Снимка: Архив infostock.bg
Без кафенета в партийните централи. Партийните централи и офиси, както и синдикалните организации, които са под наем в държавни имоти, не плащат и стотинка за тях след като субсидията им падна на 1 лев, но ще имат изричната забрана да преотдават помещения под наем и да се развива там търговска дейност като кафенета, например. Това предвижда Проект на Постановление на Министерския съвет за изменение и допълнение на Правилника за прилагане на Закона за държавната собственост, който е публикуван за обществено обсъждане на интернет страницата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и на Портала за обществени консултации. Там изрично е записано, че партиите, както синдикатите, няма да плащат наем за държавни имоти, но и няма да имат право на икономическа дейност в тях.
От партийното ръководство ще трябва да декларират, че разполагат с необходимия финансов ресурс за стопанисването на имота. Партиите ще заплащат данък недвижими имоти и такса битови отпадъци за имота, всички експлоатационни разходи, както и тези за текущи поправки и ремонти.
Политическите централи ще трябва да представят документ, удостоверяващ, че имат парламентарна група или достатъчен брой народни представители да образуват такава. А извънпарламентарните партии ще трябва да доказват, че на последните избори за народни представители са получили не по-малко от едно на сто от действителните гласове. Договорът ще се прекратява при намаляване на гласоподавателите на следващи избори или при неплащане на разходите повече от три месеца.
Средно по 1200 лева бонуси за детските учителки. Средно по 1200 лева бонуси ще получат директори на детски градини, както и училищните директори. Това стана ясно от решение на правителството, с което се отпускат 4 561 692 лв. за изплащане на допълнително възнаграждение за постигнати резултати от директорите на общински детски градини, училища, центрове за подкрепа за личностно развитие и центрове за специална образователна подкрепа.
Учителите получават също допълнителни възнаграждения, но по друга система. От общата сума 2 056 800 лева са за 1714 директори на детски градини, 2 356 378 лева -за 1941 директори на училища, 140 859 лева са за 120 директори на центрове за подкрепа за личностно развитие и 7655 лева за 7 директори на центрове за специална образователна подкрепа. От решението на правителството става ясно, че сумите се осигуряват за сметка на намаление на разходи бюджета на образователното министерство за тази година.
След вчерашното заседание на Министерския съвет стана ясно, че само за миналата 2018 година близо 500 000 души с увреждания са получили подкрепа със средства от държавния бюджет. Министрите приеха доклада за изпълнението на Националната стратегия за хората с увреждания в периода 2016-2018 г., а за миналата година от хазната са изплатени добавки за социална интеграция в размер на 151 568 051 лева.
Вървят преговори всички пенсии да се преизчисляват на база 2015 г. За първи път от повече от десет години държавата дава знак на пенсионерите, че пенсиите, които вземат, може да бъдат преизчислени върху по-висок осигурителен доход и така да бъдат увеличени с повече от планираните 6,7%.
Националният осигурителен институт е направил изчисления за преизчисление на пенсиите на базата на осигурителния доход за 2015, 2016 и 2017 г., съобщиха от институцията. Шефът на НОИ Ивайло Иванов пък е дал изчисленията на пенсионерските организации и им е препоръчал да поискат от депутатите да предвидят такова преизчисление.
НОИ за първи път помага по този начин на пенсионерските организации, до този момент обикновено със сметките си парираше техните искания за преизчисляване на пенсиите.
Пенсионерските организации се обединили, че е най-разумно да поискат преизчисление със средния осигурителен доход от 2015 г. Неговият размер е 726,40 лв., което според разчетите на НОИ би довело до допълнителен разход
от 133,3 млн. лв на месец за 2020 г. Другото искане на пенсионерските организации е за минимална пенсия от 300 лв.
Бракът на българина издържа 16 години. Бракът на българите издържа средно 15 години и 9 месеца и се разтрогва най-често по "взаимно съгласие".
10 596 семейства са сложили точка на своята любов през 2018 г. Над 80% от тях са в градовете. Това показва отчетът на Актуализираната национална стратегия за демографско развитие на населението (2012-2030), писан от социалното министерство.
Близо 66% от браковете приключват по "взаимно съгласие", а заради несходство в характерите" - 26%. Втори и трети развод има за 10% от двойките.
Българите обаче все пак напират да се женят - 28 961 са сватбите през миналата година, близо 3 пъти повече от разводите през същия период.
И при новите семейства има ръст, като те са с 368 повече.
Мъжете се решават на брак на 31 г. и 7 м., докато жените - на 28 г. и 7 м.
Все по-зрели стават младоженците у нас - и при двата пола възрастта им се е вдигнала с 3 месеца. Най-често се женят в Добрич и Разград, а все по-малко в Перник и Ловеч.
Българките обаче раждат първото си дете на средна възраст 27 г. и 2 месеца, което е с повече от година преди възрастта за сключване на брак. Като възрастта се е вдигнала с месец. Софиянките раждат първото си дете на 30 г. и 2 м., докато жените от Сливен - още на 23 г.
Ремонтът на новия парламент хем закъснява, хем поскъпва. Само за 4 месеца мащабната реконструкция на бившия партиен дом, която още не е започнала, поскъпна с близо 5 млн. лв. - от 17.5 на 22.6 млн. лв. Това става ясно от новата обществена поръчка, обявена на сайта на парламента за довършителните работи в сградата на пл. "Александър Батенберг". Процедурата бе стартирана още в края на февруари, но през юли е била прекратена, тъй като подадените оферти не са отговаряли на изискванията. Така прогнозната стойност на целия ремонт на партийния дом и зала "София" наближава 50 млн. лв.
На въпрос на "Сега" какво налага оскъпяването, от пресцентъра на НС отговориха, че са включени още дейности по ремонта и обновяването на огромната сграда. В момента в бившия партиен дом са кабинетите на депутатите, голяма част от администрацията на парламента и ЦИК.
През февруари прогнозната стойност на поръчката за самия партиен дом беше малко над 17.5 млн. лв. с ДДС. Сега тя вече е над 22.6 млн. лв. и отново е за проектиране, авторски надзор и реконструкция на електрически, отоплителни, вентилационни и климатични инсталации и строително-монтажни работи по фасадата и покрива на сградата. Крайният срок за подаване на оферти е 17 декември.
Няма особена разлика в документацията по двете обществени поръчки. В настоящата е дадена повече специфика за количеството на дейностите, които трябва да се изпълнят. Публикувани са точните размери на стени и тавани, които трябва да се шпакловат, и например колко да е обшивката на покрива на партийния дом.
Банките до последно ще държат високи такси за преводи в евро. Българските банки до последно ще държат високи таксите за преводи в евро. Директивата на Брюксел, която задължава нашите трезори да свалят цената на трансграничните еврови преводи до нивото на преводите в левове, влиза в сила от 15 декември. Поправката в закона за платежните услуги, която въвежда директивата у нас, също ще влезе в сила от тази дата. В сряда Министерският съвет одобри поправката в закона. Според нея доставчиците на платежни услуги трябва да начисляват "еднакви такси за презгранични плащания в евро в рамките на ЕС и за плащания в левове в страната".
В навечерието на тази промяна обаче повечето трезори у нас вдигнаха таксите по преводите в левове. От началото на октомври цената на тази услуга е повишена с около 1 лев и вече достига средно 4 лева. Вероятно това няма да е последното повишение преди 15 декември. България стана отрицателен пример в цяла Европа, след като анализ на "Делойт" показа, че българите плащат най-високите такси за трансгранични преводи в евро. Средната цена у нас за превод на 100 евро е близо 20 евро, което е два пъти повече от тази в Румъния - втората страна в ЕС с най-високи такси. Гражданите от другите страни, включително и извън еврозоната като Швеция и Полша, плащат символични такси под 1 евро. В момента поне девет банки у нас събират от 30 до 60 евро за преводи от 300 евро.
С промените в закона за платежните услуги се въвежда забрана дружество, което не притежава лиценз за предоставяне на платежни услуги или за издаване на електронни пари, да използва в своето наименование подобни думи или да рекламира, че извършва подобна дейност. Лицата, които придобиват 3 или повече от 3% от акциите или дяловете в дружество за платежни услуги или за електронни пари, занапред трябва да уведомят за това БНБ. Централната банка ще трябва да прецени дали тези лица биха могли да навредят на надеждността или сигурността на платежната институция или дружество за електронни пари.
353 бронирани коли фучат по пътищата в страната. Едва 353 са пътните превозни средства с обозначението с SB - бронирано МПС в кода на каросерията от общо близо 3 милиона регистрирани леки и специални автомобили. Това обаче не включва обикновените автомобили, които са преминали през модификации, осигуряваща сигурността на шофьора и пътниците.
Макар да не е трудно да се намери подобна услуга за защита на автомобила, тя е рядко търсена, споделят експерти. Най-често те се използват от публични личности - дипломати, артисти или бизнесмени, както и от шофьори, пренасящи ценни стоки или големи суми пари.
Голяма част от специалните превозни средства са с високи нива на защита - автомобилите на Държавна агенция „Национална сигурност", Народното събрание, Националната служба за охрана, както и на Главна дирекция „Охрана".
Дългогодишният автомонтьор Христо Василев разказа пред „Монитор", че сред най-търсените нива за защита са от първа до десета, които са подходящи за градски условия. От 1 до 5 издържа на нападение или стрелба, от 5 до 9 предпазва от 9-милиметрово оръжие, а 10 предпазва и от стрелба със снайпер, като за тази цел се увеличава многократно дебелината на стъклата и те достигат до 28 мм. От 10-о до 14-о ниво на защита представлява военна бронировка и при нея модификациите са видими.
Според специалиста няма кола, която да не може да бъде бронирана, стига тя да има мощен двигател. При монтирането на защитата се сменя и окачването на автомобила, както и амортисьорите и спирачките, тъй като той става двойно по-тежък.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |