Снимка: Архив infostock.bg
500 милиона лева повече за здраве. Ръстът на разходите за здравеопазване през 2020 година ще бъде близо 500 милиона лева, съобщи министърът на здравеопазването Кирил Ананиев в Добрич.
Той уточни, че все още се води дебат с Министерството на финансите по подготвяния проект за бюджет. Ананиев добави, че само ръстът на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) е 395 милиона лева. По думите му повече пари ще има и в бюджета на Министерството на здравеопазването, което ще осигури устойчивост на допълнителните разходи, направени от правителството в системата през тази година.
Министърът посочи, че още средства са предвидени и за новозакупените апарати за изследване на кръвта и за трансплантациите.
„Фолксваген" не търси ново място за завода си, проектите са замразени. Германският концерн „Фолксваген" не търси ново място за завода си, заяви член на управителния съвет на компанията, цитиран от „Ханделсблат".
Пред журналисти Андреас Тостман, който отговаря за производството, поясни, че Фолксваген следи внимателно турската офанзива в Сирия. „Не сме притиснати от времето и затова решението ни, къде ще построим завода, в момента е замразено", допълни Тостман.
По-рано „Фолксваген" отложи окончателното си решение дали да построи своя нов завод за автомобили в Турция на фона на международните критики по отношение на турската военна операция в Северна Сирия и опасенията за сериозно накърняване на репутация на немския автомобилен производител, предаде БНР.
„Ние наблюдаваме внимателно настоящата ситуация и гледаме със загриженост текущите развития", заяви говорител на компанията, цитиран от „Ханделсблат".
По-рано този месец „Фолксваген" създаде филиал в западната провинция Маниса в Турция, като от компанията заявиха, че все още се намират в последната фаза на преговорите и че не е взето окончателно решение за строежа на автомобилния завод за 1,3 млрд. евро.
Осигурени са първите 200 млн. евро за "Балкански поток". "Булгартрансгаз" взе кредит от 200 млн. евро от 4 банки за авансово плащане на консорциумите, които строят "Балкански поток". Това съобщи за "24 часа" шефът на газовото дружество Владимир Малинов.
В процедурата са участвали 9 банки, подписани са договори със Ситибанк, ИНГ банк, Уникредит Булбанк и Международната банка за икономическо сътрудничество.
Заемът е обезпечен с депозити в долари, които са в тези банки. Доларите в момента носят по-голяма лихва, отколкото е тази по кредита в евро. Освен това и плащането към изпълнителите е в евро. При тази операция компанията ще спечели за 6 месеца 2 млн. лв. Има опция за удължаване на срока с още 6 месеца, което би донесло още 2 млн. лв.
Тези 200 млн. евро ще осигурят по-голямата част от авансовото плащане. Към саудитския консорциум "Аркад", който вече изгражда линейната част на газопровода, то е 250 млн. лв. и 50 млн. ДДС. 140 млн. лв. и 28 млн. за ДДС са към консорциума "Фероицал Балкангаз", който строи двете компресорни станции.
Срокът за останалото плащане за линейната част на газопровода е 120 месеца след въвеждането в експлоатация, а за компресорните станции - 2 години.
Борисов: На голи поляни, където пасяха магарета, расте завод след завод. "Драго ми е, като виждам как на голите поляни, където пасяха магарета, расте завод след завод. Правят се все по-сложни, по-скъпи и по-добри неща." Това заяви премиерът Бойко Борисов при посещението си в индустриалната зона на Куклен, където откри ново турско предприятие за стопове и фарове за известни немски автомобили. В него са вложени 20 млн. евро, до 2023-а се очаква да нараснат на 40 млн. Фабриката е разположена край шосето Пловдив - Асеновград, за разширяването на което помогна държавата.
"Пътят стана много добър. От Пловдив до Истанбул караш без светофари, от "Тракия" и "Марица" до Бурса и от Пловдив до Белград, Виена и Мюнхен пак се минава само по магистрали. От това идват инвестициите", посочи премиерът. По думите му терените в индустриалните зони в България са разпродадени, защото са уредени, имат ток, вода и канализация. Графикът за откриване на нови предприятия до края на годината бил пълен.
"Като започнахме и пътя Ботевград - Мездра и магистрала "Хемус", фирма с 5 завода отиде във Враца. Ще строи там предприятие", каза Борисов. Премиерът подчерта, че все повече наши инженери, висококвалифицирани специалисти и програмисти се завръщат от чужбина, което е една от причините за интереса на инвеститорите.
Той припомни, че само преди седмица в София е открит инженеринг център на голям немски производител с над 200 работни места. Новият турски завод в Кукленската индустриална зона също има свой развоен център в столицата, където ще се прави дизайнът на произвежданите части. Предвижда се след 4 г. продукцията да достигне 60 млн. евро.
"Това е най-сладкото за една държава, добавената стойност. Тя остава в България", подчерта премиерът. Борисов се похвали, че ако преди 4-5 г. БВП е бил малко над 50 млрд. лева, то тази година минава 120 млрд.
Брюксел даде на София изходна виза за 12-годишния мониторинг. България ще се отърве скоро от мониторинга на Брюксел и ще бъде оставена сама да наблюдава борбата си с корупцията и организираната престъпност, обяви Европейската комисия на Жан-Клод Юнкер, която дни преди изтичането на мандата си публикува годишните доклади по Механизма за сътрудничество и проверка (МСП), който действа от 2007 г. Румъния обаче ще продължи да бъде наблюдавана по този механизъм от Брюксел, защото, вместо да запази напредъка си, е отбелязала обрат в прилагането на върховенството на закона. Така двете страни, заради чиито дефекти в съдебните системи възникна МСП преди 12 години, предстои за първи път да бъдат разделени.
Представител на генералния секретариат на ЕК обясни на журналисти в Брюксел, София и Букурещ какво следва. Засега това е само препоръка, която ще бъде изпратена за мнение в Европарламента и Съвета на ЕС, както е било при изготвянето на всички предишни доклади. ЕК има право сама да прекрати мониторинга, но тя предпочита да се консултира с другите институции, като Юнкер ще остави окончателното решение на наследничката си Урсула фон дер Лайен и нейната все още неодобрена от Европарламента комисия. Освен това отиващата си ЕК прехвърля и друга отговорност на следващата - да създаде механизъм за наблюдение на върховенството на закона във всички държави, който евентуално ще продължи мониторинга и над България. Идеята е на Фон дер Лайен, която предвижда и финансови санкции за груби нарушения, но не е ясно кога и как ще влезе в действие.
Междувременно сегашната ЕК възлага вътрешно наблюдение в България на проектирания Съвет за координация и сътрудничество, който след прекратяването на мониторинга от Брюксел ще действа според ангажимент на премиера Бойко Борисов "като ефективен инструмент в мониторинга на изпълнението на реформите и напредъка в постигането на резултати в борбата с корупцията и организираната престъпност". Този орган се оглавява от вицепремиерката Екатерина Захариева и ще се събира на всеки три месеца, за да прави доклади какви са резултатите от съдебната реформа.
Феремр: България яде старите запаси на свинско от Европа. След кризата с чумата по прасетата сега по магазините у нас масово се продава дълбоко замразено свинско от резервите на Европа, а търговците го предлагат наред с прясното месо. Това твърди Христо Стойков, директор на свинекомплекса в русенското село Бръшлен, в който 40 000 животни бяха умъртвени заради заразата.
"Заради опасната зараза у нас бяха унищожени над 130 000 прасета, чието месо се използваше предимно за прясна консумация. Сега търговците запълват дефицита с внос, като много често докарват у нас нискокачествени екарисажни меса", казва Стойков пред TrafficNews. Сред страните, които според него ще си "разчистят резервите", са Холандия, Франция и Германия.
"Когато в някоя от тези страни има свръхпроизводство, за да не паднат цените катастрофално и фермерът Ханс да е защитен, държавата изкупува големи количества месо, замразява ги дълбоко и ги трупа. Сега този резерв се прочиства с внос в страни, поразени от африканска чума по свинете като България", обясни той.
Роботите изместват месари и правят палачинки. Автоматизацията на българския бизнес доведе до въвеждане на роботи на мястото на стругари, месари, бояджии и кроячи, могат да правят и палачинки и да дирижират симфоничен оркестър, показва проучване браншова организация по автоматизация (ПАРА). По-ниско платените и трудни длъжности биват заменени от неуморни и безпристрастни машини основно в хранително-вкусовата промишленост, автомобилния сектор, фармация, машиностроене и обработката на метали.
В последните години София се превърна в световен инвестиционен център. Само за месец 70 компании в развойната дейност са проявили интерес да се установят в столицата, показват данни на Агенцията по инвестиции.
В автоматизация на процесите влагат средства основно фирми с персонал над 500 души или числен състав под 50. Изводът от проучването е необходимост от роботи в производството наравно със служителите, а не сами в халетата, за да се увеличава производителността, коментира на форум в столицата мениджърът продажби на международна компания за автоматизация. Роботизацията на българската икономика ще я изведе на следващо ниво, смятат от ПАРА. Ръководители на едни от най-големите български компании за изкуствен интелект прогнозират, че IT - секторът ще развие своя потенциал в близките 5 години. Уверяват също, че работната ръка няма да отпадне, а персоналът ще бъде преквалифициран, както в много компании по света.
Проучване сред 54 български компании сочи, че автоматизацията води до увеличаване на производството и на качеството. 40 на сто от фирмите, участвали в анкетата, са инвестирали над 1 млн. лева в иновации.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |