Снимка: Архив infostock.bg
Спасяват убиеца Джок с правни хватки. Трима депутати от ГЕРБ внесоха днес проект за промяна в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), позволяваща възобновяване на делата за условно предсрочно освобождаване (УПО) на лишени от свобода. За да предотврати евентуалното приемане и влизане в сила на поправката, Върховният касационен съд издърпа с 16 дни разглеждането на казуса "Джок Полфрийман". Така след като веднъж български съд позволи на австралиеца да излезе от затвора повече от 6 години преди да е изтекла присъдата му за убийството на студента Андрей Монов, сега подчинените на Лозан Панов го спасяват повторно и му разчистват пътя да бягство от местопрестъплението.
Проектът е внесен от шефката на правната комисия Анна Александрова и колегите е от ГЕРБ Димитър Лазаров и Красимир Ципов. Той предвижда в чл. 419 ал. 1 от НПК, който изброява какви дела могат да бъдат възобновявани, да се добавят и делата за условно предсрочно освобождаване на лишени от свобода. В три страници тримата са изложили мотивите си, че делата за УПО са важни както за осъдения, така и за държавата и обществото и следва ВКС да има възможност, когато са налице съществени нарушения на закона, да може да ги възобновява.
"Труд" научи, че планът на вносителите е бил тази седмица текстът да мине през правна комисия, днес да се включи в дневния ред, в четвъртък да се гласува на първо четене, а другата седмица да бъде приет на второ и да стане факт на 10 октомври. След публикуване в "Държавен вестник", поправката в НПК щеше да влезе в сила преди сряда, 23 октомври, за когато във ВКС бе насрочено гледането на казуса "Джок Полфрийман".
Мая Манолова дава знаци за истерия. Както "Труд" съобщи миналата седмица, госпожа Мая Манолова започна своята предизборна кампания със серия лъжи по адрес на работата на столичната администрация и досегашния кмет на София.
Вместо да обясни, защо лъже хората и така ли смята да я кара, госпожа Манолова нахвърля нова купчина лъжи, този път срещу вестника.
Което може да означава само, че написаното от нас е вярно и госпожата, пардон, другарката Манолова е изпаднала в лека засега истерия, ругаейки редакцията и плашейки ни със съд и Централна избирателна комисия.
В очевидно истерично състояние другарката Мая си позволява да твърди, че написаното от нас било поръчково и че данните били получени от Столична община, защото имало някаква фраза в първо лице множествено число.
На нашата граматичка ще кажа, че репортерите на вестник "Труд" добросъвестно провериха всичките нейни бомбастични твърдения по документи в различни столични служби и агенции, както изисква занаятът. Изброените нейни лъжи в статията ни бяха разобличени именно от наличието на обективни факти и публични документи, които няма как да бъдат открити в Централната баня.
Те са на разположение именно в структурите на столичната администрация и ако другарката Мая, преди да сипе лъжи, си беше направила труда да се запознае с тях, нямаше да истерясва и да бере срама пред столичани.
Да кажа накрая, че ние в "Труд" уважаваме революционния патос, който струи от кампанията на другарката Манолова. Благодарение на него червената боя в думите и делата й избива все повече.
България далеч от рецесия, ръстът - 3,5% тази година. Според "Райфайзен рисърч" ръстът на икономиката за тази година ще е 3,5%, а не както сочеха в първоначалната си прогноза 3%. Основна причина за положителното коригиране на очакванията е силният резултат от първото полугодие- 4,2%.
"За второто полугодие очакваме растеж от малко под 3%, движен от вътрешното търсене и подкрепян от експорта, докато вносът ще се възстанови до слаб растеж", мотивират се анализаторите. По отношение на динамиката на компонентите на БВП от страна на търсенето износът през второто тримесечие нарасна с 2,1% спрямо второто тримесечие на 2018 г., а вносът намаля с 4%. Крайното потребление се увеличи с 1%, а бруто капиталообразуването се сви с 4,1%, сочи прогнозата.
Анализаторът на банката Емил Калчев напомня, че през второто тримесечие най- солиден принос за растежа на БВП очаквано има в сектора на услугите - 2,7%, следван от индустрията с 0,7%. Най-слабо е влиянието на селското стопанство - 0,1%.
Ръст от 3,5% прогнозират и анализаторите на УниКредит Булбанк в най-новия си тримесечен доклад.
Очакванията за малко по-висок от прогнозния годишен ръст отразяват комбинацията от по-силен растеж на износа, устойчиво подобряване на условията на пазара на труда и ръстът на заплатите, мотивират се експертите на банката.
За следващата, 2020 година, от "УниКредит" очакват леко забавяне - до 2,9%, което ще се дължи изцяло на външни фактори - по-слабо търсене в еврозоната, търговските войни между САЩ и Китай, както и по-слабият растеж на американската икономика.
"Тези три фактора ще доведат не само до по-слабо търсене на български износ, но и до по-голяма несигурност, която вероятно ще се отрази на ръста на частните инвестиции", прогнозират банковите анализатори.
"Булсатком" с нови собственици - две банки и лондонски фонд. Българската банка за развитие (ББР), Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) и лондонският инвестиционен фонд Blantyre Capital влизат като акционери в "Булсатком", обяви днес, 1 октомври, Макс Зиф, главен експерт по преструктурирането и временен изпълнителен директор на компанията, която предлага платена телевизия.
Акционер остава и досегашният собственик Пламен Генчев, докато партньорът му Максим Заяков напуска и ще се занимава само с дружеството "България сат". То беше създадено през 2015 г., когато компанията финансира първия български сателит.
Новите акционери на практика са кредитори на "Булсатком", които ще получат дял в компанията. Никой от тях няма да държи мажоритарния пакет акции, но все още не е ясно как ще бъдат разпределени дяловете. Структурата на компанията се финализира и се очаква да бъде факт в края на октомври, обясни Макс Зиф.
По думите му тв операторът ще запази работните места на 2000-те служители на "Булсатком", тъй като това е било основното условие на ББР и на изпълнителния й директор Стоян Мавродиев, за да отпуснат кредит на компанията.
"Булсатком" е създадена преди повече от 10 години и бързо се превръща в най-големия доставчик у нас на платена телевизия. Заради покупката на сателита обаче постепенно задлъжнява с над 700 млн. лв. Разходите по пренасочване на почти 1 млн. сателитни чинии се оказват доста по-големи от планираните, а очакваното нарастване на абонати не се случва.
В момента компанията има 760 000 абонати и вече е започнала да се разплаща с НАП, като същевременно сключва споразумения с големите доставчици на съдържание. "Булсатком" минава изцяло на стария сателит Hellas, на който беше и преди покупката на "България сат".
След преструктурирането си компанията е договорила да получи 60 млн. свежи пари, с които да бъде стабилизирана. Акционерите в обновеното дружество няма да получават дивиденти в обозримо бъдеще, тъй като всички приходи ще бъдат реинвестирани в компанията, обясни Макс Зиф.
Всеки ден фалира по една българска компания. След пет поредни години на спад фалитите в България отново започват да нарастват. Ако през 2017 г. броят на обявените в несъстоятелност от съда компании е бил 311, то през 2018 г. те са вече 360, което означава по един фалит на ден. Това показва традиционното проучване на компанията за управление на риска Coface за състоянието на несъстоятелността в страните от Централна и Източна Европа. Констатацията е в силно противоречие с изказване на министъра на икономиката Емил Караниколов от преди ден. В интервю за "24 часа" той уверено твърди, че напоследък няма затворило предприятие у нас.
С 16% ръст България е втора по увеличение на фалитите сред страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) за 2018 г. Пред нас е единствено Хърватия с цели 42% ръст, дължащ се основно на краха на гиганта в хранителната индустрия и търговията на дребно Agrokor. Още две държави в ЦИЕ отчитат ръст на несъстоятелността - Полша с 10.2% и Сърбия с 5%.
Като основни причини за финансовите затруднения на предприятията в България от Coface посочват високата задлъжнялост в комбинация с увеличените разходи за труд и липсата на работна ръка. "В региона все още се наблюдава сериозно увеличение на заплатите на служителите, което не се отразява от съответния растеж на производителността", коментира Йожен Аническо, ръководител на Coface за България и Румъния. На следващо място причини за проблемите на фирмите са стагнацията на отделни пазари и лошият мениджмънт.
Негативна тенденция на ръст на несъстоятелността у нас се отчита и през тази година. До момента 208 фирми в страната са обявили неплатежоспособност, а 255 са влезли в процедура по фалит. Делът им е нараснал с над 20% в сравнение с миналата година.
Програмата за достъпна среда излъга хората с увреждания. Очаквано хората в повечето общини у нас останаха излъгани от програмата за достъпна среда и лична мобилност, по която социалното министерство обещаваше между 10 и 100 хил. лв. за поставяне на рампа и асансьор в жилището на хора в инвалидни колички. За нея има отпуснати от бюджета 1.7 млн. лв., но ведомството на Бисер Петков постави невъзможно кратък срок на нуждаещите се и на практика обрече на провал програмата. Решението му бе особено скандално, като се има предвид, че то подложи на тормоз и допълнителни разходи хора със затруднена мобилност и ниски доходи, за които и без това обикалянето на институции е ходене по мъките.
Едва 55 души в цялата страна са успели да подадат в срок проектни предложения, показва справка, предоставена от министерството на в. "Сега". 208 души са получили от местните социални служби писма за подкрепа, като от тях 188 са за преустройство на жилищната среда. 133 от кандидатите обаче са се спънали в изискванията и не са успели да стигнат до проектно предложение. За лична мобилност са успели да кандидатстват едва седем души.
30 от одобрените общо 55 за цялата страна проектни предложения са на бургазлии, установи "Сега". Още при старта на програмата кметът Димитър Николов, който е кандидат за нов мандат, се ангажира с привличането на възможно най-голям ресурс чрез бързи и координирани действия и приоритетно разглеждане на инвестиционни проекти. От една страна, това е пример как администрацията може да е в услуга на хората, но от друга, поражда съмнения, че националната програма се използва за предизборна кампания на ГЕРБ.
Камери следят пътя на боклука. Камери ще следят в реално време движението на отпадъците у нас. Това предвиждат промените в Закона за чистотата на атмосферния въздух, които бяха приети на второ четене в Комисията по околна среда. Основната идея е да се поставят под видеонаблюдение големите и средни горивни инсталации над 20 MW.
Така ще се следи каква суровина се ползва за изгарянето. Въпросът за емисиите, получени от изгаряне, се появи след съмнението, че в някои тецове се гори смет, основно така нареченият RDF (твърд дехидратиран високоенергиен отпадък). Проверките на районните екоинспекции и местните управи регистрираха известни нарушения, но те не бяха съществени. Поставянето на камери пък ще даде възможност да се следи непрекъснато процесът не само на входа на пещите, но и на площадките, където се съхранява суровината за изгаряне.
„Вносители на предложението сме от групата на ГЕРБ, заедно с колегите от ВМРО. То беше прието единодушно", каза за „Монитор" председателят на парламентарната екокомисия Ивелина Василева. Тя уточни, че чрез видеонаблюдението операторите ще бъдат задължени да съхраняват записите в рамките на 6 месеца, за да има възможност за последваща проверка, ако има някакви съмнения за нерегламентирана дейност. „Така хората също ще имат достъп до тази информация и ще бъдат елиминирани практиките на нерегламентирано изгаряне", допълни тя.
Освен в тецове и заводи с горивни инсталации, видеонаблюдение да има и на депата за отпадъци, както и на инсталациите за сепариране, предложи и депутатът от ГЕРБ Младен Шишков. С въвеждането и на тази мярка ще може да се проследи движението на отпадъците от източника до крайната „спирка", независимо дали това е депо, сепарираща инсталация или инсталация за производство на RDF, която засега е само една у нас. Контролът ще е на всяка една от точките и появата на нерегламентирана смет за горене ще може да се засече. Проверките, които в момента се правят, не са особено ефективни, защото дори и да са внезапни, не гарантират, че нарушенията ще бъдат открити, за да се санкционират.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |