Снимка: Архив infostock.bg
Отнемат деца без съд. Дете може да бъде отнето от родителите си без решение на българския съд, а само по преценка на социалните служби чрез заповед на Агенцията за социално подпомагане (АСП). Тази възможност е създадена в новия Закон за социалните услуги. За това предупреди пред "Труд" депутатът от "Обединени патриоти" Александър Сиди. Точно "Обединени патриоти" настояха новите текстове да бъдат отложени и законът да не влиза от 1 януари 2020 година, а от 1 април. Междувременно ще се настоява отново само чрез съдебно решение дете да може да се взема от родителите. Опасения има и по отношение на интердисциплинарния екип, който ще решава съдбата на детето, в чийто състав влизат и неправителствени организации (НПО), част от които могат дори да не са регистрирани на територията на България. Може организация, регистрирана в Норвегия да участва в този екип. "Ще се опитаме да прецизираме именно тези текстове," коментираха народни представители от управляващото мнозинство. Новият социален министър Деница Сачева вече заяви, че подкрепя отлагането на Закона за социалните услуги.
Притеснителен според тях е фактът, че съдът може да бъде уведомен впоследствие и съответно трябва да вземе решение на база издадена заповед от социалните служби.
Още по-големи са опасенията на родители и учители, които протестираха срещу налагането на новия модел за грижа за бедните и уязвими групи в обществото: Чужди НПО-та ще сложат ръка върху огромни суми за социални услуги и ще промиват мозъците на децата у нас с джендърско възпитание. Фондации и сдружения ще бъдат освободени от ДДС, но не става ясно дали те ще предоставят благотворителни или търговски дейности за социални услуги, посочват юристи.
Държавата абдикира от една от основните си роли - да помага на по-слабите, чрез новоприетия Закон за социалните услуги, а част от текстовете в него са противоконституционни, смятат адвокати с опит в Европейския съд за правата на човека (ЕСПЧ), които подкрепят становището на Светия синод (виж карето) срещу въпросната социална стратегия. По думите им след като социалните дейности се прехвърлят към неправителствени организации (НПО), държавните органи няма да могат да осъществяват контрол за предоставените услуги. "Така регламентирано понятието за "социална услуга" не кореспондира със съдържанието, вложено в нормите на Договора за функциониране на Европейския съюз (ДФЕС), Търговския закон (ТЗ), Закон за дейностите по предоставяне на услуги (ЗДПУ), Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)", категорични са юристите.
Всяка десета фирма търси хора. Всяка десета фирма търси работници и ще назначава нови хора през първите три месеца на 2020 г. Това показва Обзорното изследване на ManpowerGroup за заетостта.
6 на сто от компаниите предвиждат да намалят служителите, а 82 процента не очакват промяна.
„Настроенията на работодателите на пазара на труда в България остават оптимистични и компаниите във всички индустрии и региони планират по-скоро да увеличат, отколкото да намалят нивата на заетост," коментира данните Александър Хангимана, управляващ директор на компанията за Балканите.
Фирмите във всички 10 индустриални сектора очакват да увеличат работната сила в периода януари-март. Най-силно темпо на наемане се предвижда в сектор „Минно дело". Стабилно увеличение на заетостта се очаква и в сектор „Строителство, „Производство" и „Транспорт, складове и комуникации".
По-умерени са очакванията на работодателите от сектор „Финанси, застраховане, недвижими имоти и бизнес услуги" и „Публичен и социален сектор".
България на крачка от клуба на големите в световната икономика. Дъpжавните компании ще се управляват по световните правила, които се прилагат в Организацията за международно сътрудничество и развитие (ОИСР). От 6 декември сме държава, която прилага насоките на организацията за корпоративно управление на държавните предприятия, съобщиха от финансовото министерство.
Министър Владислав Горанов е уведомен за съгласието на организацията да прилагаме тези насоки с официално писмо от генералния секретар на ОИСР Анхел Гурия.
Това означава, че страната ни е на крачка от пълно членство в клуба на големите в световната икономика. В създадената през 1961 г. организация членуват над 35 държави, сред които САЩ, Канада, Австралия, Чили, Исландия, Израел, Япония, Норвегия, Турция и Швейцария. В нея са и всички членки на ЕС, с изключение на България, Румъния, Хърватия, Кипър и Малта.
Като първа стъпка към влизането ни България получава право да прилага добрите практики в управлението на държавните компании, спазването на които повишава ефективността на управлението им.
Правителството ще разполага и с международно съгласуван показател за сравняване, който ще помогне за превръщането на държавата в по-добър собственик.
От финансовото министерство уточняват, че се подготвя подзаконова нормативна уредба. Агенцията за публичните предприятия ще получи нови функции.
Доброто управление на държавните предприятия бе един от ангажиментите, които България пое през 2018 г., когато обяви намеренията си за присъединяване към ERM -2 и банковия съюз. Две министерства - на финансите и на икономиката, стартираха проект за подкрепа на структурните реформи в сътрудничество с ОИСР. Разработен и приет от парламента бе Закон за публичните предприятия.
Статутът на прилагаща държава е напредък към пълноправното ни членство в организацията, подчертават от финансите. Той ни дава право да участваме в заседанията на работната група на организацията.
Бизнес и синдикати: Спрете договорите с американските централи. С обща декларация, в която отново иска да се спрат дългосрочните договори с американските централи, излязоха във вторник КРИБ, БСК, Асоциацията на индустриалния капитал в България и КНСБ.
Ето какво са казва в становището им:
Дългосрочните договори за изкупуване на електроенергия по преференциални цени от "Ей и Ес -ЗС Марица изток 1" и "Контур Глобал Марица изток 3" трябва да бъдат прекратени преди обявяването на търг за капацитети.
Поводът да повдигнем остро въпроса отново точно сега е фактът, че инвестицията на една от централите вече е напълно изплатена. Това бе потвърдено и от Брюксел, и от наетата от българското правителство водеща световна консултантска компания. Категорични сме, че българските потребители нямат „излишни" милиони за неправомерни печалби чрез недопустима държавна помощ. В същото време цените на електроенергия за индустрията в България отново са най-високи в ЕС и търпението ни се изчерпва. Време за поредно отлагане вече няма. Предстои въвеждане на капацитетен механизъм, при който въглищните централи могат да получат средства в конкуренция с други производители от страната и чужбина и съобразно европейските правила /след нотификация - допустима държавна помощ/.
Каква е ситуацията с въпросните две централи? По силата на подписани договори преди присъединяването на България към ЕС те получават в противоречие с правото на ЕС държавна помощ. Само за регулаторната година от 01.07.2019 г. до 30.06.2020 г„ без необходимото в такива случаи одобрение от ЕК, над 700 млн. лв. ще се платят непазарно на инвеститорите в "Ей и Ес -ЗС Марица изток 1" и "Контур Глобал Марица изток 3", от които 301 млн. лева са за втората, изплатена напълно електроцентрала.
Припомняме, че държавните гаранции за инвестиции се забраняват от Договора за функциониране на ЕС, който е подписан и от България по време на присъединяването. Да, двете централи са нужни на българската енергийна система. Без тяхното производство няма да има достатъчно електроенергия. Да, те ползват местен ресурс - български въглища. Но за тях важат същите правила и закони. Конкуренцията и върховенството на правото е за всички!
Затяга се режимът за даване на българско гражданство. След разразилия се миналата година скандал с търговия на български паспорти властта смята да затегне режима за получаване на българско гражданство. Желаещите да получат гражданство ще попълват специална декларация, в която изрично ще посочат в кои държави са били през последните 10 г. Това става ясно от промени в наредбай3, изготвени от Министерството на правосъдието и засягащи процедурата по даване на българско гражданство. Поправките са публикувани за обществено обсъждане, като целта им е да бъде "усъвършенствана" процедурата при проверката на кандидата и дали има "заплаха за националната сигурност, обществения морал и обществения ред". Тези поправки явно имат за цел да следят за лица, които са били в зони или държави, в които има терористични организации. Такава практика имат например САЩ, които отказват визи дори само на основание, че дадено лице е било в държава, която САЩ смятат за проблемна или място с концентрация на тероризъм. Със сигурност подобна декларация не само ще бъде основание за отказ от даване на гражданство, но и предполага изследване на миналото на всеки кандидат.
С поправките работата на МВР и ДАНС ще бъде по-прецизна, се казва още в мотивите. Те предвиждат и други документи, изисквани досега от кандидата за гражданство, да се предават по служебен път между институциите, така че да се подобри административното обслужване. В процедурата за придобиване на българско гражданство се предвижда служебно осигуряване от Българската агенция за инвестиции и от Министерството на икономиката на удостоверенията за направени вложения и инвестиции от лицата, кандидатстващи за придобиване на българско гражданство по съответните разпоредби на закона.
София плаща прескъпо филтрите за комини. Данъкоплатците в София са на път да платят драстично по-висока цена за филтри за комини, закупени със средства от бюджета на Столичната община, в сравнение с аналогичен проект, финансиран по европрограма. Това стана ясно на заседанието на комисията по екология към Столичния общински съвет, където се обсъждаха новите данъци за автомобилите.
Цената на очистващ филтър за еднофамилна къща, договорена по европейски проект, е 3120 лв. с ДДС за брой, а общата стойност на филтрите е 78 000 лв. В изпълнение на въпросната програма „Ефективно използване на новите технологии за чист атмосферен въздух" в жк „Красна поляна" вече са монтирани 25 филтъра. В същото време за сходен филтър, договорен с друга обществена поръчка с бюджетни средства, Столичната община се е съгласила да плати по 3948 лв. с ДДС за брой, или с 828 лв. повече.
Вторият договор е за 1000 филтъра с предвидена възможност да се поръчат още 1000. Стойността на 1000 филтъра е определена на 3.960 млн. лв. с ДДС, а при доставка и монтаж на 2000 филтъра фирмата ще получи още толкова, т.е. над 7.9 млн. лв. Ако общината бе платила филтрите по първоначалната цена, щеше да спести 1 656 000 лв. от тази сума.
В конкурса за втората поръчка е участвала една компания - ДЗЗД „Филтърни системи -България", която вече е обявена за победител. Конкурсът не е обжалван и с победителя е сключен договор. Същото обединение доставя филтрите и по пилотния проект. Любопитно е, че столичната администрация се е съгласила гаранционният срок на филтрите да е възможно най-краткият според условията на контракта - 24 месеца.
Сигналът за огромната разлика в цените бе подаден от Альоша Даков от БСП. От „Московска" 33 отговориха на „Сега", че при изпълнението на първия проект за 25 филтъра се е установило, че са необходими допълнителни дейности като "доизграждане или корекция на коминни тела, което касае материали и труд". По втория проект е изпълнено още "свързване към електрическото захранване и изграждане на вътрешна мини сградна инсталация, което касае също материали и труд".
7 здравни регистъра за 10 млн. лв. на трупчета. Седем здравни регистъра, чието създаване струва близо 10 млн. лева, се бави от години. Някои от тях стоят на трупчета повече от петилетка, показа проверка на „Монитор".
Става дума за регистъра за онкологичните заболявания, за диабета, имунизационния, за кожно-венерическите заболявания, скрининговия, за инвазивната кардиология и за лечебните заведения за болнична помощ и диализните центрове.
Общо в страната трябва да бъдат разработени и внедрени, надградени или интегрирани над 120 регистъра. Всички те трябва да бъдат свързани с Националната здравна информационна система, чието изграждане струва 12 млн. лева, обясниха от здравното министерство.
„Тя е гръбнакът на т. нар. електронно здравеопазване, за чието изграждане се заговори още през 2006 г." припомни адвокат Пламен Таушанов - председател на Българската асоциация за закрила на пациентите.
Въпросната информационна система трябваше да бъде изградена първоначално през 2018 година. Заради обжалване на обществена поръчка обаче срокът бе удължен до края на 2019-а. След ново обжалване се оказва, че тя трябва да бъде готова догодина. „По проект „Доизграждане на националната здравна информационна система (НЗИС) - етап 1 и етап 2" е сключен договор за разработване и въвеждане/внедряване на национални номенклатури, здравно-информационни стандарти, идентификация, автентикация и базова функционалност на ядрото на НЗИС" със срок на изпълнение 15 месеца от датата на сключване на договора. Това означава, че трябва да е завършена до 8 ноември 2020 г.", казаха от Министерството на здравеопазването. „Сключен е и договор за "Разработка и доработка на необходими регистри за изпълнението на НЗИС", те трябва да са готови до 22 април 2020 г. Според договора за разработване на подсистема за електронни административни услуги тя трябва да бъде завършена 1 април догодина", допълниха от здравното ведомство.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |