Снимка: БГНЕС
В понеделник, 17 февруари, когато влезе в действие автоматичния контрол на автомобилите дали притежават винетни стикери за преминаване по пътищата извън населените места чрез камерите на тол системата, са глобени и много шофьори, които са се придвижвали от кварталите на София към столицата.
В страната са поставени 295 стационарни рамки с по 2 или 3 камери, в зависимост от това колко са пътните ленти, които покриват 10 800 км от републиканската пътна мрежа, и част от мобилните камери, които са общо 105 на брой, които покриват останалите до 20 000 км. Рамки с камери има и на части от Северната скоростна тангента и Околовръстния път на София.
Санкционираните
Данните на Националното тол управление към Агенция „Пътна инфраструктура" (АПИ) показват, че на 17 февруари са засечени 805 водачи, които са шофирали без винетка. Те ще получат електронен фиш за нарушение и ако не го платят навреме, ще водачите на леки автомобили ще бъдат глобени с 300 лв., а на ТИР-ове с 1800 лева.
Това предизвика недоволство сред жителите на София, които живеят в отдалечените квартали. Хора от Нови Искър дори блокираха във вторник вечерта движението, защото ще трябва да плащат за преминаване по Северната тангента. Автобусите на градския транспорт и пътниците се оказаха в капан, а протестиращите заплашиха, че ще спрат и влака, който минава през Нови Искър, ако не бъде разрешен проблемът. Закана за блокиране на пътища има и от други по-отдалечени квартали.
В тяхна подкрепа се изказа премиерът Бойко Борисов, който подчерта, че Скоростната тангента е изградена за улеснение на хората и живеещите в кварталите, които трябва да преминат през част от магистралата, за да стигнат до работните си места в столицата или до друг от кварталите на София, трябва да бъдат освободени от винетни такси.
Предстои подписване на споразумение между Столична община и пътната агенция
Оказа се, че още през миналата година Столичната община и АПИ са постигнали споразумението, което да гарантира, че всички населени места на територията на Столичната общината, ще имат маршрут, по който няма да са длъжни да плащат винетна такса. Документът предстои да бъде подписан, но преди това трябва да бъде изработена карта с маршрутите, която да бъде одобрена от столичния кмет Йорданка Фандъкова, съобщиха от общината за БНТ.
„В момента споразумението е готово, това което е необходимо на практика, е то да бъде официализирано между АПИ и СО. Затова ще бъде предоставена и карта с конкретните маршрути", обясни в ефира на БНТ Зафир Зарков, зам.-председател на комисията по транспорт в Столична община. Той уточни, че от Нови Искър посока Околовръстния път целия, направлението Симеоновско шосе, Бистрица, всички пътища около София, които осигуряват ежедневно придвижването на хората от тези населени места до урбанизирания град, включително Банкя и Владая, ще бъдат включени в картата с маршрутите, която се подготвя.
Какво казва законът
"По отношение на спорните отсечки от Републиканската пътна мрежа, които минават през София, по закон все още автомобилите дължат такса, въпреки опитите да бъдат освободени живеещите в района от винетни такси", обясни доц. Георги Балабанов от БГ Тол в интервю за БНТ. По неговите думи, в момента, в който има постигнато съгласие, това ще се отрази и на картата. „Това е динамичен процес, работи се по него. Ако все пак автомобил без винетка премине например по Северната скоростна тангента, дори и със софийска регистрация, ще бъде глобен към този момент, защото все още решение не е взето", заяви доц. Балабанов.
Как се отчитат нарушителите
При установено нарушение, нарушенията преминават през т.н. Център за верификация, където две независими лица по принципа на четирите очи потвърждават нарушението и то става ефективно. В края на деня всички ефективни нарушения се трансформират в електронни фишове.В рамките на 14-дневния срок потребителят също по закон има право да възрази, за да анулира фиша. В закона са дадени различни опции за анулиране на фиша.
За да избегне глоба от 300 лв. за леките коли и 1800 лв. за тежкотоварни автомобили, в 14-дневен срок от нарушението може да бъде заплатена компенсаторна такса.
Ако неизрядните шофьори бъдат спрени от толпатрулите, могат на място да платят компенсаторна такса: 70 лв. за леките автомобили, 125 лв. за тировете между 3.5 и 12 тона и 175 лв. за тези над 12 тона.
Издаденият електронен фиш може да бъде обжалван в 14-дневен срок.
По отношение на чуждестранните автомобили, системата не прави разлика. Те не получават електронен фиш, ако не бъдат спрени от мобилен екип при напускането на територията на България на граничния пункт ще бъдат спрени и там ще им бъде наложена санкцията.
Още по темата:
Глобяват от днес за липса на електронна винетка и чрез камерите на тол системата
EUR | 1.955830 |
USD | 1.879880 |
GBP | 2.315470 |
CHF | 2.071410 |