвет на "Фолксваген" отложи pешението за завода в Турция след атака от Брюксел. Подготвената точка от Борда на директорите на "Фолксваген" с решение бъдещият им завод да е в Турция е била отложена от Надзорния съвет на закритото му заседание в петък, научи "24 часа".
Въпреки масирания натиск на катарските акционери и определени високопоставени членове на Управителния съвет топшефовете от Надзорния съвет са призовали за още анализи и събиране на информация. Това е петият път, при който Надзорният съвет отлага решението за нов завод, което според анализаторите означава, че акционерите не са уверени в дългосрочните ползи от партньорството с турския президент Ердоган.
Сделките между директорите на "Фолксваген" и Ердоган станаха повод за скандали в Брюксел. Все повече евродепутати атакуват решението за бъдещ завод на немския концерн в Измир.
Говорителят на европейските Зелени започна офанзива срещу автомобилния гигант, като разпрати до германски медии свой въпрос към Европейската комисия относно сделката.
Според Райнхард Бютикофер гаранцията за изкупуване на 40 000 автомобила от турската държава и щедрата субсидия от 400 млн. евро е несъвместима с европейските правила за държавна помощ, към които Турция трябва да се придържа в замяна на свободния достъп до гигантския европейски пазар.
Турция обаче все още отказва да пригоди вътрешните си закони към тези ангажименти и смята, че може да даде държавната помощ законно. В Брюксел са разтревожени от това нарушение и Бютикофер призовава ЕК да действа по казуса решително и да престане с политическото лицемерие. Според него "Фолксваген" се опитва да спечели от нарушаване на правилата за държавна помощ и да ощети други страни членки.
Концернът е заплашен и от глоба в размер на помощта между 400 милиона и 1 милиард евро.
Шефът на Зелените хвърля истинска бомба в края на писмото си, като атакува лично бившия канцлер Герхард Шрьодер, който стои зад турската кандидатура, наричайки го "слуга на диктатори и лобист на Кремъл".
Четирима кандидати за „Виваком", американски фонд е най-сериозният. Четирима кандидати се конкурират да купят най-големия български телеком "Виваком", научи "24 часа" от свои източници. Процедурата по продажбата бе стартирана преди няколко месеца, а инвестиционната банка "Лазард" е консултант.
"Юнайтед груп", собственост на фондовете "БиСи партнърс" и Кей Кей Ар (KKR), и фондът "Провидънс екуити партнърс" участват със сигурност, пише американското издание "Файненшъл таймс".
Според два източника, пряко запознати със ситуацията, и двата фонда са подали индикативни оферти и в момента се запознават със състоянието на телекома.
"Юнайтед груп" е предложил 1,1 млрд. евро, докато "Провидънс" - 1,05 млрд. евро, твърдят още източниците на изданието. Очаква се "Виваком" да бъде оценен на около 1,2 млрд. евро въз основа на последните сделки в региона за телекомуникационни активи. Преди по-малко от четири години бизнесменът Спас Русев и партньорите му придобиха "Виваком" за 330 млн. евро, допълва вестникът.
"Юнайтед груп" има бизнес основно в Западните Балкани, най-вече в Сърбия. Той е стъпил там преди години с изкупуването на операторите SBB, Telemach Slovenia и Telemach BiH.
България ще догонва Европа, но със ситни стъпки. България ще догонва средните нива в Европейския съюз (ЕС) в икономиката, екологията, иновациите, образованието, социалните грижи и т.н., но с бавни, ситни стъпки. Това става ясно от Националната програма за развитие 2030, публикувана за обществено обсъждане от Министерския съвет.
Според помпозните общи фрази, с които е изпъстрен целият документ, "тази програма е рамков стратегически документ от най-висок порядък в йерархията на националните програмни документи, детерминиращ визията и общите цели на политиките за развитие във всички сектори на държавното управление, включително техните териториални измерения".
В проекта се определят три стратегически цели, а правителството групира намеренията си в пет области (оси) на развитие и издига 13 национални приоритета. Основните три цели в програмата са технологична трансформация, демографски подем и намаляване на неравенствата. Те обаче биха могли да се постигнат само ако останалите страни в съюза стоят на едно място, а уверенията за изпреварващ растеж изглеждат по-скоро игра на думи.
В намеренията за индекса за навлизане на цифровите технологии например е записано, че целта е до 2030 г. да достигнем средното ниво в ЕС. В момента текущата стойност на индекса е 36.2, докато средното ниво в общността е 52.5. Делът на иновативните предприятия у нас през 2016 г. е бил 27.2%, докато в ЕС същата година е 50.6%. На този фон целта на България е да достигне дял от 35%.
Програма „Конкурентоспособност" е сред лидерите по нередности. Единствената европрограма, насочена изцяло към бизнеса - "Иновации и конкурентоспособност", е в Топ 3 на направленията с най-много нередности. Тя е поставена на второ място по брой регистрирани сигнали за нарушения, като "жалбите" по нея са общо 208. Най-голям е броят на сигналите за нередности по програма "Региони в растеж" (443), а на трето място е "Околна среда" със 110 сигнала за нередности. Това разкрива нов доклад на Сметната палата, посветен на програма "Конкурентоспособност" в периода януари 2014-юни 2018 година.
В същото време 30% от проверените около 1000 проекта в периода 2014 - 2020 г. се оказали с "несъответствия". До фирмите с нарушения са изпратени искания за допълнителни разяснения и предоставяне на допълнителна информация. В крайна сметка са прекратени шест договора с безвъзмездно финансиране, защото предприемачите не са спазили условията по тях. За този период не са одобрени и гарантирани разходи за над 780 000 лв., а са наложени финансови корекции за над 960 000 лв., става ясно от доклада на Сметната палата.
Като цяло одиторите нямат съществени забележки за управлението на "Конкурентоспособност". В същото време обаче те смятат, че е нужно осигуряване на ефективен контрол върху администрирането на сигналите за нередности, прецизиране на процедурите за изготвяне и актуализиране на годишните планове за проверки на място и др.
"Иновации и конкурентоспособност" е една от най-атрактивните европрограми. Бюджетът по нея е над 2.5 млрд. лв., като към момента са усвоени 44.5% от тях. Най-голям е интересът към подмярката "енергийна ефективност". Тя е част от програмата и има собствен бюджет от над 607 млн. лв., като към момента 64% от тях са усвоени, показа справка на в. "Сега" в системата за управление и наблюдение на средствата от ЕС. Пари по нея се дават за покупка на ново икономично оборудване, енергоспестяващи технологии като нови поточни линии за производство и др.
Аплодисменти в европарламента за Мария Габриел: завърши изслушването с "Върви, народе възродени". Жива и активна дискусия - такова беше изслушването на Мария Габриел, каза председателстващата дискусията. „Образованието, научните изследвания и иновациите са необходими за справяне с екологичните, социалните и икономическите преходи", каза Габриел, която говори на български и френски език по време на встъпителните си бележки, информира Politico.
Тя изброи осем предизвикателства за следващите пет години:
1. Запазване на водещата позиция на Европа в науката. "Китай бързо наваксва", каза Габриел.
2. Развитие на иновативни компании. „Създаването на нов Европейски съвет за иновации е един отговор на това предизвикателство."
3. Преодоляване на пропуските в света на научните изследвания.
4. Включване на повече граждани и региони
5. Като „геополитическа комисия". Габриел спомена търсене на партньорства, например с Африка.
6. Насърчаване на културата и технологичните иновации в изкуствата, подкрепа на творчеството, съхраняване на културното наследство
7. Гарантиране на финансиране за нейното портфолио в контекста на Многогодишната финансова рамка.
8. Повишаване на ролята на жените
Мария Габриел постави значителен акцент върху четвъртото предизвикателство, изброено в встъпителните си бележки: прекъсване на "порочния кръг" в някои (до голяма степен източни и южни) страни, което означава, че те не се справят добре в изследванията.
Фактът, че по-новите държави от ЕС печелят само около 4-5 процента от финансирането на научни изследвания в ЕС, беше основен проблем, когато стана дума за изглаждане на детайлите от законодателството на „Хоризонт Европа" и ще го върне отново в широките бюджетни преговори тази есен.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |