Снимка: Архив infostock.bg
Газови бутилки гърмят по закон. Бутилки с газ за бита може да гърмят заради предстоящи промени в Закона за горивата, които се очаква следващата сряда да бъдат внесени от министъра на икономиката Емил Караниколов в Министерски съвет. Това стана ясно на семинар на Българска петролна и газова асоциация (БПГА).
"Предложените промени предвиждат да се върне възможността бутилки с газ за бита да бъдат пълнени по кварталните газстанции, каза изп.-директор на БПГА Андрей Делчев. Всъщност една от най-честите причини да гърмят бутилки е, ако се препълнят. В заводите за пълнене на бутилки се спазва правилото 15-20% от съда да остават празни. Освен това на всеки десет години бутилката трябва да мине през проверка дали е годна. В кварталните газстанции бутилките може да бъдат препълнени и никой не следи дали са изправни.
"Има група хора, които не искат отлагане на закона, а искат изцяло него да го няма, да продават, където си искат, и да не се отчитат никъде", каза Валентин Златев, председател на Контролния съвет на "Лукойл-България". "Но незнайно защо министърът на икономиката пуска за обществено обсъждане промени в закона, които го връщат назад. Това е рекет на правителството върху тези, които са срещу закона", допълни още Златев.
България е лидер по производство на билки. България е лидер сред страните в Европейския съюз по производство на билки и подправки, показват данните на Евростат.
През 2018 г. у нас са отгледани малко над 71 хил. тона ароматни и медицински растения, както и подправки.
По този показател България изпреварва с почти два пъти по-голяма реколта втория най-голям производител на билки в ЕС - Полша, където са добити 39 хил. тона. Испания е на трето място с 32 хил. тона.
Страната ни остава и сред най-големите производители на слънчогледови семки. В тази категория България е на второ място с производство от близо 2 млн. тона и изпреварва с около 100 хил. тона Унгария. Първа е Румъния с над 3 млн. тона.
По производство на малини страната ни се нарежда на четвърто място в Европейския съюз с реколтата от 7,45 хил. тона през 2018 г. Лидер в сектора е Полша, която е произвела 115 хиляди тона през 2018 г.
Второто и третото място са за Испания и Великобритания, съответно с 43,7 хил. тона и 14,3 хил. тона.
Отново четвърти сме и в отглеждането на череши с реколта от 55 хиляди тона през миналата година. Преди нас са Испания, Гърция и Полша.
Жена си поръчва по телефона болнични, докато е на гурбет в Испания. Жена от врачанско село си е поръчала по телефона от Испания да й бъдат пуснати болнични за пред българския работодател. Тя стимулирала лекарите със 100-200 лв.
Такъв сигнал е подаден в Националния осигурителен институт през юни от "бдителна гражданка".
От НОИ веднага проверили в полицията дали врачанката е напускала страната. Оказало се, че е заминала на 11 май през ГКПП Калотина и се е върнала през летище София на 18 юли. През това време първо е издаден болничен от МБАЛ от 5 май до 1 юни с диагноза двустранен лумбосакрален радикулит, изискваща хоспитализация за 6 дни. След това медицински център дал втори болничен с диагноза увреждане на лумбосакралния плексус. Болничните за около 600 лв. са оспорени от НОИ, а жената не е имала възражения.
"Проверявахме дни наред, но тя не бе нито в дома си, нито на работното място, съседи и познати мълчаха и повдигаха рамене на въпроси дали е в чужбина", разказва Илиян Петров от НОИ.
Тридневните болнични, които се плащат от работодателите, са се увеличили пък почти двойно през последните 4 г. Това показва анализ в информационния бюлетин на НОИ.
Заради това и бизнесът натиска да спре да плаща вече болничните за първите дни от отпуска още от следващата година. Според фирмите трябва да има изчаквателен период от един до 3 дни, в които болничният да не се плаща въобще.
"Еврохолд" pегистрира фирмата, с която ще купи ЧЕЗ „България". "Еврохолд България" създава дъщерното дружество "Ийстърн Юръпиън електрик Къмпани" Б.В., чрез което компанията иска да придбие активите на "ЧЕЗ България". Новината съобщиха в четвъртък от "Еврохолд", които са поискали Комисията за защита на конкуренцията да разгледа сделката.
"Ийстърн Юръпиън електрик Къмпани" Б.В. ще оперира като подхолдинг на "Еврохолд" и ще концентрира дейността на всички дружества на ЧЕЗ Груп в България след получаване на необходимото одобрение от регулаторните органи, съобщават от "Еврохолд".
Дружеството е регистрирано в Холандия заради изискванията на двете глобални инвестиционни банки, които ще финансират придобиването. Дружеството е специално създадено за целите на сделката с ЧЕЗ Груп. Договорът за закупуването на бизнеса на ЧЕЗ Груп в България бе подписан на 20 юни 2019 г. "Еврохолд" ще плати 335 млн. евро за придобиването на активите на ЧЕЗ Груп у
Компанията ще финансира сделката с комбинация от собствен и заемен капитал, който ще бъде осигурен от две глобални инвестиционни банки.
В средата на август "Еврохолд България" подаде искане в антимонополната комисия за сделката с ЧЕЗ и все още се очаква разрешение.
"Еврохолд" влезе в сделката през април, след като КЗК отстрани "Инерком" от процедурата.
Във връзка с обявеното вчера регистриране на ново дружество на "Еврохолд" всяко трето заинтересовано лице може да представи информация или да изрази своето писмено становище относно сделката и въздействието, което тя може да окаже върху ефективната конкуренция на съответния пазар в страната, припомнят от КЗК. От регулатора отбелязват, че не се очаква планираната концентрация да засегне конкуренцията на съответните пазари, на които участниците оперират.
"Тези пазари са различни и несвързани помежду си хоризонтално или вертикално, нито са свързани съседни пазари. Не може да се определи пазар, който ще бъде засегнат от планираната концентрация", казват от КЗК.
Кабинетът е лъгал 5 месеца медсестрите за парите за заплатите им. Гръмко обещаните от кабинета 50 млн. лв. за увеличение на заплатите на медицинските сестри се оказаха лъжа. Месец след като обяви този ангажимент, кабинетът тихомълком е променил постановлението и е намалил сумата на 6 млн. лв., разкри Би Ти Ви. Месеци наред никой от правителството не призна този скандален факт, докато сестрите продължаваха да подават колективни оставки и да протестират. След като в сряда той излезе наяве, здравният министър Кирил Ананиев призна, че постановлението е променено и се оплете в обяснения къде какви пари са обещавани. До редакционното приключване на броя премиерът Бойко Борисов не коментира въпроса.
На 10 април Министерският съвет отпусна извънредно 50 млн. лв. за заплати, които да стигнат нивото, договорено в колективния трудов договор - 900-950 лв. "Във всяка една сфера икономиката се развива, расте и на базата на това можем да си позволим да приемем точка 13Б, която гласи - проект на постановление за одобряване на допълнителни разходи по бюджета на Министерството на здравеопазването за 2019 г. Това са около 50 млн. лв. за повишаване на заплатите на медицинските сестри", обявява тогава преди началото на заседанието на кабинета премиерът Борисов. Здравният министър Кирил Ананиев казва, че допълнителните пари ще бъдат предоставени на болниците под формата на увеличена субсидия, каквато и в момента МЗ плаща - за труднодостъпни райони, психиатрична помощ и т.н.
Тази сума е втора извънредна субсидия за здравеопазването за годината. През февруари след протест на общинските болници кабинетът отпусна допълнително 30 млн. лв. за общинските и областните болници, тъй като "дейностите, които тези болници изпълняват извън задължителното здравно осигуряване, не са осигурени напълно с нужния ресурс и е необходимо да бъдат подпомогнати", според обясненията на Ананиев.
По същото време протести започва и Специализираната болница по педиатрия заради ниските заплати и с искане болницата да не е търговско дружество. От МЗ обещаха и на тях ръст на работните заплати от допълнителните средства, отпуснати от Министерския съвет, без да е ясно за кои средства става дума. На 3 май след среща при премиера Борисов беше съобщено, че с 50 млн. лв. от резерва на здравната каса най-недофинансираните клинични пътеки, каквито са педиатричните, ще бъдат увеличени от 1 юни.
Търговци пак плашат с протести заради спорния закон за горивата. Търговци на горива отново плашат с протести на "жълтите жилетки" заради спорния закон за регулиране на бизнеса с нефт и нефтопродукти. Той бе приет в началото на годината, но реално ще влезе в сила след 27 октомври, откогато е предвидено да действа наредбата към него. След тази дата фирмите, които се занимават с търговия, съхранение и транспортиране на горива, трябва да се регистрират в Министерството на икономиката, като покрият редица финансови и технически изисквания.
След заплахи за протести част от разпоредбите бяха смекчени по време на обсъждането на закона, но все още има отпор от голяма част от бизнеса. "Искането за 1 млн. лв. капитал и 500 000 лв. банкови гаранции за търговците на едро е непосилно за голяма част от фирмите и те ще излязат от пазара", недоволстват от Асоциацията на българските търговци, производители, вносители и превозвачи на горива. Заради завишени технически изисквания масови фалити се очакват и за фирмите, които се занимават с пълнене и търговия с бутилки с втечнен газ.
Затова от асоциацията настояват отлагането на закона да се удължи с още 6 месеца, а през това време парламентът да гласува подготвените от министъра на икономиката Емил Караниколов корекции. Те бяха изработени съвместно с голяма част от бизнеса и на практика напълно променят първоначалната идея. Значително се занижават изискванията към търговците на едро и фирмите за пълнене на бутилки с втечнен газ. Премахва се стриктното изискване всички бензиностанции да са трайно прикрепени към недвижим имот и отново се връща опцията те да бъдат преместваеми. Така земеделските стопани ще може да зареждат с гориво комбайните на полето от цистерни с вместимост до 50 куб. м. Освен това отпада регистрацията по този закон на земеделците, които имат т.нар. ведомствени бензиностанции. От регистрация се освобождават и строителните фирми, които са в регистъра на Камарата на строителите. Те ще може да зареждат с бензиновози както собствената, така и наетата тежка пътна техника и превозните средства на подизпълнителите си. По подобен начин минните компании си извоюваха по-рано да зареждат тежката си техника на място в рудника, без да се изисква да изградят бензиностанции.
Без съкращения на служители на летище София. Бъдещият концесионер на летище София консорциум „Соф кънект" не предвижда да съкращава служители. Част от сега работещите на аеропорта над 2300 души ще бъдат обучавани в академията на летище Мюнхен. Операторът на аеропортът в немския град, което е първото европейско летище с 5 звезди, ще управлява и най-голямото българско летище, коментира пред „Монитор" говорителят на „Соф кънект" Щефан Верман.
До 2022 г. ключовите инвестиции, които ще бъдат забелязани незабавно от потребителите, са новото конфигуриране на Терминал 1 и Терминал 2, като нови ръкави за качване в самолета и нов паркинг за автомобили. До 2030 г. ще бъде изграден новият Терминал 3. След извеждането от експлоатация на Терминал 1, а на негово място ще има карго терминал. Заради изискванията на нискотарифните превозвачи новият терминал няма да има ръкави, защото им излиза по-скъпо, обясни Верман.
Едва след голямата инвестиция в новата сграда, летищните такси ще бъдат вдигнати, но не рязко, за да може да се привличат големи авиолинии. Концесионерът предвижда засилване на проверката за сигурност и паспортният контрол за международните полети чрез допълнителни филтри. През първите 2 години от концесионния период консорциумът планира да повиши нивото на обслужване и удовлетвореността на пътниците. Това обаче няма да стане за сметка на образуването на опашки, а напротив целта е пътниците по-бързо да преминават през контрола На уебсайта на летището ще се създадат инструменти и услуги за улеснение преди пътуване, които ще се предлагат от авиокомпании и от партньори доставчици. Тези услуги ще включват полезна информация преди излитането, ориентиране и стимулиране на предварителното поръчване на храна, стоки, услуги и удобства.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |