Снимка: Архив infostock.bg
Слави започва играта в 7/8 такт. Тази вечер "7/8 ТВ" тръгна в ефир на 78-и канал за всички оператори, а само за абонатите на "Булсатком" - на канал 178 или на канал 321 (според вида на приемника). Телевизията на Слави Трифонов първоначално ще излъчва по 5 часа на ден в делничните дни и ще приключва в полунощ. Засега в програмата й няма новини и спортни емисии, а прогноза за времето представя Иван Атанасов, по-известен като Ванката от "Шоуто на Слави".
Авторското предаване на шоумена се казва "Вечерното шоу на Слави Трифонов" и започва в 22 часа. Повторението на програмата е на следващия ден от 7 до 12 часа и такъв ще е ежедневният ритъм на медията. Зрителите могат да гледат телевизията по кабел и сателит. Тя ще присъства в мрежите на всички големи оператори в страната.
Остава неясно и кои ще са водещите на повечето предавания. Едно от тях е с водещ Камен Воденичаров, който дълго работеше с Трифонов. Първото предаване на Воденичаров ще се излъчи в сряда, отново в 20,30 часа. То се казва "Вечерта на "Ку-ку Бенд" и ще е посветено на музика, подобно на рубриката на "Часът на бенда", която беше част от "Шоуто на Слави". Ден по-късно, в същия час, е и второто предаване на Воденичаров. Първи гост във "Вечерта на..." ще е певицата Мария Илиева. В това предаване ще се дава възможност на зрителите да говорят и задават въпроси на специалния гост в студиото. Телевизията има и публицистично предаване, което се казва "Студио Хъ". Доскорошните сценаристи на "Шоуто на Слави" също ще имат отделно предаване. То е "информационно-сатирично" и се казва "Шоуто на сценаристите".
В ефира на телевизията на Трифонов има и журналистическо предаване, което е предвидено във вторник вечер и се казва "Вечерта на Иван Кулеков" и името му подсказва кой е водещ. През годините Кулеков представяше свои филми и репортажи в "Шоуто на Слави". През 1996 г. Кулеков се опита да влезе в политиката, като се включи в надпреварата за президентските избори като вице на Христо Бойчев.
Двойно повече психолози в училища и детски градини. Два пъти се е увеличил броят на училищните психолози и педагогически съветници за период от две години. В момента те са общо 1600, съобщи зам,-министърът на образованието и науката Деница Сачева по време на втората международна конференция "Допълваща и алтернативна комуникация".
Форумът се организира от фондация "АСИСТ - Помагащи технологии", с подкрепата на Министерство на образованието и науката и UNICEF - България и със съдействието на Международната асоциация за допълваща и алтернативна комуникация ISAAC.
Според колективния договор в системата за предучилищно и училищно образование, 1 щатна бройка за психолози, педагогически съветници или социални работници вече се разкрива при над 350 ученици в училище, а не както досега при над 400 ученици, а 2 щатни бройки - при над 800 ученици вместо при над 900 ученици.
АЕЦ "Козлодуй" c pекордна печалба от 308 млн. лева, почти се е удвоила за година. 308 млн. лв. е печалбата на АЕЦ "Козлодуй" за деветте месеца на годината, показват финансовите отчети на държавната енергетика. Това е почти двойно повече, отколкото за същия период на 2018 г. И то при условие, че КЕВР задължи централата да продава 55,5% повече ток на регулирания пазар и намали цената за бита и малкия бизнес с 10 ст. за мвтч.
Приходите на централата са малко над 1 млрд. лв. и са със 181 млн. лв. повече от същия период. АЕЦ "Козлодуй", чийто шеф е Наско Михов, е с 530 млн. лв. парична наличност.
В енергетиката на плюс е и "Булгаргаз", като печалбата му е 35,8 млн. лв., при загуба в края на 2018 г. от 31,9 млн. лв., което е подобряване на финансовия резултат с 211,99%.
Строителен бум на нови заводи в Пловдив и Стара Загора. Пловдив и Стара Загора отбелязват истински строителен бум по отношение на индустриалните имоти през третото тримесечие, показват разпространените вчера данни на НСИ.
Броят на издадените разрешителни и на започнатото строителство на такива сгради в тези две области нараства на фона на жилищните и административните сгради, които бележат спад.
В индустриалните имоти статистиката поставя заводите, складовете, селскостопанските сгради, хотелите и всички други сгради, които не са с жилищно предназначение и не са офиси или търговски сгради.
В област Стара Загора например през третото тримесечие са издадени 146 нови разрешителни за строеж на индустриални имоти с обща разгърната
застроена площ 36 507 кв. м. Това е с около 30% повече, отколкото издадените разрешителни за строеж на жилищни сгради в същата област.
В Пловдив разрешителните са по-малко като брой - 89, но площта е над три пъти повече -121 771 квадрата.
Загубилите ще искат ново броене на бюлетините в поне 3 областни града. Местните избори още не са приключили официално, а вече в поне три областни града ще има искания за повторно преброяване на бюлетините. Това са София, Шумен и Ловеч. Основният аргумент на недоволните е изключително малката разлика между кандидатите, както и информация за сгрешени протоколи и съмнения за манипулации на вота. Кандидатът за столичен кмет Мая Манолова дори обяви, че освен ново преброяване до края на седмицата ще внесе в съда и искане за касирането на изборите. От ГЕРБ веднага контрираха, че Манолова и БСП просто си търсят "алиби" за изборните си неудачи.
"Най-вероятно ще искаме повторно преброяване на бюлетините и евентуално касиране на кметските избори в Шумен и Ловеч. Партията ще подкрепи и инициативния комитет на Мая Манолова при евентуално искане за касиране на изборите в София", заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова. В Шумен Венцислав Венков от БСП губи от опонента си от ГЕРБ Любомир Христов с едва 77 гласа, а в Ловеч разликата между спечелилата нов мандат Корнелия Маринова и кандидата на БСП Радина Банкова е 347 гласа.
Инициативният комитет на Манолова ще поиска повторно преброяване в София заради множество сигнали за непопълнени протоколи на секционни комисии, които са били с подписи и печати. В тях бил отбелязан броят на общо гласувалите избиратели, но липсвали данни за разпределение на гласовете на двете кандидатки - Йорданка Фандъкова и Мая Манолова. Според официалните данни разликата между двете е по-малко от 5%, или около 20 000 гласа.
НОИ отново предлага мултифондове в пенсионната система. Реформата във втория и третия стълб на пенсионното осигуряване отново излиза на дневен ред, макар и по необичаен за такива фундаментални промени начин. Темата е мимоходом спомената в отчет за 2018 г. на стратегията за демографско развитие, който социалното министерство публикува за обществено обсъждане в навечерието на балотажа. В него се посочва, че са необходими мерки за подобряване на функционирането или усъвършенстването на допълнителните пенсионни схеми и "обсъждане на възможности за въвеждане на многофондова система във втори и трети стълб на пенсионната система, постепенно намаляване на таксите и удръжките, създаване на механизъм за гарантиране на средствата от вноски на осигурените лица във фазата на натрупване в допълнителното задължително пенсионно осигуряване и др".
Новото в този запис е въвеждането на многофондова система във втори и трети стълб. От социалното министерство уточниха пред "Сега", че предложението идва от НОИ. То не е ново в дебата за пенсионната реформа - през годините са го предлагали и КФН, и социални експерти, и работодатели, но без успех. Т.нар. мултифондове ще дадат възможност осигурените за втора и трета пенсия сами да управляват парите си в даден фонд, като избират консервативни, балансирани или рискови инвестиционни портфейли. Експерти от години настояват за тази промяна с аргумента, че ако се даде свобода на частните пенсионни дружества да инвестират високорисково, ще се отвори възможност и за по-висока доходност - сега пенсионните активи се инвестират изключително консервативно. Към момента обаче това е само идея.
Студенти теглят до 8 бона за работа в чужбина. Студентите у нас теглят между 5000 и 8000 лева кредит, за да могат да работят през лятото в чужбина. Сумата обикновено покрива разходите за транспорт, докато някои използват парите, за да платят и семестриалните си такси в чуждестранен университет. Това каза председателят на Асоциацията на кредитните посредници в България (АКПБ) Деян Василев за „Монитор".
Рядкост е студенти да се допитват до кредитни консултанти. Обикновено това го правят родители, които искат да теглят сума, защото децата им нямат достатъчно доходи. „Това са големи изключения - понякога родители теглят ипотеки, за да купят жилище на децата си", каза Василев. Той допълни, че в случай че студент тегли пари, то той го прави чрез потребителски кредит.
„Учащите теглят, за да си платят билетите до дадена страна или когато искат лятото да работят в далечни страни, като в Америка например", уточни председателят на АКПБ. Според него сумите може и да са по-големи, но условията за това у нас не са толкова благоприятни. „Във Великобритания лихвите по кредитите за образование са по-добри и може да се отлагат", даде пример Василев, като спомена, че подобен вид кредит, субсидиран от държавата, съществува и у нас и се тегли за срок от 5 години.
При теглене на кредит, студентите вписват родителите си като гаранти. Това е по-обичайно при ипотеките, макар и при потребителските кредити, в случай на по-ниски доходи, някои също да прибягват до това да вписват настойниците си като съдлъжници.
Скорошно проучване сочи, че 52,2% от студентите у нас се справят добре с личните си финанси. 10% от анкетираните са отличници по мениджмънт, а 36% не се справят добре с разумното харчене на парите, показват данните на JA България и NN България. Близо 70% следят своя бюджет веднъж седмично или месечно, като водещо място в записването води бележникът (34.1%). Средно 13% пък спестяват част от своя месечен доход, но въпреки това 37% от всички отговорили биха спестявали, за да стартират бизнес.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |