Снимка: Личен архив
Европейските работодатели и синдикати призовават съвместно новата Европейска комисия и Парламента за по-проактивна и амбициозна индустриална стратегия на ЕС, съобщават пресцентъра на Българска Стопанска Камара. Европейската конфедерация на профсъюзите, BusinessEurope, SMEunited и CEEP искат да позиционират европейската индустрия като световен лидер, който отговорно ще осигури просперитет, създавайки стойност за хората и планетата.
Индустриалната политика на ЕС трябва да подкрепя създаването на повече водещи световни компании и технологии, способни да се конкурират по целия свят, които да могат да предложат добри условия на заетост и труд в промишлеността и да съответстват на европейските климатични и екологични ангажименти и амбиции.
На съвместно събитие на 9 октомври в Брюксел синдикатите и работодателите заедно ще призовават Европейския съюз да помогне за укрепването на устойчивата индустриална база в Европа:
„Европа се нуждае от устойчива индустрия, която процъфтява и продължава да осигурява качествена заетост по време на цифровия и екологичен преход, който предстои. Целта е да се оформи справедлив и справедлив преход, който да не оставя никого след себе си. Необходими са мащабни частни и публични инвестиции за качествено създаване на работни места, а правителствата и ЕС да работят със синдикати и работодатели, за да предвидят и управляват промените", казва Лука Visentini, генерален секретар на ETUC.
Генералният директор на BusinessEurope Маркус Дж. Бейрер заяви: „Дигитализация, изменение на климата, ускоряване на световната раса за иновации. Във всичко това европейската индустрия е ключова, за да превърне тези предизвикателства в възможности. За да се случи това, Европа се нуждае от план за своята индустрия. Тя трябва да бъде по-инициативна, по-стратегическа и да действа по-бързо, отколкото в миналото."
Генералният секретар на CEEP Валерия Ронцити каза: „Бъдещето на Европа е преплетено с бъдещето на нашата индустрия. Ние носим огромна отговорност в изграждането на индустриални политики, които съгласуват иновациите за устойчивост, инвестиции, умения и конкурентоспособност. Искрено вярвам, че социалното партньорство е най-добрият инструмент за тази трансформация."
Генералният секретар на SMEunited Вероник Вилемс каза: „Силната европейска индустриална база не може да разчита изключително на няколко мултинационални компании, а трябва да се изгради върху цялата икономическа тъкан, включително МСП. Социалните партньори могат да допринесат за намирането на правилния баланс между конкурентоспособността и благосъстоянието. Това може да се постигне само чрез повишаване на производителността. Заедно трябва да се стремим преходът към цифрова и кръгова икономика да стане устойчив за икономиката и обществото като цяло."
Още по темата:
2 448 лв. нужни за издръжката на 4-членно семейство през второто тримесечие на 2019 г.
Изпреварват ли доходите нарастването на разходите в България?
Премахване на надбавките за трудов стаж не одобряват 75% от българите
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |