Снимка: Архив infostock.bg
Слави влиза имотен в политиката. Слави Трифонов влиза в политиката като собственик на доста имоти, показа проверка на "Труд". Като председател на политическа партия той ще влезе в Регистъра на лицата, заемащи висши публични длъжности и ще трябва да подаде имуществена декларация пред антикорупционната комисия (КПКОНПИ).
Справка за лидера на "Няма такава държава" в Имотния регистър показа, че Станислав Тодоров Трифонов има сделки на територията на пет служби по вписванията - София, Пловдив, Варна, Плевен и Пещера.
В столицата през декември 2013 г. купува парцел от 1199 кв. м, еднофамилна жилищна сграда с площ 296 кв. м, еднофамилна сграда с изгребана яма, басейни и ограда с РЗП 1256 кв. м в местност Киноцентър III част - разширение. През август 2014 г. тези имоти са апортирани във фирмата му "Ермитаж есте". През 2009 г. е дарил на Магдалена Ангелова, с която преди време имаше връзка, апартамент от 189.67 кв. м с мазе и гараж в Драгалевци. През 2006 г. е купил апартамент от 100.79 кв. м в квартал "Гоце Делчев", който е продал година по-късно на "Арис мениджмънт".
Премиерът Борисов: През периода януари-август 2019 година от Българя са изнесени с 3.8% повече стоки от миналата година. Не спираме да работим и усилията дават резултати. Положителните данни за българската икономика и днес са факт. През периода януари - август 2019 г. от България общо са изнесени стоки на стойност 37 900.9 млн. лв., което е с 3.8% повече в сравнение със същия период на предходната година. Расте износът за ЕС с 4.8%, както и този за трети страни с 4.3%. Това написа премиерът Бойко Борисов във Фейсбук.
„През август 2019 г. общият износ на стоки възлиза на 4 761.0 млн. лв. и нараства с 1.1%
спрямо същия месец на предходната година. През периода януари - август 2019 г. общо в страната са внесени стоки на стойност 40 779.6 млн. лв. (по цени CIF), или с 0.4% по-малко спрямо същия период на 2018 година. През август 2019 г. общият внос на стоки намалява с 6.2% спрямо същия месец на предходната година и възлиза на 4 671.6 млн. лева", сочат още данните от Националния статистически институт.
НАП ще попълва декларации от 2020 година. От 2020 г., който обявява доходите си онлайн, получава достъп до готова, попълнена от НАП декларация. В нея ще има данните, с които приходната агенция разполага. Той трябва да провери верността им и да я изпрати. Поправката в закона за облагане на доходите ще заработи от 1 януари 2020 г.
В четвъртък бюджетната комисия прие промените в данъчните закони за догодина, предложени от кабинета. Всички поправки са записани в преходните разпоредби на закона за корпоративното подоходно облагане.
Всеки, който получи дарение от ценни вещи, което не е имот или кола, вече ще е длъжен да го обяви пред данъчните, предвижда промяна в закона за облагане на доходите. Дребните награди до 100 лв. пък вече няма да се декларират.
Преносът на акцизни стоки с пратки се забранява, глобата за куфарна търговия се вдига до 4000 лв., е записано в закона за акцизите.
Подписаха договорите за газова връзка с Гърция. Всички договори, необходими за стартиране на строителството на газовата връзка с Гърция, бяха подписани вчера в София. Пакетът от 4 документа, парафирани в сградата на енергийното министерство, прави проекта необратим, каза по време на церемонията енергийният министър Теменужка Петкова.
Тя и гръцкият й колега Константинос Хадзидакис подписаха междуправителствено споразумение, което гарантира, че в продължение на 25 г. данъчно-правният статут на дружеството, което ще експлоатира съоръжението - "Ай Си Джи Би", няма да се променя. Преди вчерашната церемония са били подписани и договори с гръцките "Коринт Пайпуъркс" за доставка на тръби и с "Джей енд Пи Авакс" за проектиране и строително-монтажни работи.
Петкова обяви, че изграждането на междусистемната връзка от Стара Загора през Хасково до Комотини ще стане за 12 вместо за 18 месеца и газопроводът трябва да заработи към края на 2020 г.
Окончателният бюджет на съоръжението е 240 млн. евро. 110 млн. от тях бяха отпуснати като заем от ЕИБ, договорът за който също бе подписан вчера между представител на банката и двамата изпълнителни директори на "Ай Си Джи Би" - Теодора Георгиева и Константинос Караянакос. Заемът ще бъде усвоен от Българския енергиен холдинг и е обезпечен с държавна гаранция.
Училищната реформа катастрофира официално. Новите учебни програми по математика, на които се възлагаха надежди да направят обучението по този предмет по-интересно и да мотивират учениците, издържаха проверката на времето само три години. Просветното министерство започва преглед на програмите, по които в момента учат децата от V, VI и VII клас, след което ще предложи варианти за олекотяването им. Това съобщи просветният министър Красимир Вълчев по време на изслушване в ресорната парламентарна комисия. Причина за тази мярка са отчайващо слабите резултати на седмокласниците на тазгодишното национално външно оценяване. Те бяха първият випуск, който започна да учи от V клас по изцяло нови учебни програми и нови учебници, които са с по-леко съдържание, по-практически ориентирани и целящи усвояване на умения. Предстоящите редакции на практика са признание за провал на започналата през 2016 г. реформа в българското училище.
Министър Вълчев посочи, че математиката е базова наука, а точно по нея има най-голям проблем с резултатите от изпитите на учениците. Затова в МОН е сформиран екип от експерти от Българската академия на науките и Съюза на математиците в България. Те ще направят преглед на програмите по математика от V до VII клас, тъй като проблемите на учениците започвали основно с надграждането на знания след IV клас.
"Нямаме представително проучване сред учителите, но от многото разговори с тях се откроява мнението, че програмите са твърде амбициозни", коментира министърът. По думите му по история или география може да се освободи време за преговор и не е фатално изпускането на дадена тема или дата, по математика обаче всеки урок надгражда предишния и няма време за затвърждаване на знанията. Така у голям брой ученици се натрупва изоставане, което не може да се компенсира. Затова и експертите ще прегледат къде програмите биха могли да бъдат облекчени откъм материал, за да има повече време за преговор и затвърждаване. Целта е да се подобри и начинът на преподаване на учителите.
Учител и медицинска сестра ще бъдат най-значимите професии у нас. Въпреки задълбочаващата се демографска криза през следващите 15 години ролята на учителя ще нараства, а професията ще се нареди сред най-значимите заедно с медицинските сестри и акушерките. Образованието, здравеопазването и преработващата промишленост са трите сектора, чиято роля на пазара на труда ще се засилва. Професията продавач пък ще отстъпи назад и няма да е така търсена заради очакваното свиването на сектор търговия. Същата посока на развитие очаква и хотелиерството и ресторантьорството, поради което сервитьори, бармани и готвачи също ще се котират по-слабо на трудовия пазар. До 2024 г. ще нараства заетостта в държавното управление, като сред водещите професии ще са административните и приложни специалности, а заетите на възраст над 50 години ще са над 40%. Всеки четвърти пък ще работи в преработващата промишленост. Данните съобщи вчера на конференция доц. Ралица Стоименова-Ганева, ръководител на изследване на средносрочните (2020-2024 г.) и дългосрочните (2020-2034 г.) прогнози за развитието на пазара на труда в България.
Според прогнозите в следващите 15 години в резултат на негативните демографски процеси заетостта у нас ще се свие с 6%, като броят на заетите ще спадне до около 2.962 млн. души, като през 2034 г. те ще са с около 190 хиляди по-малко спрямо 2020 г. Още през 2024 г. обаче населението в трудоспособна възраст ще е с 3.7% по-малко, като заетите на възраст между 15-и 64-годишна възраст ще са 3.1 млн. души.
Най-ненужни на трудовия пазар ще бъдат работниците и служителите с основно и по-ниско образование, които ще са по-малко с 37.8%. С 3.1% ще са по-малко заетите със средно образование, докато при заетите висшисти на практика няма да има промяна. В следващите 15 години всеки четвърти висшист у нас няма да работи на позиция, която изисква образователния му ценз, като това е европейска тенденция. В дългосрочен план ролята на средното професионално образование ще се засилва, като очакванията са през 2034 г. около 38 хиляди лица с основно и по-ниско образование да заемат длъжности за среднисти. Прогнозите показват, че през 2034 г. над 77 хил. работни места ще се заемат от лица с по-ниска или по-висока квалификация от необходимата за длъжността.
България търси инвеститор в завод за автомобилни батерии. Въпреки че няма решение на германският концерн Volkswagen къде ще построи новия си завод за автомобили, правителството вече търси инвеститор за производството на автомобилни батерии, научи „Монитор".
Страната ни иска да се впише в тренда на Европейския съюз (ЕС) за чисто производство, което заради големия брои заводи за автомобилни части у нас, може да се реализира чрез привличане на голям инвеститор за все още скъпите за производство съвременни акумулатори, твърдят правителствени източници. Управляващите не са се отказали от мечтата да привлекат голям автомобилен производител, но засега везните клонят Volkswagen да избере Турция.
При Hyundai ситуацията е подобна, защото дори да изгради ново производство, южнокорейската компания няма нужда от завод на територията на ЕС, а по-скоро ще търси под-доставчици за е-мобилите си и изследователските центрове за автомономни автомобили.
На дневен ред все още стои привличането на Volkswagen. Обнадеждаващо е все още липсата на окончателно решение на ръководството на концерна. Добра новина дойде и от Турция, след като регистрираната компания на автомобилния гигант в турcкия търгoвcки рeгиcтър cъc ceдaлищe в oкръг Мaниca се оказа фирма за производство на камиони с марката MAN, а не на автомобили. Ето защо и управляващите твърдят, че все още са в играта и изтъкват, че България няма конкуренция по финансова стабилност, по кредитен рейтинг и БВП в региона. Но в същото време източници от правителството твърдят, че след случая „Дизелгейт" Volkswagen по-скоро търси място да изнесе „отмиращото" производство на замърсяващи автомобили извън пределите на Евросъюза.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |