Снимка: Архив infostock.bg
Касовите апарати вдигнаха със 76% приходите от ДДС. Новите изисквания за касовите апарати вече дават резултат и голяма част от нелегалните продажби на магазините излязоха на светло. В рамките на два месеца приходите от ДДС от сделки във вътрешността на страната нараснаха с над 76% спрямо същия период на предходната година, показват данни на Министерството на финансите. Само през октомври и ноември миналата година приходите от ДДС от сделки в страната са над 1,2 млрд. лв„ при 682 млн. лв. година по-рано.
Срокът всички търговци, използващи софтуер за управление на продажбите, да сменят или модифицират касовите си апарати беше удължен до 30 септември миналата година. Но тъй като много фирми не успяха да се справят с изискванията, крайният срок беше удължен още веднъж до 31 януари 2020 г. Много търговци обаче бяха променили начина на отчитане на продажбите още в срока до 30 септември, което вече дава резултат в приходите в държавната хазна.
Общо от януари до ноември миналата година приходите в бюджета от ДДС от сделки в страната са 6,43 млрд. лв., което е ръст с 1,266 млрд. лв., или с 24,5% на годишна база. Вносът в страната обаче намалява, което води и до по-малко приходи в хазната от ДДС от внос. В резултат общите приходи от ДДС до ноември са 10,3 млрд. лв., което е с над 1 млрд., или с 11,3% повече от същия период на предходната година.
Събраните средства от акциз върху цигарите също нарастват благодарение на мерките срещу сивата икономика. От януари до ноември приходите от налога се увеличават с 9,7%, или със 225 млн. лв. Последното проучване за контрабандата на цигари, направено на база на изхвърлените празни кутии, показа, че нелегалните продажби на тютюневи изделия са намалели до рекордно ниските 3,4%.
Много добре вървят и приходите от осигуровки и от данъка върху доходите, които до ноември нарастват съответно с 11 % и с 9% на годишна база.
Милко Калайджиев с истинска къща за гости. "Прокуратурата не ме разследва, нямаме нарушения, през всичките години посрещаме гости, това не е моя лична къща", каза пред "Труд" фолк певецът Милко Калайджиев, за да опровергае слуховете, че той е сред разследваните собственици на къщи за гости в Хасковско.
Авторът на хита "Я елате пиленца при батко" държи т. нар. Калайджиева къща в свиленградското село Мезек, за която е получил субсидия от 304 000 лв. През ноември миналата година от фонд "Земеделие" обявиха, че той трябва да върне парите.
"Дал съм свои 200 000 лв. и съм получил допълнително тази сума. Веднага в отговор на фонда предоставих всички нужни документи и въобще няма да се съдим, нито пък аз ще връщам парите. На 8 октомври м. г са ми изтекли 5-те години за ползване на обекта по предназначение, а той продължава да е такъв", обясни Калайджиев.
Слухът за Калайджиев се завъртя в публичното пространство, след като главният прокурор Иван Гешев разпореди на апелативните прокуратури в София, Пловдив, Варна, Бургас и Велико Търново специален надзор на 23 досъдебни производства за престъпления, свързани с къщите за гости. Разследванията са по текстове от Наказателния кодекс за деяния, засягащи финансовите интереси на Европейския съюз, за използване на неистински документи, деклариране на неверни данни и др.
Гешев е наредил на шефовете на апелативните прокуратури да определят конкретен наблюдаващ прокурор, който да оказва засилена методическа и организационна помощ на първоинстанционните прокурори, ръководещи разследванията.
През април м. г. по заповед на бившия главен прокурор Сотир Цацаров бяха проверени общо 746 къщи за гости, финансирани с пари на ЕС. След това бяха образувани 11 досъдебни производства в Софийска градска прокуратура, и още 12 от Окръжните прокуратури в Монтана, Хасково, Пазарджик,, Пловдив, Ямбол, Плевен, Велико Търново, Силистра и Варна. Става дума за случаи, при които са открити данни за престъпления. Отделно от това от това по заповед на министър Десислава Танева проверки извършват и чиновниците от фонд "Земеделие" и получателите на субсидиите трябва да ги връщат.
Ботевград - кал от чешмите. Хората в Ботевград и околните села вече са свикнали с пресъхналите чешми. Ако в домовете им има вода, но тя тече кална и абсолютно негодна за пиене. Опашките за вода пред градските чешми са обичайната гледка в Ботевград.
ВиК - мрежата в Ботевград е надупчена незаконно като сирене, а стопанисването на водата на града от язовир "Бебреш" от поне 10 години е безконтролно. За това алармира в свои разследвания още преди месеци екип на "Труд".
Фактите са категорични - кметските управи в Ботевград до този момент са гледали само своите мандати, но никой от управниците в града не е решил грандиозния проблем с питейната вода на хората от общината. Водите на Ботевград изтичат през изгнилите тръби направо в земята, а цялата инфраструктура е в плачевно състояние, защото не е сменяна от десетки години. Загубите надхвърлят 70 процента по цялото трасе.
Специализираната прокуратура се самосезира от публикации в медиите и изявления на кмета на Ботевград Иван Гавалюгов за потенциална скорошна водна криза в града. Според изложените в публикациите данни, при сегашните налични водни количества от полезния обем на язовир "Бебреш", който е основен водоизточник на Ботевград и сегашния приток и отток, вода за питейно-битово снабдяване на града ще има за още около 6 седмици. Останалите налични водоизточници не могат да задоволят нуждите на ботевградчани. Според кмета Иван Гавалюгов причина за потенциалната водна криза в града е не само остарялата ВиК мрежа, но и действащата от 2014 г. частна ВЕЦ "Бебреш".
Твърде любопитни, а на моменти и странни са обясненията на градоначалника по време на предния му мандат за перманентната криза с водата в Ботевград. Ако се съди по изказванията на Гавалюгов от последните близо 5 години, причините се крият "от чиновнически саботаж на водните проекти в министерствата, до липсата на дъжд".
Електронен подпис и посещение на МВР в офиса спестява от опашки за новите документи. 999 018 лични карти и 637 743 паспорта изтичат през 2020 г. През 2021 г. са повече - 1 088 116 карти и 563 129 паспорта, или общо над 3,3 млн. лични документа и то без да броим шофьорските книжки.
При предишната голяма кампания за издаване на лични карти през 2010 г. често се налагаше хората да си вземат отпуск, за да се редят на опашки за нов документ Очаква се струпване на хора и сега, особено през юли и август, когато българите от чужбина се прибират масово. Преди това пък хората планират пътувания, а голямата част от личните документи изтичат точно тогава. Най-много обаче са в края на годината - през ноември и декември.
Затова от края на миналата година МВР призовава хората да подават заявления и да не чакат последния момент, за да спестят време и нерви в чакане по опашки.
Подадените заявления досега са пренебрежимо малко.
През януари, февруари и март гишетата няма да са толкова натоварени и все още има време за бърза подмяна на старите лични карти, паспорти и шофьорски книжки.
Ето полезна информация и няколко практически съвета, които ще ви помогнат да не чакате на опашки:
1. Подаването на заявления става във всички звена на "Български лични документи", без значение къде е постоянният ви адрес. Достатъчно е да е на територията на областта или София-град. Това са всички районни управления и областната дирекция.
Уроците до 18,30 ч, децата да се прибират по светло. Часовете на гимназистите да свършват в 18,30 вместо в 19,15 ч, както е сега, когато децата имат по програма един час отгоре. Въпросният седми час може да се взема като нулев в училищата, където има достатъчно свободни класни стаи. Това съветват директорите от министерството на образованието.
Така учениците ще се прибират вкъщи по светло, което е част от мерките за безопасност на движението по пътищата. В по-късния час е тъмно, децата са по-изморени; а шофьорите - по-разсеяни, коментира за "24 часа" Таня Михайлова, заместник-министър на образованието. Тя обясни обаче, че тази добра практика не може да се приложи там, където няма достатъчно класни стаи.
Трябва да има условия за нулев час, както и разработено специално седмично разписание. Някои директори са го направили още в началото на първия срок. А директорите, които имат свободни места, могат да го въведат от втория срок, обясни Таня Михайлова. Вторият учебен срок започва на 6 февруари.
Още в началото на декември от министерството са изпратили писмо до директорите да направят инструктаж, за да припомнят на учениците правилата за движение по пътищата. По това време се случиха двата инцидента с пресекли на червено ученици в столицата. Едно момиче загина, друго момче бе блъснато от кола на НСО.
Темата за нас е важна, тя е част от факторите за опазване на живота и здравето на децата, каза още Таня Михайлова. МОН си партнирало активно с Държавната агенция по безопасност на движението.
"В някои училища е възможно, в други не става за всичките класове, но е отлична практика. И ние се опитваме да го правим частично. В първия срок от 12 паралелки 8 свършваха в 18,30, останалите - в 19,20. Нямам толкова свободни класни стаи", коментира директорът на столичното 51-о средно училище "Елисавета Багряна" Асен Александров. Диян Стаматов, директор на 119-о училище "Акад. Михаил Арнаудов", пък допълни, че това няма как да стане, когато разликата между първа и втора смяна е едва 20 минути, а броят на децата и сутрин, и следобед е еднакъв.
Междуградските автобуси спират на 13 януари заради тол системата. Превозвачите излизат на масов протест на 13 януари заради въвеждането на тол системата. Те се готвят да блокират пътищата в 10 области и да затворят автогарите. Над 3000 превозни средства ще спрат, няма да се превозват пътници от автобусни фирми в София, Варна, Бургас, Хасково, Пловдив, Благоевград, Монтана, Плевен, Севлиево и Велико Търново.
Превозвачите настояват и за оставката на министъра на регионалното развитие Петя Аврамова. Всички от бранша са единни и ще се борят дотогава, докато не се постигне консенсус колко да се плаща за тол системата, съобщават БТВ и Канал 3.
"Не сме против тол системата, но сме против обхвата ѝ. Не сме съгласни с правене на политика на инат, с несъобразяване с аргументите, които се поставят в един диалог". Това поясни Йордан Арабаджиев от Съюза на международните превозвачи броени дни преди националния протест на превозвачите "срещу несправедливите обхвати и цени на тол системата и срещу опасностите от нерегламентираните превози на пътници".
Той увери, че диалогът на превозвачите с Министерството на регионалното развитие и благоустройството е приключил.
Внасят боклуци с фалшиви документи. Огромна мрежа от кухи фирми криминално внася отпадъци от трети страни с фалшиви документи, пере произход на боклук, обяви депутатът Явор Божанков. Боклуците тръгват с един код от чужбина и влизат у нас с друг. Божанков припомни, че у нас се рециклира само на хартия, защото очевиден факт е, че масово се горят гуми, масла и кабели. Властта отказва информация колко, къде и кой внася боклук, но позволява изгарянето му.
БСП в мотивите си към вота на недоверие ще предложи конкретни решения за справяне с водната криза и с нерегламентираното горене на отпадъци. Отказът на премиера да отчете очевидните пропуски в политиката в околната среда и водите води до търсене на отговорност, а това е вотът на недоверие, категорични са социалистите.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.879880 |
GBP | 2.315470 |
CHF | 2.071410 |