Снимка: БГНЕС
Цената на природния газ, доставян от Русия, поевтиня с 1.81% от началото на 2020 година в сравнение с предходното четвърто тримесечие на миналата година. Решението е на държавната Комисия за енергийно и водно регулиране (КЕВР) на проведено на 1 януари закрито заседание, съобщи на сайта си регулаторът.
От него става ясно, че поевтиняването за първото тримесечие на новата година е в отговор на подадено от „Булгаргаз" предложение. Така утвърдената от КЕВР цена от 44.04 лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС) е с 0.81 лв. по ниска от цената за ІV тримесечие на 2019 г. по които общественият доставчик продава природен газ на крайните снабдители и на лицата с издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия.
Според енергийния регулатор, поевтиняването е под 2% и заради това новата цена няма да се отрази върху цените за топлинната енергия и електроенергията за битовите и небитовите потребители на регулиран пазар.
Как се определя цената на природния газ
В утвърдената цена на природния газ от 44.04 лв./MWh са включени три компонента:
- „цена на природния газ на входа на газопреносните мрежи" в размер на 43.34 лв./MWh лв./MWh;
- компонента за дейността „обществена доставка" по чл. 17, ал. 6 от НРЦПГ в размер на 0.56 лв./MWh;
- компонента за компенсиране на разходи, произтичащи от наложени задължения към обществото по чл. 11а, ал. 2 от НРЦПГ от 0.14 лв./MWh, покриваща разходите на "Булгаргаз" за съхранение на количества в газохранилището Чирен в изпълнение на задължения по Плана за действие при извънредни ситуации.
По първата компонента „цена на природния газ на входа на газопреносните мрежи" се образува от обществения доставчик като среднопретеглена стойност при отчитане на последно заявените прогнозни количества природен газ от внос за вътрешния пазар, от местни добивни предприятия и от запаси природен газ с цел продажба през следващия период, условията по договорите за доставка и за достъп и пренос на природен газ до българската граница. Отчита се и движението на цената на петрола и на алтернативните на природния газ горива на световните пазари за последните 9 месеца, както и промяната в осреднения валутен курс на БНБ на лева спрямо чуждестранната валута, в която се заплаща внасяният в страната природен газ, за период от четиридесет и пет дни, предхождащи месеца на внасяне на предложението за утвърждаване на цени.
От КЕВР посочват, че в правомощията на регулатора е да установи единствено дали заявлението на обществения доставчик "Булгаргаз" ЕАД отговаря на изискванията на Наредба № 2 за определяне цените на природния газ и на договора за доставка между "Булгаргаз" и руската "Газпром Експорт".
В цената на природния газ не са включени цени за достъп и пренос през газопреносната мрежа и клиентите следва да ги заплащат на крайните снабдители по реда на Методиката за определяне на цени за достъп и пренос на природен газ през газопреносните мрежи, собственост на "Булгартрансгаз", уточнява КЕВР.
България получава руски прироред газ от „Турски поток"
На 1 януари официално заработи нова входна точка, по която България получава руски природен газ. Това е Странджа-2 на българо-турската граница, която заменя досегашната Исакча на българо-румънската граница. Според направените технически и икономически анализи на Министерството на енергетиката, за България е по-изгодно да получава руския природен газ на Странджа-2. „Това ще доведе до спестяване на над 70 милиона лева на годишна база, което съответно ще се отрази и на цената на „синьото гориво" за българския пазар, съобщи на 30 декември миналата година енергийният министър Теменужка Петкова. Според нея синьото гориво може да поевтинее с около 5%.
Това най-вероятно ще се отрази върху цената на природния газ, определяна от КЕВР, за второто тримесечие на 2020 година, тъй като в новата цена, валидна от 1 януари, това не е отразено.
Икономията се дължи на отпадането на разходите за достъп и пренос през територията на Румъния в размер на 76 млн. лева, които през предстоящата година няма да бъдат заплащани от "Булгаргаз" и от българските потребители на природен газ. По думите на Теменужка Петкова, очаква се българският доставчик "Булгаргаз" да реализира положителен финансов резултат в приблизителен размер на 4.6 млн. лева за 2019/2020 газова година от заплащане на по-ниските тарифи, обявени от "Булгартрансгаз" на вход "Странджа-2".
Промяната на входната точка за доставка на руски природен газ се наложи и стана възможна, след като „Газпром" и Русия и Турция с изграждането на „Турски поток" обърнаха движението на газовите потоци. Новият газопровод, който ще бъде открит официално на 8 януари, свързва директно Русия и Турция по дъното на Черно море. Тръбата е с капацитет от 15.75 милиарда куб. метра газ.
Още по темата:
Първите тръби за изграждането на интерконектора Гърция-България са доставени
Купуваме руско синьо гориво от Газпром 2 пъти по-скъпо от борсовите цени
Булгаргаз предложи по-евтин природен газ от 1 октомври, коригира първата си оферта
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |