Снимка: Архив infostock.bg
Поскъпване за година. Храните са поскъпнали спрямо миналата година, показва анализ на Държавната комисия за стокови борси и тържища.
Най-драстично е увеличението в цената на свинското месо - с 45 на сто спрямо септември 2018 г. Тогава килограм се е продавал на едро по 7,41 лева при 9,70 лева сега. Цената му е рекордна за последните пет години, обясняват експертите от комисията.
Нагоре са и цените на брашното и захарта, съответно с 19,8 и 16,5 на сто за година. С 8% е увеличението при фасула.
Повече плащаме и за млечни продукти. При сиренето и кашкавала цените са нараснали с 5-6 процента, а при млеката - с между 6 и 8 на сто. Освен свинското поскъпване е регистрирано и при колбасите. Пилешките кренвирши и малотрайните колбаси се продават с 11-12 на сто отгоре, а каймата - с 6%. При цените на захарните изделия се наблюдава поскъпване на годишна база на вафлите с 15% и поевтиняване на бисквитите с 5%.
Колко надценка слагат търговците, показва още анализът на комисията. Наблюдението на цените на дребно на продукти като захар, олио, брашно и яйца показва, че през септември надценките на търговските вериги спрямо борсата са в широкия диапазон от 2% при захарта до 42% при яйцата.
Надценката на брашното е 27%, а на олиото - 22%. В по-малките магазини най-голямата надценка от 30% е при брашното, а при захарта тя е 13%.
Жените взимат 100 лева по-ниски пенсии от мъжете. Жените получават със 100 лв. по-ниски пенсии от мъжете, показват данните на Националния осигурителен институт за първата половина на годината. Средната пенсия за мъжете към юни е 428,36 лв., докато за жените е 326 лв.
От 1 юли 2020 г. пенсиите ще бъдат увеличени с 6,7%, предвижда проектът на закон за бюджета на държавното обществено осигуряване. Таванът на пенсиите обаче ще остане 1200 лв. и през следващата година. От 1 юли 2020 г. минималната пенсия ще стане 234,13 лв., а средната ще е 412,28 лв. Процентът на всяка година осигурителен стаж в пенсионната формула и през следващата година ще бъде от 1,2%. Без промяна ще бъдат и обезщетенията за безработни. Майчинството през втората година също е замразено на 380 лв.
Увеличава се обаче минималният осигурителен доход за самоосигуряващи се граждани. От 510 лв. той ще стане 610 лв., колкото ще бъде и минималната заплата.
За земеделските стопани и тютюнопроизводителите ръстът на минималния осигурителен доход ще бъде най-голям и от 400 лв. ще стане 610 лв.
Същевременно максималният осигурителен доход ще остане 3000 лв. Не са предвидени промени в режима за изплащане на болничните. Първите три дни остават за сметка на бизнеса, НОИ ще плаща от четвъртия ден, както и в момента. Общите разходи за пенсии и обезщетения на НОИ за 2020 г. са планирани на 12,44 млрд. лв.
Общо 2,151 млн. души получават пенсия към юни 2019 г., сочат данните на НОИ. Средният размер на пенсията е 368,60 лв. За осигурителен стаж и възраст тя е 391,58 лв., а за инвалидност - 261,31 лв.
Най-често възрастните получават между 207 лв. и 350 лв. пенсия, като в сумата влиза както основният размер на водещата пенсия, така и останалите пенсии и добавките към нея. Такива суми получават 43,7% от пенсионерите. Над 910 лв. месечно взимат 16 623 пенсионера.
Еврокомисията препоръчва да падне мониторингът над България. Европейската комисия препоръчва да падне мониторингът над България, разбра "24 часа" от свои източници в Брюксел. Това е записано в 18-ия доклад на Европейската комисия за България. Той трябва да бъде представен утре в Брюксел заедно с доклада за Румъния.
Преди да бъдат представени черновите на докладите, те трябва да бъдат одобрени от колеж на комисарите.
България е покрила всички показатели и е спазила всички ангажименти, пише в черновата на документа, научи "24 часа" от свои източници в Брюксел. Освен това ЕК ще препоръча и да бъде премахнат мониторинговият механизъм. Това е обещание, дадено от сегашния президент на ЕК Жан-Клод Юнкер при встъпването му в длъжност. Преди 4 години той обеща наблюдението над България и Румъния да падне до края на мандата на тази комисия, който изтича на 1 ноември.
За пълното отпадане на наблюдението обаче е нужно темата да се обсъди както от Европейския парламент, така и от Европейския съвет, в който заседават премиерите и президентите на държавите от съюза.
През 2017 г. - в края на десетата година от функционирането на механизма, ЕК направи равносметка на постиженията и предизвикателствата, които все още не са преодолени. Тогава отправи 17 конкретни препоръки по 6-те показателя, чието изпълнение ще доведе до приключване на механизма.
Борисов: Строим 2 газови магистрали, ще имаме най-ниски цени в региона. Две газови магистрали строи България и така страната ни ще се върне на мястото си като газоразпределителен център. Газов хъб "Балкан" ще осигури възможност, чрез борсата, всеки да си прекара най-евтиния газ, който намери. Така потребителите, икономиките ще имат възможност да ползват газ на ниска цена.
Това коментира премиерът Бойко Борисов при пускането в експлоатация на първия етап от трасето на "Балкански поток". Това са 11 километра от българо-турската граница до компресорна станция "Странджа". При нея е изградена и първата газоизмервателна станция в България. Инвестицията от 76 млн. лв. е на "Булгартрансгаз".
"Другата седмица ще ви покажа интерконектора с Гърция. Сега може да се състезаваме по лотове - гръцкото и сръбското направление. Имаме две газови магистрали. Това много политици са го говорили, но ние го изпълняваме, за да може в следващите години новото поколение да получава такси от транзит. Докато другите говореха, ние строяхме", заяви премиерът.
Частна фирма шеста година събира такса „локва" на границата с Турция. През 2013 г. скандалът със "златната локва" и такса "дезинфекция", събирана от автомобилите на границата с Турция, разтърси България, "взе главата" на тогавашния шеф на агенцията по храните и влезе в прокуратурата. Оказва се, че 6 години по-късно "златният гьол" продължава да работи с пълна пара - всяко влизащо от Турция МПС минава за обеззаразяване през пръскалката, като плаща за "услугата". Леките коли например дават по 5 лева, а камионите и автобусите - в пъти повече. Таксата е държавна и би трябвало да се администрира от БАБХ, но на практика се събира от частна фирма, която получава за това комисиона. Фирмата посредник е същата като през 2013 г. - "Пи. Еф. Си." ЕООД. Събирането на пари за дезинфекция е единствената дейност на дружеството, което според собствения му финансов отчет разполага с две машини за по 1000 лева и с 38 души персонал. Срещу тези скромни активи стои впечатляващ бизнес модел - приходите на дребното ЕООД за 2018 г. са 10 млн. лева, а печалбата му след облагане надхвърля 8 млн. лева.
"Златният гьол" отново клокочи. Корупция при ГЕРБ? Моля ви се, няма такова нещо", коментира гневно във Фейсбук Виктор Лилов, който преди дни бил таксуван с 5 лева на влизане в България през ГКПП "Капитан Андреево". Той припомня, че през 2013 г. БАБХ със странна процедура повери събирането на таксите за дезинфекция на "Пи. Еф. Си." и че по онова време собственик на частната фирма бе Лидия Любенова, балдъза на сенчестия бизнесмен Красимир Каменов-Къро, емигрирал в Южна Африка. Сега собственикът е друго лице, но печатницата за пари работи все така безотказно. "Пи. Еф. Си." впрочем е получила концесия за събирането на такса "локва" и на други две ГКПП-та на браздата с Турция - при Лесово и при Малко Търново, показа проверка на "Сега".
Втори голям свинекомплекс съди агенция по храните. Втори голям свинекомплекс съди Агенцията по безопасност на храните (БАБХ) заради размера на обезщетенията за избитите заради африканската чума прасета. Собственикът на свинекомплекса в свищовското село Българско Сливово е завел дело срещу агенцията, с което оспорва изплатеното обезщетение за унищожените 18 500 прасета, съобщи вчера БНР. В началото на октомври друг голям свинекомплекс - в русенското село Бръшлен, се закани да заведе дело поради същите причини.
Според собственика на свинекомплекса в Българско Сливово Лефтер Лефтеров изплатената компенсация е с един милион лева по-малко, тъй като БАБХ не е изчислила обезщетението според пазарната цена. „Методиката, по която ни беше направена оценката, не е пазарна. В наредбата пише, че трябва да бъдем обезщетени по пазарни цени. На база на направени оценки на колеги и преизчисляване на нашите животни, които сме унищожили, разликата е някъде около един милион лева", заяви той. Делото срещу агенцията е заведено във Великотърновския административен съд.
Комплексът в Българско Сливово планира да възстанови да възстанови дейността си напролет. Животни ще бъдат доставени от чужбина.
Дeзинфекция
Над 9.5 млн. лв. са раздадени на дребни стопани, за да могат да извършат почистване и дезинфекция на задния двор, съобщи в понеделник Силвия Василева, директор на Дирекция „Животновъдство" в земеделското министерство. На всеки стопанин на прасета се полагат по 300 лв., независимо от броя на животните му. Според Василева новите мерки за биосигурност, които предстои да бъдат приети, са един от начините да се справим със заболяването. В тях се включват намаляване на броя на отглежданите прасета в задния двор от пет на три, както и специални изисквания за хигиената. Като изключително важно тя подчерта, че в личните стопанства, където се отглеждат прасета, хората трябва да имат отделно облекло, както и да дезинфекцират обувките си преди влизане.
Високи доходи режат студенти отличници от стипендии. Студенти, изкарали отлични оценки, може да бъдат лишени от стипендии заради високи семейни доходи, установи проверка на „Монитор". От просветното министерство отпускат определена сума към бюджета на университетите за месечните възнаграждения на възпитаниците им, но всяко ръководство само решава какви да бъдат критериите, по които да бъдат отпуснати. Така отличник в един ВУЗ може да получава над 100 лв. всеки месец, но в друг да няма това право, ако доходът на член от семейството му е над 660 лв.
Според постановлението за условията и реда за предоставяне на стипендии на студентите, докторантите и специализантите месечните възнаграждения за успех могат да бъдат два вида. Едните са за всички студенти в редовно обучение, на които средният успех от предходните два семестъра е по-висок от „добър 4". Другите стипендии пък са за студентите, които следват в приоритетно професионално направление (педагогика, физически или химически науки, животновъдство и т.н.). Докато за втория вид поощрения за отличници е важен само успехът, то за първия всеки университет може да прецени, че при класирането ще гледа и месечния доход на член от семейството на студента за предходните 6 месеца.
Във ВТУ „Св. св. Кирил и Методи" право на стипендия имат всички студенти с успех 6 само ако доходът на член от семейството им не надвишава 930 лв. Така ако отличникът е единствено дете, родителите му не трябва да вземат сумарно заплата, по-голяма от 2790 лв. Някои студенти обаче след 2-ри - 3-ти курс решават да работят и техните доходи също трябва да се вземат предвид. Така сметките и шансовете за поощрения за техните знания стават още по-сложни. По-голям семеен бюджет може да лиши от стипендия и отличниците, които са с успех от 5,50 до 5,99. За тези студенти доходът на член от семейството не трябва да е повече от 660 лв. или 1980 лв., ако отличникът няма брат или сестра. Ако останат свободни квоти за стипендии в даден факултет, с такава могат да се сдобият и възпитаници на ВТУ, които за предходните два семестъра са изкарали на изпитите средно от 4 до 5,49. При тях доходната летва обаче е още по-ниска - до 560 лв. на член от семейството. Все пак вузовете са задължени за част от стипендиите по успех, които се отпускат на всички студенти, да не вземат под внимание приходите на семейството.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |