Снимка: Архив infostock.bg
Премиерът Борисов: България остава на картата на газоразпределителната система на Европа. Днес е един хубав ден, изключително важен за българо-американските отношения. Стратегически за следващите поне 10 години. Бяха набелязани действия, които оставят България на картата на газоразпределителната система на Европа, заяви премиерът Бойко Борисов на брифинг на летище София след връщането си от церемонията по откриването на Турски поток в Истанбул.
След като президентът Тръмп разпореди за падането на визите за България, вече се работи активно по това в Държавния департамент, добави Борисов.
Днес в Турция пуснаха тяхната част от «Турски поток", нещо за което се говореше навремето, че нямат ресурс, но те си го направиха, напомни премиерът.
Президентът Вучич на двустранната ни среща каза, че и на сръбска територия ще го наричат Балкански поток. По този поток ще тече газ в зависимост от това къде цената на газа е най-ниска. Ще можем по нашите газови магистрали да превозваме и да взимаме транзитни такси, заяви Борисов.
Бизнесменът Валентин Златев: На територията на Ботевград действа организирана престъпна група. На територията на Ботевград действа организирана престъпна група още от 2016 г., която печели от водата на града. Всичко това става със знанието, съдействието или бездействието на кмета на Ботевград Иван Гавалюгов. В Ботевград пият непречистена вода от язовир Бебреш, която е и опасна за здравето на хората, става ясно от документи, които бяха показани от бизнесмена Валентин Златев, син на собственика на мини водноелектрическата централа (МВЕЦ) °Бебреш" - Васил Златев. Валентин Златев разкри пред "Би Ти Ви" подробности за незаконното използване на водата от язовира в отговор на обвинения на кмета Гавалюгов, че има проблеми с водоснабдяването заради МВЕЦ "Бебреш". Проверка на служители на "Напоителни системи" АД обаче категорично установи, че МВЕЦ "Бебреш" не работи от 25 септември 2018 г.
Допълнително проучване на вестник "Труд" установи, че целта на кмета Иван Гавалюгов е да легитимира и узакони източването на вода от язовир Бебреш, която не е годна за питейни нужди, да си осигури 20 млн. лв. от държавата за ремонт на ВиК-мрежата в града и в крайна сметка нищо чудно да стане и член на ГЕРБ.
- Г-н Златев, откога не работи ВЕЦ-ът? И кога за последно е работил?
- Г-н Хекимян, позволете ми да направя едно уточнение преди да започнем конкретния разговор. Искам да заявя, че тук съм в качеството си на гражданин и ще изразявам единствено и само моята позиция. Ще ви помоля да се върнем малко назад във времето и да се върнем на предисторията на този въпрос. Ако не се бъркам, вие бяхте с екип през 2016 г. в Ботевград, изследвайки отново две твърдения на кмета на Ботевград, който твърдеше, че тръба свързва язовир "Бебреш" с язовир "Правец" и водата на "Бебреш" изтича в "Правец". Второто му твърдение беше подобно на това, което той в момента разпространява в националните медии, и в собствените си медии в Ботевград, че ВЕЦ "Бебреш" е една или основна причина за отсъствието на вода в язовир "Бебреш". Аз мисля, че вие тогава ясно установихте, че такава тръба няма, и че ВЕЦ-ът работи съгласно издадените му разрешения. Няма да коментирам въобще дали органите в Република България са ги издали правилно или не. ВЕЦ-ът работи съгласно всички закони на Република България.
10 млн. лв. от водата в Ботевград изчезват за година. Близо 10 млн. лева от водата в Ботевград изчезват годишно. Тази сметка може да се направи от фактурираното от местното ВиК количество и реално използваното и доставено на клиентите.
Водното дружество има договор с държавната фирма "Напоителни системи" да ползва от язовир "Бебреш" на година 2,5 млн. кубика. Но доставките за битови и промишлени клиенти са за 9 млн. кубика. При цена от близо 1,6 лв. за кубик се получава разлика от около 10 млн. лв., които обаче липсват във финансовите документи на ВиК.
Разминаването в количествата се потвърждава от три места. Наскоро в тв интервю кметът Иван Гавалюгов заяви: че дневното потребление на Ботевград е около 20 000 кубика на ден. На месечна база това прави поне 600 000 кубика. В същото време финансовият отчет на ВиК дружеството в града показва, че месечно се фактурират малко над 200 000 кубика. Така излиза, че дружеството събира пари от клиентите си, но плаща на държавата поне 3 пъти по-малко от ползваното.
В документ на "Напоителни системи" също се вижда разликата в количествата. В писмо от 4 декември 2019 г., копие от което е пратено и до кмета Гавалюгов, се казва, че през 2019 г. до ноември ВиК е използвало малко над 8 млн. кубични метра вода. В документа се посочва още, че през миналата година е имало множество аварии по водопреносната мрежа, които не са отстранявани своевременно от ВиК дружеството. И още, че то не е ползвало речните водохващания за осигуряване на вода за Ботевград, а е разчитало само на язовира.
В сряда бизнесменът Валентин Златев също посочи, че ВиК в града ползвало и продавало годишно около 9 млн. кубика вода от язовир "Бебреш", а плащало на държавата за 2,5 млн. кубика. Парите от разликата от близо 7 млн. кубика били присвоявани, твърди Златев.
Организирана престъпна група в Ботевград краде от водата на града, а с действие или бездействие кметът Иван Гавалюгов я подпомага, заяви по Би Ти Ви бизнесменът. След това потвърди данните и пред "24 часа".
Изявлението му бе по повод твърденията на Гавалюгов, че Ботевград е заплашен от воден режим заради малкото валежи, големите загуби на вода от 75% заради остарялата мрежа и работата на частна ВЕЦ, която е собственост на Васил Златев - баща на Валентин Златев.
Относно работата на веца Златев обясни, че през тази година той е работил за по една седмица през май и юни. Тогава е правена профилактика на машините и за въпросните 14 дни са използвани около 800 хил. кубика вода. Това количество при общ обем на язовира от 15 млн. кубика няма голямо значение, смешно е да се твърди, че "Бебреш" може да бъде източен за 14 дни, каза Златев и пред "24 часа".
Софийски съд: 12 либийcки офицери да платят за мъчения 500 000 лв. на Валя Червеняшка. Софийският градски съд осъди 12 либийски офицери да заплатят 500 хил. лв. за неимуществени вреди; причинени на медицинската сестра Валя Червеняшка.
Съдебният състав прие за безспорно установено по делото, че Червеняшка е била изтезавана за изтръгване на самопризнания в периода от 9 февруари 1999 г. до 24 юли 2007 г. Съдът отхвърли обаче като неоснователен и недоказан предявения от Валя иск за имуществени вреди в размер на 55 334,56 лв.
През 1997 г. работилата като медицинска сестра в детското отделение на болницата в Бяла Слатина Червеняшка заминава с много надежди за Либия и веднага започва работа в детската болница в Бенгази. Три месеца след нея в Либия отива и съпругът й Емил Узунов, който също започва работа в джамахирията.
"Заминахме с надеждата да спечелим достатъчно пари, за да можем да издържаме нашите две дъщери да следват висше образование - спомня си Валя. - По това време те вече бяха кандидат-студентки, България пък беше в криза и трудно се намираше работа, камо ли добре платена. Отначало в Либия ни приеха много добре, но няколко месеца по-кьсно нещата се объркаха тотално."
Българските медицински сестри и лекари усещат напрежение в работата си в болницата в Бенгази. От либийския медицински персонал непрекъснато им повтарят да работят само с ръкавици, да внимават при процедурите. Българите бързо разбират, че има много деца, заразени със СПИН, но никой не се стряска и не напуска болницата или страната.
През 1999 г. българските медицински сестри Кристияна Вълчева, Нася Ненова, Валентина Сиропуло, Валя Червеняшка, Снежана Димитрова и палестинският лекар Ашраф ал Хаджудж бяха арестувани в Триполи.
Минахме на домашна лютеница от нета. Минаваме на домашна лютеница и всякаква друга зимнина, купена по обяви в Интернет, показа проверка на „Монитор". Според фермера Танчо Колев, председател на Националното сдружение на млеко и месопроизводителите, по този начин хората търсят начин да осигурят на трапезата си хранителни продукти, приготвени по традиционни рецепти и без консерванти и всякакви други добавки.
В момента сайтовете за обяви в мрежата са пълни с всякакви оферти за продажба на домашни консерви. Най-търсена си остава лютеницата, твърдят запознати. Във "Фейсбук" има обяви за по 4 лв. за бурканче от 314 грама. Купешката в големите търговски вериги може да се намери за около 2 пъти по-ниска цена, но хората са готови да платят повече, само и само да хапнат натурална храна. В нета, сред обявите за популярния продукт, има и за лютеница с ябълки/карамел и лук, като тя се предлага на същата цена и в същата разфасовка.
Срещат се и обяви за продукти, по-евтини, отколкото аналозите им в магазина. Такъв е примерът с домашното вино, което се оферира по 4 лв. за литър. Подобна цена в бакалията трудно вече може да се намери дори за питието в пластмасови бутилки, което познавачите биха купили само в краен случай и твърдят, че има малко общо с истинското вино.
Мезетата за виното пък, като например магарешката пастърма в социалните мрежи се предлага по около 27 лв. за кило. Купешката алтернатива - телешката пастърма се може да се купи в търговските вериги малко по-евтино - за по 23 лв./кг. Конският суджук пък се оферира по 6,20 лв./бройката, без да се уточнява какъв е грамажът.
Подобна е и цената в повечето от най-големите супермаркети.
От другите месни продукти, впечатление прави и офертата за кайзер пастърма за 43 лв./кг, прясната домашна сланина обаче върви само по петарка. Суровият телешки судужук се оферира в мрежата по десетарка килото, а в във веригите цената е над 2 пъти по-висока.
Поскъпват хлябът, свинското и горивата. В края на януари у нас ще поскъпнат горивата заради по-високите цени на петрола, прогнозира експертът Васко Начев. Това неминуемо ще се отрази и върху цените на стоките. Същевременно от хлебарския бранш заявиха, че се задава поскъпване на хляба. Причините - от тол таксите до евентуална лоша нова реколта от зърно, обясни председателят на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите Мариана Кукушева. Тя опроверга прогнозата на Световната банка, че тол таксите ще оскъпят насъщния със само 2 стотинки.
Заради задълбочаващата се криза с разпространението на африканската чума се очаква през 2020 г. да продължи и поскъпването на свинското месо. С 21% е нараснала цената му на годишна база.
Скокът в цените на "черното злато" не беше толкова сериозен, така че и у нас увеличението няма да е радикално, прогнозира енергийният експерт Васко Начев пред "Блумбърг тв България". По думите на Начев върху цената на петрола през 2020 г. в глобален аспект ще влияе единствено пазарът, който е пренаситен. "Ако конфликтът в Близкия изток се задълбочи и има военни действия, въпреки че едва ли такова нещо ще се случи, тогава бихме могли да говорим за по-сериозен ефект върху цените на петрола", коментира той.
Хлябът ще поскъпва, прогнозира вчера пред БНР председателят на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите Мариана Кукушева. По думите й причините са комплексни - от тол таксите, през евентуална лоша реколта до поскъпването на тока и газа.
Кукушева каза, че ситуацията в бранша е напрегната. Очакванията за отразяване на тол таксите върху цените на насъщния са много тревожни, каза тя. Нямаме ясна представа какво ще струва това за нашия бранш, тъй като всеки хлебопроизводител има собствен периметър, в който доставя своята суровина и превозва допълнителната суровина - тя не беше включена в таблицата на Световната банка за това как тол таксите ще се отразят върху цените, обясни Кукушева. "Световната банка някак много наизуст беше определила някакви 2 ст. на бройка хляб, като се базираше на цени на основни суровини от преди 3-4 години. Неактуалността на тези изчисления ни прави тревожни и неустойчиви в икономическо развитие", заяви тя.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.879880 |
GBP | 2.315470 |
CHF | 2.071410 |