Снимка: БГНЕС
След скандала и разследването на злоупотреби с търговия с български документи за самоличност от служители на Агенцията за българите в чужбина и внесения по този повод миналата година законопроект от правителството, изработен от комисия между Министерството на правосъдието и вицепрезидента Илияна Йотова, в деловодството на Народното събрание е внесен втори Законопроект за изменение на Закона за българското гражданство (ЗБГ) от 10 депутати от ГЕРБ и ДПС.
Основните мотиви на вносителите от една страна е да се елиминират възможностите за злоупотреби или заобикаляне на закона за придобиване на българско гражданство, а от друга - да се насърчават вложенията в дългосрочни преки инвестиции и разкриване на нови работни места, вкл. и насърчаване и стимулиране на инвестициите в дълготрайни активи и работни места по различни проекти с местно значение.
Демографската политика като мотив за законопроекта
В мотивите си вносителите отбелязват, законопроектът е изготвен в изпълнението на приоритетите, целите и мерките, заложени в Програмата за управление на правителството на Република България за периода 2017-2021 г. и по-точно глава четвърта „Социална и демографска политика", Приоритет 6: „Ограничаване на негативните демографски тенденции, в т.ч. повишаване на раждаемостта, намаляване на младежката емиграция, балансирана имиграционна политика, съобразена с потребностите на българския бизнес", цел 25 „Подобряване ефективността на процесите по предоставяне на българско гражданство и осигуряване на подбор и приемане на имигранти, които са способни да се интегрират и реализират в приоритетни за развитието и благосъстоянието на страната области, в т.ч. използване на демографския потенциал на традиционните български общности в чужбина" и съответната мярка 99: „Осъществяване на качествен контрол върху отговорните за предоставяне на българско гражданство институции, с оглед спазването на законовите процедури и срокове".
Право на българско гражданство ще имат
чуждестранни граждани след едногодишно разрешение за постоянно пребиваване, като през това време са направили доказани директни инвестиции в материални активи на стойност най-малко 1 млн. лева и са разкрити минимум 20 нови работни места.
Отделно в преходните и заключителните разпоредби на ЗБГ се правят изменения в Закона за чужденците в Република, където се прецизира размерът на инвестициите в различни инструменти, необходими за получаване на българско гражданство, като например за акции или облигации на български дружества, търгувани на БФБ, изискването е тяхната обща сума да е най-малко 2 млн. лв.; правата по концесионни договори да е за поне 1 млн. лв.; общите активи по колективни инвестиционни схеми да са най-малко 5 млн. лева.
По този начин се
Стимулират инвестициите в капиталовия пазар
и концесионни права, пишат още вносителите. Според техните мотиви, със законопроекта се постига разширяване, отново на етап проектиране, на възможностите за привличане на преки чуждестранни инвестиции. Допълнително се насърчават и стимулират инвестициите в дълготрайни активи и работни места по проекти, сертифицирани съгласно Закона за насърчаване на инвестициите. Прави се предложение за създаване на нова възможност за натурализация, основаваща се на нова опция за придобиване на постоянно пребиваване.
Насърчават се инвестициите в приоритетни проекти
Промените предвиждат насърчаване за придобиване на статут на постоянно пребиваващ в страната за извършване на инвестиции в приоритетни проекти в процес на реализиране. Според мотивите на вносителите, тези предложения са "от пряко значение за създаването на успешна среда за привличане, развитие и реализиране на приоритетни за местната икономика проекти, при които минималните инвестиции са между 15 и 100 милиона лева, броят на новите работни места между 15 и 150".
Справка на вносителите показва, че от 2012 г. до настоящия момент при условията и реда на Закона за насърчаване на инвестиции, сертификат за приоритетен инвестиционен проект, приоритетен за местната власт, са получили само 7 (седем) проекта. От тях 2 (два) са довършени, 5 (пет) са в процес на реализиране (като на три от тях срокът се осъществяване е удължен).
ДЦК отпадат като инвестиция
Измененията предвиждат още на първоначален етап да отпаднат възможностите за придобиване на българско гражданство на основание вложение в държавни ценни книжа (ДЦК) или по договор за доверително управление с лицензирана кредитна институция, както и във връзка с други практически неизползваеми опции. Според авторите на законопроекта, това ограничение са налага, тъй като практиката от последните години е показала, че кандидатстващите за придобиване на гражданство на основания ДЦК са получили разрешение, но към момента на получаване на разрешение за българско гражданство се оказва, че инвестицията не е налична, защото ДЦК са продадени или е изтекъл техният падеж.
Всяка промяна в инвестицията се декларира
Законопроектът създава и ново задължение за получилите българско гражданство чрез инвестиции. Две години след натурализацията си, лицата се задължават да декларират всяка промяна или липса на такава в обстоятелствата по инвестициите. Към подадената декларация се представят и съответни доказателства. Неизпълнението на задължението за деклариране на промяна ще е основание за отмяна на натурализацията. "С посочената промяна се изисква активно поведение от страна на инвеститорите във връзка с изпълнение на задълженията им за поддържане на техните вложения", аргументират предложението си вносителите на законопроекта. Те смятат, че по този начин ще бъдат преодолени пропуските в сега действащото законодателство.
Прецизира се получаването на българско гражданство по произход
от чужденци с български произход, което не е свързано с доказване на инвестиции. Към заявлението за натурализация се представят и „официални документи, които установяват наличието на поне един българин с родствена връзка с лицето, искащо българско гражданство", е записано в законопроекта. Ако желаещият българско гражданство по произход не притежава подобни документи, българските му корени ще се установяват от Консултативен съвет към Държавната агенция за българите в чужбина, като процедурата се удължава до приключване на проучването и издаване на съответното решение.
Още по темата:
Брюксел вдигна мерника на получ илите българско гражданство срещу инвестици
EUR | 1.955830 |
USD | 1.879880 |
GBP | 2.315470 |
CHF | 2.071410 |