Снимка: Архив infostock.bg
25 дни решетки в МВР за системи нарушители на закона. От 40 до 200 часа годишно "безвъзмезден труд в полза на обществото" ще полагат онези, които повторно или системно извършват административни нарушения. Това гласуваха на първо четене депутатите в промени на Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН). Измененията предвиждат още за нарушаване на обществения ред да се налага "задържане в териториалните структури на МВР до 25 денонощия".
Вносителите - "Обединени патриоти" - обясниха, че предложенията им са провокирани от факта, че макар в много закони да се предвиждат глоби за административни нарушения, те на практика не се събират. Пред "Труд" Искрен Веселинов от ВМРО коментира, че има бракониери с по 10 акта за по 1000 лв. за незаконна сеч, които в момента са недосегаеми.
В хода на дебатите стана ясно, че промени в ЗАНН не са гледани от водещата парламентарна комисия - по правни въпроси. Шефката е Анна Александрова обясни този факт така: "Проектът не е обсъден във водещата комисия по една единствена причина - в Министерския съвет от 6 месеца широка работна група обсъжда изцяло нова концепция за административните нарушения и наказания. Освен това и в становището на Върховния касационен съд, и на прокуратурата се казва, че следва да обмислим измененията внимателно, за да не се стигне до фрагментарност на законодателните решения. Правната комисия смята да обсъди всички проекти за ЗАНН заедно, за да вземем цялостно решение".
Съсипалият Витоша щял да я възкресява. Ще върнем Витоша на гражданите, знаем как - под това мото е обявена една от предизборните прояви на кандидата за кмет от синьо-нервено-зелената коалиция „Демократична България" Борислав Игнатов.
Основен участник в дискусията ще е Тома Белев, който през последните десет години за пореден път се пробва да се добере до властови пост. Този път той е в листата за общински съветници на обединението, включващо „Да, България" на Христо Иванов-Бойкикев, ДСБ на Атанас Атанасов и популистите от „Зелено движение".
В анонса на събитието е написано, че „Витоша е запусната планина, с труден достъп, с опасни остарели технически и морално съоръжения, почти неизползваема и за туристи, и за скиори".
Върховна наглост е точно Тома Белев да говори за тези проблеми. Както „Труд" е съобщавал със сериозни факти през годините, именно той е виновникът за сегашното състояние на планината.
Лесовъдът
В продължение на 13 години Белев е директор на Природен парк „Витоша" (от 1999 до 2012). За това време успява напълно да съсипе планината край София.
Горанов: Вдигаме заплатите с 10%, растат и на учителите. Две са сигурните неща за бюджетната рамка за 2020 г. -10% увеличение на заплатите в бюджетната сфера, както и продължаване на стратегията за удвояване на учителските заплати, която ще се изпълнява и при новия бюджет. Това заяви министърът на финансите Владислав Горанов след заседанието на правителството в сряда.
В края на месеца щяло да има окончателна рамка на бюджета.
Отчетът за септември тази година показва 150 млн. лв. надвишаване на приходите над разходите, което прави малко над 1,2 млрд. лева излишък за деветте месеца. Горанов уточни, че обикновено инвестиционните разходи се струпват в края на годината, поради което не се очаквало бюджетът да ни изненада в отрицателен аспект. Горе-долу се движим в рамката, която приехме с актуализацията, допълни финансовият министър.
На заседанието бяха приети и промени в данъчни закони, които ще бъдат внесени в парламента.
Който получи дарение на имущество, което е различно от имот или кола, от догодина ще трябва да го впише в данъчната си декларация и да дължи данък за него, предвижда промяна в закона за облагане на доходите на физическите лица.
Предложението връща стара разпоредба, която бе отменена и според която безвъзмездното даряване се смята за доход на получателя и се облага с данък.
Да отпадне задължението на собственици на автомобили, когато ги отписват, да уведомяват писмено общината, в която е регистрацията, предвижда друга поправка. Мотивът е, че данните са в регистър и от НАП могат да правят проверка служебно.
Хората, които ползват данъчни облекчения, защото са с намалена работоспособност, за деца с увреждания или правят лични вноски за осигурителен стаж, вече да не прилагат към данъчната декларация копия от документи от ТЕЛК/НЕЛК и от документите, удостоверяващи направените вноски.
От догодина фирми и самоосигуряващи се лица в справката за изплатени доходи няма да вписват награди и предметните печалби с незначителна стойност - до 100 лв., защото са необлагаеми.
БНТ затвори за Сидеров след скандал в ефир, той ще я съди. БНТ затвори врати за лидера на "Атака" Волен Сидеров до края на предизборната кампания след позорен скандал в предаването "Референдум" във вторник. Шефът на телевизията нареди на журналистите да не го канят в предавания, освен ако не се извини на водещата Добрина Чешмеджиева и служителите на телевизията.
"Обърнал съм се към ЦИК за становище, тъй като в няколко точки е нарушено споразумението, което Волен Сидеров е подписал - и за език на омразата, и за клеветене на опоненти, и за определянето на темите и гостите от водещия. Под всичко това стои подписът на "Атака".
Ако ЦИК не даде становище, ще отида и в съда. Пратил съм писмо и до СЕМ. След като "Атака" не спазва споразумението, предлагам да бъдат изключени", каза Кошлуков пред "24 часа" вчера.
Неговият сигнал, както и такива от Съвета за електронни медии и ВМРО бяха разгледани от ЦИК снощи. От телевизията са представили целия видео материал от предаването и настояват, че Сидеров е прекрачил всички етични норми и е накърнил доброто име на другите участници.
На заседание на комисията с 13 гласа "за" и 2 "против" се взе решение председателят Стефка Стоева да наложи санкция на Сидеров.
В своя декларация пък СЕМ окачестви участието на Сидеров в "Референдум" като грубо нарушение на правилата за провеждане на политическия дебат в студиото на БНТ. Коалиционните партньори от ГЕРБ пък нарекоха поведението на Сидеров позорно.
Скандалът се разигра минута след началото на предаването. Водещата Добрина Чешмеджиева обяви темите и участниците в дебата - Веселин Марешки от "Воля", Юлиан Ангелов от ВМРО, Халил Летифов от ДПС, Деница Златева от БСП, Даниела Дариткова от ГЕРБ и Стефан Димитров от НФСБ. Сидеров влезе в студиото със закъснение.
Кабинетът е раздал извънредно над половин милиард лева. От началото на годината до сега правителството е отпуснало допълнителни разходи за над 550 млн. лв. на министерства, общини и други държавни ведомства. От министерските постановления става ясно, че над 50% от тези пари - над 300 млн. лв., са непредвидени харчове, които ще бъдат покрити чрез преструктуриране на други разходи в бюджета. Вече е изчерпан и предвиденият със Закона за бюджета за тази година лимит от 1 млрд. лв. нов държавен дълг.
Към края на септември допълнително отпуснатите средства представляват малко над 4% от годишните разходи в бюджет 2019, без вноската за ЕС. Очаква се обаче до края на годината техният дял значително да нарасне. На вчерашното заседание на кабинета например бяха гласувани извънредни 51 млн. лв. за Министерството на регионалното развитие и благоустройството, с които да се разплатят ремонти по второкласната и третокласната републиканска пътна мрежа. "Голяма част от предвидените за ремонт отсечки са по направления, които са изключително натоварени целогодишно, като Монтана - Лом, Пазарджик - Пловдив, Велинград - Сърница, Сливен - Стара Загора", се посочва в съобщение на правителствената пресслужба. Други от обектите са част от туристическите маршрути към Българското Черноморие като Добрич - Албена и Карнобат - Бургас. С 5.5 млн. лв. ще бъдат изплатени парични обезщетения на собствениците на отчуждените имоти, засегнати от изграждането на обходния път на Бургас. В сряда кабинетът гласува и допълнителни 27 млн. лв. по бюджета на Държавен фонд „Земеделие" за тази година, с които да се изплати преходна национална помощ за животновъди, които отглеждат говеда, овце и кози през зимния период. Други 430 хил. лв. бяха гласувани за новия офис за споделени услуги на Световната банка у нас.
За поредна година кабинетът "Борисов 3" прилага порочната практика да трупа огромен бюджетен излишък в средата на годината - основно заради щедро планирани, но нереализирани капиталови инвестиции, който ударно харчи в последните месеци. Правителството ни най-малко не се притеснява от критиките, че по този начин прекроява гласувания от Народното събрание бюджет, като не изпълнява голяма част от одобрените със закона разходи, а вместо тях финансира избрани по неясно какви критерии проекти.
Мудната администрация бави с месеци строежа на нови жилища. Тежките процедури за издаване на разрешително за строеж и мудността на чиновниците са проблеми, които не намират решение от години. И архитекти, и строителни предприемачи настояват за опростяване и ускоряване на процедурите, но засега няма признак управляващите да вземат каквито и да било мерки. Въпреки високите такси за разрешителни и високите данъци, както и работните места, които се създават, строителният сектор е третиран и заклеймяван почти като обществен враг. Разрешителните за строеж се чакат с месеци - и то без сериозни санкции, ако нормативните срокове не се спазват. Това заяви Георги Шопов, председател на Националната асоциация на строителните предприемачи (НАСП), на брифинг в сряда.
От асоциацията настояват обемът на документацията за издаване на разрешение за строеж да се намали значително. В момента се изискват над 50 документи и проекти. Експертите смятат, че са нужни радикални мерки в тази насока, и дават за пример модела в Германия. Според него трябва да се направят само няколко стъпки, като например проверка за съвместимост на архитектурния проект с градоустройството и проверка за пожарна безопасност. Освен това там контролът върху строителството е засилен, докато у нас той е доста по-хлабав.
Издаването на електронно строително разрешително вместо цялата сегашна бумащина продължава да е само пожелание от години. Неведнъж НАСП е предлагала на Столичната община и на регионалното министерство този вариант, за да се облекчи административната тежест. Дигитализирането на целия процес ще намали и напрежението в бранша. Това не е нещо ново и изключително, а е система, която осигурява свързаност с институциите и не превръща бизнеса в куриер между тях. Дори в някои от нашите съседки извън ЕС, като Северна Македония и Сърбия, вече от няколко години се издават електронни разрешителни, и то в срок от само две седмици.
10 училища на година стягат куфарите за вузове в чужбина. 15% или около 6 500 от зрелостниците са избрали да продължат обучението си в университет извън България. Това означава, че ученици, достатъчни да запълнят 10 средноголеми училища, стягат куфарите за ВУЗ в чужбина.
Все по-големият избор на програми на английски език и разнообразието от иновативни специалности са сред причините, които привличат младежите. Великобритания продължава да бъде най-желана дестинация за кандидат-студентите, като интересът към Холандия продължава да расте. Завършилите езикова гимназия пък най-често се насочват към Испания и Италия.
Ранните кандидатури за Острова тази година бележат 30% ръст. Причината е, че тези, които подадат документи до 15-и януари 2020-а, ще могат да ползват пълния размер от финансиране за обучението си през всичките години от следването си. Те най-често се насочват към изучаването на мениджмънт, право и компютърни науки. За тях е гарантирано и оставането им във Великобритания, когато страната излезе от ЕС.
„При евентуален Брекзит без сделка до края на октомври студентите следва да си направят регистрация за временна уседналост до края на юни 2021 г.", обясни консултантът от „Интеграл" Стефка Златева. Британските университети се опитват да минимизират и евентуалните проблеми, свързани с финансирането на обучението.
15 университета ще предлагат програми с двугодишна образователна степен, които осигуряват същото ниво на академично съдържание на традиционното тригодишно обучение. Разходите за престой и обучение в страната обаче ще намалеят.
Холандия също иска да достигне Великобритания като образователна сила в Европа и това успешно се реализира чрез политиката на холандското правителство за студентско кредитиране и за увеличаване на програмите на английски език, смята консултантът Стефка Златева. В страната на лалетата бележат ръст на чуждестранните кандидати с 20%. По данни на централизираната система за прием на студенти в Холандия българските студенти за последните три години се увеличават значително и към момента са 3126. За сравнение през 2007 г. само 470 наши студенти са се насочили към ниската земя.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |