Снимка: БГНЕС
Оказва се, че законодателното предложение от народните представители Валери Симеонов от Обединените патриоти и Менда Стоянова от ГЕРБ за задължителна регистрация на апартаментите за краткойтрайно отдаване под нам през интернет платоформи е в противоречие с правото на ЕС.
След като парламентарната икономическа комисия прие в сряда промените в Закона за туризма, предвиждащи въпросната регистрация, министърът на туризма Николина Ангелкова обяви пред журналисти, че Съда на ЕС в Люксембург e определил, че дейността на отдаване на апартаменти под наем през платформата Airbnb не бива да подлежи на регистриране, а аргументът за решението е, че по същество това е онлайн услуга, а не брокер на недвижимости.
„Затова веднага, след като законът бъде приет ще бъде сформирана работна група, която да прецизира текстовете, които се отнасят до отдаването под наем на апартаменти с туристическа цел", обясни ресорният министър Николина Ангелкова, цитирана от вестник „Труд".
Вижте още: Предлаганите по интернет апартаменти и стаи за гости с патентен данък
Промените в Закона за туризма, които се отнасят за краткосрочното отдаване на апартаменти под наем през интернет платформите и задължителния патентен данък за техните собственици, бяха записани в преходните и заключителни разпоредби на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, приет на второ четене в пленарна зала на 18 декември 2018 година.
На заседанието си в сряда парламентарната икономическа комисия прие също за второ четене на промените в Закона за туризма, свързани с регистрацията на въпросните апартаменти и стаи за гости. От 18-те членове на комисията 6 се обявиха против апартаментите, които се отдават кратковременно на туристи, включително и с посредничеството на онлайн платформи, да се регистрират. Предложението бе прието от мнозинството, а онези, които отдават апартаменти, а не ги регистрират, ще плащат глоби.
И въпреки че бяха уведомени за решението на Съда на ЕС в Люксембург, водещата икономическа комисия ще внесе законопроекта за второ гласуване в пленарна зала, тъй като вече е приключил срокът за приемане на промени, и заради това то не е отразено. Затова пък, по думите на министър Ангелкова, ще има законопроект за изменение на изменението...
Най-вероятно регистрацията на тези имоти ще отпадне, защото в противен случай България ще бъде санкционирана от Съда на ЕС. Със сигурност, обаче ще остане патентният данък - от 25 до 250 лева за стоа, според местонахождението на имота.
Със сигурност, ще остане изискването да се иска съгласието на половината съседи преди да се отдава апартамент под наем през платформа, както това се прави задължително при отваряне на търговски обект в блока. Тази промяна, според Валери Симеонов, цитиран от „Труд", е нужна и заради сигурността на живеещите в близост до имоти, които се отдават кратковременно под наем.
Според различни източници, само в София апартаментите, които се отдават за краткотраен наем чрез интернет платформите Airbnb, BooКing, Homeway, Expedia, Rentbyowner и Facebook варира от 2000 до 3000. Така чрез патентния данък държавата пак ще контролира тази дейност и отчасти ще постигне целта, за която говори Валери Симеонов - сивият сектор да бъде изсветлен и да няма нелоялни конкуренти, но и ще откаже много хора да отдадат имотите си под наем по този начин.
Още по темата:
Собственици ще плащат данък за предлаганите от тях имоти за настаняване през интернет
EUR | 1.955830 |
USD | 1.882420 |
GBP | 2.357420 |
CHF | 2.103720 |