Снимка: Архив infostock.bg
Ограничават ранното пенсиониране. Да се ограничи достъпът до схеми за ранно пенсиониране. Това е една от мерките, които социалното министерство предлага за преодоляване на дефицита в пенсионната система.
Тя е залегнала в Национална стратегия за демографско развитие на населението в България (2012-2030 г.).
В момента съществува възможност, ако имате нужният стаж, да се пенсионирате една година по-рано. Това се случва обаче за сметка на по-ниска пенсия, която се намалява с 0,4 на сто за всеки недостигащ месец.
В наредба са определени и категориите труд, които се пенсионират по-рано - това са миньори, пилоти, работници в металургията и др. Учителите също имат право на ранна пенсия, която се отпуска от Учителския пенсионен фонд. Балерините и балетистите придобиват право на пенсия, ако имат 25 години осигурителен стаж при навършване на 43 години и 4 месеца.
Авторите на стратегията предлагат още да продължи да се повишава възрастта за пенсиониране, както и да се въведат по-строги изисквания за получаване на пенсия от държавното обществено осигуряване.
Мерките се налагат поради трайната тенденция на застаряване на населението, което неминуемо в бъдеще ще доведе до значително увеличение на разходите за пенсии, се посочва в документа.
Вадим по-евтино скица на имот. Скица на имота струва с 30% по-евтино, ако се извади електронно. Причината е, че Агенцията по геодезия, картография и кадастър (АГКК) предлага намаление с 30% на услугите, които гражданите заявяват и получават електронно спрямо тези на хартия.
Така, едни от най-често търсените - издаването на скица на имот или схема на самостоятелен обект на хартия струват 20 лв„ а заявените и получени електронно -14 лв. Важно е да се знае също, че скиците и схемите вече са безсрочни, освен ако няма промяна в обстоятелствата за имота.
Предоставяните от агенцията по кадастъра електронни услуги са същите, като тези, които гражданите и бизнесът могат да получат на гише. Изготвянето на заявените на място или онлайн документи отнема едно и също време в зависимост от срока на услугата - обикновена, за която са необходими 7 дни, или бърза, чийто срок е тридневен.
Най-бързият и удобен начин за тяхното заявяване и получаване е по електронен път, чрез Кадастрално-административната информационна система на кадастъра -https://kais.cadastre.bg/.
За да може да бъде използвана, е необходимо да се направи регистрация, която отнема няколко минути. Заявяването на услуга също не отнема много време. За някои от тях, с цел удостоверяване на данни, е необходимо заявителят да се идентифицира с електронен подпис. Ако гражданите не разполагат с такъв, могат да получат заявения от тях документ в офис, където ще трябва да покажат необходимите документи - за собственост на имот или други, необходими за съответната услуга.
Заплатите в публичните форми ще се гласуват от вcички акционери. Възнагражденията и тантиемите на ръководните органи на публичните дружества - управителните и надзорните им съвети, както и срокът, за който те ще ги получават, вече ще се гласуват от общото събрание на акционерите, в което на практика влизат всички акционери на дружеството. Това е записано в проект на промени на Закона за публичното предлагане на ценни книжа, който е пуснат за обществено обсъждане.
Друга важна промяна в това отношение е, че всяко публично дружество приема и прилага политика за възнагражденията на членовете на управителните и контролните му органи, които се описват в наредба, като политиката се гласува от първото редовно годишно общо събрание на акционерите веднага след като дружеството придобива статут на публично, т.е. емитира акции на борсата. Освен това гласуваната от акционерите политика за възнагражденията и наредбата задължително се предоставят на Централния депозитар.
Мотивът за тази и някои други промени в закона, който регулира публичните дружества у нас, е, че така се приема в нашето законодателство промяна на европейска директива, направена през 2017 г. С нея се целеше да се насърчи дългосрочната ангажираност на всички притежатели на акции в публичните дружества, както и да се оживи търговията с акции на фондовата борса.
За тази цел в закона се правят още ред промени, които улесняват достъпа на всички акционери до информация за дейността на дружеството. Приема се и изцяло нов начин за оповестяване на свикването на общо събрание на акционерите. Според промените например гласуването на акционер по електронен път задължително трябва да бъде преброявано и приемано от общото събрание.
Е-тротинетките с финансови загуби. Двата основни играча на пазара за споделени е-тротинетки - Lime и Bird, които имат бизнес и у нас, понасят тежки икономически загуби от дейността си, съобщиха световните агенции.
През първото тримесечие на 2019 г. Lime е отчела спад от 300 млн. долара на приходите на годишна база заради увеличаващите се оперативни разходи, а нейният конкурент Bird бележи приблизително 100 млн. долара загуби при едва 15 млн. долара приходи.
Според информациите основната причина за тези сривове е, че средният живот на едно такова превозно средство се е оказал твърде кратък - едва около 3 месеца. Lime например отчитат много висока амортизация и много високи разходи за поддръжка на работилниците и складовете, където тротинетките се прибират, за да бъдат поправяни. Освен това на много места по света щетите от вандализъм са повредили необратимо литиево-йонните им батерии и те направо се изхвърлят, което накара много държави да въведат нови, по-скъпо струващи регламенти за оползотворяването им.
Арести за търговия с гласове белязаха и балотажа. Вторият тур от местния вот също бе белязан от множество арести за търговия с гласове, десетки сигнали за опорочаване на вота - заснемане с мобилен телефон на вота, селфита с бюлетини, агитация пред секции и пр. И на балотажа не липсваха екстравагантни форми на привличане на гласове - този път раздаване на ваучери за лекарства. За нарушаване на изборното законодателство засега прокуратурата е повдигнала обвинения на 25 души, а разследванията са над 100.
Бившият депутат от ДПС и няколко мандата кмет на община Гърмен Ахмед Башев беше задържан при полицейска акция срещу купуване на гласове в нощта срещу неделя. Башев на първия тур беше кандидат за кмет на Гърмен, издигнат от коалиция "Ние, гражданите", но не стигна до балотаж. На втория тур се явиха издигнатият от ДПС Феим Иса и Минка Капитанова от "Български демократичен център".
От прокуратурата обаче не дадоха повече информация по случая. В града имаше засилено полицейско присъствие през целия ден, тъй като е имало и заплахи чрез SMS срещу единия от кандидатите за кмет на Гърмен и семейството му, съобщи БНТ.
"ДПС в лицето на държавата задържаха Ахмед Башев с една-единствена цел - спечелване на изборите за кмет на община Гърмен", заяви Башев на страницата си във Фейсбук.
По подозрение за купуване на гласове в събота са задържани и четирима души в Плевенско, като по време на акцията са били извършени претърсвания и изземвания.
Парите в Сребърния фонд остават с отрицателна лихва на депозит в БНБ. И в следващите три години парите в Сребърния фонд ще продължат да стоят на сметка в централната банка, където се топят заради отрицателна лихва. Това става ясно от одобрената на последното заседание на правителството стратегия за управление на средствата във фонда за периода 2020 - 2022 г.
Кабинетът и управителния съвет на фонда предвиждат да се запази прилаганото досега консервативно управление на активите. "Настоящите пазарни условия не предполагат реализирането на висока доходност при желаните ниски нива на инвестиционен риск, поради което най-добрата алтернатива за инвестиране на средствата на фонда ще продължи да бъде под формата на депозит в БНБ или други инструменти по сметки в нея", се казва в прессъобщение на МС.
Държавният фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система - така нареченият „Сребърен фонд", бе създаден преди 10 години с идеята да натрупа солиден резерв, с който след време да се допълват основните пенсии на все по-застаряващото население. Към този момент обаче парите стигат, колкото да се платят пенсиите за няколко месеца.
В края на септември в него са натрупани 3.117 млрд. лв., от които 3.067 млрд. са оформени в годишни депозити в БНБ. В последните години единственият източник за пълненето му са концесионни такси. Приходите от приватизация са символични, а от бюджетни излишъци - нула. Освен че се пълни с бавни темпове, "Сребърният фонд" почти не се управлява през годините.
Сватбите бият разводите три пъти. Броят на сватбите у нас е близо три пъти по-голям от броя на разводите. Това става ясно от данни от проектотчета за 2018 г. за изпълнение на Националната стратегия за демографско развитие на населението (2012-2030 г.), който е качен за обществено обсъждане.
Сключените бракове през миналата година са били 28 961 или с 368 повече спрямо 2017-а. Ръст бележи и броят на разводите, които през минала година са били 10 596 или със 185 повече семейства са разтрогнали официално съжителството си спрямо 2017-а. По-голям дял от регистрираните бракове и разводи са сред населението в градовете, показват още данните в проектотчета на социалното министерство. Новите семейства извън селата са близо три четвърти от всички (21 463). Областите с най-много бракове на 1000 души от населението са Добрич - 5.4‰, и Разград - 5.1‰., а най-нисък е коефициентът на брачност в област Перник и Ловеч - по 2.6‰.
4 от 5 прекратени брака също са в градовете. Най-често разводите са по „взаимно съгласие", следват причините „несходство в характерите" и „фактическа раздяла". Според статистиката повечето младоженците не дочакват своята сребърна сватба, тъй като средната продължителност на брака е 15,9 години.
В същото време е нараснал броят на извънбрачните раждания. За 2018-а те са 36 656, или 58,6% от всички раждания. За три от четири новородени в семейство без брак (78.8%) има данни за бащата. Това означава, че тези деца най-вероятно се отглежда от родители, живеещи на семейни начала. Общата картина показва, че миналата година са регистрирани 62 576 родени деца, от които 62 197 (99,4%) са живородени. В сравнение с 2017-а те са намалели с 1758 деца. Починалите българи през миналата година пък са над 108 500, като броят им нарежда страната ни на първо място сред петнадесетте държави-членки на ЕС с най-висока смъртност (-6.6‰).
Още от статията на Монитор
https://www.monitor.bg/bg/a/view/svatbite-bijat-razvodite-tri-pyti-179777
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |