Снимка: Архив infostock.bg
Изяли сме повече фалшиво сирене. Българите са изяли повече сирене с растителни мазнини през първите осем месеца на тази година, спрямо същия период на миналата. Това показва анализ на министерството на земеделието.
Мандрите са произвели 8338 тона имитиращи продукти за периода, което е с 5,5% над нивото преди година. Тогава количествата са били 7904 тона.
Все пак през последните три години производството на сирене с палма намалява, отчита агростатистиката. През 2016 г. сме изяли 16 231 тона имитиращи сирена, през 2017 г. - 14 699 тона, а през цялата 2018 г. - 13 502 тона.
Според земеделското министерство за това допринасят въведените нормативните промени, насочени към ясното разграничаване на имитиращите от млечните продукти както в процеса на производството, така и при предлагането им на пазара.
От юни 2018 г. производството, разфасовката и преопаковането на имитиращи продукти се осъществява в отделни обекти от тези за истински. Друга причина е отливът на търсене на имитиращи храни, за сметка на по-здравословните и качествени млечни продукти.
Освен фалшиви сирена, българинът е изял и над 145 000 тона вносни млечни продукти през миналата година. Само през седемте месеца на тази у нас са доставени 77188 тона.
В страната традиционно се внасят съществени количества мляко и млечни храни както за нуждите на хранително-вкусовата промишленост, така и за разнообразяване на асортимента на пазара, коментират от земеделското министерство.
Най-значителен по обем остава вносът на неконцентрирани мляко и сметана, следван от този на концентрирани мляко и сметана, сирена и др.
Три варианта за магистрала от Варна до Бургас. Поне три варианта за трасето на магистрала "Черно море" между Варна и Бургас ще трябва да предложи авторът на идейния проект на трасето. Агенция "Пътна инфраструктура" обяви обществена поръчка за избор на изпълнител, който освен трите варианта трябва да извърши пълни инженерно-геоложки проучвания и да изготви подробен устройствен план на магистралата. За работата си избраната фирма ще получи около 14,4 млн. лв. без ДДС, според индикативната стойност на проекта. Оферти могат да се подават до 28 ноември.
Проектната скорост на бъдещата магистрала е 120 км в час, като е предвидено да бъдат изградени по две активни ленти в посока и по една аварийна. Срокът за изготвяне на проекта е една година, без обаче в това време да се включват съгласуванията по него.
Сменят шефове в БДЖ, cтарите не искали да влизат в нов управленски формат. Шефовете на "БДЖ Пътнически превози" и на "БДЖ Товарни превози" Христо Иванов и Любомир Илиев са овакантили местата си, след като са отказали да участват в новия управленски формат на дружествата. Това съобщават от "Холдинг БДЖ", чийто борд на директорите е взел решение да преобразува двете дружества от ЕООД в ЕАД.
Първоначално, до преструктурирането, те ще се ръководят от управител и прокурист, а не само от управител, както бе досега.
Мотивът за преобразуването е да има силни мениджърски екипи, тъй като основните задачи в дружествата не се изпълняват на необходимото ниво, ключовите финансови и обемни показатели бележат спад, се казва в съобщението. В средите на жп експертите се коментира, че стъпката към акционерни дружества е стъпка и към закриването на холдинга.
В съобщението на БДЖ се съобщава, че в началото на преходния етап двете компании ще се ръководят от управител и прокурист.
Към момента е ясно, че прокурист на "БДЖ Пътнически превози" ще бъде Филип Алексиев, който беше финансов директор на холдинга. Вяроятно управител ще бъде Любен Нанов, който е началник на отдел в самото дружество.
И "Виваком" ще продава iPhone у нас. И"Виваком" ще продава iPhone в България. Телекомът е започнал преговори с американския гигант Apple, които са завършили положително. Информацията за това може да се види в съобщение на сайта на Комисията за защита на конкуренцията.
Според него "Виваком" оттегля жалбата си срещу технологичния производител "поради започване на преговори между страните и постигане на разбирателство".
Българският телеком подаде жалба срещу Apple заради евентуална злоупотреба с по-силна позиция. Тя можела да се прояви при договарянето във връзка със сключване на пряк договор с "Виваком" за разпространение на телефоните с марка iPhone.
В някои райони „Не подкрепям никого" стана трета „политическа сила". Опцията "Не подкрепям никого" набира все повече популярност при гласуването. На някои места в страната тя се явява дори трета "политическа сила". Във Варна при гласуването за кандидатите за районни кметове например почти 11 500 избиратели са посочили тази опция. В "Одесос" "Не подкрепям никого" печели 14.25% от гласовете (3239), а в "Приморски" -13.98% (4164), като и в двата случая това е трети по гласове резултат.
В София, където районите са 24 и навсякъде без Банкя ще има балотажи, също има силен протестен вот. В "Младост" делът на "Не подкрепям никого" е почти 10% (3625 души). Същото е положението и в район "Витоша", в "Оборище" процентът е 13.49. В София в гласуването за кмет на община "Не подкрепям никого" са посочили 10 065 души, а в бюлетината за общинския съвет тази опция са избрали 25 736 души.
В Стамболово, Хасковска област, "Не подкрепям никого" даже е втора сила, макар и с малък процент - 6%, или 205 души. Над 88% в тази община взима кандидатът на ДПС. Има и места, където тази възможност въобще не е позната. В Търговище например гласувалите протестно са под 1%. В Сливен ситуацията е подобна -1146 са го използвали при гласуването за кмет на община, а 1058 - при гласуването за общински съветници.
И на тези местни избори ще има огромен брой недействителни бюлетини, тъй като избирателите продължават да се затрудняват с преференциалното гласуване. Над 220 000 са гласовете, които ще отидат в кошчето за боклук само в областните градове на страната, показа проверка на „Сега" в протоколите на общинските избирателни комисии. В повечето случаи става въпрос за бюлетини за общински съветници, в които избирателите могат да отбележат предпочитан кандидат. На места невалидните гласове надхвърлят 20% от бюлетините, намерени в избирателните урни. Това за пореден път поставя под въпрос ефективността на разяснителните кампании, които Централната избирателна комисия (ЦИК) провежда, за да информира гражданите за правилния начин на гласуване.
Експерти оспориха нуждата от "Балкански поток". Потреблението на газ у нас остава ниско, а България все още разчита основно на един източник на синьо гориво, няма местен добив и няма изградени газови връзки със съседните страни. На този фон шансовете пред бъдещия газов хъб "Балкан" в България не са големи, а "Балкански поток" ще разнообрази маршрута на газа, но не и източника му. Около това мнение се обединиха експерти на вчерашната кръгла маса, посветена на газовите доставки за България.
"За да има хъб, трябва да има газ", коментира идеята на газовия център "Балкан" Пламен Димитров от Българското геополитическо дружество. Димитров цитира и думите на шефа на руския гигант "Газпром" Алексей Милер, според когото компанията предпочитала да работи по дългосрочни договори и няма да участва в хъба. "Няма много пазарни играчи, нямаме традиции в тази сфера, а няма и кадри", обясни Пламен Димитров. България не може да има работещ хъб, защото няма работещ пазар, обобщиха експертите.
Те разкритикуваха и проекта "Балкански поток", чието строителство започна преди дни. Цената на трасето е над 1.1 млрд. евро, а миналата сряда държавната "Булгартрансгаз" обяви, че е взела кредит от 200 млн. евро за авансовите плащания на отсечката.
"Че няма да минем без руски газ, е ясно, въпросът е дали ще имаме алтернатива, така че да избираме ценови доставки, когато те са по-изгодни", коментира експертът Галина Александрова. По думите й се твърди, че проектът не води до разнообразяване на източниците, а само на маршрутите.
Риск има и при финансирането на проекта. "Осигуряването на парите ще изисква гаранция от БЕХ, което предполага нов дълг на холдинга. В случай че БЕХ изпадне в трудно положение, единственият изход ще бъде покриване на задълженията от държавата. А така бихме попаднали в казуса нерегламентирана държавна помощ, която трябва да бъде нотифицирана от Брюксел", каза още Галина Александрова.
Темида бойкотира държавния бюджет. Пленумът на ВСС отказа да съгласува проекта на МС за бюджета на съдебната власт за 2020 г., който е част от държавния бюджет.
Единодушно с 19 гласа „за" и нито един „против" кадровиците на Темида гласуваха да не подкрепят предложението на министъра на финансите съдебната власт да получи 88 млн. лв. по-малко от поисканото. На заседанието на пленума не присъства главният прокурор Сотир Цацаров.
Представляващият ВСС Боян Магдалинчев, който е и председател на комисията „Бюджет и финанси" в съвета докладва пред пленума, че в проекто-бюджета на Темида за 2020 г. са заложени 859 300 000 лв. разходи, а в проекто-бюджета на държавата те са 771 317 000 лв., т.е. със 88 млн.лв. по-малко. „В такъв случай няма да има средства за обезпечаването на 110 нови щатни бройки за съдебни служители, финансова обезпеченост на незаети щатни бройки за 6 месеца, 33 млн.лв. за основни ремонти и придобиване на сгради, за увеличаване на заплатите на съдебните служители, за допълнително възнаграждение на натоварените магистрати, както и 15 млн.лв. за информационни технологии и електронно управление", обясни Магдалинчев. Той напомни на кадровиците, че продължава трайната тенденция да намаляват приходите на съдебната власт. От началото на годината до края на септември са събрани 5 млн. и 66 хил.лв. по-малко от заложените, а в края на декември се очаква дупката в бюджета да е 6 млн. и 800 хил.лв., т.е. приходите намаляват средно със 563 000 лв. на месец.
Приходите идват от събирането на съдебни такси, глоби, санкции и т.н.
По време на обсъждането стана ясно, че в писмото от Министерство на финансите до ВСС с проект на решение за държавния бюджет за 2020 г. е записано, че приоритет е образованието. Кадровиците на Темида адмирираха това. „Виждам, че е записан 1 млрд. и 200 млн. лв. бюджетен излишък към 5 октомври 2019 г. За какво се харчат?", попита Даниела Марчева. „Ние няма какво повече да дадем на МФ като информация, всичко, което имаме като обосновка на поискания бюджет, е внесено там. Народното събрание в крайна сметка ще каже кое ще възприеме и кое не", заяви Магдалинчев.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.879880 |
GBP | 2.315470 |
CHF | 2.071410 |