Министърът на туризма Нитколина Ангелкома. Снимка: БГНЕС
Остър спор, в който не липсваха скандални реплики и обвинения, се оформи в парламента в четвъртък по повод внесения за обсъждане и приемане на първо четене законопроект за изменение на Закона за туризма.
Спорните текстове
Те предвиждат увеличаване на правомощията на министър на туризма при определянето на националните курорти. Другият спорен момент е зонирането на самите курорти, като се предвижда обособяване на "функционални зони" - например територии за шумни партита и тихи райони за семеен туризъм, за които ще има конкретни правила за тях. Как да се обособяват на зоните ще бъде описано в наредба.
И третият спорен момент, на който се противопостави опозицията, е дадените права на съответния общински съвет да решава от какъв тип ще е курортът, което също ще е регламентирано в наредба, приета от общинските съвети.
БСП видя в някои текстове среда за корупция, а част от коалиционните партньори „Обединени патриоти" съзряха туристическа диктатура на държавата в лицето на министъра на туризма и местните общински съвети.
Депутатът от БСП Христо Проданов обяви, че по-голямата част от предложенията в закона са съмнителни и спорни. Той даде и конкретен пример: "Предлага се продуктово зониране в националните курорти. Ако вие имате заведение някъде в националния курорт и ще попаднете в правилната зона, като си платите. Създава се среда за корупция."
"Стига се до една туристическа диктатура и ще има бой на негри в тъмна нощ, ще започне боричкане на булдози под килима. Това ще предизвика една война", заяви от парламентарната трибуна Валери Симеонов от „Обединени патриоти". В отговор министърът на туризма Николина Ангелкова отговори: „Да не се хвърлят във въздуха думи като корупция и некомпетентност А такива факти няма." Споровете между двамата на тема туризъм се водят още с формирането на третото правителство на Борисов, в което Симеонов беше избран за вицепремиер, а Ангелкова за министър на туризма.
В крайна сметка предложеният от правителството законопроект и защитаван в пленарна зала от министър Ангелкова беше приет на първо четене с гласовете на 104 депутати, против бяха 13, а с "въздържали се" гласуваха 68 народни представители, съобщи Агенция „Фокус". След гласуването в кулоарите на парламента пред журналисти министър Ангелкова съобщи, че до второто четене ще се стигне до балансирани решения, „особено свързаните с продуктовото зониране, ще ги изчистим". Министърът на туризма каза още, че предлаганият законопроект не е нейна приумица, а темата е обсъждана със сдруженията в сектора още от създаването на ресорното министерство през 2014 г.
Другите изменения в законопроекта
Те не бяха обект на критика от страна на опозицията и „Обединените патриоти". Ясен регламент е предвиден за ски училищата, които ще бъдат вписвани в националния туристически регистър специално за тях, както и изискване, че наетите от тях ски учители трябва да имат професионална правоспособност и квалификация за обучение по снежни спортове. В новите текстове отпада досегашното изискване изпит за такава правоспособност да се държи в Министерството на туризма.
Още има и регистър, в който ще се вписват и други бизнеси в туризма, като туристическите забележителности и фестивалите, които "имат висока степен на привлекателност за туристите, както и задължения за лицата, които ги стопанисват, да предприемат необходимите мерки за запазването им", става ясно от мотивите на вносителите на законопроекта.
Колко са националните курорти
Като такива в момента в България има 42 курорта, сред които са морските Албена, Златни пясъци, Слънчев бряг, Св. св. Константин и Елена, планинските Боровец, Пампорово и Банко, балнеоложките Сандански, Велинград, Хисаря и други. След влизането в сила на промените в Закона за туризма, тъй като в него ще има ясна дефиниция, най-вероятно техният брой ще се увеличи.
За шест години 18 законодателни промени
Сега действащият нов Закон за туризма е сила от 26 март 2013 година, като от тогава досега са правени 18 изменения и допълнения, като последните (в сила от 30 юли 2019 г.), които също предизвикаха недоволство от някои представители на бранша, защото върнаха отдаването на концесия на морските плажове под контрола и определянето на концесионерите от Министерството на туризма.
Още по темата:
Собственици ще плащат данък за предлаганите от тях имоти за настаняване през интернет
Спад на туристическите пътувания на български граждани през третото тримесечие
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |