Снимка: Архив infostock.bg
Росен Желязков: Започваме дистрибуцията на вестници от януари. „Български пощи" АД може да започне с дистрибуцията на вестници и други печатни издания още през януари. Това коментира транспортният министър Росен Желязков, преди раздаването на годишните награда на Камарата на строителите в НДК, София. Целта ни не е да търсим монопол на пазара или господстващо положение, а да подобрим логистиката, обясни транспортният министър.
По този начин ще можем да надградим работещите към момента около 7000 крайни точки за продажба с още 3000 такива. Ще можем да предложим на издателите и по-ниска цена, както и да развием мрежата на „Български пощи" АД, допълни Желязков. Той бе категоричен, че няма да бъдат затваряни клонове на пощите, а напротив, ще бъде развивана мрежата.
„Няма риск да връщаме пари за магистрала „Струма", категоричен бе още Желязков. Според него тепърва предстои обсъждане на апликационната форма през Кресненското дефиле.
Велико Търново, Пловдив и Русе с най-евтините горива у нас. Велико Търново, Пловдив и Русе са с най-евтините горива у нас, показа справка на "Труд" в специализирания сайт за цените на бензина и дизела в страната Fuelo.net. Вчера трите града оглавиха класацията на областите с най-ниски цени на горивата в България. В момента средните цени за страната са 2,23 лв. за литър бензин, 2,28 лв./л за дизел и 0,92 лв./л за пропан-бутан.
Със 7 стотинки е по-ниска цената на нафтата на бензиностанциите във Велико Търново (2,21 лв./л), спрямо средната за страната. Литър бензин в града пък е с 6 ст. по-евтин и струва 2,17 лв. за литър. Пропан-бутанът във Велико Търново се продава по 0,87 лв. за литър, или с 5 ст. по-малко спрямо средната цена за страната.
В Пловдив литър бензин струва 2,18 лв. (-5 ст.), дизелът се продава по 2,22 лв./л (-6 ст.), а пропан-бутанът - по 0,86 лв. (-6 ст.). В Русе горивата струват 2,18 лв. за литър бензин (-5 ст.), 2,22 лв./л дизел или със 6 ст. по-евтино от средното ниво, и 0,88 лв./л за пропан-бутан (-4 ст.).
Столицата е на 12-то място в класацията с цени от 2,22 лв./л бензин (-1 ст.), 2,27 лв. за литър нафта (-1 стотинка), а пропан-бутанът се продава по бензиностанциите по 0,92 лв./л. Най-скъпи са горивата в Кюстендил с надценка над средните цени съответно от 2 ст. при бензина, който се продава по 2,25 лв./л, с 4 ст. при нафтата (2,32 лв. за литър), и с цели 5 стотинки по-скъпо при пропан-бутана (0,97 лв. за литър).
Вътре избират Гешев, вън яки защитници на реда, а София блокирана от кандидат-кмет. Неразрешен предизборен митинг блокира София и предизвика огромни неудобства за столичани, за които метрото остана единствен вариант да се придвижват.
Десният кандидат за кмет арх. Борислав Игнатов, придружен от стотина симпатизанти, опъна предизборната си шатра насред Орлов мост. Той направи това, след като по-рано поддържаните от банкера беглец Цветан Василев активисти от сдружението БОЕЦ блокираха кръстовището. Поводът беше, че полицията се постара да раздели протеста "против" Иван Гешев и митинга в негова защита, за да не се стига до сблъсъци. Противниците на Гешев обявиха, че им се пречи да викат под прозорците на ВСС, и отидоха на Орлов мост. Така образуваха огромни задръствания в цялата столица.
До 19,30 ч продължиха дебатите за кандидатурата на Иван Гешев вътре във Висшия съдебен съвет, като кандидатът отговаряше на всякакви въпроси. Избраха го за главен прокурор минути след 20 ч - с 20 гласа "за" и 4 "против".
Две демонстрации - "за" и "против" Иван Гешев, с по 100 души във всяка агитка, предизвикаха истински хаос в София в четвъртък, когато Висшият съдебен съвет избираше главен прокурор.
Привържениците на гражданската организация БОЕЦ заедно с политици от "Демократична България" (ДБ) начело с кандидат-кмета Борислав Игнатов се настаниха без разрешение на пл. "Орлов мост", разпънаха шатри и палатки и блокираха трафика на основните пътни артерии.
В същото време фенове на Иван Гешев, предвождани от собственика на сайта ПИК Недялко Недялков, митингуваха в негова подкрепа на ул. "Екзарх Йосиф", охранявани от няколко кордона полицаи, които бяха отцепили цяло каре от централната градска част. За разлика от блокадата на Орлов мост мероприятието на Недялков беше с разрешение от Столична община.
КЗК забрани и на "Еврохолд" да купи ЧЕЗ. КЗК забрани и на "Еврохолд" да купи бизнеса на ЧЕЗ в България. Решението на антимонополния орган бе обявено в четвъртък.
То гласи, че се забранява концентрацията, която ще се осъществи чрез придобиване от страна на "Еврохолд България" на предприятията на ЧЕЗ у нас. Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок.
КЗК се произнася след задълбочен анализ, посочват от регулатора. Като причина за отказване на сделката е посочено това, че "Еврохолд" има застрахователно дружество, което ще му даде предимство при търговията на ток на свободния пазар, ако купи ЧЕЗ.
"ЧЕЗ трейд" е водеща на свободния пазар на ток, а 77,3% от приходите на "Еврохолд България" са от застрахователни услуги, има и водеща позиция в предоставянето на "застраховка на гаранции" - 46,68% за 2018 г., посочва КЗК. Поради това осъществяване на сделката можело да доведе до установяване или засилване на господстващото положение на обединената група.
Минути след обявяване на решението от "Еврохолд" изпратиха позицията си, в която се казва, че оценяват високо усилията на КЗК да извърши задълбочено проучване на придобиването за рекордно кратък срок -10 работни дни. Вярваме, че до решението е достигнато след внимателен прочит и задълбочен анализ на всички факти и обстоятелства, казват от холдинга.
И допълват, че решението на КЗК било позитивна оценка за финансовата мощ на холдинга и потвърждение за възможностите му да реализира мащабни придобивания. Това е още един аргумент холдингът да продължи да следва своята стратегия за развитие, посочват от "Еврохолд".
Решението на КЗК несъмнено допринася за това всеки настоящ или бъдещ инвеститор да има необходимото доверие в българския регулатор и по този начин да има пълна прогнозируемост на инвестиционните си планове, се казва още в позицията.
България продължава да се срива в класацията Doing Business. За четвърта поредна година България се срива в популярното изследване на Световната банка за условията за правене на бизнес в различните страни по света. Новият доклад Doing Business 2020, представен в сряда, нарежда страната ни на 61-во място между Мексико и Саудитска Арабия в световната класация и между Косово и Украйна в регионалното подреждане. Предната година България бе на 59-а позиция, а още по-предната - на 50-а.
Проучването обхваща 190 държави, като "оазисите" за правене на бизнес са Нова Зеландия, Сингапур и Хонконг, а в Европа - Дания, Грузия и Великобритания.
Оценката за България обаче е направена, като се разглеждат условията за правене на бизнес само за София. За поредна година най-зле върху представянето на страната ни влияят времето и средствата, необходими на една фирма (в случая складово помещение) да се свърже с електромрежата. Предприемачите трябва да преминат през 6 тежки процедури, което отнема впечатляващите 262 дни. Освен това начинанието струва около 60 000 лв. - в пъти по-скъпо спрямо доходите на глава от населението в сравнение с повечето страни в Европа. Там свързването с електропреносната мрежа се извършва средно за 100 дни, а в развитите държави от ОИСР - 75 дни. По този показател България се нарежда на 151-во място, като по-зле от нас е Румъния.
Половин млрд. лв. повече ще има за образование през 2020 г. Образованието през 2020 г. ще получи над половин милиард лева повече спрямо 2019 г. Това съобщи просветният министър Красимир Вълчев на конференция за европейските ценности в образованието. През тази година бюджетът за образование бе 4.240 млрд. лв., което означава, че догодина той ще скочи поне до 4.740 млрд. лв. Конкретната сума обаче ще стане ясна, след като бъде публикуван проектозаконът за бюджет 2020.
360 млн. лв. от очакваните допълнителни средства ще са за увеличение на учителските заплати, като с тях трябва да бъде направена третата стъпка от обещания от кабинета двоен скок на възнагражденията на педагозите. Планираното увеличение ще е под 20%, тъй като вече базата, от която тръгва увеличението, е по-висока. С него средната учителска заплата би следвало да стане около 1500 лв. и да надмине средната за страната, посочи министър Вълчев, като по думите му през 2021 г. средното (брутно) възнаграждение за педагозите ще е към 1800 лв.
Все още не е ясно по какви пера ще бъдат разпределени останалите над 140 млн. лв. Част от тях ще са за покриване на 10-процентното увеличение на заплатите на непедагогическия персонал, друга част - за модернизиране на ученическите общежития. Преди седмица-две по време на изслушване в парламентарната просветна комисия просветният министър изрази надежда част от допълнителните средства да се насочат и за обновяване на кабинетите в училищата.
87 млн. евро инвестирани в кръгова икономика у нас. 87 млн. евро частни инвестиции са подпомогнали икономическите сектори, които имат значение за кръговата икономика у нас. Това показват данни на ЕК, цитирани от заместник-министърът на икономиката Лъчезар Борисов.
Данните са за 2016 г. Те показват, че за онзи период инвестициите са били 0.18% от тогавашното БВП. Нивото е над средните 0.12% за ЕС. През същата година са открити над 60 000 нови работни места или това е ръст от 3% за страната. Секторите на кръговата икономика са генерирали около 539 млн. евро.
Според Борисов темата е от изключително значение. "По време на председателството ни ние я изведохме като приоритет", напомни зам.-министърът. По думите му политиките на страната в полза на кръговата икономика ще продължат и догодина. Към момента по ос "Технологично развитие и иновации" има 3 процедури за 217 млн. лв., насочени към внедряването на продукти и процеси. Към "Енергийна и ресурсна ефективност" проектите отново са 3 за 298 млн. лв.
"Проектите са насочени към подкрепа за повишаване на енергийната ефективност на предприятия и за повишаване ефективното използване на ресурсите, което допринася за опазване на околната среда", каза вицепремиерът по икономическата и демографската политика Марияна Николова. Според нея понастоящем за повечето хора думата "кръгова икономика" е абстрактно понятие и много не осъзнават промените, които трябва да се направят в полза на устойчиво бъдеще. "Днес използваме ресурсите неустойчиво, а в кръговата икономика стойността на материалите се запазва за най-дълго като се генерира минимално количество отпадъци", коменира Николова.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |