Снимка: Архив infostock.bg
Борисов към Тръмп: Спрете да се държите с нас като с кротка и отчаяна съпруга. "Спрете да се държите с нас като с кротката и отчаяна съпруга. Вие сте далеч, получавате информация какво се случва на Балканите чрез посредници. Внимавайте да не стане така, че кротката и отчаяна съпруга да почне да прави бели." Това заявил премиерът Бойко Борисов на президента на САЩ Доналд Тръмп в края на срещата им в Белия дом, научи "Труд" от високопоставени правителствени източници.
По време на полета за България, очаквано, журналистите поставиха много въпроси на премиера за още подробности от разговора на 4 очи с президента на САЩ. Борисов направил анализ на геополитическата ситуация в контекста на отношенията Китай-Русия-САЩ. Българският министър-председател бил категоричен, че врагът на САЩ не е Русия, а Китай. Той предупредил, че богатите и силни държави не воюват, а търсят друг подход за решаване на проблемите. Борисов говорил и за ситуацията на Балканите, а тезите си подкрепил с метафората за кротката и отчаяна съпруга.
Разговорът между Тръмп и Борисов продължил повече от 50 минути. Президентът на САЩ развел госта си из Белия дом, показал му къде работи и къде си почива.
Два ключови документа станаха факт след срещата - рамка за стратегическо партньорство и съвместно изявление.
КАТ троши 4.5 млн. лева за 15 тайни автомобила. Пътната полиция купува 15 високоскоростни автомобила, като е готова да плати по 320 000 лева за всеки от тях, научи "Труд".
Поръчката е за немаркирани коли, които да патрулират тайно по магистралите и при сигнал да догонват нарушители. Общата й стойност достига 4,8 млн. лв. с ДДС. Все още видът и марката им не са известни, но ако сделката се осъществи, нашите катаджии ще заприличат на колегите си от Дубай, които патрулират с "Ферари" и "Ламборгини".
Парите за 15-те коли са отпуснати от Фонда за пътна безопасност, в който постъпват платените глоби на шофьорите, снимани с камери.
Решението за покупката е взето от Държавно-обществената комисия за безопасност на движението още през март, но тогава за целта са отпуснати 2 550 000 лв.
Борисов убедил Тръмп да работим и с руски газ. Договорка за диверсификация на доставките на природен газ за България, която да не нарушава съществуващите вече споразумения с Русия, успя да постигне българският премиер Бойко Борисов на срещата си с американския президент Доналд Тръмп в Белия дом в понеделник.
Първоначалното настояване на американците било цялото количество руски газ, което получава и транзитира България, да бъде заменено с американски втечнен газ.
Документът за стратегическо сътрудничество, който бе подписан, не споменава Русия като враг, което според Борисов е успех. Той изрично подчерта, че разговорът му с Тръмп не е бил насочен срещу никоя държава.
Русия обаче е присъствала във втората тежка тема в преговорите на Борисов в Белия дом -енергетиката и специално доставките на американски втечнен газ. Амбицията на Тръмп първоначално е била да измести напълно руския газ от България. Борисов обаче отстоял, че това за нас означава просто смяна на един монопол с друг, а и освен това елиминирането на Русия от европейския пазар ще я лиши от приходи и съответно може да я направи още по-агресивна.
"Обясних, че не ние сме толкова зависими от Русия, а всъщност тя е зависима от Европа, защото ние плащаме евро и долари за газа. Без тях няма да имат приходи", разказа Борисов за хода на разговорите.
Финално в съвместното изявление на премиера и американския президент и в документа за стратегическо сътрудничество залегна общата цел България да се превърне в истински газов хъб и ключов източник на pегионална енергийна сигурност.
Акция на полицията в БФС. Акция на МВР се провежда в сградата на Българския футболен съюз (БФС) в столичния квартал "Бояна".
Разследването на полицията е за подозрения за злоупотреби, свързани с наемане на тренировъчни и спортни бази.
Разследването на икономическа полиция е започнало през лятото. Установено е, че една от фирмите, получили стотици хиляди левове за екипировка, е прехвърлена на клошар.
По три направления се разследва в момента Българският футболен съюз.
Първо - преди месец спецпрокуратурата и ГДБОП влязоха в съюза и иззеха документи, а акцията беше свързана с футболните съдии.
От юни тази година е втората линия на разследване, а именно как точно се харчат парите за развитието на детско-юношеския футбол у нас. Третата проверка е на Инспектората на спортното министерство.
Проверката в БФС започва през юни след сигнал до Икономическа полиция, твърдят от МВР.
Догодина образованието за 4-годишните ще е задължително. Управляващите твърдо и спешно поемат курс към въвеждането на задължително образование за 4-годишните от 2020 г„ въпреки че към момента нито са осигурени места за всички деца в детските градини, нито е решен въпросът с транспорта в малките населени места, нито къде ще се провежда задължителната предучилищна - само в забавачки или и в училища.
Промяната се въвежда по обичайния порочен начин - с поправка в Закона за бюджета за догодина, предложена от депутати от ГЕРБ и "Обединени патриоти" преди второ четене в парламента. Идеята за по-ранно обхващане в детска градина не е нова и присъства в програмата на управляващата коалиция, но за първи път се посочва ясно кога ще започне промяната на училищния закон, която ще регламентира влизането в образователната система на 4-годишните - до 2 месеца след приемането на Закона за бюджета. Самото стартиране на мярката ще е на 15 септември 2020 г„ прогнозира просветният министър Красимир Вълчев.
15 депутати, сред които Менда Стоянова, Валери Симеонов, Милена Дамянова, Милен Михов и др., предлагат в бюджета за догодина да бъдат планирани 10 млн. лв. повече в перото "текущи разходи", с които да се финансира обхващането на 4-годишните в задължително предучилищно образование и да се подпомогне заплащането от родителите на такси за детска градина за 4-, 5- и 6-годишните. Те имат идея и откъде точно да дойдат допълнителните средства - с 10 млн. лв. да се завишат планираните приходи от акцизи през следващата година. Депутатите разчитат, че въвеждането на видеонаблюдение в акцизните складове за горива ще осигури достатъчно допълнителни постъпления от акцизи. Предлагат се и разпоредби в закона за бюджета, които предвиждат в срок от 2 месеца след обнародването му Министерският съвет да предприеме законови промени, които да въведат задължителното предучилищно образование на 4-годишните, както и помощта при заплащането на таксите за детска градина.
"Атвомагистрали" получи празен чек за 480 млн. лв. Държавното дружество "Автомагистрали" получава нов празен чек от държавата. В края на миналата година вече му бяха преведени 1.35 млрд. лв. за строежа на магистрала "Хемус". Сега фирмата ще сключи нов договор с Агенция "Пътна инфраструктура" за почти 480 млн. лв. без ДДС. Те ще отидат за укрепване на няколко десетки свлачища и срутища. По този начин се избягва процедурата по обявяване на обществени поръчки и евентуалното им обжалване, тъй като дружеството може да сключва договори за изпълнение директно с избрани от него фирми. Сумата, налята в "Автомагистрали", вече надхвърля 2 милиарда лева въпреки известния факт, че фирмата няма капацитет да изпълни проектите.
Парадоксът е, че за пореден път се залага на приходи от все още неработещата тол система за тежките камиони. Тя трябва да тръгне от март догодина, но след няколко досегашни отлагания не е ясно дали и този срок ще бъде спазен. Още през септември правителството одобри допълнителни 31 млн. лв. разходи по бюджета на регионалното министерство именно за укрепване на проблемни места по републиканската мрежа за следващите три години. Останалите близо 430 млн. лв. би трябвало да дойдат от все още несъществуващите тол такси в периода 2020-2021 година.
Вече отпуснатите 31 млн. лв. трябва да бъдат изхарчени до края на 2019 г. според разчетите на бюджета. Най-вероятно "Автомагистрали" ще превъзложи някои дейности на добре познати и близки до властта строителни фирми. Както беше и при "Хемус", АПИ възлага изпълнението на всички дейности - проучване, проект и строителство, единствено на "Автомагистрали", вместо да се "раздробят" на по-малки обществени поръчки, които да се изпълнят от повече фирми, за да са по-прозрачни харчовете.
След проверки затварят всеки десети пункт за технически преглед. От началото на годината ИА „Автомобилна администрация" (бившата ДАИ) е затворила близо 100 пункта за техническа инспекция на автомобили или всеки десети от работещите. Проверка на „Монитор" и по данни на агенцията показва, че дни след като са им хлопнали кепенцитe отново работят.
Изкарват разрешителните и отново започват да извършват технически прегледи за отрицателно време.
Най-често провиненията са свързани с нереглементирано взимане на пари за преминаване на годишната проверка. Сред издънките са опити и за прекарване на ГТП-то на два автомобила с един и същ регистрационен номер. „На камерите се вижда, че се докарва черен автомобил, а в талона е записано, че е кафяв", коментира използваните трикове, зам.-шефът на бившата ДАИ Дамян Войновски. Повечето опити за измами вече биват засичани от инспекцията заради компютърна връзка между агенцията и вътрешното министерство. Така вече и трудно може автомобил да бъде записан с преминат преглед, а изобщо да не се появи на подемника за проверка. Елементарни грешки на комисиите също биват наказвани, защото при сгрешена цифра от регистрационния номер на колата в талона за извършен преглед води до спиране на автомобила от движение не само у нас, но и в чужбина. Често измамници заради високи данъци на возилата си плащат на комисиите, за да им регистрират джиповете като линейки. Превозните средства за спешна помощ са освободени налози и са най-предпочитаният вариант за укриване на облагането.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |