Снимка: Pixabay
През настоящата година все повече икономисти предупреждават за повишен риск от настъпваща рецесия в световен план. Водещата европейска икономика - германската, избегна рецесията през последното тримесечие, „поне засега". В България темпът на забавяне на икономиката също се усеща.
Докато през първото тримесечие на 2019 г. ръстът на БВП в страната бе 6.6%, по данни на БНБ, то през второто тримесечие той се понижи на 5.9%, а според последните експресни оценки на Националния статистически институт през третото тримесечие на 2019 г. брутният вътрешен продукт (БВП) на България нараства едва с 3.7% спрямо третото тримесечие на 2018 г. На какво мнение са читателите на infostock.bg в анкетата на сайта дали ще видим световна рецесия през 2020 г., ето и резултатите:
До 10.30 часа на 27 ноември 2019 г. са участвали 1 227 читатели. Повечето от тях (37.25%) са на мнение, че със сигурност светът ще изпадне в рецесия догодина, или всеки 3-ти от анкетираните прогнозира рецесия.
Една пета от анкетираните, или (20.46%) пък са на коренно противоположното мнение, че е все още „рано за подобна прогноза".
12.80% от читателите ни отговарят, че „има достатъчно показатели, че рецесията ще започне преди 2020 г."
Други 20.70% отговарят, че липсват убедителни данни за световна рецесия скоро.
Едва 6.85% от анкетираните признават, че не са запознати с темата. Пренебрегващите бъдеща рецесия анкетирани читатели са едва 1.96%, които отговарят, че не се интересуват от въпроса.
Вече споменахме, че германската икономика избегна рецесията през настоящата година, като отбелязваме факта, че и потребителските нагласи в Германия за декември се подобряват. Индексът на GfK, определящ бъдещите потребителски нагласи в Германия за декември 2019 година, се повиши до 9.7 пункта при очаквания за негово задържане на ноемврийското ниво от 9.6 пункта, показва проучване на немския институт GfK, цитирано от MarketWatch.
"Високите нива на потребителско доверие сред германските потребители допринесоха съществено за предотвратяване на рецесия в страната през третото тримесечие. По този начин частното потребление напълно изпълни ролята си на важен стълб на икономиката на Германия", коментира експертът от GfK института Ролф Бюркл.
Каква е ситуацията в ЕС по отношение на растежа на БВП? Брутният вътрешен продукт на 19-те страни-членки на еврозоната се увеличи с 0.2% през третото тримесечие на 2019 година, запазвайки темпото на растеж от предходните три месеца, показват предварителни данни на Евростат. По този начин икономическата експанзия в региона на единната валута се стабилизира на нивата, отчетени през последните две тримесечие на 2018 година. Спрямо година по-рано БВП в еврозоната нарасна през трите месеца до края на септември с 1.1%, след повишение с 1.2% през второто тримесечие на 2019 година.
Що се касае до бъдеща рецесия в САЩ, припомняме, че настоящият президент Тръмп даде да се разбере, че ще обвинява Фед в случай на рецесия. След като изчисли, че репутационните рискове от малко по-висока инфлация са по-малки от рисковете, свързани със спад след покачване на темповете на лихвите, Фед реши да спре затягането на монетарната политика. Вместо това резервът намали нивото на лихвите три пъти през тази година, като „застраховка" срещу забавяне на икономиката.
Анализирайки бъдеща световна рецесия трябва да погледнем задължително и на изток и по-конкретно „Поднебесната империя". Статистическите данни сочат, че ръстът на БВП на Китай е ударил 30-годишно дъно. Данните за икономическия растеж на Китай показват, че икономиката на страната се е забавила повече, отколкото се очакваше предварително, след като през третото тримесечие БВП регистрира растеж от едва 6% на годишна база. Това е най-ниската му стойност от първото тримесечие на 1992 г. досега, като представянето на стопанството е по-слабо от предходното тримесечие, когато индикаторът нарасна с 6.2%.
Същевременно експерти от бизнес средите като Питър Гарнри от Saxo Bank прогнозират, че споразумение между САЩ и Китай няма да предпази икономиките от рецесия. На глобално равнище данните също са обезсърчаващи, като според публикуваните от ОИСР водещи световни индикатори за август показват 20-ти пореден месец на спад.
Още по темата:
Потребителските нагласи в Германия за декември се подобряват
Има ли основателна причина да се тревожим за икономиката на САЩ?
EUR | 1.955830 |
USD | 1.879880 |
GBP | 2.315470 |
CHF | 2.071410 |