Снимка: Архив infostock.bg
Ровят колетите за домашно вино и ракия. Колетите, изпращани по пощата или с куриерски фирми, вече се отварят за проверка дали в тях има домашно вино или ракия без акциз. Това става след като от 1 януари влязоха в сила промени в Закона за акцизите и данъчните складове. Затова, ако сте решили да изпратите дамаджана с вино или ракия на свой роднина, трябва да знаете, че рискът алкохолът да бъде конфискуван е огромен.
Изпращането на домашно вино, ракия без платен акциз и отпадъци от тютюн с пощенски пратки е забранено. Подателят и получателят на пратката трябва да покажат на пощенския оператор личната си карта. Новото от тази година е, че при поискване от пощенския оператор и изпращачът, и получателят трябва лично да отварят пратката и да я предоставят за проверка. Ако се окаже, че в колета има домашно вино или алкохол без акциз, пратката може да бъде задържана, като за случая ще бъдат уведомени митничарите. Всичко това се прави, за да бъде предотвратено пренасянето чрез пощенската мрежа на акцизни стоки без платени налози.
Пощенският служител или представителят на куриерската фирма може да поиска от изпращача документи, свързани с произхода на стоката, както и препоръчана от митничарите друга информация, гласят още промените в закона. Целта е да бъдат предотвратени опити за заобикаляне на закона като например пренасяне на домашна ракия без платен акциз или пък на домашен алкохол в бутилки от уиски с бандерол.
След разпореждане от митничарите пощенският оператор може да отвори рискова пратка и без съгласието на подателя. Колетът се отваря в помещение с постоянно видеонаблюдение, като се съставя протокол в присъствието на свидетели. При установено наличие на забранени стоки пратката се задържа, гласят новите текстове от закона.
Ако човек реши да изпрати домашно вино или ракия без платен акциз на свои роднини с колет или пък ги продава и изпраща по пощата, може да бъде глобен с двойния размер на дължимия акциз, но не по-малко от 1000 лв. За фирмите санкцията е двойният размер на акциза, но не по-малко от 2000 лв.
1.96 млн. пенсионери защитени от запор. Над 1,96 милиона пенсионери ще бъдат защитени от запор на пенсиите им. Толкова са възрастните хора, които получават месечно под минималната работна заплата - 610 лева, показват данни на Националния осигурителен институт към края на септември 2019 година.
Съгласно Гражданския процесуален кодекс, принудително изпълнение може да бъде насочено само върху пенсии, които са над минималната работна заплата, т. е. от по-ниските пенсии не могат да се правят удръжки.
Правилото важи и за работещите, които получават доход под минималната заплата. Посочените ограничения не се прилагат за задължения от издръжка, уточняват от НОИ.
Размерите на удръжките от пенсиите, за които е допустимо налагането им, също се определят в зависимост от минималната работна заплата за страната. Затова с повишаването на минималната заплата от 1 януари се променя и размерът на удръжките върху пенсии с наложени запори по реда на чл. 446 от Гражданския процесуален кодекс.
Ако пенсионер или работещ получава на месец между 610 лева (колкото е минималната заплата) и 1220 лева (двукратния е размер), то на него му се удържа една трета от дохода, ако няма деца и една четвърт, ако има такива, които издържа. Така, ако заплатата или пенсията е 611 лева, то запорът ще бъде съответно 305,50 лв. или 152,75 лв. в зависимост дали има деца.
Ако осъденото лице получава месечно възнаграждение между 1220 и 2440 лева, то то ще се раздели с половината или с една трета от сумата, в зависимост дали има деца.
Mаршрутна карта за толсистемата за тирове вече се продава. Шофьори и собственици на камиони и автобуси вече могат да купят маршрутна карта. Така те плащат предварително за изминаването на точно определен маршрут, като посочат начална и крайна точка и по желание до четири междинни локации.
Трябва да се посочи и максимално натоварване на превозното средство, емисионният му клас, броят оси и регистрационният номер. В рамките на 24 часа от активирането на картата превозвачът може да измине разстоянието.
Маршрутна карта ще може да се купи чрез сайта bgtoll, мобилното приложение, на основните ГКПП и от партньорите на АПИ.
Над 1/3 от българите не могат да отопляват дома си. 1/3 от българите изпитват затруднения при отопляване на домовете си, показват данни на Евростат за 2018 г. По този показател България е на първо място сред 28-те държави в ЕС. Хората, които не могат да си позволят адекватно отопляване на жилищата си, са 33,7%, при средно 7 на сто в ЕС.
През 2006 г., откогато са данните на Евростат, този процент е бил 69,5. През 2008 г., 10 години по-рано, в ситуация да не могат да се топлят комфортно са били 66% от българите. Трендът се счупва през 2011 г., когато процентът пада на 46,3 на сто и оттогава немощните финансово домакинства намаляват, но с малки стъпки.
Точно наличието на тъй наречените енергийно бедни са една от пречките за либерализацията на пазара на електроенергия. Вече няколко години се чака да бъде изработен механизъм за компенсацията им, преди да се отвори пазарът и за домакинствата в България.
Най-близо до България са Литва с 27,9%, Гърция - 22,7 на сто, Кипър - 21,9, и Португалия -19,4 на сто.
На другия полюс - с най-малко домакинства, които не могат да си позволят да се отопляват до степен да им е комфортно, са най-вече северните държави.
Във Великобритания те са едва 0,9 на сто. 1,6% от нидерландците и австрийците и 1,7 на сто от финландците са в тази ситуация. През годините са се увеличили до 2,1 на сто бедните енергийно семейства от Люксембург, а с 3 на сто - датчаните.
За година: Хазяите декларираха 602 млн. лв. приходи от наеми. 601 909 309 лв. е декларираният облагаем доход от наеми през 2018 г. Това показват данни на Националната агенция по приходите (НАП), предоставени на „Монитор".
Според данните на приходната агенция в страната има 124 474 наемодатели, които са подали задължителната годишна данъчна декларация, която изисква Законът за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ). Техният брой е най-голям в областите София-град, Пловдив и Варна, където са съответно 46 751, 14 410 и 11 062. Бургас и Благоевград също са с немалко наемодатели - 8019 в най-големия град по Южното Черноморие и 4 145 в Пиринския край. На опашката са Кърджали (990 души), Монтана (829 души), Разград (807 души), следвани от Видин (777 души), Търговище (771 души) и Силистра (610 души). Най-малко декларации са постъпили в офиса на НАП в столицата за средни данъкоплатци и осигурители - едва два броя.
Приходите от наем обаче може да са повече, тъй като не са малко хората, които отдават помещения, стаи или апартаменти, използвайки различни онлайн платформи. За да се обложат доходите им, то те трябва да посочат в годишната си данъчна декларация, че при тях постъпват такива приходи.
Облагането на доходите се осъществява по реда, който Законът за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) поставя. Той урежда и по какъв начин следва да се докладват приходите от различни дейности включително притежавани дялове и акции в дружества, дивиденти, ликвидационни дялове, приходи от чужбина и други. Както обикновено, и тази година малко преди обсъждането на държавния бюджет за 2020 г. се приеха важни изменения, които облекчават административната тежест за гражданите и затварят вратите за тези търговци, които избягваха регистрацията по Закона за данък добавена стойност (ЗДДС). За да се прекъсне тази практика, ако в един търговски обект видимо свързани фирми извършват еднаква дейност една след друга, в облагаемия накрая оборот ще се включват и приходите на тези, работили на същото място за максимум 12 месеца.
Всеки четвърти ученик не чете книги. Около 26% от българските ученици изобщо не четат книги или го правят много рядко, се казва в анализ на Института за изследвания в образованието. Той се основава на данните, получени от международното проучване PISA 2018, представено официално преди месец в образователното министерство. Анализът на института има за цел да опише профила на читателя на 15-16 години, като акцентира върху неговите нагласи и отношение към четенето.
Според експертите всички ученици, които не четат, имат сравнително нисък резултат на PISA, който показва, че не разбират достатъчно прочетените текстове. Близо 28% от учениците са посочили, че не четат за удоволствие. Техният среден резултат е доста по-нисък от тези, които вземат книга в ръка за повече от два часа на ден. Следователно, колкото повече децата четат за удоволствие, толкова по-високи са техните резултати, обобщават анализаторите.
Друго заключение на експертите е, че колкото по-често учениците четат художествена и документална литература, толкова по-добре се справят на тестовете за четивна грамотност. Всеки трети предпочита да чете именно такава литература, а всеки четвърти се спира на списания и малко по-рядко - на вестници. Разликата в четивната грамотност на учениците, които залягат редовно над художествена литература, и тези, които никога не го правят, се равнява на почти двегодишно обучение в училище. Подобни са заключенията и при ученици, които подхождат с желание към книгите. Тийнейджърите със силна вътрешна мотивация за четене изпреварват с около 2 години и 4 месеца съучениците си, които нямат интерес към книгите.
Около 8% от българчетата пък са напълно съгласни с твърдението, че четенето е загуба на време. Очаквано, те се справят по-зле на PISA.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |