Снимка: Архив infostock.bg
Путин: България бави умишлено „Турски поток"; Борисов: Не бавим, по 5 километра на ден. България умишлено бави строежа на „Турски поток" на своя територия и Русия може да намери начини да заобиколи България. Това заяви вчера руският президент Владимир Путин на пресконференция след срещата си със сръбския си колега Александър Вучич в Сочи, предаде ТАСС.
На нея Путин съобщи, че Сърбия е завършила 85% от своя участък от газопровода, който ще е напълно готов до няколко седмици.
„Въпреки многократните уверения и молби към руската страна да осигури доставки на газ през Турция за България, виждаме, че българската страна, колкото и тъжно и странно да ни звучи, умишлено бави реализацията на проекта на своята територия. Искам да заявя това открито и публично", изтъкна Путин.
Той допълни, че ръководството на България, след като прекъсна проекта „Южен поток", се е обърнало с молба „Турски поток" да бъде реализиран на всяка цена.
„Но и сега, очевидно под външен натиск, те се справят неуспешно със строителството. Ще видим как ще се реализира по-нататък този проект през българската територия. Ако българското ръководство не желае, ще намерим други пътища за осъществяване през Южна Европа", заяви Путин.
Борисов: Не бавим, строим по 5 километра на ден
Информацията на Путин е стара! България не бави строителството на „Турски поток"! Добре дошъл е Путин, като дойде, ще види, че строим с по 5 км на ден.
Хюндай продава завода си в България. Южнокорейският производител на електрическо оборудване Хюндай Електрик продава завода си в България за производството на трансформатори и регулатори „Хюндай Хеви Индъстрис Ко. България".
В официално съобщение до корейската борса става ясно, че обявената цена е 24,5 млн. долара.
Като причина за решението се посочва ще компанията продължава с продажбата на чуждестранни активи, за да подобри финансовото си състояние.
„Хюндай Хеви Индъстрис Ко. България" е производител на трансформатори и стъпални регулатори.
През 1997 г. корейската компания успява да купи местното дружество „Елпром-Трафо", което работи в софийския завод „Васил Коларов". Преименуването на „Хюндай Хеви Индъстрис Ко. България" става през 2001 година, а днес за нея работят над 500 души.
Над 3 млpд. лева на криминалния "бизнеc" cе въртели в оборот през 2018 г. Около 3 млрд. лева е оборотът от престъпна дейност през 2018 г., сочи анализ на Центъра за изследване на демокрацията за миналата година. Парите най-често били влагани в луксозен начин на живот, скъпи коли, но и нощни заведения, козметични и фризьорски салони, съобщи Тихомир Безлов, който е главен експерт в сектор "Сигурност" в центъра.
В същото време се наблюдавал спад в криминалните пазари за нелегални цигари, организирани ДДС измами, незаконен дърводобив, каналджийство и кражби на коли. Продължавала и тенденцията за намаляване на насилието. През 2018 г. убийствата били 92, взривовете - 8 и само една поръчкова екзекуция. За сравнение през 2003 г. например са извършени 230 убийства, 78 взрива и 26 поръчкови разстрела.
Безлов определи като абсолютен "наш феномен" спадът на нелегалния пазар на тютюневи изделия, чийто оборот през 2018 г. се свил до 100-110 млн. лева.
Единият от факторите, повлиял за спада, бил политическият. От друга страна, лесно се проследявали източниците, защото цигарите са масова стока, която хората употребяват на улицата, без да се крият. В разкриването пък били включени националната полиция, ГДБОП, митниците, Гранична полиция, което също допринесло.
В анализа експертите препоръчват да се запази силният контрол спрямо фабриките за цигари, както и да се въведат иновативни решения по граничните пунктове.
Трайна тенденция на спад имало и при кражбите на коли. Оборатът от този "бизнес" през 2018 г. бил 22 млн.лева.
София действа като машина за еманципация на младите. София действа като машина за еманципация - това е изводът от представително социологическо изследване за нагласите за миграция към столицата. То обхваща цялата страна и е направено по поръчка на общинското предприятие "Софпроект", научи "24 часа".
"Изследването е за това при какви условия хората биха се преместили в София. Анкетирани са и такива, които вече живеят тук. Данните показват, че идват по-скоро млади хора, завършили средно образование, а си тръгват висшисти на средна възраст. София привлича хората, те повишават капацитета си - образование, квалификация, професионален опит. Тук хората се притесняват за други неща за разлика от живеещите в малките градове. В София хората не се притесняват дали ще си намерят работа, а как да си намерят по-добра и по-удовлетворяваща работа", обясни директорът на "Софпроект" арх. Любо Георгиев.
Мутрите смениха бухалките с чиновници. Българската организирана престъпност е изоставила бухалките и е започнала да използва публичната администрация за отстраняване на конкурентите си. През последните години все по-голяма част от финансовите щети от престъпна дейност са резултат от активността на т.нар. "бели якички" и все по-малко - на класическите криминални структури. Това е един от основните изводи от Оценка на заплахите от организирана престъпност в България 2019 на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД)*?, представена в сряда.
Анализът обхваща десет престъпни пазара през 2018 г., като за първи път са включени измамите със средства на ЕС и нелегалният дърводобив. Останалите области са свързани с организирани ДДС измами, разпространение и трафик на наркотици, трафик на хора и пазар на сексуслуги, нелегална търговия с горива, нелегална търговия с тютюневи изделия, каналджийство, киберпрестъпления и телефонни измами.
„Мутренският период остана някъде назад в годините. Това, което се случи през тези години с нарастването на доходите, на БВП на страната, е, че много от тези класически, традиционни криминални пазари вече не изглеждат по същия начин. Големите, добре структурирани йерархични групи не се наблюдават. По-скоро виждаме много по-фрагментирана картина. Тенденцията е все повече престъпността на „белите якички" да нанася много по-големи щети от класическите организирани престъпни пазари като наркотици, проституция, контрабанда. Има един вид адаптация на организираната престъпност. Това, което се наблюдава напоследък, е, че все по-често тази престъпност се крие зад законен бизнес", разказа пред БНРй1 Атанас Русев, координатор на Програма „Сигурност" в ЦИД.
България ще получи слаба помощ за отказ от въглища. Само два района в България от близо 50 региона в 18 държави от ЕС биха могли да получат финансова подкрепа от ЕС за отказ от въглища, съобщи брюкселското издание "Политико", което е видяло проект на "Зелената сделка" предлагана от новата Еврокомисия. Проектът за новия Фонд за справедлив преход към декарбонизация е от 31 октомври и ще бъде огласен официално на 11 декември.
Вече има опасения от някои по-бедни и по-зависими от въглища държави на блока, че парите ще постъпят и в по-богатите членки на ЕС. От 50-те визирани за подпомагане райони 10 са в Полша, 8 в Германия, 6 в Испания, 5 в Гърция, 4 в Италия, по два в България, Чехия , Румъния и Словакия и по един в Белгия, Хърватия, Кипър, Естония, Унгария, Холандия, Португалия, Словения и дори островът в Индийски океан Ла Реюнион в задграничните територии на Франция.
Полша, Унгария и Чешката република се съпротивляват на призива за приемане на цел за драстично намаляване на емисиите на парникови газове до средата на века от страх, че това ще навреди на техните икономики.
Премиерът Бойко Борисов изрази тревога и за България на климатичната среща в Мадрид, която започна в началото на седмицата: "За страните с висок дял на въглища в енергийния им микс като България, Полша и други преходът към климатична неутралност ще изисква по-високи нива на инвестиции и активни мерки в социалната сфера. В България 46% от електроенергията се произвежда от въглищни централи, като през зимата този дял достига 60%."
Независим прокурор ще разследва обвинител №1. Обвинител №1 да може да бъде разследван от независим прокурор или звено. Тази препоръка е сред отправените от Венецианската комисия, които ще бъдат приети от кабинета. За целта премиерът Бойко Борисов ще свика в някой от следващите дни извънредно заседание на МС, обяви самият той в ефира на bTV. Самата комисия предлага независимият прокурор да бъде избиран на поста с гласовете на две трети от членовете на Прокурорската колегия на ВСС и да не се отчита пред никого.
Борисов предложи тримата големи да могат да се изслушват от парламента, но мнението на комисията било, че не е хубаво съдиите да се закачат, затова щял да се изслушва само главния прокурор.
В същото време министър-председателят разсея съмненията, че настоящият главен прокурор Сотир Цацаров, който бе номиниран за шеф на КПКОНПИ и бъдещият му наследник Иван Гешев са еднакви, тъй като Гешев е заместник на Цацаров и че това, че са били „в един екип" би било проблем след като оглавят две различни институции. Борисов изтъкна, че те са много различни - единият бил много начетен и гледал от призмата на съдия, а другият израснал в оперативната работа.
Тяхната цел не е да са добри хора, а да вкарват престъпниците в затвора, отсече Борисов. Той за пореден път обясни, че правосъдният министър Данаил Кирилов не е номинирал друг кандидат за главен прокурор, тъй като щели да последват упреци, че е човек на ГЕРБ, въпреки че евродепутатът Емил Радев бил подходящ за поста. „Какво искате да ми щракнете капана ли", попита риторично премиерът.
Борисов бе категоричен, че няма да откликне обаче на инициативата на президента Румен Радев за промени в Конституцията. „Когато си направи партия и отиде в парламента да прави промени", каза премиерът, като даде да се разбере, че не би участвал в иницииран от Радев дебат по темата.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |