Снимка: Архив infostock.bg
12 чиcто нови „Ролс Ройс" са регистрирани миналата година в България. 12 чисто нови автомобила "Ролс-Ройс" са регистрирани у нас за миналата година, както и два употребявани. Това показват данни на Пътна полиция.
Според тях продажбите на луксозни коли са близо 10% от всички доставки на нови автомобили, или 4191 бройки.
Регистрирани са и 5 нови и 14 употребявани "Ферари". Автомобилите "Ламборгини" са се увеличили с 22, от които 5 са чисто нови. 3 нови "Бентли" са се появили, както и 43 втора ръка. Електромобилите на "Тесла" са се увеличили с 39 бройки.
Най-популярната луксозна марка остава БМВ. От тях има 1276 доставки. При "Мерцедес" има 914, а при "Ауди" - 714. Закупени са 335 "Ленд Роувър", 290 "Волво", 165 "Инфинити", 161 "Лексус", 112 "Порше" и 71 "Ягуар".
Иначе като цяло българите са закупили общо 43 368 нови и 226 657 употребявани леки и лекотоварни автомобила. Лидер сред предпочитанията на сънародниците ни остава "Дачия", от която са регистрирани общо 5451 коли. На второ място е "Рено" с 3827 доставки, на трето "Шкода" с 3717 коли, следват "Тойота", "Фолксваген", "Нисан", "Пежо", "Форд", "Киа" и "Ситроен". В сравнение с 2018 година почти няма разлика в подреждането.
На газовата борса: за два работни дни - 8 сделки. За двата работни дни от началото на 2020 г. - 2 и 3 януари, на новосъздадената българска газова борса, която стартира от началото на годината, са сключени осем сделки. Това съобщи по БНР изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов.
"Сделките са доста под регулираната цена, одобрена на първи януари от Комисията за енергийно и водно регулиране. Това означава, че интерес към борсата има. Има регистрирани 14 ползватели. Ценовите сигнали, които се дават от тези сделки, показват, че има смисъл от борсата. Освен до либерализация това ще доведе и до по-добри финансови и икономически условия", каза Малинов.
Играта с цените на едро продължава. Драстични разлики в цените на едро установява в редовните си бюлетини Държавната комисия по стоковите борси и тържища (ДКСБТ). Логично е пазарът да определя цената. Експерти заявиха, че в крайна сметка потребителите плащат на дребно цени, които пък определят търговците. В много случаи те също се различават съществено от тези на едро, Така например кашкавалът се търгува в Стара Загора от 7 до 10,50 лв. за килограм на едро, а най-високата цена за килограм от традиционния млечен продукт „Витоша" е с б лв. по-висока или 13 лв. Тя е отчетена за продажба в тържищата в Смолян. Това показват данни на Държавната комисия по стоковите борси и тържища (ДКСБТ) в периода 30 декември - 3 януари 2020 г.
По 8 лв. за килограм на едро се търгува най-евтиният кашкавал в Сливен, докато най-високата цена в града достига 9,90 лв. В столицата продуктът може да се купи на цени от 9,50 до 11 лв. за килограм на едро.
Подобна е ситуацията при кравето сирене, чиято цена варира от 4,56 лв. до 8,04 лв. за килограм на едро в страната. В Сливен е отчетена едновременно най-ниската и най-високата цена на продукта. В Добрич търговците са най-облагодетелствани и дават максимум 4,77 лв. за килограм на едро от млечния продукт, а в столицата броят по 6,40 лв. за килограм на едро. В Стара Загора въпреки че купуват най-евтиния кашкавал, сиренето им струва от 6,30 до 7,50 лв. на едро, което е висока цена за страната.
При основните хранителни продукти - яйца, брашно, олио и захар, няма драстични разлики в цените, както при млечните продукти, но са отчетени промени. Търговците в Пловдив зареждат най-евтино захарта - 1,10 лв. за килограм, докато в Ловеч дават по 1,50 лв. Брашното във Враца и Добрич се търгува на най-ниските цени за страната - 0,58 и 0,77 лв. за килограм на едро, докато двойно повече (1,30 лв.) излиза продуктът в Бургас. Олио по 1,55 за литър купуват на борсите и тържищата на едро в Хасково, а в Пловдив за същия продукт плащат по 2,10 лв., а в София - 2,25 лв.
Отчитат спад в отдаването на апартаменти за гости. През последните месеци от 2019 г. за първи път браншът отчитат спад от 2% в обявите в платформите за краткосрочни наеми. Това коментира Борис Павлов за .Труд" собственик на фирма, която управлява имоти, отдадени за краткосрочен наем. По думите му ръст в отдаването на стаи и апартаменти за краткосрочен наем има, но темпът на растеж намалява прогресивно от 2017 г. насам. „Броят апартаменти, отдавани под наем краткосрочно през 2019 г„ нараства с 15% спрямо предходната година. През 2018 ръстът беше около 33%, а през 2017 - 95%", допълни той. Задължителната регистрация на апартаментите за гости от 2020 г. е една от причините да се наблюдава спад на обявите за краткосрочни наеми. На въпрос какво мисли за тази промяна, експертът коментира, че приветства да има правна рамка и ще бъде включен в работната група, която ще изготви наредбата за регистрация на обектите. .По този начин ще се уверим, че регистрацията ще изпълни основните си цели без да пречи на дейността и бизнеса", заяви Борис Павлов.
Чрез платформи като Airbnb и Booking на краткосрочен наем апартаментите в София те са около 2800, а в другите големи градове и основните ни курорти общо са около 7000.
Доходността от имота е повлияна от много фактори, сред които са локацията, големината на апартамента, сезонността и интериорът. Ако локацията и обзавеждането са на ниво, доходността вероятно ще бъде с около 30% по-висока от тази при отдаване на стандартен дългосрочен наем. В някои случаи е възможно да се постигне и до 70% по-висока доходност", допълни той. На апартаменти, отдадени под наем, са установявали щети при около 0,1% от настаняванията от над 10,000 обслужени краткосрочни наеми. До момента не сме имали случай на умишлено причинена щета, а най-често става въпрос за дребни повреди или счупвания, причинени от невнимание", допълни той.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |