Снимка: Архив infostock.bg
Лепят екостикер с чип на автомобилите от април догодина. Стикер с чип на предното стъкло на автомобила, показващ степента, по която той замърсява околната среда, ще бъде лепен от април догодина. Той ще замести сегашната лепенка за годишен технически преглед (ГТП) и ще се слага в пунктовете след преминаване на колата на различни тестове. Отнася се само до леките и коли и микробусите с 8 места до 3,5 тона.
Скалата за еконормата е от 1 до 5, без това да отговаря напълно на стандарта Евро - от 0 до 6, по който е произведена колата. Той ще е само един от компонентите. Другите два са годината на производство на автомобила и стойностите от замерванията от изгорели газове в пункта за ГТП. Колите с газови уредби ще получават по-висока екокатегория, точно по третия критерий, а тези, чийто катализатори са махнати или неизправни - най-ниска. Например - кола с Евро 4 с газова уредба ще може да получи най-високата екокатегория 5, която се дава и на хибридите и електромобилите. Обратно - дори да има Евро 5 или 6, ако автомобилът е с повреда и отделя повече вредни газове, той може да получи ниска категория - 2 или 3.
Категоризацията за момента няма никакво отношение към определянето на местните данъци на автомобилите от общините. Нейното важно значение обаче е да ограничава движението на автомобили от по-ниски категория в дните с мръсен въздух. Стикерът ще има антена, излъчваща сигнал, който ще се улавя от рамките на АПИ за тол такси по входовете на големите градове, както и от камери на общините.
До края на тази седмица наредбата за новия начин за провеждане на ГТП ще бъде публикувана за обществено обсъждане. Очаква се тя да влезе в сила от първите месеци на 2020 г. Засега не се предвижда всички коли едновременно да минат на преглед по новите правила, а това да стане постепенно в рамките на малко повече от една година при редовно преминаване на ГТП.
България е 52-ра по човешко развитие. България е сред страните с много високо ниво на човешко развитие. Страната ни заема 52 място с резултат 0,812 в списъка от 189 държави по Индекс на човешко развитие (Human Development Index) в Доклада за развитие на човечеството за 2019 г., изготвен от Програмата за развитие на ООН (ПРООН) и характеризиращ човешкото развитие в света въз основа на показателите за 2018 г. България е сред водещите балкански държави като преди нас са само Словения (24 място), Гърция (32 място) и Хърватия (46 място). Веднага след България са Черна гора и Румъния, а Турция е 59. Тези три държави също влизат в групата с много високо ниво на човешко развитие.
Сърбия оглави групата на втората категория държави по високо човешко развитие. Тя е едва на 63 място с показател 0,799. В третата категория са държавите с изоставащо развитие.
Документът е изготвен от над 70 водещи световни учени и експерти, като Тома Пикети и Тарман Шанмугаратнам. В обширния анализ водещи икономисти разглеждат новите причини за неравенствата като достъп до висшето образование и високоскоростен интернет, например. Учените предупреждават за изостряне на неравенството и за укрепване на властта и политическото господство на малцинството.
Студенти ще учат безплатно в поне седем направления. "Ще изведем списък с професионални направления, в които обучението ще е безплатно за студентите. Най-вероятно ще са тези, за които е налице най-голям разрив между бъдещо търсене на пазара на труда и днешно търсене на висше образование и които и в момента стимулираме най-силно - математика, физически, химически науки, педагогика на обучението по..., религия и теология, енергетика."
Това казва в интервю за "24 часа" министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.
За да бъдат задържани дефицитни кадри в страната, ще се разработва и механизъм обучението на студенти от такива направления също да бъде безплатно, ако са сключили договори с компании или предприятия в определени отрасли.
Съдът ясно се произнесе - Златен век има законно разрешение за строеж. След като в заповедта на ДНСК за спиране на строителните работи на Златен Век бе поставен въпросът относно становище, касаещо прилагането на чл. 153 на ЗУТ, то Административния съд София-град, като институция, която е в правомощията си да коментира, взе отношение и посочи категорично, че разрешението за строеж на сградата Златен Век е в сила най-малко до 2028г.
В потвърждение на заключението за валидност се изказаха и едни от най-видните правни специалисти в България: проф. Огнян Гeрджиков, проф. Дончо Хрусанов, проф. Иван Тодоров, проф. Иван Русчев, проф. Димитър Костов, Явор Зартов и други.
В тази връзка, изказването на мнения от страна на граждани и институции, които нямат правомощия да дават равностойни експертни становища, е допустимо в една демократична държава, но дотолкова, доколкото не провокира фалшиви новини и не нанася материален и икономически ущърб на физически или юридически лица. Което, освен всичко останало, е и наказуемо!
България да промени конституцията си заради главния прокурор, настоя Страсбург. Ако българската конституция прави главния прокурор недосегаем, трябва да се промени, обяви Комитетът на министрите на Съвета на Европа в междинна резолюция, разгласена в понеделник от неговата пресслужба. Изпълнителният орган на най-голямата европейска организация, в която членуват 47 държави, се произнесе на 5 декември - ден преди Венецианската комисия, която е консултативен юридически орган на Съвета на Европа. И двете институции са единодушни, че не е нормално главният прокурор на България да не подлежи на никакъв контрол, защото има право да стопира всяко разследване срещу себе си. Проблемът е чл. 126, ал. 2 от Конституцията, според който "главният прокурор осъществява надзор за законност и методическо ръководство върху дейността на всички прокурори". Докато той действа, всички опити за контрол над главния прокурор са палиативни.
Комитетът на министрите контролира изпълнението на окончателните решения на Европейския съд по правата на човека. На 1362-рото си заседание комитетът разгледа за пореден път изпълнението на делото "Колеви срещу България" от 5 ноември 2009 г., което констатира несъвместима с европейското право недосегаемост на главния прокурор. Приемането на Междинна резолюция означава, че процедурата е неприключена и че България продължава да е под европейско наблюдение и натиск. Стремежът на държавата да протака въвеждането на правила за разследване и съдене на главния прокурор е определен в резолюцията като "системен проблем" - най-тежката квалификация при несъобразяване с европейското право.
Очевидно е, че Бойко Борисов е разполагал предварително с тези критики, още повече че България има участник в заседанията на Комитета на министрите. Заради това идеята за независим прокурор, който да разследва главния прокурор, дойде точно от премиера. Борисов свика и извънредно заседание на правителството миналата събота, на което се гледаха проектопромени в НПК, в които вече липсват другите двама големи в съдебната власт - председателите на ВКС и ВАС. В проекта има процедура за евентуално разследване само на главния прокурор от т.нар. независим прокурор. Но и тази идея на правителството вече събра много негативни експертни мнения, включително и с обвинения за противоконституционност.
Новият социален министър иска ревизия на втората пенсия. Новият социален министър Деница Сачева дава сигнал, че връща постигнатите договорености за фазата на изплащане на втората пенсия. "Не може да не си даваме сметка, че въвеждането на реформата е свързано и с преходен период, в който няма пълно осигуряване и регулярни вноски. В тези условия дискусията трябва да се фокусира върху видовете пенсионни продукти, които да предлагат фондовете, а това, което ще изплащат, ще зависи основно от онова, което е постъпило в тях", казва Сачева пред "24 часа". Тя започвала спешни консултации с фондовете, синдикатите и работодателите, за да се предотврати опасността много от първите пенсионери на реформата да получават две пенсии, които да са по-малко от една пенсия, давана от НОИ.
Осигурителните експерти обаче са единодушни, че проблемът не е как ще се плаща втората пенсия, а как заради нея се намалява първата - тази, която пенсионерът получава от НОИ. Според Кодекса за социално осигуряване при изчисляване на пенсията за родените след 1959 г. осигурителният доход се намалява с коефициент,
представляващ среднопретеглено съотношение между размерите на осигурителните вноски за универсален пенсионен фонд и за фонд "Пенсии" за трета категория труд за хората, родени преди 1 януари 1960 г. Този коефициент се движи около 20-28% през годините и, така определен, според мнозинството експерти силно ощетява хората, които ще получават две пенсии. Според повечето специалисти при тази редукция трябва да се включи участието на държавата в осигуряването, с което намалението на първата пенсия ще е наполовина по-малко - около 12%. Това обаче означава по-големи разходи за държавата, поради което управляващите не дават и дума да се издума за подобно решение.
Правителството бяга и от другия голям проблем на системата - начислените, но неплатени осигуровки, при които служителят е невинна жертва на своя некоректен работодател. На дебат по темата преди смяната на Бисер Петков, бившият социален министър Лидия Шулева коментира: "В крайна сметка държавата не си върши работата, като не осигурява събиране на осигурителните вноски, но потърпевши са крайните получатели на пенсиите. Как държавата ще реализира отговорността си по отношение на декларираните, но несъбрани вноски във втория стълб?".
Таксиджии искат по 20 лв. на курс в Пампорово. За 8 декември в Пампорово вдигнаха цените, като за 2-3 км таксиджиите вземаха по двайсетачка. За сравнение, в столицата дневната тарифа на таксиметровия превоз варира между 5-10 лв. за разстояние от 10 км, установи „Монитор".
Подпийналите студенти бяха истинска радост за таксиджиите, които търпеливо чакаха цяла вечер да качат следващият "шаран". Цената за 2-3 км разстояние достигаше 20 лв. "Всичко си има граници, аз също имам студентка", коментира чичо Иван, един от шофьорите. Той искаше наполовината пари, а по пътя с усмивка разказваше за красотите на Пампорово.
За концерт на любители на рапа и поп фолка входът бе от 50 до 70 лв. Бутилката уиски на събитието струваше 99 лв., а водката - 79 лв., с по 10-15 лв. по-скъпо от цените в столичните дискотеки. Уловката в случая е, че не трябва масата да остава празна, алкохолът е задължителен.
Чистият въздух беше посочен като най-добрият лек за махмурлук, а като най-подходящото място - кулата на връх Снежанка. Билетът за лифта (двупосочен) струва 25 лв. За разглеждането на кулата се плаща 5 лв., а от върха се вижда цялата прелест на Родопите. Приказката се допълва от топла шкембе чорба и горещ шоколад за по 4 и 5 лв. Следват 2 прикачвания с лифта, за да се стигне отново до центъра на курорта.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |