Снимка: Архив infostock.bg
50% излишно висше образование. Всеки втори висшист или 50% от завършилите бакалавърска степен у нас не работят на позиции, които изискват такова образование. Това отчетоха от Министерството на образованието и науката (МОН) по време на представянето на резултатите от новото 9-о по ред издание на Рейтинговата система на висшите училища за 2019 г. (достъпна на https://rsvu.mon.bg.).
"Безработни висшисти на практика няма, но половината от тях са на позиции, за които не трябва висше образование. Пример са завършилите "Туризъм", където 80% не работят на позиции, които изискват висше образование. Под 36% от всички студенти се реализират на позиции, където образованието им е ключово", обясни Георги Стойчев, ръководителят на консорциума, подготвил новото издание рейтинговата система.
5 години чистят за нарушения досието на шофьора. Пет години без сериозни нарушения на пътя да бъде максималният срок за изчистване на досието на шофьора, така че той да се връща на базовата цена на „Гражданска отговорност". Това е едно от предложенията на Асоциацията на българските застрахователи по системата „бонус-малус", пусната за обществено обсъждане от Комисията за финансов надзор, каза председателят на АБЗ Константин Велев. От КФН са предложили два варианта на „бонус-малус". Според първия, ако човек достигне най-рисковия 15-ти клас на шофиране ще трябва да кара без нарушения 9 години, за да се върне на базовите тарифи, а при втория вариант ще са му нужни 12 години. Според бранша тези срокове са твърде дълги, и ако не става въпрос за престъпление на пътя като например сгазен човек след употреба на алкохол, 5 години са достатъчни за изчистване на досието.
Според застрахователите по-добър е вариантът на „бонус-малус" с 20 рискови класа тъй като при него цената на полицата за нарушителите на пътя се вдига по-плавно. При предложената от КФН система „бонус-малус" към всяка полица ще се записват имената на хората, които ще карат автомобила. Така цената ще се определя от рисковия клас на шофьора с най-много нарушения. От АБЗ предлагат името на един човек да може да се добавя или маха от полицата само веднъж в годината, за да не може да се заобикаля системата „бонус-малус".
Базовите тарифи на застрахователите ще продължат да се определят както и досега в зависимост от причинените катастрофи, възрастта на водача, мощността на колата и в кой град е регистрирана. А рисковият клас според „бонус-малус" ще зависи от по-сериозните нарушения на пътя, като най-лекото от тях е превишение на скоростта с 21-30 км.\ч. В предложената система „бонус-малус" катастрофи с двустранен протокол между шофьорите, заведени леки щети за одраскан калник или удар на паркинг няма да влияят на цената. Според АБЗ обаче и изплатените от застрахователите щети трябва да влязат в „бонус-малус". Сега при сключване на полицата всяка компания проверява дали е изплащала обезщетение на съответния шофьор. Но няма данни дали шофьорът е получавал обезщетение от друг застраховател. Желанието на бранша е през следващите години да има обща база данни за всички щети, което ще позволи те да влияят на цената.
Още 60 млн. лв. за учителите - заплатите им с 18% нагоре. Учителските заплати ще се увеличат с 18% от 1 януари догодина, приеха окончателно депутатите, като гласуваха на второ четене бюджета за образованието.
В него се отпускат допълнително 60 млн. лв. за учителските възнаграждения. В бюджета на Министерството на образованието и науката са предвидени 430 млн. лв. в перо "Персонал", от които 360 млн. лв. ще са за заплати.
За разлика от останалите сфери, в които опозиция и управляващи се сблъскаха при гледането на бюджета, обсъждането и гласуването на този за образование премина сравнително спокойно. Единствено от БСП настояваха за допълнителни 70 млн. лв. за сектора, както и безплатни учебници за учениците до 12 клас. Предложението им беше отхвърлено, а бюджетът беше приет със 133 гласа "за".
"Системата на образованието е най-голямата система в България.
"Файненшъл таймс": София е Слициевата долина на Югоизточна Европа. "Файненшъл таймс" съобщава за рекордните инвестиции в българската Ай Ти индустрия. В статията София е определена за "Силициевата долина" на Югоизточна Европа.
"Файненшъл таймс" (ФТ) също е допринесъл за това, откривайки технологичен център със 110 работници в София през април 2019 г. Други скорошни инвеститори са Фейсбук и Световната банка, които откриха свои офиси за информационни и комуникационни услуги тази година.
България е получила рекордна сума чужди инвестиции в софтуерни, информационни и комуникационни технологии през 2018 г. Тогава са осъществени минимум 16 проекта на обща сума 240 млн. долара, повечето в София. Чуждестранните инвестиции в сектора постоянно растат от 2015 г. насам, показват данните на ФТ.
Разгледахме няколко локации в Азия, Европа и Великобритания преди да изберем България, каза при откриването на офиса на ФТ в София Кейт 0'Риърдън, главен продуктов и информационен служител.
Според нея София има дългогодишна репутация като център за технически постижения (изкуствения интелект и т.н), което прави технологичната столица на Балканите неустоима, завладяваща дестинация.
Съдия N1: Борисов и Цацаров да бъдат разследвани за търговия с влияние. Председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов призова премиерът Бойко Борисов и главният прокурор Сотир Цацаров да бъдат разследвани за търговия с влияние. Повод за това станаха признанията на Борисов пред bTV в сряда как Панов е станал съдия с неговата благословия. През октомври и Цацаров си призна, че е участвал в задкулисни договорки при избора на Панов.
Признанията на високопоставени държавници за това как се кадрува по върховете на съдебната система потвърждават убеждението на обществото, че висшите постове в уж независимата съдебна власт се заемат само с политическа благословия. "Аз подкрепих най-много Лозан Панов навремето. Той нямаше да стане съдия, ако аз не го бях подкрепил", каза премиерът в сряда. И уточни, че подкрепата е била "с парламентарните си групи. С начина, по който се избират във ВСС (11 от 25-членния съдебен съвет се избират от парламента, б.а.), с излъчените от нас представители". Борисов допълва още, че е посъветвал парламентарната квота в съвета да гласува за Панов. "И той идваше често при мен господин Панов", обяви още Борисов.
Парламентарната квота и в този състав на Висшия съдебен съвет е избрана от ГЕРБ. Така от думите на Борисов излиза, че и изборът на Иван Гешев за главен прокурор е станал с неговата подкрепа и "съвет" към кадровиците.
По време на избора на Гешев, защитавайки заместника си, Цацаров обявил, че Панов е избран не във ВСС, "а в две други сгради".
"В рамките на няколко седмици и главният прокурор, и министър-председателят оповестяват данни за търговия с влияние. Главният прокурор каза, че изборите за висши длъжности в съдебната система се извършват в други две сгради, а премиерът призна, че оказва влияние върху един такъв избор", каза Панов преди заседанието на ВСС, цитиран от lex.bg. Той попита къде са разследващите органи. И припомни записите на разговорите между бившия председател на Софийския градски съд Владимира Янева и съдията Румяна Ченалова. "Това, което остана под линия, беше - две каки си говорят. За да не остане сега под линия, че две батки си говорят, бих призовал разследващите органи с оглед оповестените данни за търговия с влияние да започнат разследване", каза Панов.
"Безплатното" саниране е гримиране на труп, твърдят строители. Санирането на панелните блокове е като гримиране на труп. Така строителни предприемачи определиха опитите на държавата да удължи живота на панелните блокове чрез прословутата програма за "безплатно" саниране, в която правителството изля колосална сума - 2 милиарда лева от държавния бюджет.
Според Националната асоциация на строителните предприемачи (НАСП) проблемът с панелките е много сериозен, а козметичните мерки не го решават. "Жизненият цикъл на тези сгради свършва, те стават не само нерентабилни, но и опасни за живеене", заяви Асен Чавдаров от "Контракт сити". Факт е, че много малко от проектите за "безплатно" саниране включваха сериозно обследване и мерки за конструктивно укрепване на старите панелки.
Сдружението обяви, че има предложения за решаването на друг наболял проблем - за строежите в междублоковите пространства в столицата, като изтъкна, че вината не е у строителните предприемачи, а в реституцията на земеделски земи насред жилищни комплекси.
Според строителите едно от решенията е собствениците на имоти в междублоковите пространства да бъдат компенсирани - с други терени в съседство или със земеделски земи с възможност за застрояване. Проблемът може да се реши и чрез изместване на спорните парцели по калканите на съществуващите блокове. Така входовете на комплексите ще се увеличат, без да се нарушава концепцията на сградите, смятат предприемачите.
Столичната община вече се опита да тушира напрежението в кв. "Младост" със замяна на терени, но това трябва да стане нормална практика.
Съдът на ЕС: Собственикът на апартамент ще плаща и за отопление на общите части. Всеки собственик на апартамент в сграда в режим на етажна собственост е длъжен да участва в разходите за отопление на общите части, съобщи БНР. Правото на ЕС допуска национална правна уредба, която предвижда това. Такова е огласеното днес решение на Съда на Европейския съюз по две дела.
Те са на „ЕВН България Топлофикация" съответно срещу Николина Стефанова Димитрова и Митю Симеонов Димитров. В делата Съдът разглежда съвместимостта с правото на ЕС на национална правна уредба в областта на топлоснабдяването.
Магистратите приемат, че директивите за правата на потребителите и за нелоялните търговски практики допускат национална правна уредба, която задължава собствениците на апартамент в сграда - етажна собственост, присъединена към система за централно отопление, да участват в разходите за топлинна енергия за общите части на сградата и за сградната инсталация.
Те могат да бъдат задължени да платят, въпреки че индивидуално не са поръчвали доставката на отопление и не са го използвали в своя апартамент.
Подадените от „ЕВН Топлофикация България" искове са срещу собственици на имоти в сгради в режим на етажна собственост. От ответниците се иска да платят сметките си за топлинна енергия за сградната инсталация и общите части, което те отказват да направят.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |